Mateusz95

Caroten dla bydła ??? PILNE

Polecane posty

Mateusz95    5

Witam. Chciałby się dowiedzieć czy to prawda żę marchew jest niedobra jako pasza dla bydła? Słyszałem teorie że marchew zawiera za dużo CAROTENU co źle działa na bydło a mianowicie mogą paść na nogi. Czy jest to prawda czy tylko mit? może ktoś miał z takim czymś do czynieni i wie coś więcej na ten temat? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

prawda ale po marchwi są dobre przyrosty szczególnie krowy mleczne mogą zapaść bo marchew odwapnia myśle że opasom można śmiało dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

To nie karoten powoduje problemy z nogami u bydła ( chyba,że masz na myśli żółte racice) prędzej źle zbilansowana dawka. W mojej okolicy właśnie ostatnio pojawiła się ogromna ilość darmowej marchwi na skutek przekroczonych norm pozostałości nawozów i zakłady przetwórcze wycofały się z kupna. Z tego powodu ja nie skorzystam i mam nadzieję, że nie skończy się to jakąś aferą z mlekiem i jego dziwnym składem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

A czy te zółte racice to może być jakaś udręka? o co Ci chodzi z tą źle zbilansowana dawkę? Czego duża czy za mało mają? i od czego mogą być te problemy z nogami?

 

prawda ale po marchwi są dobre przyrosty szczególnie krowy mleczne mogą zapaść bo marchew odwapnia myśle że opasom można śmiało dawać

To z koro jest to prawdą że mogą mieć problemy z nogami to czemu śmiało można dawać opasą? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

z racji tego że krowa daje mleko i się odwapnia tak samo po porodzie często padają na nogi a opasów się nie doi chyba że ktoś próbował doić byka wiec ryzyko jest mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz95    5

Dlatego też się zdziwiłem co słyszałem na temat marchwi. Tym bardziej że widząłem filmiki jak niektórzy dają marchew dla opasów. Też więc wole się zapytać tu na forum lepszych specjalistów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kony111    2

Żywieniowcem nie jestem, ale wydaję mi się, że jest to bzdura. Beta karoten jest bardzo ważnym składnikiem żywieniowym dla krów. Jest to prekursor syntetyzowanej w organizmie witaminy A. Niedobór tego składnika powoduje problemy ze wzrokiem, ale także kamienie nerkowe, łatwiejsza podatność na mastitis wskutek złego rogowacenia nabłonków w kanale strzykowym. Ale co dla hodowców najważniejsze wpływa na rozród!!! Niedobór powoduje ciche ruje, wczesną zamieralność zarodków...karoten występuje nie tylko w marchwi, ale i kukurydzy, sianie czy zielonkach. Jednak jego zawartość w przetworzonych paszach jest mniejsza, dlatego należy go suplementować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

w sąsiedniej wsi jeden gospodarz sadzi co roku marchew właśnie dla krów i nic mu się nie odwapnia :) kiszonka z kukurydzy też zawiera mało wapnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

marchew jest bardzo dobrym dodatkiem (paszą objętosciową soczystą) dla krów mlecznych ,szczególnie w pierwszej fazie laktacji,jak i dla młodzierzy,zrozumiałe że nie dajesz jej 20 kg. ale po 5 to już jest fajnie,mówimy o marchwi czerwonej(po przez wspomniany karoten pozytywnie wpływa na rozród,zdrowotność wymion i ogólny apetyt krów)duże dawki mogą zakwaszać żwacz podobnie jak buraki bo nie jest to pasza strukturotwórcza,ale trzeba by było ładować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Gdzieś wyczytałem że 2kg można dawać. U nas tyle dostają od jakiegoś miesiąca oczywiście stopniowo były przyzwyczajane i na prawdę poprawiła się wykrywalność rui. Jakie będą dalsze skutki podawania marchwi to się okaże w przyszłości. Na razie oznak odwapnienia nie widać.

Edytowano przez Huberto89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a

Edytowano przez romuald90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Witam, chciałbym odświeżyć temat, gdyż zauważyłem, że coś negatywnego dzieje się z moimi byczkami. 

 

Miałem lekko ponad 0,5 ha marchwi i już w sierpniu zaczynałem ją dawać byczkom i bardzo chętnie jadły. Teraz mam kiszonkę z kukurydzy po raz pierwszy w życiu robiłem i bykczkom trudno z marchwi przestawić się na kukurydzę. Teraz podawana jest kukurydza do woli, a marchew i ziemniaki jako dodatek. Widzę, że byczki teraz częściej polegują, gdyż chyba mają paszy pod dostatek i to przeradza się mam nadzieję w lepsze przyrosty. Otóż byczki ok. 7 miesięcy były nie mogą nauczyć się jeść kukurydzę tylko czekają na marchew ale powoli coś już liżą kukurydzę.

Ostatnio zauważyłem, że małe coś nie chętnie wstają i śruty też nie wyjadają, śrutę się zmniejszyło, ale 1 szt coś się chwieje na nogach. Przeglądałem właśnie kiedyś ten temat i właśnie ktoś pisał, że taki działanie może powodować marchew czy co jeszcze może być przyczyną. 

Kiedyś w sianokiszonce prawdopodobnie miałem mikotoksynę-pleśń i byczki przysiadały mi na nogach, ale nogi tylne wchodziły pod byczka. Teraz tylne tak jakby zostają z tyłu. Wina kukurydzy raczej nie bo mało jej pobierają jeszcze, więc podejrzenie składam na marchew, ale jutro muszę to skonsultować z weterynarzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dziku
      Jakie są ceny bydła w waszych rejonach?
       
      Dyskusja o najbardziej aktualnych cenach bydła przeniesiona tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72443-ceny-bydla-rzeznego-2014//page__view__getlastpost
       
      Wątek o cenach w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto....-rzeznego-2013/
       
       
       
       
      Witam. Mam do sprzedania 3 byki i juz po nie przyjechali i oferowali mi 4,60zł za kg. ale mówili zebym sie wstrzymał jeszcze tydzien bo prawdopodobnie troche cena podskoczy. To nie szprzedałem ich i czekam. A u Was jaka jest cena ??. I piszcie o jakim regionie piszecie. Pozdrawiam.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez romek251090
      witam. mam dylemat, gdyz nigdy tego nie robilem, mam piekne, jak z obrazka 4 szt byki limousine, wage okreslam na okolo 800-850 kg/ szt. strasznie wybite zady, karki, szerokie plecy. handlarz oferuje mi po 8 zl za kg z vat-em , natomiast w skupach na wbc cena ksztaltuje sie ok 13 , 13,50 zl. jak myslicie ktora opcja lepsza? karmione sruta, ziemniakami oraz sianem. wiek ok 2 lat. wygladaja jak te(orientacyjnie chce pokazac ich miesistosc, bo dla niektorych ncb moze byc umiesniony i szeroki ;d) :
      http://www.google.pl...29,r:6,s:0,i:88
       
       
      czekam na pomoc bo boje sie ryzykowac.
    • Przez Hereford
      Zastanawiam sie nad zakupem takiej życzy jak poganiacz elektryczny tylko zastanawiam sie czy to działa czy tylko rozjusze bydlaka? Piszcie jak macie doświadczenia
    • Przez pavlo232
      witam spotkał sie juz ktos z takim czyms bo ja ostatnio dowiedziałem sie ze mozna wziasc cieleta z firmy kobylin za darmo około 10 sztuk przy sprzedazy od dorosłego byka odejmiujemy wage małego np. dorosły 800kg-100kg małego mamy na czysto 700 kg które sprzedajemy za 5,20zł cena ustalona przy zakupie cielaków na dzien dzisiejszy.
      co myslicie na ten temat ? czy spotkał sie ktos juz z tym ? według mnie jest mała cena końcowa a i dodam ze wszystkie pasze i lekarstwa na swój koszt.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj