ben87

uprawa Buraka Cukrowego 2013

Polecane posty

adamgaleon    7

Cukrownia Ropczyce zanieczyszczenie 8 % bez smarowania, z wapnem jest problem tego typu że jeżeli rolnik nie dał próbek ziemi do badania do cukrowni to niestety nie dostaną wapna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

Dlaczego uważasz ze wapno z cukrowni to dziadostwo? prosze o uzasadniony post a nie typy bo tak.

 

 

Bo zakładając optymistycznie zawartość suchej masy na poziomie 70% i zawartość CaO 30%, tona towaru dostarczonego z cukrowni zawiera max. 21% CaO. Transport kosztuje, rozrzucenie tego po polu również nie jest bajką, więc szału to wapno nie robi. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

@stefano1 coś ci się chyba pomyliło z tą masą 70% :blink: to na łódce max 4-5 ton. Ja je stosuje i nie narzekam wiadomo że nie ma co wymagać cudów od takiego wapna a co do ceny to 32 za tonę plus transport

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dlaczego uważasz ze wapno z cukrowni to dziadostwo? prosze o uzasadniony post a nie typy bo tak.

.

Stosowałem to wapno przez dwa, może trzy lata, dawałem po 8-10 ton/ha.

Wkurzyłem się bo na jednym polu po sastosowaniu pod buraka, miałem lepszy skrzyp, a tak na 5 ar, był taki skrzyp że palca nie szło włożyć, więc dałem na te 5 ar z 2 tony, i jakie było moje zdziwienie jak w nastepnym roku skrzyp był tam ładniejszy.

Zastosowałem wtedy na te pole wapno z NordCalcu i sprzyp znikł

 

Mało tego zrobiłem wtedy jeszcze próbę, doświadczenie.

Na działce 3ha, połowę pola dałem tego wapna z cukrowni po 8 ton/ha a drugą połowę z Nord Calcu po 2 tony/ha. Posiałem pszenicę i przy koszeniu wyszło że po Nord Calcu Standart ukosiłem z 1 ha 1,5 tony pszenicy więcej. Czyli na tym 1,5 ha ukosiłem 2,25 t więcej niż na tamtej połowie.

 

Teraz koszty.

Wapno z cukrowni kosztowało wtedy 40 zł/t z transportem, czyli po 8 t wychodzi 320 zł plus rozwiezienie oczywiście tylko koszty, 10zł/t to wychodzi 400 zł/ha. Nie liczę czasu wywiezienia 8 ton na 1 ha.

 

NordCalc kosztował 80 zł/t po 2 t/ha i rozsiew to 180 zł.

 

A jeszcze w tym czasie rozwiozę 4 ha, a nie 1 ha jak wapna z cukrowni.

Nie mówiąc o słabym plonie.

 

Dla mnie to wapno z cukrowni to totalny szajs i dziadostwo i jeszcze drogie i czasochłonne. -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie stosuje to wapno od kilkudziesieciu lat. Ph na polach podniosło sie o 1-1,5 w ciągu ostatnich 10 lat do poziomu prawie obojętny, daje tego wapna po 2-3 tony co 2-3lata. Plony mam bardzo dobre (ja tak uważam). Koszt to 40zł/t (bo 100km od cukrowni). Jak ktoś nie umie uprawiać ziemi to cudów nie ma co sie spodziewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

No właśnie, ja zrobiłem próbę i od razu przestałem. Fakt ż e raz jak kupiłem pole słabę, pH nie małem czasu mierzyć, przywieźli mi wapno, od razu jescze ciepłe wysiałem to z plonem bardzo się zdziwiłem, ale to i 2 klasa ziemi była.

Teściu też tak te wapno chwali, i nie wierzy mi że ja tyle koszę, bo z plonem rzepaku to fakturę mało mu nie pokazałem w tym roku, bo mówił że ja tyle nie koszę i ty nie możesz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

@stefano1 coś ci się chyba pomyliło z tą masą 70% :blink: to na łódce max 4-5 ton. Ja je stosuje i nie narzekam wiadomo że nie ma co wymagać cudów od takiego wapna a co do ceny to 32 za tonę plus transport

 

Bazowałem na informacjach zawartych w tej oto ulotce: http://liz.pl/pliki/NawozWapniowy.pdf , żeby nie pisać ogólników, że jest mokre i w przeliczeniu CaO jest mało ;)

70% suchej masy= 30% wody w każdej tonie towaru. (tak dla jasności, o co mi chodzi :) )

I faktycznie, w transporcie 25t jest ok 5t CaO. Dla porównania w tym samym transporcie wapna węglanowego (załóżmy, 45% CaO i 10% wilgotności) masz dobre 10t CaO, które jest dużo łatwiej równomiernie wysiać i wymieszać z glebą, a co za tym idzie, ma wyższą reaktywność.

Edytowano przez Stefano1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Dobrze mówicie, tak trzymać bo u nas coraz trudniej to wapno dostać ( coraz więcej chętnych). mi z łaską przywieźli teraz w niedzielę na koniec kampanii. Najlepszego na Święta :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Wapnem z cukrowni (defekacyjnym) cudów sie nie zdziała w ciagu 1-2 lat, pozatym te wapno zawiera też Mg, N, P, K jak policzyć koszty poszczególnych skałników to za sam czysty N, P,K zapłacić powinniśmy 23zł a płacimy 40zł (z dowozem) do tego jeszcze mamy Mg i CaO. Ale popieram przedmówce kupujcie inne zeby dla nas było łatwiej te dostać.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris82    77

ptaszyna masz rację jak ja chciałem brać to nie bo obszarowcy biorą pierwsi więc chyba takie złe nie jest skoro taki popyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

U mnie wciskają każdemu kto oddał buraki. Przywożą bez pytania na drugi dzień, a ci co chcą nie mogą dostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

U mnie stosuje to wapno od kilkudziesieciu lat. Ph na polach podniosło sie o 1-1,5 w ciągu ostatnich 10 lat do poziomu prawie obojętny, daje tego wapna po 2-3 tony co 2-3lata. Plony mam bardzo dobre (ja tak uważam). Koszt to 40zł/t (bo 100km od cukrowni). Jak ktoś nie umie uprawiać ziemi to cudów nie ma co sie spodziewać.

 

Jedna porcja węglanu w ilości 3-4t/ha zdziała Ci to samo, w czasie 5x krótszym ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Potasu jest 6 kg w 10 tonach wapna. Innych pierwiastków też śladowe ilości.

 

Przeglądałeś link który podał Stefano1 trzy posty wyżej? Stosuję to wapno już ok 10 lat i co mnie zaskoczyło pozytywnie ( z analiz) to wysoka zawartość Mg z czym miałem zawsze problem, o Ph w okolicy obojętnego nie wspominam.

Denerwowało by mnie jednak jak by mi go ktoś wciskał gdy go nie chce, bo za darmo nie jest.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

Na pewno jest w tym wapnie trochę NPK i Mg. Opłacalność stosowania tego cuda zależy przede wszystkim od odległości od cukrowni. Tona wapna defekacyjnego z transportem z cukrowni do mnie, wychodzi w cenie ok. 60-70zł. Tona wapna węglanowego z kopalni z woj. świętokrzyskiego ok 80-90zł. Tona wapna z Nordcalku : 100-120zł.

W moim przypadku, przy odkwaszaniu gleby mocno taniej i skuteczniej wychodzi zakup węglanu. Potem ew. na podtrzymanie odczynu wapno magnezowe, w które za specjalnie nie wierzę, (z kopalni 60-70zł/ tona.),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Do mnie za 4 transporty po 25t zapłaciłem ok 3200 co wychodzi po 32zł za tonę (węglanowe z okolic Sadomierza to koszt grubo ponad 70zł za tonę). Skład tego wapna, to: 30%woda, 30%CaO, MgO 1%, P2O5 1%, N 0,5%, do tego mikroelementy. W ubiegłym roku rozrzuciłem po ok 10t/h oprócz jednego kawałka, który miał być niezakwaszony. Na tych co dałem wapno buraki zdecydowanie ładniejsze, jednak plony mogę określić jedynie po ilości przyczep, więc mało precyzyjnie, a odbiór był z jednej pryzmy. Do czasu odkwaszenia gleby będę go stosował, a jak komuś nie pasuje to nie musi. U nas ludzie stali w kolejkach, żeby go kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wiec na 1 ha dałeś 320 zł plus rozwiezienie to 100 zł więc 420 zł/ha.

Ja twierdzę że węglanówka nie jest dobrym wapnem, bo efekt jest po 2-3 latach widoczny, ale jakbyś dał tej węglanówki po 4 t/ha to wyszło by 320 zł i było by to lepsze rozwiązanie a zaoszczędzasz jeszcze ponad połowę czasu na wysiew.

 

Ja sypałem MIX 70% węglanu i 30 % tlenku, po 100 zł ,od handlarza z Allegro, a na 1ha 2 t koszt 220 zł, efekt dosłownie natychmiastowy i ładnie odkwasza od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Kolego tomek73 nie nawracaj nawróconego bo i tak nie nawrócisz czyli nie mów tym którzy stosują wapno z cukrowni że jest złe bo i tak Ci nie uwierzą, trzymaj się swoich racji bo i tak widzę że jesteś w nich odosobniony i Ciesz się że jesteś do przodu a inni są w tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kleine100    9

Póki co nie "czuję się w tyle" z powodu stosowania wapna defekacyjnego. Wczesniej stosowałem i tlenkowe i węglanowe i magnezowe i były widoczne efekty po nich już w pierwszym roku nie tylko w burakach, ale też w rzepaku i pszenicy. Obecnie przez kilka lat stosuje z cukrowni, fakt, że skrzyp po nim nie zginął, ale wcześniej nie zginął też po węglanowym. Nikogo też nie namawiam do jego stosowania, możliwe, że nie na każdym polu to wapno jednakowo działa, dzielę się tylko efektami na moim gospodarstwie. Co do obliczeń kolegi tomka73, to nie uwzględniłeś wartości innych składników, które z wapnem wwiozłem na pole, a z 10t wapna sam fosfor i azot stanowi równowartość ok 200kg polidapu (ok 100 kg P2O5 i 50 kg N). Po żniwach porobię próby glebowe i zobaczę, jakie są efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Panowie pytanie troche z innej beczki wczoraj dopiero odebrałem fakture o co chodzi z tą analizą gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dareq
      Wszyscy wiemy, że odpowiednie warunki do wysiewu buraków cukrowych występują w różnych rejonach od początku marca do połowy kwietnia. W tamty roku buraki były u mnie zasiane już w połowie marca a teraz ? Nie idzie nawet
      w polu nic zrobić bo za dwardo a jak zacznie się robić miekko to duzymi ciągnikami nie wjedzie... Patrząc na prognozy długoterminowe nie jestem nastwaiony optymistycznie i naprawde mam spore obawy kiedy ja to zasieje... Temperatura gleby odpowiednia do siewu powinna wynosić od około 8 do 10 stopni albow więcej a jak jest teraz...? Do uprawy burka potrzebna jest wilgotna ale nie mokra i błotnista gleba a zapowiada się że taka będzie ;(
       
      A jaka jest sytuacja u was czy też macie poważne obawy ?
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Witam, 
      poszukuje usługi siewu buraka cukrowego z systemem GPS i rozłączaniem sekcji, Powiat Krotoszyn Gostyń 
    • Przez the1mati1
      Witam. Ostatnio spotkałem się z pewnym ogłoszeniem o wysłodkach buraczanych z buraka ćwikłowego-czerwonego. W interneci nie mogę znaleźć żądnych informacji o takich wysłodkach. Sprzedawca twierdzi że mają taką samą wartość jak wysłodki z buraka cukrowego. Miał ktoś doczynienia z takimi wysłodkami i może coś więcej o nich powiedzieć? Jak się zakiszają, jak bydło je pobiera i czy mają jakąś wartość czy to zwykły zapychacz?
    • Przez jajonasz
      Cześć, mam(znaczy będę miał) jakieś 20 arów buraków pastewnych i z 10 arów ziemniaków, czy istnieje jakiś oprysk chwastobójczy którym mógłbym opryskac obie uprawy? Czy trzeba osobno, jeśli tak to polećcie coś dobrego
      Czy np sencorem można by prysnać przedwschodowo buraki pastewne? 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj