milosz1713

Rozrzutnik obornika 2 osiowy-remont

Polecane posty

milosz1713    4

Witam wszystkich!!

Kupiłem ostatnio rozrzutnik 2-osiowy po dosyć dobrej cenie ale jest do remontu. Wiadomo teraz pracy mniej więc postanowiłem się za niego zabrać i tu moje pytania w rozrzutniku tak są listwy ale nie wszystkie i łancuchy też sa dokupie listwy i będzie oki.Chodzi mi o adapter z tyłu łożyska które zaznaczylłem są strasznie pordzewiałe nie idzie przekręcić i tu moje pytania Czym skutecznie ściągnać te łożyska ???bo ściągacz raczej nie pomoże??pozaznaczałem jeszcze pare elementów co myślicie czy warto do nich spojrzeć??? Może powiedział by mi któs z was jakie częsci miał bym kupić żeby uruchomić rozrzutnik :-) góry dziękuję I jaki może być koszt wyremontowania tego rozrzutnika??? Boki i blacha na podłodze są OK. Proszę o jakąś rozpiske co miał bym kupić jeszcze raz Dzięki

Linki do zdjęć:

http://zapodaj.net/6b85feb558a74.jpg.html

 

http://zapodaj.net/d30e832b77756.jpg.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciekc2    3

tak jak kolega wyżej napisał zbić lub przeciąc,jak idą do wymiany to chodzi aby je tylko zdjąć ,ja bym zajrzał jeszcze do łożysk na których chodzi ten tylny wałek co ciągnie łańcuchy czy tam wszyst ok albo przesmarował i wymieniłbym olej w skrzyni przekładniowej do której idzie wał przekażnika,jeśli do wymiany tylko łożyska to koszt rzędu paru stów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja do tego wszystkiego zajrzał bym jeszcze do piast, zobaczył czy są ok, przesmarował i będzie git :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Po co zaraz przecinac ,jak masz możliwość to podgrzej palnikiem to pomoże załóż ściągacz zakręc go do oporu i wtedy uderz z tyłu jak najbliżej osi najlepiej przez jakiś zbijak,dornik ,na 100% zejdzie ,a listwy zrób z ceownika z metra wyjdzie taniej :) .Pochwalam zakup dobry rozrzutnik i dobrze że na 4 łańcuchy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Po co zaraz przecinac ,jak masz możliwość to podgrzej palnikiem to pomoże załóż ściągacz zakręc go do oporu i wtedy uderz z tyłu jak najbliżej osi najlepiej przez jakiś zbijak,dornik ,na 100% zejdzie ,a listwy zrób z ceownika z metra wyjdzie taniej :) .Pochwalam zakup dobry rozrzutnik i dobrze że na 4 łańcuchy .

 

 

A może kolega kupował jakieś częsci z internetu bo zawsze taniej jest troche może podał by mi jakieś strony do częsci do tego rozrzutnika a wracając do ceownika to jaki ile mm co i jak???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Witam co do ceownika to długość tak jak listwy ,szerokość 4cm ,wysokość 2cm ścianka 3 lub 4mm i trzeba powiercić otwory, ja tak robiłem i dawało spokojnie rade tym bardziej że masz dwie taśmy ,a co do alegro to staram się nie kupować wole dołożyć parę złoty i wiedzieć co kupuję ,przykład z dziś na alegro pas do przecząsarki kosztuje 60zł+20 przesyłka ,a u nas w agromie 90zl z możliwością wymiany jakby nie pasowal bo różne wymiary ,więc czy warto ,ale to moje zdanie ,napisz prosze czy udało się zdjąć te zębatki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Witam co do ceownika to długość tak jak listwy ,szerokość 4cm ,wysokość 2cm ścianka 3 lub 4mm i trzeba powiercić otwory, ja tak robiłem i dawało spokojnie rade tym bardziej że masz dwie taśmy ,a co do alegro to staram się nie kupować wole dołożyć parę złoty i wiedzieć co kupuję ,przykład z dziś na alegro pas do przecząsarki kosztuje 60zł+20 przesyłka ,a u nas w agromie 90zl z możliwością wymiany jakby nie pasowal bo różne wymiary ,więc czy warto ,ale to moje zdanie ,napisz prosze czy udało się zdjąć te zębatki?

 

 

witam właśnie dzisiaj znalazłem chwile czasu żeby zajrzeć do tego i tu zaczynają sie schody dodam zdjęcia żebyś widział o co chodzi od której strony zacząć sciagać bo już sam nie wiem nic nie idzie jak to ugryść proszę panowie o pomoc kurczeee..

 

Zdjęcia:

 

http://www.tinypic.pl/qs8f8fq4gga9

 

 

http://www.iv.pl/images/70932297510115631094.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Witam z tą zębatką to zrób tak jak pisałem wcześniej i wygodniej będzie ściągać na rozrzutniku ,potem trzeba odkręcić cały wal i próbuj ściągaczem na zewnątrz ale ostrożnie bo obudowa krucha jak nie pójdzie to zbij obudowę w stronę wału wtedy łożysko będziesz miał na wierzchu i można je stłuc a pierścień wewnętrzny rozciąć ,pamiętaj o wyczyszczeniu osi z rdzy jak trzeba to przeszlifuj jak uszkodzisz rowek od segera to się nie przejmuj przed założeniem nowego można naciąć głębszy i założyć mniejszy seger,powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Witam z tą zębatką to zrób tak jak pisałem wcześniej i wygodniej będzie ściągać na rozrzutniku ,potem trzeba odkręcić cały wal i próbuj ściągaczem na zewnątrz ale ostrożnie bo obudowa krucha jak nie pójdzie to zbij obudowę w stronę wału wtedy łożysko będziesz miał na wierzchu i można je stłuc a pierścień wewnętrzny rozciąć ,pamiętaj o wyczyszczeniu osi z rdzy jak trzeba to przeszlifuj jak uszkodzisz rowek od segera to się nie przejmuj przed założeniem nowego można naciąć głębszy i założyć mniejszy seger,powodzenia.

 

 

Ale od jakiej strony mam zacząć podgrzać od strony zebatki czy od tej drugiej strony???? bo nie wiem jak to rozgryść kurde

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turion23    28

jak masz dobry sciagacz to bez podgrzewania i walenia młotkiem się obejdzie.ja kupiłem sobie hydrauliczny sciagacz jak sciagałem koła zębate w prasie walcowej deutz-fahr.ja kupiłem sciagasz 5 tonowy ale można kupić mocniejszy i nie ma wtedy problemów ze ściaganiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

Miłosz jeśli chcesz to mam taki kompletny wał adapteru z 83 roku ale praktycznie nie używany a jeśli chodzi o zębatki to radzę podgrzać palnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Witam kolegów troszkę zaniedbałem sprawę z rozrzutnikiem bo troszkę pracy było teraz sie za to wziąłem jedna stronę udało się zdjąć musiałem obudowę zniszczyć ale to nic mam pytanie jakie kupić to łożysko na ten wałek na 1 zdjeciu i jaka obudowe bo wiem ze sa różne?????

A na tym drugim zdjeciu to już koledzy nie mam słów nie mogę tego zdjąć kurcze nie wiem czy przeciąć czy co podgrzewać też podgrzewałem kurcze doradzcie??

 

Zdjęcia:

96124060945176548483.jpg

 

d6knb0596tt4_t.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Jak naprawdę nie masz jak tego zdjąć to po prostu tnij to wszystko szlifierką bo więcej się namęczysz i nakombinujesz niż te obudowy sa warte nie mówiąc o straconym czasie, nerwach, uszkodzonych narzędziach, czy innych szkodach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano82    4

Wypłucz jak się uda łożysko ropą, benzyną, albo czymś, Zalej olejem albo nakładź smaru o ile się wałek obraca. jak się łożysko rozwali całkowicie to wtedy się męcz;) Często w zębatce a dokładniej w tej tulei co na wałek się zakłada jest jeszcze wkręcana śruba, która zabezpiecza zębatkę przed przesuwaniem się. co ty masz za śrubę wkręconą w ten wałek z boku? może to ona trzyma.? Zębatkę palnikiem trzeba ugrzać do wysokiej temperatury - na bank smar z łożyska się wypali) dopiero powinno pójść. ale z tego co widzę zębatka już jest taka sobie (ale jeszcze trochę polata) więc przetnij to szlifierką - ale nie po wałku. Jak będziesz zbijał zębatkę to nie zepsuj wałka. Co do rozmiaru łożysk to weź suwmiarkę i zmierz grubość wałka. Bywa tak, że są teraz jakieś chińskie łożyska razem z obudową i kosztują kilka złotych więcej niż samo łożysko polskie. Sprawa do przemyślenia bo z tego co pamiętam to te łożyska w tym rozrzutniku wytrzymują około 2, 3 lat (obornik jest wciskany pomiędzy wałek a obudowę łożyska). Pozdrawiam

PS. więcej pomysłów nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4
Napisano (edytowany)

Dzięki za rady nie ma żadnej śrubki tam bedę próbował jeszcze raz dzieki.

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4
Napisano (edytowany)

Wypłucz jak się uda łożysko ropą, benzyną, albo czymś, Zalej olejem albo nakładź smaru o ile się wałek obraca. jak się łożysko rozwali całkowicie to wtedy się męcz;) Często w zębatce a dokładniej w tej tulei co na wałek się zakłada jest jeszcze wkręcana śruba, która zabezpiecza zębatkę przed przesuwaniem się. co ty masz za śrubę wkręconą w ten wałek z boku? może to ona trzyma.? Zębatkę palnikiem trzeba ugrzać do wysokiej temperatury - na bank smar z łożyska się wypali) dopiero powinno pójść. ale z tego co widzę zębatka już jest taka sobie (ale jeszcze trochę polata) więc przetnij to szlifierką - ale nie po wałku. Jak będziesz zbijał zębatkę to nie zepsuj wałka. Co do rozmiaru łożysk to weź suwmiarkę i zmierz grubość wałka. Bywa tak, że są teraz jakieś chińskie łożyska razem z obudową i kosztują kilka złotych więcej niż samo łożysko polskie. Sprawa do przemyślenia bo z tego co pamiętam to te łożyska w tym rozrzutniku wytrzymują około 2, 3 lat (obornik jest wciskany pomiędzy wałek a obudowę łożyska). Pozdrawiam

PS. więcej pomysłów nie mam.

 

Witam dzisiaj udało mi się to ściagnąć lecz cała obudowe i wszystko strzelił szlak ale mniejsza o to dodaje fotki zobaczcie sobie. I tu moje pytania jak wsadzic tu ta obudowe jak tamta sie rozpadla ????i jakie obudowy kupic bo wiem ze sa mniejsze i wieksze ???Jak coś żle mówie to mnie poprawcie proszę o rady z góry dziekuję

 

<a href=http://zapodaj.net/488bb6ffdca9b.jpg.html>2013-05-13 18.47.13.jpg</a>

 

<a href=http://zapodaj.net/f89237fca468a.jpg.html>pierwsze.JPG</a>

 

 

Jak by się zdjęcia nie wyswietlaly podaje linki bezposrednio:

 

http://zapodaj.net/488bb6ffdca9b.jpg.html

 

http://pics.tinypic.pl/i/00384/cte6q78kfjgl.jpg

Edytowano przez milosz1713

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

te obudowy są przykręcone dwoma śrubami to je po prostu odkręć i zbierz te resztki i poukładaj z nich całość zabierz do sklepu i tam ci dobiorą na taki wymiar (chociaż wydaje mi się że one były w dwóch rozmiarach tylko i ty masz te mniejsze bo te większe sa w adapterach na jeden wałek) A jak założyć?? Normalnie. Rozcinasz i zdejmujesz resztki łożyska, troche czyścisz czop, nabijasz nowe i wtedy nabijasz obudowę nową i wszystko skręcasz razem nabijasz zębatkę, nakładasz łańcuch i gotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano82    4

Teraz to już nasz z górki. Karol445 dobrze opisał procedurę. tylko delikatnie bo nowego szkoda zniszczyć. Pozdrawiam! PS. pochwal się jak zdjąłeś zębatkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Teraz to już nasz z górki. Karol445 dobrze opisał procedurę. tylko delikatnie bo nowego szkoda zniszczyć. Pozdrawiam! PS. pochwal się jak zdjąłeś zębatkę...

 

Rozebrałem cały wałek położylem go na ziemię i namoczyłem w ropie opsikałem wd róznymi przydatnymi płynami i powiem tak potraktowałem to młotkiem z kazżdej strony i ładnie zeszło chyba sie nie ma czym chwalić hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romano82    4

Opisałeś to tak jak by ta zębatka była wręcz zaspawana do walka więc byłem ciekawy co i jak. A tu proszę - idealnie spasowane elementy na rdzę;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Witam Miłosz dawno tu nie zaglądałem ,z mojej strony to dodam że najgorsze masz za sobą ,radze pierścień dystansowy rozciąć jeśli nie zchodzi ale tylko w jednym miejscu aby był w całości potem będzie można go założyć ponownie ,obudowy tak jak koledzy radzą poskładać i na wzór do sklepu ,łożyska kup wahliwe ,a gładzie na wałkach gdzie ich miejsce dokładnie przeszlifuj papierem aby weszły w miarę swobodnie i na smar miedziany aby w przyszłości nie było podobnych problemów i jeszcze jedno ja nie myję rozrzutnika staram się go dokładnie oczyścić na sucho i pod dach ,mniej problemów nie rdzewieje i nie ma problemu z żadnymi układami przekazującymi moc ,jak by co to pytaj ,pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz1713    4

Witam Miłosz dawno tu nie zaglądałem ,z mojej strony to dodam że najgorsze masz za sobą ,radze pierścień dystansowy rozciąć jeśli nie zchodzi ale tylko w jednym miejscu aby był w całości potem będzie można go założyć ponownie ,obudowy tak jak koledzy radzą poskładać i na wzór do sklepu ,łożyska kup wahliwe ,a gładzie na wałkach gdzie ich miejsce dokładnie przeszlifuj papierem aby weszły w miarę swobodnie i na smar miedziany aby w przyszłości nie było podobnych problemów i jeszcze jedno ja nie myję rozrzutnika staram się go dokładnie oczyścić na sucho i pod dach ,mniej problemów nie rdzewieje i nie ma problemu z żadnymi układami przekazującymi moc ,jak by co to pytaj ,pozdrawiam.

 

 

Dzięki za wszystkie rady mam pytanko jeszcze czemu akurat łożysko wahliwe???pytałem ostatnio kolegi to mowił że mam kupić takie łożyska:

Łożysko 6208 2RS

 

http://allegro.pl/lozysko-6208-2rs-flt-polskie-orginal-krasnik-i3186714879.html Więc co polecacie jakie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Łożyska wahliwe są dobre ale mają jedną wadę - nie mogą być zabudowane i według mnie to je dyskwalifikuje do zastosowania w rozrzutniku mimo ich oczywistych zalet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

No niekoniecznie dyskwalifikuje ponieważ zamykane są szczelnie w odudowach,i tak jak pisal wcześniej jak nie dostaną wody to nic im nie będzie ,a polecam dlatego że łatwiej znoszą naprężenia a wiadomo na adapterze powstają i to duże .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zyzek
      Orientuje się ktoś może, co może być przyczyną tego, że co chwila pękają tarczki sprzęgła przeciążeniowego w polskim rozrzutniku? Oryginalne działały przez lata, a po wymianie sypią się co kilka-kilkanaście rozrzutników.
      Chodzi o ten element:

      Powodem jest słaba jakość nowych tarczek, czy przyczyna może być inna? Wie ktoś może  gdzie kupić tarczki, które powinny wytrzymać dłużej?
    • Przez blake17
      Jakis czas temu zlamal mi sie rozrzutnik na zaczepie. Padl pomysl zeby zdjac aparat i zostawic sam posuw. Bedzie sluzyl jako przyczepa do wywozu obornika. Pozostala kwestia przeniesienia napedu, przy zlamaniu skrzywil sie i rozlecial wal. Nie moge znalezc zadnego katalogu i nie mam pojecia jak to zlozyc. Pomoze ktos? 




    • Przez corrado
      Sprzedam rozrzutnik 2-osiowy stan dobry. Łańcuchy i zębatki w bardzo dobrym stanie, jest tyna burta więc może służyć również jako przyczepa. Adapter 2-wałkowy. Cena 2800zł Do sprzedanie również zgrabiarko-przewracarka 5-gwiazdowa cena 500zł i kosiarka rotacyjna Famarol 1,65 cena 1400zł.
    • Przez Bartek_00
      Witam. Planuję zakup rozrzutnika Pronar NV161/3 10T i chciałbym żeby pełnił dwie funkcje, a mianowicie był do rozwożenia obornika i przewozu kukurydzy. Chciałbym poradzić się osób, które posiadają ten rozrzutnik i stosują taką metodę. Czy demontaż tych wałków jest w miarę szybki i niekłopotliwy.
    • Przez marcinl43
      witam mam problem, na rozgrzanym silniku leci mi olej pomiędzy silnikiem a skrzynia . Czeka mnie zapewne rozpolowienie silnika do wymiany uszczelniacza. rozpolawialem już c360 c330 , czy poradzę sobie z rozpolowienie case? na co uważać? znajomy mówił że można uszkodzić walek od revers jak się za szybko to rozciagnie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj