piotrekbial1

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

Polecane posty

lukasz222    2883

Jak będziesz małe łączył w grupy to zabijać się raczej nie będą. Ważne, żeby do średniaków czy dużych nie dorzucać po jednej sztuce, bo go zamęczą. A jak przez te powiedzmy 1,5 roku będą razem siedzieć, to nie zrobi im większej różnicy to, że jedne mają 700kg a inne 500, jest stado, jest ustalona hierarchia. Wiadomo, zawsze może się zdarzyć, że jakiegoś będą gonić, albo wyskoczy Ci jedna agresywna sztuka, ale z doświadczenia wiem, że łatwiej grupować i utrzymywać bez agresji w stadzie bydło, niż świnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Jaka jest wymagana minimalna szerokość na jedną sztukę trzymaną do odstawienia luzem przy ganku paszowych. Czyli ile mogę trzymać sztuk w kojcu luzem jeśli mam mogę zrobić tylko 9m ganka paszowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Panowie a jak lapiecie te sztuki którą akurat potrzebujecie jeśli rogów nie mają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Hak na nozdrza z dobra linka. Teoretycznie powinien być milutki ale jak założyłem swojemu 23miesiecznemu (żeby założyć kolczyk) to jednak zerwał mi sznur grubości dwóch palców. Na pozostałe sztuki które mają rogi użyłem linki grubości równej prawie nadgarstkowi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

sorry ale jokoś sobie tego nie moge wyobrazić :P linki takiej grubości i zrywać ? Przetrzeć rozumiem ale zerwać. jak zerwał to ewidentnie lipa nie linka jakaś zbutwiała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Rozumiem, że ciężko to sobie wyobrazić, ale te "chłopaki" od prawie dwóch lat łażą swobodnie po swoim boxie i nigdy nie były na uwięzi. Tę linkę którą zerwał to była średnicy własnie kciuka, niestety mój hak (wypożyczony) nie był przystosowany do użycia grubej liny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja mam Poskrom i   łapanie  nie sprawia  mi  większych  problemów  nagonienie  także  idzie  sprawnie  i  szybko   nie wyobrażam sobie  latać  po kojcu  z linką  szkoda  zdrowia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684

byczki do ok roku na uwięzi później jak idą na łańcuchy to lineczka na szyje-nie na rogi , tylko tak żeby mocno się nie zaciągała trochę się poddusi i idzie spokojnie, najważniejsze żeby złamać gada później jest spokój-tak jak z koniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FranasNH    78

U mojego szefa najpierw cielaki wsadza się do specjalnych małych domków, gdzie się je trzyma około 1miesiąc, aż urosną na tyle, by podawać im kiszonkę. Jak już będą w tej fazie rozwoju to przenosimy je do wiaty dobudowanej do obory ( byki mogą przechodzić z pod wiaty do obory swobodnie) gdzie łażą sobie w grupie na oko 15-20 sztuk, wszystkie w swoim wieku są w swojej grupie :) Widać jak przebiega cały cykl produkcyjny, ponieważ wiata jest podzielona na bodajże 7 kojców ( zagród dla grup byczków) gdzie najmłodsze są na początku a najstarsze po 800kg na końcu. Gdy najstarsze pojadą w świat, to wszystkie byki są przesuwane o 1 w lewo i tak sobie rosną. Nie widziałem wśród nich żadnych niepokojących zachowań, oprócz tego, że mnie jako pracownika podczas zamiatania lubią podrażnić :P Często próbują kopulować aczkolwiek wiadomo... taka zabawa :P Mają wypalane rogi gdy są małe, więc bez ''obawień'' można je razem trzymać. Co do ścielenia, to w 6 kojcach ścielimy rozścielaczem Kverneland Taarup 853 tylko w jednym gdzie są najmniejsze ręcznie, gdyż są one w jakby dobudówce i nie ma jak tam dojechać maszyną. Wtedy po prostu bierzemy słomy w łyżkę od ładowarki i sypiemy do środka, a następnie widłami im rozgarniam. Kolega też trzyma byki na mniejszą skalę wolnostanowiskowo to wrzuca im po belce i na tydzień starczy. Nam starczy na jakieś 2-3 dni, ale myślę, że gdyby operator rozścielacza sypnął więcej słomy to by nie było takowego problemu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

Dajecie cielakom kiszonke już po pierwszym miesiącu życia? Czy źle zrozumiałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beQ    0

I kiszonke z qq czy inną jakąś? Moje młode mają średnio po 5-6 miesięcy i jutro otwieram pryzme z kiszonka z żyta, będę im posypywal ja sruta, ale nie wiem czy będą chciały to jeść. Do tej pory tylko wyslodki zielonka i siano do oporu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FranasNH    78

Tak, kiszonka z kukurydzy oraz to wszystko co duże byki. Szczerze nie wiem czym są karmione bo jakoś sie nad tym nie zastanawiałem. Sianokiszonka pewnie też tam jest i śruta napewno. Do tego osobno jeszcze dostają do paszy po takiej sipce granulatu, dwóch, lub trzech zależnie od wieku oraz siano :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Chłopaki mam pytanie, będę przebudowywał oborę uwięziową 13x 7.2m, planuję podzielić ją na pół i trzymać 2 grupy, około 25 szt luzem. Pytania:

- O ile podwyzszyć korytarz paszowy

- Czy jeśli nie będzie miejsca na wszystkie sztuki przy korytarzu paszowym nie odbije sie to na przyrostach słabszych sztuk?

- Mam w oborze kanał na gnojówkę, wykorzystać go teraz robiąc jakieś spływy na gnojówkę czy niech wszystko idzie w obornik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam taki problem czy hodować było luzem czy na  uwięzi co sądzicie o tym jak rasa bydła najlepiej  hoduje się luzem.Jakie żywienie stosować jakie mieszanki polecacie?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki a jeszcze jedno a nie wiecie czy można dawać mieszankę sambull  można dawać krowie bo mam krowę i 6 byków(opasów) jak robię 1/2 mieszalnika 500 kg. Moim zdaniem nic nie wponinno jej być bo by trzeba odpowiednią mieszankę odzielną dal krowy stosawać nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie można nawet na worku jest napisane a to że względu na zawartość mocznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Ja mam kilka byków luzem na głębokiej ściółce i powiem Ci, że do wagi 300-350 kg jest jeszcze ok ale powyżej i jak jest już sporo gnoju to masakra. Cały czas trzeba ścielić a bydlaki i tak to szybko przerabiają stojąc głęboko nogami w gnoju. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
same110    72

thor1984 właśnie to.samo zauważyłem u siebie.Z tym.ciągłym scieleniem.to.jakaś.masakra.W.drugiej.obrorze są na uwięzi i tam.problemu.nie ma.z suchym podłożem .Ja.osobiście.jestem zwolennikiem opasu na uwięzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogi    13

Ja mam kilka byków luzem na głębokiej ściółce i powiem Ci, że do wagi 300-350 kg jest jeszcze ok ale powyżej i jak jest już sporo gnoju to masakra. Cały czas trzeba ścielić a bydlaki i tak to szybko przerabiają stojąc głęboko nogami w gnoju. 

 

to masz za dużo byków na za małej powierzchni ja mam jeden kojec 4,5X3 i jak są w nim 4 sztuki ponad 400kg to jest problem jak mówisz ale jak są 3 sztuki to nawet jak mają ponad 600kg to takiego problemu nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj