crvx40

Czy nawozy zakwaszaja glebe?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
crvx40    11

Witam! interesuje mnie taka rzecz jak w temacie. Czy to prawda jesli tak to ktore nawozy zakwaszaja majnmniej a ktore najwiecej Chodzi mi glownie o nawozy azotowe. Slyszalem ze mocznik bardzo zakwasza glebe. Czy to prawda? Prosze o wasze sugestie w tym temacie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JackDaniels7    31

Saletrzak nie zakwasza ponieważ nie jest sorbowany przez glebę (zatrzymywany), formy azotu amonowa i amidowa są sorbowane więc nie wymywane z gleby i stąd to zakwaszanie. Siarczany też dosyć mocno zakwaszają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Saletrzak jest niczym innym jak mieszanką saletry amonowej z wypełniaczem którym jest węglan wapna lub dolomit. Stąd działanie ma identyczne jak saletra, wymaga jedynie przykrycia glebą ze wzgledu na straty azotu amonowego, Jest to identyczny proces jak w przypadku wysiewu wapna na rozrzucony obornik.

Panuje niesluszne przekonanie że zboze po saletrzaku mniej wylega. Owszem mniej gdyż z wysianego pogłównie, częśc azotu tracimy ., Nawóz ten z założenia powinien byc stosowany przedsiewniem

a nie zakwasza gleby , gdyż ma odczyn lekko zasadowy(z uwagi na zawart wapń)

Mocno zakwaszają glebę nawozy azotowe zawierające siarkę i np do zobojetnienia 1q siarczanu amonu potrzeba 125 kg CaCO3. Saletrę amonową zobojetnia 75 kg CaCO3 , natomiast mocznik 80 kg CaCO3. Oczywiście w przeliczeniu na q.

Siarczan potasu, doskonały nawoz pod ziemniaki jest również fizjologicznie kwaśny, co zresztą ziemniaki lubią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mocznik mocno zakwasza, saletra również ale mniej. ja stosuje saletrzak ale pogłównie choć to nie jest dobre rozwiązanie gdyż część ucieka w powietrze. byłem wczoraj zorientować się w cenie i zaproponowano mi saletrzak firmy yara 24 N. ponoć cały azot w nim zawarty jest wykorzystywany przez rośliny ale nie chce mi się w to wierzyć <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crvx40    11

No wlasnie ja tez stosuje saletrzak poglownie i pod siew jarych zboz.. Znajomy kiedys mowil mi, ze mocznik mniej zakwasza glebe niz saletrzak w co wierzyc mi sie nie chcialo wiec stad ten temat. A co powiecie o saletrosanie? Tam jest 26% N i bodajze 4%S. Lepszy bedzie od saletrzaku siejac poglownie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie chcę się tu wymadrzać :blink: alennajlepiej dobrać nawóz wyliczając cenę czysego skł. w 1 kg, ale to już nie na temat chyba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2111    1

...." Wpływ nawożenia azotem na odczyn gleby można przedstawić w przeliczeniu na "straty" wapnia w kg/ha CaO. przykładowo zastosowanie 100 kg/ha N powoduje straty wapnia w wysokości:

  • 48 kg/ha CaO w przypadku zastosowania saletrzaku
  • 100 kg/ha CaO w przypadku zastosowania mocznika
  • 300 kg/ha CaO na skutek podania siarczanu amonu " .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czytałem kiedyś artykuły o tym i saletrzak pogłównie ucieka w powietrze. w dodatku działa ok 2 tygodni po zastosowaniu. też sieje saletrzak bo walcze zeby ph podwyzszyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletrzakiem chcesz ph na polu podwyższyć?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie o to chodziło. Poprostu wapnowałem pola i moim zdaniem bez sensu jest dawać saletrę czy mocznik kiedy wapno nawet jeszcze nie zaczęło działac a saletrzakiem zbtnio ph nie obniżę. Takie jest moje zdanie ale mogę się mylić :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Saletrzak jest niczym innym jak mieszanką saletry amonowej z wypełniaczem którym jest węglan wapna lub dolomit. Stąd działanie ma identyczne jak saletra, wymaga jedynie przykrycia glebą ze wzgledu na straty azotu amonowego, Jest to identyczny proces jak w przypadku wysiewu wapna na rozrzucony obornik.

Panuje niesluszne przekonanie że zboze po saletrzaku mniej wylega. Owszem mniej gdyż z wysianego pogłównie, częśc azotu tracimy ., Nawóz ten z założenia powinien byc stosowany przedsiewniem

a nie zakwasza gleby , gdyż ma odczyn lekko zasadowy(z uwagi na zawart wapń)

Mocno zakwaszają glebę nawozy azotowe zawierające siarkę i np do zobojetnienia 1q siarczanu amonu potrzeba 125 kg CaCO3. Saletrę amonową zobojetnia 75 kg CaCO3 , natomiast mocznik 80 kg CaCO3. Oczywiście w przeliczeniu na q.

Siarczan potasu, doskonały nawoz pod ziemniaki jest również fizjologicznie kwaśny, co zresztą ziemniaki lubią .

Trochę pomyliłeś jednostki bo zapewne chodziło o CaO a nie CaCO3. Albo może masz inne źródło, z tego bo ja pamiętam to z siarczanem się zgodzę. Mocnik było coś blisko 100kg CaO, a saletra znacznie mniej. W końcu 17% formy amonowej nie zakwasza aż tak jak 46% formy amidowej.

A tak ogólnie to każdy nawóz zakwasza oprócz nawozów wapniowych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"Albo może masz inne źródło" -dokładnie tak . Jest to bardzo mądra książka , pisana w okresie gdy sponsoring był mało znanym terminem. Aż jestem w szoku że egzemplarz z tej aukcji nie znalazł kupca, za rownowartość widerka owsa. mój Boze, świat stanął na głowie. Ta książka waży 2 kilogramy , a wiadomości w niej zawarte warte gube tysiace http://allegro.pl/podstawy-agrotechniki-i3089390061.html

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ja korzystałem z podręcznika chemii rolnej wydanie z 2002 roku. W tej książce co podałeś było to określone w CaCO3?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mimo że ostatnimi czasy, wzrok mi sie bardzo pogorszył i widzę coraz mniej pieniędzy, to na szczęście wada ta nie przeszkadza mi rozpoznać tekstu drukowanego czcionką o wys 5 mm.

A tak na poważnie to , mam wrazenie że liczby te są bliskie prawdy, choć zródło stare , ale http://www.salmag.pl...lowany-46.php��, zwroc uwagę na te dane , bezpośrednio z "matecznika" i porownaj do różnych bzdeto-pierdół które nawet podają dawke potrzebną na zobojętnienie 100 kg mocznika na 150 kg i to Ca0!!! , skoro współczynnik zakwaszania oblicza sie w stosunku do CaCO3 .

 

W związku z tym zwracam się do forumowiczów, tych ultranowoczesnych, którzy więdzę posiadają z broszur i innych sponsorowanych żrodeł, by zarzucając drugiemu wiedzę rodem z PRL lub jej brak , nie oszmieszali się , jak to czynią w co niektórych postach , dotyczących rożnych tematów , gdyz pewne zjawiska i ich definicja sa niezmienne od dziesięcioleci

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

pewne zjawiska i ich definicja sa niezmienne od dziesięcioleci

 

zjawiska owszem są niezmienne, ale czy właściwie przebadane? starożytni Rzymianie nawozili pola gipsem, AgrosulCa również publikuje bardzo zachęcające do zakupu i aplikacji dane, ale czy oznacza to, iż ma to jakikolwiek sens (nie spotkałem jeszcze żadnych badań potwierdzających przyswajalność siarki z gipsu), temat zakwaszania został niedawno podjęty w TA i z tego pamiętam (nie znam się na chemii rolnej nic a nic) wpływ różnych forma azotu na odczyn wcale nie jest taki jednoznaczny i powszechnie znany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie spotkałem jeszcze żadnych badań potwierdzających przyswajalność siarki z gipsu" pozwolę sobie przepisac pewien tekst , zaczerpnięty z "Jak uprawiać rzepak i rzepik" prof Dembińskiego 'na glebach wykazujących niedobór siarki , można mu zapobiec stosujac na polach 15-30 kg siarki na hektar w postaci gipsu zawierającego 18% siarki"

 

Trudno więc podejrzewac profesora, ze skoro zaleca podawanie siarki w postaci gipsu , to korzystał wyłącznie z doświadczen starożytnych rzymian, nie robiąc aktualnych w owym czasie badań. Trzeba przyznać również, że starożytni rzymianie nie mając dostepu do badan, potrafili skojarzyć że na glebach, które miały styczność z gipsem z jakiś powodow plony sa lepsze.

Podobnie zresztą jak bujniesza kępka trawy przy leżącym gównie, dała do zrozumienia ,że poza smrodem są w nim pewne wartości.

Ja ze swej strony, zauwazam pewien regres w rolnictwie, oczywiscie umaszynowienie 30 lat temu, a dzisiaj to przepaśc,. ale nawozy, cóż wymyślono ? Miesza się w różnych proporcjach składniki znane od dziesięcioleci, nadając im egzotyczne nazwy, które maja działac jak złotko na srokę. Granuluje się wapno , które dostaje po tym zabiegu magicznych mocy , robi się rożne jaja nazywając te same produkty inaczej . A plony, te dziwnym trafem te same i to od dziesięcioleci.

Ot sila marketingu, niewiele więcej.

Edytowano przez xemit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

"Albo może masz inne źródło" -dokładnie tak . Jest to bardzo mądra książka , pisana w okresie gdy sponsoring był mało znanym terminem. Aż jestem w szoku że egzemplarz z tej aukcji nie znalazł kupca, za rownowartość widerka owsa. mój Boze, świat stanął na głowie. Ta książka waży 2 kilogramy , a wiadomości w niej zawarte warte gube tysiace http://allegro.pl/po...3089390061.html

 

to w takim razie kupie bo takiej jeszcze niemam ..pozatym jakos inaczej sie czyta jak niema reklamy co kilka stron..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
kubar3    0

...." Wpływ nawożenia azotem na odczyn gleby można przedstawić w przeliczeniu na "straty" wapnia w kg/ha CaO. przykładowo zastosowanie 100 kg/ha N powoduje straty wapnia w wysokości:

  • 48 kg/ha CaO w przypadku zastosowania saletrzaku
  • 100 kg/ha CaO w przypadku zastosowania mocznika
  • 300 kg/ha CaO na skutek podania siarczanu amonu " .....

 

 

A jak zakwasza glebe rsm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Uogólniając azot i siarka zakwasza. Najbardziej podnosi zasolenie sól potasowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez sumek666
      Witam, 
      Czy ktoś użytkuje lub planuje używać płynny nawóz ASL? Co sądzicie na ten temat? 
      http://agrotrader.pl/oferta/asl-plynny-nawoz-organiczno-mineralny-ID244225.html
      Pozdrawiam 
      Sumek
    • Przez gosciu506
      Witam 
      Czy używa ktoś nawozu Alzon neo 46 czy wart jest swojej ceny  i czy zeczywiscie sa niższe straty azotu czy to tylko dobry bajer wymyslony przez handlowców?
      Cena na tą chwilę 1720-1740zł brutto  gdzi emocznik mozna kupić po 1620zł 
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj