ben87

uprawa Buraka Cukrowego 2013

Polecane posty

Gość lukejro   
Gość lukejro

Ja wszystkie trzy zabiegi jadę Betanalem MaxxPro + Goltix + Kosynier, oczywiście dawki poszczególnych środków w każdym zabiegu są inne. Jakoś odpukać przez ostatnie dwa lata nie muszę robić poprawek motyką i nie ma problemów z zahamowaniem wzrostu buraków. Oprócz lenacylu betanal maxxPro ma inną formulację OD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

3 razy betanal max pro co 7 dni 1,5 L na ha i po 2 zabiegach byl deszcz w nocy i buraki jakos żyły

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Czy do pierwszego zabiegu Betanalem stosujecie mieszanki czy dopiero w drugim jak buraki są większe .Dlaczego nowym Betanalem jak kolega pisze wyżej można podpalić buraki czy może ma inne działanie od Elite .Jeszcze jedno co sądzicie o przed wschodowym pryskaniem środkiem np.Rundap.

Przedwschodowo Randap a w zasadzie jego generyki stosuję w burakach od wielu lat. Jeśli jest taka potrzeba to warto pryskać. Zwykle go stosowałem jak uczestniczyłem w programach rolnośrodowiskowych (Wyrośnięte chwasty w gorczycy) albo jak w miarę wcześnie zaorałem jesienią pod buraki i coś zdązyło przed zimą wyjść. Teraz nie stosuję go co roku ( nie ma potrzeby) ale pilnie obserwuję pole po siewie i jak przed wschodami buraków coś zaczyna się pojawiać natychmiast daję 2l/ha gliosatu z dodatkiem siarczanu. Trzeba tylko bacznie obserwować nasiona żeby kiełki nie wychodziły do góry (korzonki pod ziemią mogą puszczać)

W praktyce termin pryskania zależy od temperatuty i wynosi od 7 do 12 dni po siewie.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

No i pewnie po zastosowaniu gliosatu można opóżnić pierwszy zabieg po wschodowy a może nawet z jednego zabiegu po wschodowego z rezygnować zawsze to parę złoty by zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

Tyle że glifosat działa tylko nalistnie nie jest on herbicydem doglebowym i pryskanie nim jak nie ma chwastów mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dokładnie tak napisałem.

Pryskam tylko gdy są jakieś chwasty i nie ma mowy o rezygnacji z pierwszego czy kolejnych zabiegów herbicydowych. Jeśli pole czyste w te 7-10 dni po siewie nie ma sensu pryskać glifosatem. Jak ktoś ma perz i listki zdołają odrosnąć po siewie też można go glifosatem potraktować. Póżniej poprawka tgargą go dobije a tak jedna dawka grammanicydu nie zawsze w 100% zniszczy perz w 1 zabiegu.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ok. 240 kg K, 96 kg P i jakieś 200 kg N (sól potasowa, fosforan amonu, saletrzak i saletra amonowa)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie N-170, P-100, K-250. (polifoska, sól potasowa, saletrzak i saletra)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

W jakich terminach i pod jaki zabieg stosujecie te sól potasową? ( pytam o formę chlorkową)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Ja jestem zwolennikiem teorii że sól potasowa tylko jesienią. Podobnie z resztą jak reszta PK.

U mnie do podstawowych składnikow NPK w ilościach nieco większych jak u kolegów P=130 K=350 N=180 dochodzą moim zdaniem niezbędne w burakach Mg=80kg i Na=45kg. Oczywiście do tego cała gamma mikroelementów.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

A czy te buraki uprawiasz na oborniku .No nie żałujesz swoim burakom NPK a jaki osiągasz plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Niestety bez obornika i stąd takie dawki. Gleby też nie szałowe 3b/4a. Co do plonu to średnia 5-letnia 73T/ha co jak na warunki i gleby uważam za niezły plon. Rekordowy był chyba 85T/ha.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

ALIO to Ty jestes mistrzu ;) Kurcze u mnie na oborniku i jakos nie moge dobic do 60q co mnie juz wkurza. Ale wydaje mi sie ze fosforan am. i sol pot. to podstawa w uzyskaniu plonu(pomijajac pogode) i trzeba wrocic do tych nawozow,bo to nie zaoszczedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

ALIO to Ty jestes mistrzu ;) Kurcze u mnie na oborniku i jakos nie moge dobic do 60q co mnie juz wkurza. Ale wydaje mi sie ze fosforan am. i sol pot. to podstawa w uzyskaniu plonu(pomijajac pogode) i trzeba wrocic do tych nawozow,bo to nie zaoszczedzi.

 

Kolego skoro od kilku lat nie wychodzi, to znaczy że popełniasz ciągle te same błędy. Niestety uprawa buraka nie wybacza niedociągniec czy niedbalstwa. Przeanalizuj swoje poczynania w tej dziedzinie, a zacznij od prób glebowych. Od czegoś trzeba zacząć;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Może od wapna i PH zacznij ja różne nawozy stosuję ale najbardziej podchodzi mi Amofoska,

Kiedyś jak miałem 40 to było dobrze teraz ponad 60 spokojnie wychodzi, obornika nie stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kolego skoro od kilku lat nie wychodzi, to znaczy że popełniasz ciągle te same błędy. Niestety uprawa buraka nie wybacza niedociągniec czy niedbalstwa. Przeanalizuj swoje poczynania w tej dziedzinie, a zacznij od prób glebowych. Od czegoś trzeba zacząć ;)

Nie uważam się za mistrza jak ktoś napisał za to to co wyżej święte słowa. Nie od razu było te ponad 70T/ha. Jak zaczynałem bywało 40-50. Do wszystkiego dochodziłem. W skrócie z ostatnich 10 lat najwięcej u mnie moim zdaniem pomogło:

1. zrezygnowanie z wiosennego stosowania PK (poprawiły się wschody) całe Pk daję jesienią przed orką

2. Zrezygnowanie z uprawy pożniwnej talerzówką na rzecz agregatu ścierniskowego i stosowanie azotu na słomę ( skończyły się problemy z warstwami butwiejącej słomy w glebie)

3. Jak najwcześniej po żniwach wysiewam jakiś poplon (najczęściej gorczyca mątwkikobócza) Brak obornika a burak lubi substancję organiczną.

4 Wysiew PK i orka zimowa w miarę możliwości jak najpóźniej.

5. Stosuję 2 a czasem 3 dawki EM-ów. Pierwsza jesienią przed orką, druga na wiosnę przed uprawą przedsiewną i czasem trzecia w czerwcu, ale nie zawsze.

6. Zmiana siewnika z gammy na unicorna 3 i zwiększenie gęstości wysiewu na 16 cm

7. Intensywna ochrona od chwastów, grzybów i śmietki.

8. Stosuję co najmniej 5-7 razy odżywianie dolistne.

9. W tym roku będę pierwszy raz stosował rzędowe nawożenie startowe. Dozownik juz zamontowany na siewniku i czeka

10. Zapomniałem na początku napisać o wapnowaniu co 4 lata i Ph jak najbliżej 6,5

Do wszystkiego tego dochodziłem długie lata ucząc się na swoich i innych błędach.

Ciągle czytam, ciągle eksperymentuję a efekty przychodzą bardzo powoli ale przychodzą.

Nie spoczywam na laurach o czym świadczy punkt 9 a już na przyszły rok chodzi mi po głowie nawożenie PK rzędowe ale póki co brak sprzętu i wiedzy czy ma to większy sens. Ale na to mam jeszcze rok. :)


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

Co do pkt.1: Jakim nawozem wprowadzasz PK i na jaką głebokość robisz orkę?

pkt.3 - po gorczycy, czymś ją niszczysz, czy sypiesz "na roślinę" PK i odrazu orka?

 

Ja w tym roku spróbuję zasiać mały kawałek w rozstawie 50cm ( mam swój kombajn jednorzędowy więc w razie czego wykopie). Ci którzy tak sieją, chwalą sobie.

A plan na kolejne lata, siew w mulcz i to siewnikiem redlicowym. Widziałem plantacje siane w ten sposób, i jeżeli gorczyca będzie zniszczona w miarę wczesniej, to się poźniej nie zapycha. Ale to plany na przyszłość:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

Ochrona grzybowa i od chwasta ok,na brak materi organicznej w glebie na pewno nie mozna nazekac. Co do wysiewu to fakt sialem gama o gestosci wysiewu bodajze 20cm ale liczylem na wiekszy korzen. W tym roku zmiana na wlasnie unicorna. Jedynie co nokautuje cala prace to chyba wlasnie nawozenie wiosenne i moze niedoprecyzowane ph. A powiedzcie P i K wchlonie sie glebiej w profil glebowy bo juz dobry tydzien jak wysialem te nawozy a niczym dojdzie do wysiewu buraka to zejdzie? Zawsze walilem dzien dwa przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Kolego Gumaa87

1. Nawożę tym co uda się kupić w dobrej cenie. Cenię polifoski. Lubofos pod buraki, ubiegłej jesieni była jedna z amofosek. Zawsze dochodzi sól potasowa do zbilansowania ilości potasu a od 3 lat stosuję Magnesia Kalinit 11K 5MgO 27Na i 10So3 w ilości ok 250 kg/ha do zbilansowania sodu. Orka na głębokość ok 25-30 cm, na granicy wyorywania martwicy.

3. Mam dość dobry pług i przyoranie wysokiej gorczycy nie stanowi problemu. Sypię nawozy wprost na poplon, potem pryskam EMami i szybka orka. Po orce czasem brona lub delikatny agregat aby wstępnie wyrównać pole pod wiosenne uprawy. Wiosną zwykle od razu azot, jedna uprawa i siew, chyba że bardzo mokro to bronowanie wcześniej.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

A nie myślałem zastąpieniu orki agregatem. W tamtym roku 1ha z 5 tak zrobiłem i w tym roku wszystko bez pługa zrobiłem, Buraki ładniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

A nie myślałem zastąpieniu orki agregatem. W tamtym roku 1ha z 5 tak zrobiłem i w tym roku wszystko bez pługa zrobiłem, Buraki ładniejsze.

Pachnie mi to uprawą w mulcz:) Jakim agregatem, ścierniskowym, czy uprawowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

W tym roku pod buraka to agregat Cros T driwe dwa razy i głębosz Agrisem na części pola, był na testach, to jest uprawa bez płużna. Na 25 cm i więcej bez odwracania ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

Ochrona grzybowa i od chwasta ok,na brak materi organicznej w glebie na pewno nie mozna nazekac. Co do wysiewu to fakt sialem gama o gestosci wysiewu bodajze 20cm ale liczylem na wiekszy korzen. W tym roku zmiana na wlasnie unicorna. Jedynie co nokautuje cala prace to chyba wlasnie nawozenie wiosenne i moze niedoprecyzowane ph. A powiedzcie P i K wchlonie sie glebiej w profil glebowy bo juz dobry tydzien jak wysialem te nawozy a niczym dojdzie do wysiewu buraka to zejdzie? Zawsze walilem dzien dwa przed siewem.

 

Deszcz w tym wypadku jak najbardziej poprawi sytuację, bo jeśli dałeś nawóz pod bronę, to przy uprawie agregatem "wyciągną" byś wałkami cały nawóz na wierzch. Deszcz spowoduje przedostanie się nawozu w głąb profilu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dareq
      Wszyscy wiemy, że odpowiednie warunki do wysiewu buraków cukrowych występują w różnych rejonach od początku marca do połowy kwietnia. W tamty roku buraki były u mnie zasiane już w połowie marca a teraz ? Nie idzie nawet
      w polu nic zrobić bo za dwardo a jak zacznie się robić miekko to duzymi ciągnikami nie wjedzie... Patrząc na prognozy długoterminowe nie jestem nastwaiony optymistycznie i naprawde mam spore obawy kiedy ja to zasieje... Temperatura gleby odpowiednia do siewu powinna wynosić od około 8 do 10 stopni albow więcej a jak jest teraz...? Do uprawy burka potrzebna jest wilgotna ale nie mokra i błotnista gleba a zapowiada się że taka będzie ;(
       
      A jaka jest sytuacja u was czy też macie poważne obawy ?
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Witam, 
      poszukuje usługi siewu buraka cukrowego z systemem GPS i rozłączaniem sekcji, Powiat Krotoszyn Gostyń 
    • Przez the1mati1
      Witam. Ostatnio spotkałem się z pewnym ogłoszeniem o wysłodkach buraczanych z buraka ćwikłowego-czerwonego. W interneci nie mogę znaleźć żądnych informacji o takich wysłodkach. Sprzedawca twierdzi że mają taką samą wartość jak wysłodki z buraka cukrowego. Miał ktoś doczynienia z takimi wysłodkami i może coś więcej o nich powiedzieć? Jak się zakiszają, jak bydło je pobiera i czy mają jakąś wartość czy to zwykły zapychacz?
    • Przez jajonasz
      Cześć, mam(znaczy będę miał) jakieś 20 arów buraków pastewnych i z 10 arów ziemniaków, czy istnieje jakiś oprysk chwastobójczy którym mógłbym opryskac obie uprawy? Czy trzeba osobno, jeśli tak to polećcie coś dobrego
      Czy np sencorem można by prysnać przedwschodowo buraki pastewne? 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj