Marcin1987

Odpalanie Mtz-a zimą

Polecane posty

sebe1033    397

ja miałem jeden 12v -190 Ah i przy oryginalnym rozruszniku poniżej zera ledwo kręcił ale założyłem ten z przekładnią dzięki czemu silnik dostawał odpowiedni rozpęd :lol:

 

Ale bez świecy się nie obyło (chociaż ten szybkoobrotowy dawał radę bez do -5 a zwykły do +5 :D )

 

Uziu92 zapomniałeś dodać że masz 2 sztuki ;)

 

Krystaian 86 sprawdź akumulatory najlepiej w drugim ciągniku przy takich aku to najlepiej palić na 24 V no i wtedy potrzebne przekaźnik (ktoś tu na forum muwił że ma rozrusznik 12v i ale uzywa go jako 24v i nic mu się nie dzieje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7958

u mnie pronar z silnikiem MMZ D 243 2 aku po 12 v 88 ah rozruch 24V oryginalny rozrusznik odpala za pomoca swiecy zarowej bez wiekszych problemow przy -15*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ja mam dwa akumulatory 12V, przekaznik i 24V na rozruszniku. A rozrusznik MAGNETON i na naklejce napisane na nim 12V. Nie mam pojecia co jest grane ale chodzi jak rakieta. Rozrusznik był zamontowany w niemczech jeszcze przed kupnem ciągnika.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja w swoim mam dwa akumulatory 12V i każdy ma po 120 Ah i przy najmniejszym spadku temp. do ok 0 stopni dopalenie ciągnika graniczy z cudem. Fakt faktem mam te akum. połączone równolegle (bez żadnych przekaźników) i do tego rozrusznik szybkobieżny ale 12V. Jak myślicie może to być wina połączenia akum. i zbyt słabego rozrusznika , że tak ciężko kręci?? I jeszcze jedno, czy założenie grzałki dużo pomoże w takim przypadku????

 

Złożenie grzałki powinno pomóc. Ja mam podobny problem i robię następując:

-Wyłączam pompę hydrauliczną ( Olej w hydraulice trzyma jak cholera, rozrusznik ledwo kręcił)

- Podgrzewam święcę płomieniową

- odpalam i załączam pompę hydrauliczną

 

Jak na razie to odpala bez problemu ale i tak będę montował grzałkę, jeśli będę w przyszłości wymieniał akumulatory to tylko dwie 12v i przekaźnik.

 

Radzę tobie zainwestować w przekaźnik to nawet nie powinna być potrzebna grzałka szczególnie że akumulatory już masz.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krystian86    16

Wiem ile daje grzałka bo mam zamontowaną w zetorze 5211 i nie ma takiego mrozu żeby ten ciągnik nie odpalił no i do tego rozrusznik z przekładnia i ciągnik pali jak marzenie. Jednak MTZ to inna bajka, niby rozrusznik planetarny ukum. tez niczego sobie a ma problem zakręcić porządnie silnikiem.


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Ja również mam w MTZ-cie rozrusznik planetarny i w zeszłą zimę mimo 30 min podgrzewania silnika palnikiem potrafił nie odpalać(jeszcze nie miałem grzałki). Teraz najpierw wyłączam pompę hydrauliczną i dopiero rozrusznik jest w stanie odpowiednio szybko rozbujać silnik (silnik zalany półsyntetykiem) a z włączona hydrauliką to ledwo zipał.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

najlepszy sposób to zamontowanie grzałki w bloku tuż nad rozrusznikiem ja tak mam i pali a silnik zalany olej 15w40

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

a całej prawdy nie ujawniłem :lol: przy oryginalnym rozruszniku poniżej 5 C wspomagałem się hamulcem górskim . Po przytkaniu wlotu powietrza rozrusznik ma lzej rozkręcić silnik (bo mało ma do sprężania) a jak się rozbuja to otwieram i chodzi (stosowałem to też przy tym szybkoobrotowym ale już przy dużych mrozach)

 

PS też przy temp poniżej 0 wyłączam pompę pobiera parę km potrafi zadusić silnik na najniższych obrotach :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Na kija szmaty z ropą + płomień i musi gadać. sprawdzone chociaż auto mi nie chciało gadać po tym sposobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kulik    2

Nic prostszego odpalić Mtz-ta zimą wsiadasz przekręcasz kluczyk grzejesz świece(czekasz chwile)i silnik chodzi od strzała :P :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ty ty chyba nie miałeś MTZ. Albo jakiegoś szczególnego. Mój z świecą płomieniową i rozrusznikiem szybkoobrotowym nie chciał odpalać a silnik dobry był.

Mój sposób był taki. Otwierałem drzwi z prawej strony, grzałem świecę, ściągałem nasadę filtra powietrza, psikałem Plakiem i ręką zatykałem rurę od filtra powietrza. Wtedy szybko kręcił a Plak robił swoje.Podnosiłem rękę i odpalał od strzała.

Wyczytałem taki sposób na forum i się sprawdzał w 100 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belarus1221    0

Ty ty chyba nie miałeś MTZ. Albo jakiegoś szczególnego. Mój z świecą płomieniową i rozrusznikiem szybkoobrotowym nie chciał odpalać a silnik dobry był.

Mój sposób był taki. Otwierałem drzwi z prawej strony, grzałem świecę, ściągałem nasadę filtra powietrza, psikałem Plakiem i ręką zatykałem rurę od filtra powietrza. Wtedy szybko kręcił a Plak robił swoje.Podnosiłem rękę i odpalał od strzała.

Wyczytałem taki sposób na forum i się sprawdzał w 100 %.

witam koledzy nieczytalem wszystkich porad o odpalaniu mtz-a czy jakiego kolwiek innego ale jest kilka sposobow mam 2 mtzy odpalaja jakby byly z dwoch roznych koncow swiata przekladalem zamienialem im rozruszniki akumulatory kable prowadzilem nowe = i- bezposrednio do rozrusznikow i stale ten sam palił duzo gorzej.tak mscilem sie i walczylem dlugo, teraz od paru lat robie po swojemu . jeden jest nieodpinany od paszowozu i stoi 365 dni w roku na dworze przewaznie go pociagalismy ale jak dopada snigu i sie go ujezdzi do go nawet 160koni nierusza z miejsca! waga paszowozy prawie 5t +mtz 4t.wiec musialem cos wymyslic ;

-- samostart ale niedluzej niz 3 sekundy!!!!!!! tylko w czarnym opakowaniu produkcji USA inne niemaja takiego kopa.

-- ciepla woda dobrze go przelac.(na poczatku pomagało do -15,moze -20 stopni)

-- moja przerubka rozruchu na 24V ale UWAGA rozrusznik zostaje 12V kabel masowy doprowadzasz do rozrusznika ja wstawiam 3 akumulator (mam woly zima od bizona) do kabiny lekka przerubka przy łączeniu kabli przy rozruszniku,ten 3 akumulator klade miedzy siedzenie a blotnik podłaczam dwa kable ktore na koncu maja zaciski od rzczek od spawarki kabel masowy z orginalnych akumulatorow tez wyposazony w rzczke od spawarki w trakcie odpalania łacze kabel masowy z kablem + od(bizina)a - (od bizona) podpinam w miejsce masy gdzies przy rozruszniku wsiadam do kabiny i pale! po uruchomieniu szybko rozpinam przewody kabel masowy od akumulatorow MTZa podpinam w okolice rozrusznika a kable od bizona albo klade do kabiny lub wpinam + do kabla +przy rozruszniku a - wpinam obok masy tamtych akumulatorow w celu doładowania bizonoskiego NIE BAC SIE nic sie nieuszkodzi mi nawet te planetarne rozruszniki niepomagaly na dluzsza mete a teraz pale go na starym oryginale!!!!! pozniej jak jest cieply to pale go normalnie na 12V

-- teraz sa oryginalne przełączniki z 12v na 24v a i rozrusznik zostawcie na 12v wtedy duzo szybciej kreci niz 24v

-- jest jeszcze jedna mozliwosc trzeba zmniejszyc cisnienie na wtryskach na ok 130. Mam tak zrobione akurat nie w mtz-cie bo powyrzsze sposoby w zupelnosci wystarczyly ale w ursusie 1614 odpala o 100% lepiej i minimalnie zwiekrzyla sie moc silnika! tylko niech nikt wam niewciska kitu ze tak sie nierobi bo moze szkodzi gowno prawda w ursusie mam tak od 10 lat i nic sie niedzieje!!!! pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

przy mniejszym wtrysku zwiększa ci się dawka paliwa ;)

co do mtz masz świecę sprawną raz jak nie podłączyłem to się długo męczyłem by go odpalić przy -20 a ta świeca naprawdę pomaga , a na rozruch też pomaga hamulec górski ;) ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A gdzie w mtz-cie jest hamulec górski? Dawke da się regulować tylko na pompie. Ciśnienie na wtryskach nia ma na to wpływu. Co innego zużycie paliwa ale to już inna sprawa.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

hamulec jest pod deska rozdzielcza dziala on na takiej zasadzie jak odpreznik w c 330 tez go stosuje w zimie i odpala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ludzie jakie wy bzdury opowiadacie. ,Jak wy w ogóle poruszacie się tym ciagnikiem jak w ogóle nie znacie jego budowy? Mtz NIE MA odprężnika i nie ma hamulca górskiego. Ta wajcha zamyka dopływ powietrza do silnika. Nazywa się to awaryjne gaszenie silnika i prewde mówiąc nie mam pojęcia po co to zrobili. zainteresujcie sie troche swoimi maszynami.

 

 


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belarus1221    0

przy mniejszym wtrysku zwiększa ci się dawka paliwa ;)

co do mtz masz świecę sprawną raz jak nie podłączyłem to się długo męczyłem by go odpalić przy -20 a ta świeca naprawdę pomaga , a na rozruch też pomaga hamulec górski ;) ,

Tak kolego hamulca gorskiego tez używalem grzałki nie montuje bo na ubytki przelewam go goraca woda. a drugi mtz jest zalany plynem ale zima stoi w oborze i pali bez niczego od reki.A przy zmniejszonym cisnieniu na wtryskach wiadomo ze zwieksza sie dawka przez co napsika wiecej paliwa na tloki uszczelni je i szybszy rozruch! a w poprzednim opisie przy urzyciu samostartu to i bez paliwa odpali kiedys jak mi paliwo zamarzlo to z 200 metrow nim przejechalem na samostarcie by wjechac do obory takrze samostart niejest szkodliwy tylko trzeba go umiejetnie stosowac! Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak kupiłem MTZ też miałem rozruch 24. Rozrusznik był oryginalny 12V. Palił dobrze, nie było problemów przez dwa lata. Jak rozrusznik padł, ale nie przez to że chodził na 24, to założyłem 12 V planetarny i było po paleniu. Jak bym teraz miał kupować rozrusznik to kupił oryginalny lub polski taki jak jest w 360 i 912. I na 24V. Są takie produkowane do MTZ. Mają krótszy wirnik. Albo założyć z 912 ale na 24V i dorobić blachę 12 mm. Słyszałem że takie blachy są w sprzedaży, ale ich nie spotkałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belarus1221    0

Ludzie jakie wy bzdury opowiadacie. ,Jak wy w ogóle poruszacie się tym ciagnikiem jak w ogóle nie znacie jego budowy? Mtz NIE MA odprężnika i nie ma hamulca górskiego. Ta wajcha zamyka dopływ powietrza do silnika. Nazywa się to awaryjne gaszenie silnika i prewde mówiąc nie mam pojęcia po co to zrobili. zainteresujcie sie troche swoimi maszynami.

Szanowny kolego masz racje w oryginale nazywa sie to do awaryjnego gaszenia silnika ale zasada taka sama jak chamulec gorski no z odpreznikiem bym tego nipolaczyl ale jak zwal tak zwal grunt ze wszyscy wiedza o co biega, a służy miedzy innymi do zatrzymania silnika gdyby niechcial zgasnac,lub dostal wscieklych obrotow i by mu tloki z korbowodami dziur w bloku nienarobily!(taki mały psikus pomp wtryskowych)ale hamowac w ekstremalnych warunkach awaryjnie tez mozna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

seweryn ja nie mowie ze ma odpreznik tylko dziala on na takiej samej zasadzie jak w 30 czytaj dokladnie hamulec jest po to ze jak np przewrucisz ciagnik i pociagniesz hamulec to szybciej zgasisz ciagnik poczytaj w instrukcji bo jest o tym napisane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belarus1221    0

Jak kupiłem MTZ też miałem rozruch 24. Rozrusznik był oryginalny 12V. Palił dobrze, nie było problemów przez dwa lata. Jak rozrusznik padł, ale nie przez to że chodził na 24, to założyłem 12 V planetarny i było po paleniu. Jak bym teraz miał kupować rozrusznik to kupił oryginalny lub polski taki jak jest w 360 i 912. I na 24V. Są takie produkowane do MTZ. Mają krótszy wirnik. Albo założyć z 912 ale na 24V i dorobić blachę 12 mm. Słyszałem że takie blachy są w sprzedaży, ale ich nie spotkałem.

Tak kolego planetarne rozruszniki w takim ukladzie niezdaja egzaminu ja ogulnie uwazam ze to gowno! mialem kilka takih i sie rozleciały ukrecaja sie walki od zebatki u mnie bez szkod a u koleki w MFie zebatka wpadla w wieniec i zrobila dziure w obudowie sprzegla wielkosci 2 pięści!!!!!!! kup oryginalny rozrusznik rosyjski szybkoobrotowy duży 12v pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Dokładnie wiem co pisze w instrukcji. Odpręznik otwiera zawory w silniku. A tu sie nic nie otwiera wiec to nie to samo. Wiem co to hamulec górski i nie zamyka on kolektora ssącego tylko wydechowy odcinajac w tym czasie paliwo. Więc nawet górskim hamulcem to nie może być.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

seweryn ja nie mowie ze ma odpreznik tylko dziala on na takiej samej zasadzie jak w 30 czytaj dokladnie hamulec jest po to ze jak np przewrucisz ciagnik i pociagniesz hamulec to szybciej zgasisz ciagnik poczytaj w instrukcji bo jest o tym napisane

Nie może działać na tej zasadzie co w C-330 bo tam jest odprężnik otwiera zawory. A tutaj to bardziej na odwrót bo przy odpręzniku powietrze zasysa i ucieka zaworem dolotowym a przy awaryjnym hamulcu silnika powietrza nie dostaje wogóle i tutaj top zamyka sam dopływ. Ale nie powiem bo pomaga dosć przy rozruchu


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

ok moze zle porownanie widze ze nie mozna nawet swojego zdania wyrazic bo sa madrzejsi chodzilo mi o to ze lzej jest odpalic z hamulcem ale sie nie znam wyrazilem tylko swoja opinie chyba od tego jest to forum wiec sie do znawcow nie wtracam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez salas89
      witam mam pytanie o rade w sprawie zakupu białoruski . Uzywana była by do ladowania obornika i wapna  , co rocznego odkopania rowu , wykopania fundamentow pod budowe domu i wielu prac porzadkowych w gospoarstwie . Znajomy chce mi sprzedac 2 białoruski rolnicze w kwadratowej budzie ze wszystkimi łyzkami , widłami , itp posiadaja papiery na jego babcie , chce za to 9500zł ale jedna ma uszkodzony silnik ( brak glowicy) a druga niby sprawna ale nie odpalana od 5 lat , opony troszke kiepskie z tyłu maja (chyba jeszcze orginalne od nowosci). Cena troszke przewyzsza cene złomu wiec duzej straty by nie bylo , tylko czy jest sens sie w to pakowac ? Czy taki jumz moze cos w polu porobic czy juz tylko zlomowisko go czeka ? 
    • Przez Bostorn
      Witam
      Od niedawna jestem posiadaczem stety bądź niestety Jumza wersji rolniczej Koparko spycharki. Masa kasy w niego poszła i idzie dalej, gdyż nie lubię, jak mój sprzęt przypomina szajs. Porobiłem silnik, teraz czas na hydraulike. Dużo przewodów jest powymienianych, niektóre są dużo za długie, czepiają, haczą. Przewod od obrotu czepia o łapę, Jutro porobię zdjęcia i wstawię jak to u mnie wygląda. (wszystkie te operacje robił, robili poprzedni właściciele) 
      Moje pytania oraz problemy są zastępujące :
      - Czy mógłby mi ktoś pomóc z odpowiednim ułożeniem przewodów i ich podłączeniem tak, aby wszystko było tak jak należy? Może ktoś coś źle podłączył, złą stroną poprowadził? 
      - Podczas pracy masztem potrafi dziwnie działać, tzn chcę do góry coś unieść, siłownik idzie do dołu, a po chwili idzie do góry. , czasami bywa tak, że silnie i szybko podnosi, bądź obraca się w 1 stronę, a w 2gą bardzo bardzo powoli i z oporem wraca.  Ostatni z siłowników (od wideł) mocno ciekł, więc go wyjąłem, oczywiście był prawie cały schowany, podczas odkręcania przewodów, w górnym było ciśnienie i powietrze, tryskało i pluło konkretnie. Czego to może być wina? Układ jest zapowietrzony? Jak go odpowietrzyć? 

    • Przez ilovemtz
      Prosze aby w tym temacie wypowiadali sie posiadacze mtz[nie pronarów].
      My mamy mtz-a z 1983r i ojciec nic złego na silnik nie moze powiedziec wał jeszcze nie byl robiony. Ciagnik zrobil okolo 15000mth nie wiem czy to duzo czy mało. Co prawda ceiknie ale one juz takie sa. Co do awaryjnosci to moge powiedziec ze wiekszosc czesc zaczynamy dopiero teraz wymieniac tj. po 24latach wczesnije nie było potzreby. Co do spalania to jest małe w orce okolo 14l/ha napewno mniej niz ursus czy zetor z tych rocznikow nie mowie o nowych forterrach. Jest mały problrm z czesciami bo nie mozna ich dostac musimy po nie jezdzc do oddalonego o 50km żmigrodu bo nigdzie w poblizu ich nie dostaniemy .Powiedzcie co na ich temat mowia wasi ojcowie czy wy sami. Sami wiecie ze nie taki rusek straszny jak go piszą.
    • Przez Maksol
      Witam chciałbym zapytać posiadaczy ciągników mtz Pronar 82 w wersji sa i tsa o opinie o tych ciągnikach i o tym co należy sprawdzić przy zakupie tych ciągników.
    • Przez iridium3000
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć w jakim zakresie obrotów najlepiej się poruszać w celu ekonomicznego spalania 952.3 w czasie transportu i prac polowych.
      W orce trzymam 1800obr w transporcie 1600obr 
      Myślicie że można by zejść w pracach polowych do 1600obr a w transporcie 1400obr czy to za mało?
      Z tego co widziałem nowy  Fendt  120koni w orce latał na 1550obr. Dla tego jestem ciekawy czy w MTZ również można zejść z obrotów w celu redukcji spalania.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj