Zaloguj się, aby obserwować  
simon72

Rozsiewacz typu "Lejek" Grass Rol- ustawienia

Polecane posty

simon72    0

Witam użytkowników portalu. Niedawno zakupiłem rozsiewcz jednotarczowy firmy Grass Rol. Mniejsze gospodarstwo więc i tańszy sprzęt :) . Mam zapytanie dotyczące ustawienia wysiewu. Instrukcja nie wyjaśnia jak tego dokonać, gdyż najprawdopodobniej dotyczy starszych rozwiązań. W innych tematach spotkałem się z różnymi opniami. Pytanie kieruję do użytkowników takich rozsiewaczy. Jak ustawić dźwignie szczeliny wysiewu, i jak ustawić łopatki na tarczy wysiewającej? Proszę o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wania27    1

witam mam taki kolego i napisze ci , ze nie ma w nim czegoś takiego jak ustawienie książkowe musisz sam do tego dojść metodą prób i błędów nie ustawisz tego typu sprzetu pod wzór (jak można to nazwać sprzetem po roku tak w nim wszystko zardzewiało mimo ze było myte ze czasem trzeba użyć młotka zeby cos przestawić) jedyne co ci moge podpowiedzieć to możesz przestawić kąt łopatek na tarczy żeby w miare równo sypał na prawo i lewo, mój jak był nowy to sypał 7 m w prawo i 3 m w lewo ale jakos go ustawiłem. niewiele pomoglem ale powodzenia i wytrwałości życze.

 

witam mam taki kolego i napisze ci , ze nie ma w nim czegoś takiego jak ustawienie książkowe musisz sam do tego dojść metodą prób i błędów nie ustawisz tego typu sprzetu pod wzór (jak można to nazwać sprzetem po roku tak w nim wszystko zardzewiało mimo ze było myte ze czasem trzeba użyć młotka zeby cos przestawić) jedyne co ci moge podpowiedzieć to możesz przestawić kąt łopatek na tarczy żeby w miare równo sypał na prawo i lewo, mój jak był nowy to sypał 7 m w prawo i 3 m w lewo ale jakos go ustawiłem. niewiele pomoglem ale powodzenia i wytrwałości życze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mostekx    6

mialem taki rozsiewacz przez rok, wiec sianie tym sprzetem to jest tylko dla spokojnosci sumienia ze siales nawoz, bo tu nie ma ani dokladnego wysiewu ani dokladnego rozrzutu <_< czym wiecej otworzysz ta szczeline to troszke dalej rzuci, no i jeszcze mozesz szybszym biegiem jezdzic:)ale zamiast tego lejka bylo kupic jakiegos uzywnego zachodniego napewno byl by lepszy od lejka a nie az tak duzo droższy

Edytowano przez Mostekx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simon72    0

Dzięki chociaż za taką poradę :) . Do tej pory leja uzywaliśmy przez 20 lat i jakoś nie było problemów z wysiewewem a był ustawiany na czuja, więc trzeba samemu dojść.

I nie zgodzę się niestety z opinią że lepiej kupić coś używanego, bo dawać za rozsiewacz starszy od właściciela ponad 1000 złotych to raczej nie. Taka tania maszynka starczy na te kilka hektarów.

Ważniejsze to jest mieć fundusze na nawóz, a nie czym go rozsiewać. Bo szczytem wypasu nie jest posiadanie nowego super rozsiewacza i wysiew saletrzaku(bo najtańszy) raz w roku i na co drugie pole :)

Oczekuję na dalsze podpowiedzi, mam jescze trochę czasu aż śniegi stopnieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Jak już wcześniej koledzy pisali "ustawienie" tego rozsiewacza jest co najmniej trudne, a o regulacji dawek trudno nawet mówić ;)

 

Po pierwsze: aby ustawić równo wysiew lewo/prawo otwory w dnie lejka muszą być jednakowo otwarte (nie sugerować się dźwigniami) - najlepiej zrobić sobie kilka rurek różnej średnicy, które wkładałoby się w otwór, aby ustawić odpowiednią wielkość szczeliny (ja jeszcze do tego etapu nie doszedłem :P ). Wówczas przy prędkości wałka 540 obr/min uzyskuję wysiew od 6-8 m dla soli potasowej do 10-12 m dla saletry. Łopatki na tarczy mam skierowane "do środka" tzn śruba w lewym skrajnym otworze.

 

Co do normy wysiewu.... Ponieważ zwykle sieję saletrę w dawce 150-200 kg/ha to taki wysiew uzyskuję w C-360 jadąc na III biegu i 2000-2200 obr, przy szczelinie otwartej dokładnie w połowie. Aby wysiać np. 300-350 kg/ha Polifoski minimalnie poszerzam szczelinę i redukuję bieg na II.

 

Generalnie nie ma "złotej zasady" ustawienia tego "rozsiewacza".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez uwaga
      Witam
       
      Chciałbym się dowiedzieć gdzie mógłbym jeszcze dostać cały wał do tego siewnika, ponieważ kupiłem taki trochę złom i rozsypało mi się kilka blaszek od zespołu wysiewającego i ni cholerę nie mogę wykręcić tych śrubek od zębatki i pierścienia mocującego, a pech chciał że akurat te trzy są na środku ;/
       
       
      Siewnik jest z firmy kraj szukałem na internecie ale jakoś nie mogę znaleźć takiego wału.
    • Przez sebek0001
      Witam mam problem z rozsiewaczem lej.
      Cała zasuwa która zamyka oba otwory zardzewiała i poprostu sie rozleciała,
      również te mocowania po której suwała...
      Czy można cały ten mechanizm gdzieś dokupić?
      Bo wiadomo ze przeróbke też mozna zrobić no ale to już nie będzie to samo.
    • Przez Artur-1990
      Witam mam pytanie gdzie mogę dostać części do rozsiewacza lej patrzyłem w tym internetowych sklepach ale tam nie ma wszystkiego co chce może zna ktoś sklep gdzie kupie wszystkie części.
      Może ma ktoś na sprzedaż z jakiegoś niepotrzebnego rozsiewacza części do lejka ?
       
    • Przez wojtaso90
      Witam! Mam małe pytanko, czy da się jakoś zwiększyć szerokość wysiewu w starym polskim rozsiewaczu typu lejek? bo mam opryskiwacz 12m szerokości roboczej, a lejek mam na 8m. Ma ktoś jakieś pomysły?
    • Przez MlodyRolikOn
      Witam
      Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego rozsiewacza. Chodzi głównie o dokładność siewu 10-12m(czy w ogóle dorzuci) wytrzymałość, regulacje wysiewu itp. 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj