dareq

siew burka cukrowego coraz gorsza sytuacja

Polecane posty

dareq    0

Wszyscy wiemy, że odpowiednie warunki do wysiewu buraków cukrowych występują w różnych rejonach od początku marca do połowy kwietnia. W tamty roku buraki były u mnie zasiane już w połowie marca a teraz ? Nie idzie nawet

w polu nic zrobić bo za dwardo a jak zacznie się robić miekko to duzymi ciągnikami nie wjedzie... Patrząc na prognozy długoterminowe nie jestem nastwaiony optymistycznie i naprawde mam spore obawy kiedy ja to zasieje... Temperatura gleby odpowiednia do siewu powinna wynosić od około 8 do 10 stopni albow więcej a jak jest teraz...? Do uprawy burka potrzebna jest wilgotna ale nie mokra i błotnista gleba a zapowiada się że taka będzie ;(

 

A jaka jest sytuacja u was czy też macie poważne obawy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

Mówili o tym chyba w dzisiejszym agrobiznesie o ile się nie mylę.

 

Hmmm a co do sytuacji to na prawdę robi się dość napięta sytuacja ale miejmy nadzieję że jakoś te wszystkie prace polowe jednak uda się zmieścić w odpowiednim terminie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

Dziś w tv mówili że burak im później zasiany tym lepsze jego waga i polaryzacja :) więc jeszcze nie ma co się bać :) Jestem ze świętokrzyskiego :) może i cos nie dosłyszałem :)

Edytowano przez grzesiek5672

"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

bujda , przyjdzie susza i co wyrosnie? burak co wazy pare gram .... , u mnie w tamtym roku to siali ok 10-15 marca , a burak im pozniej zasiany tym wieksze ryzyko spadku plonu bo maj i czerwiec z roku na rok suchszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

U mnie (lubelskie) typowy termin siewu to ostatni tydzień marca lub pierwszy kwietnia, więc niby nie jest jeszcze późno, ale na polach po prostu biało w tej chwili..... NIe widzę szans wyjśc wcześniej jak 15 kwietnia przy założeniu ze pogoda się poprawi.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ignas5340    0

Ja również patrze z niepokojem w niebo ale rozmawiając z moim dziadkiem który ma juz prawie 90 lat opowiadał mi, że nie raz był zmuszony do siewu buraków po 20 kwietnia przez pogodę i twierdzi, że plon miał znakomity lecz pogoda w późniejszych miesiącach była idealna. Dostateczna ilość opadów i temperatura. To wszystko jest do nadrobienia aby pogoda dopisała. Wiadome, że gdy odbiór będzie w pierwszej dekadzie października na rekordowy plon nie ma co liczyć. Tak czy inaczej, wszystko w rękach natury, my tu wiele za bardzo nie poradzimy, możemy je tylko poganiać nawozami i biostymulatorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

Takie są niestety "uroki" pracy pod gołym niebem.Nic na to nie poradzimy więc nie mamy się czym za bardzo denerwować no bo co to zmieni?

Abyśmy tylko zdrowi byli to damy radę jak pozwoli pogoda .

Życzę wszystkim zdrowia i sił do pracy oraz wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pantera    198

grzesiek5672 oglądasz ale nie rozumiesz co mówią , bo całkiem odwrotnie niż ty piszesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Burak póżno siany raczej nie da takiego plonu.Mam przekonanie na siewie sąsiada, lruru posiał po 20 kwietnia i 40 nie było, a ładnie powschodziły i ładna była obsada. Niestety korzenie były małe, i koniec. Obsadą nie dało się nadrobić.

Ja wtedy za wcześnie posiałem i jeszcze dałem siarczan amonu pod korzeń, wschody były u mnie ponad 60-70 %, burak bardzo duży. I tak samo ukopaliśmy.

Dzisiaj zamówiłem mikro nawóz i będę siał z nim.To dużo pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dareq    0

tomek73 ale jak zasiać te buraki jak tu albo ziemia jak kamień albo tak jak w najbliższych tygodniach zapewne będzie jak bagno... U ciebie jest inaczej ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Aj po co takie pierdoły piszecie były lata gdzie buraki przesiewało się jeszcze w maju ,a tu taka propaganda pod koniec marca.... W pogodzie nic nie zginie.

Siedzieć i czekać jak na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

No jest zimno, ale sucho. Myślę że do 15 powinno się posiać.

Zamówiłem Mikro granulat z Agrosimexu

Mają też taki w Timacagro. Daje się jakieś 20 kg/ha i kosztuję koło 10 zł/kg.Czyli z 200 zł/ha.

PHYSIOSTART - mikrogranulat do ultrazlokalizowanego nawożenia startowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dareq    0

Aj po co takie pierdoły piszecie były lata gdzie buraki przesiewało się jeszcze w maju ,a tu taka propaganda pod koniec marca.... W pogodzie nic nie zginie.

Siedzieć i czekać jak na razie.

 

Oj chłopcze chłopcze żeby zbiór buraka był na naprawdę wysokim poziomie nalezy go zasiać do końca marca jeszcze ostatecznie na poczatku kwietnia szczególnie kiedy ma sie duże areały do zasiania. Sianie od połowy kwietnia do maja to już same straty i niepotrzebna praca... A teraz nawet jak odpuści mróz to pole będzie jak bagno i mam bardzo poważne obawy że do połowy kwietnie możemy nie posiać buraków !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

To jest teraz wiadome ,że do połowy kwietnia mamy święto. Jeżeli siew buraków pod koniec marca dla ciebie to same straty to ja chętnie zasieje za Ciebie:D

Większe straty widzę w pszenicy jarej niż w buraku jeśli chodzi o termin siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

echhh.............. biało na polach jeszcze , o siewie do 20 kwietnia można zapomnieć a odbiór buraka mam mieć koniec września - początek pażdziernika - przerąbane będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja w burakach, pszenicy i jęczmieniu już widzę straty. Buraka u nas niedawno do 10 kwietnia się siało i dobrze było, dopiero z 5 lat tak w marcu zaczeli siać.

Wszystko zależy od regionu oczywiście, a ja akurat mieszkam gdzie można trochę przeciągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Panowie tak czy siak nawet nasze najsilniejsze narzekania nie przegonią zimy a w zamarznięte siać się nie da, musimy czekać cierpliwie na wiosnę, może i ona nas zaskoczy szybkim przyjściem. Ewentualne straty będziemy liczyć w październiku a teraz trzeba spokojnie czekać i się nie stresować bo i tak nic nie zrobimy.. jedynie możemy nasmarować wałki w agregacie, ciągnik zalać do pełna i.. czekać :P

A jak ktoś jest strasznie niecierpliwy i szuka zajęcia to może przeliczyć czy w jednostce nasiennej jest tyle nasion ile podają i dla kontroli przeliczyć 3 razy i pochwalić się tutaj na forum :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek5672    53

melon10641 dobrze mówisz :D heh :D liczyć chłopaki liczyć czy aby nas za bardzo nie oszukują :D A na sianie jak przyjdzie odpowiednia pogoda to będziemy siać nic naszym narzekaniem nie pośpieszymy :)


"Zetor Team" :)
Pozdrawiam :)
Zapraszam Do galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Kilka lat temu przesiewałem buraki ok 1 maja.Owszem wschody były prawie 100 proc. ale plon był ok 20 proc. niższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

No niestety co roku rekodu nie będzie. Ci co znowu liczyli na ponowne 80 ton z hektara mogą się przeliczyć. Nie ma co panikować chyba że ktoś założył super plon i bedzie miał ciężko wywiązać sie z umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

wg mnie z burakiem problemu jeszce nie ma.. co najwyżej jara już odpada. a siewy buraka w marcu to dla mnie propaganda. poprawna agrotechnika i później da dobry plon(może tylko nie rekordowy) poczekamy zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo7711    0

hm ja dwa lata temu przesiewałem buraki 3-4 maja i 45 t było może to nie szał ale jak na pore sianbie nie bylo zle tak że wszystko zależy od pogody


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez wojtas007
      Witam mam pytanie co może być przyczyną nierównej odległości posianego ziarna kukurydzy...dodam że wysiewa dobrze ilość ziaren tyle ile ustawie tylko odległości nierówne. Siewnik Gaspardo st300
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich forumowiczów, i bardzo proszę o podpowiedź
      Redliny pod marchew formowałem 27 kwietnia. Maszyna której używam do formowania jest dość prymitywna wobec czego musiałem przed formowaniem zastosować deszczowanie. Mokra ziemia podczas formowania dość mocno się zbiła. Siew nasion nastąpił dzień później czyli 28 kwietnia, jednak w tym miejscu napotkałem dość nieoczekiwane problemy. Pierwszym błędem było to że ustawiłem moim zdaniem trochę za płytki wysiew (na około 1 cm), poza tym podczas wysiewu redliny były na wierzchniej warstwie bardzo  wilgotne w związku z czym mechanizm który odpowiada w siewniku za zakopywanie  nasion nie do końca sobie z tym radził i w wielu miejscach rowki pozostały nie zakryte. Tyle rowków ile mogłem zakopałem motyką. Na drugi dzień zastosowałem zabieg herbicydowy mieszaniną Racer 2,5l/ha+ Ipiron około 800ml/ha. Myślę że dałem stanowczo za dużą dawkę jak na tak płytki siew.
      Dzisiaj 5 maja (7 dni od siewu) odkopywałem nasiona w paru miejscach i zupełnie nie widać po nich żadnego kiełkowania . We wierzchniej warstwie redliny gdzie znajdują się nasiona jest na tą chwilę dość sucho.
      W programie ochrony roślin można przeczytać że środka RACER nie powinno się stosować przy siewie płytszym niż 2 cm.
      Marchwią zajmuję się dopiero 2 sezon więc stąd moje pytanie.
      Bardzo proszę o wasze opinie czy to normalne i wystarczy poczekać, czy brak oznak wschodzenia marchwi może być spowodowany tym że uszkodziłem nasiona niewłaściwie stosując środki ochrony roślin?
      Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz


    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj