piotrekbial1

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Paaatryk    5

pytanie z innej beczki..... trzymacie byki luzem z rogami ? Właśnie też się zastanawiam nad 2 etapami : 1 etap tak 10-11 miesięcy luzem, 2 etap przejście na uwiązanie byków, tylko z tego względu, że nie mam za dużo miejsca i tura ;x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3229

jak karmisz dobrze  to tak i tak Ci urośnie :)  Ważne żeby od małego zadbać o cielaka ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Ja mam kilka na uwięzi i jak sie zwolni miejsce to lapie takie 300 kg i łańcuch i raczej nic im nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak to jest  jak sie taki bydlo przegania o wyrzucania obornika? np 700kg? jest w miare spokojne? bo az strach tam wejsc do kojca chyba.. druga sprawa jaki jest dobrostan dla duzego bydla powyzej tam 400kg ?? bo w jednym artykule na necie znalalem 2,5mkwadratowego a w drugiem chyba 3,5 i juz sam nie wiem????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

2.6 m kw na ruszcie lub płytkiej ściółce, na głębokiej + 10%.

 Co do wywalania obornika to jak zrobisz odpowiednio głęboko tak żeby wywalac co ok 4 miesiące to trzeba tak sobie wykalkulowac aby już takim dużym nie wywalać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Cytat z ustawy:

"4. Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, na ściółce

  • Krowa pow. 500 kg i jałówki pow. 7 m-ca cielności - 5 m2
  • Cielę: 0,5 do 3 miesięcy (80-100 kg) - 1,5 m2, powyżej 3 miesięcy - 1,8 m2
  • Jałówki w wieku:6-19 m-ca (250-400 kg)- 2 m2, pow. 19 miesięcy (440-500 kg)- 2,5 m2
  • Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,6 m2, 301-450 kg; 2 m2, pow. 450 kg; 2,5 m2

Uwaga ! Przy systemie utrzymania bydła na głębokiej ściółce powyższe normatywy należy zwiększyć o 30%. System ten jest zalecany szczególnie dla ras mięsnych.

 

5. Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, bez ściółki

  • Jałówki: pow. 19 m-ca do 7 m-ca cielności (440-500 kg) - 2,00 m2, 6-19 m-ca (250-400 kg) - 1,60 m2
  • Cielęta powyżej 2 miesięcy (120-200 kg) - 1,5 m2
  • Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,3 m2, 301-450 kg; 1,6 m2, pow. 450 kg: 2,0m2
  • W tym systemie nie należy utrzymywać krów i buhajów rozpłodowych oraz jałówek pow. 7 miesiąca ciąży."

 

Co do przeganiania - jeśli nie przeganiasz przez jakieś wąskie przejścia w których ledwo się mieszczą, albo do jakiejś ciemnicy to w normalnych przypadkach nie ma problemu czy to cielak, czy opas przed sprzedażą, każde żywe stworzenie jeśli ma gdzie uciekać to nie będzie desperacko się bronić. Co innego jak niepotrzebnie ktoś drażni zwierzę na każdym kroku, wtedy może chcieć się odpłacić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy ponawiam swoje pytania z poprzedniej strony. Czy jest sens trzymać hf z rogami w grupie po 7 sztuk? Czy nie będą ze sobą za bardzo walczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a plytka sciolka to to ilu cm jest liczona? szczerze wole system plytkiej bo np raz na 3 tyg wyrzuce i sa bardziej czyste niz przy wyrzucaniu raz na kilka miesiecy i mniej slomy idzie automatycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Mniej idzie na głębokiej a po drugie jak będą miały twardo to będą skakać mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@thor - z tego co obserwuje to czy mają rogi czy nie i tak będą walczyć, bo hierarchia w stadzie z góry się nie ustala, tylko poprzez dominację. Niektóre bezrożne mają na czole aż sierść pozdzieraną, ale krzywda się żadnemu nie dzieje.  
 

@Kamil - chyba nie ma jakiejś z góry ustalonej granicy, najważniejsze to zrobić odpowiednio wysoko bramki, żebyś mógł to potem otworzyć. I nie wiem czy tak mniej idzie tej słomy na płytkiej ściółce, bynajmniej żeby nie dościelać a tylko wyrzucać i ścielić, to planuj wyrzucanie co 5 dni, max tydzień (choć to już będzie błoto a nie obornik). W przeciwnym wypadku wyjdziesz gorzej niż na głębokiej, bo i dościelasz i co chwilę musisz dawać świeżą ściółkę na całą powierzchnię kojca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jest do przemyslenia jeszcze, zobacze tez jak wyjdzie w praktyce, a powiedzcie mi jak np macie 10 sztuk w kojcu i na sprzedaz idzie z 5 (bo wiadomo ze nie wszystkie rosna tak samo szybko) to jak wy je wyplacujecie? no bo nie wiem czy to jest takie proste jak juz warzapo te 800kg?? poza tym nie maja rogow wiec chyba ciezko je chwycic ? jak to rozwizujecie? bo mam dylemat czy robic na luz czy na uwiaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Kolego ja n a Twoim miejscu wybrał bym luzem, zdecydowanie mniej roboty. Jeśli trzymasz byka powiedzmy 20 miesięcy czyli około 600 dni to zadaj sobie pytanie czy wolisz przez 599 dni mieć lżej przy nich pracować a 1 dzień męczący na załadunek czy wolisz przez te 600 dni męczyć się bardziej. Zresztą  z łańcucha też się zrywają. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Mniej idzie na głębokiej a po drugie jak będą miały twardo to będą skakać mocno.

 

 

Twarde podłoże wpływa na to, że chce im się na siebie skakać? Możesz rozwinąć? Co do walki między sobą to na uwięzi też szaleją i walczą chociaż mają ograniczony zasób ruchów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Jak grzęzną w oborniku to nie mają takiego odbicia od podłoża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

to jest do przemyslenia jeszcze, zobacze tez jak wyjdzie w praktyce, a powiedzcie mi jak np macie 10 sztuk w kojcu i na sprzedaz idzie z 5 (bo wiadomo ze nie wszystkie rosna tak samo szybko) to jak wy je wyplacujecie? no bo nie wiem czy to jest takie proste jak juz warzapo te 800kg?? poza tym nie maja rogow wiec chyba ciezko je chwycic ? jak to rozwizujecie? bo mam dylemat czy robic na luz czy na uwiaz

 

Jak zrobisz kojec dzielony na dwie części to i przy wyrzucaniu obornika i przy sprzedaży kilku sztuk ze stada będzie jak znalazł

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    42

Jak grzęzną w oborniku to nie mają takiego odbicia od podłoża.

 

mam opasy na głębokiej ściółce (mieści się około 60cm obornika) i nie widzę różnicy w odbijaniu sie od podłoża gdy jest dużo obornika i wtedy kiedy jest czysta posadzka po usunięciu obornika. Generalnie obsługa bydła na głębokiej ściółce  jest mniej pracochłonna ale z autopsji wiem, że przyrosty są gorsze gdyż byki walcząc i obskakując się spalają dużo kalorii zamiast przerabiać to na masę ciała. Na uwięzi przyrosty miałem lepsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Na uwięzi są lepsze przyrosty ale tkanki tłuszczowej kosztem mięśniowej, luzem odwrotnie. Znam handlarza/rzeźnika, który nie chce HF-ow z uwięzi, bo mają one jedynie kupę tłuszczu. Jak chodzą luzem, to mimo iż wolniej rosną, to rosną na szerokość w barkach i zadzie. Nie są to szkielety z wielkim brzuchem i to się ceni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no rozumiem, ale jak ja nie sprzedaje po ubojowo a tylko normalnie to wychodzi ze uwiaz bedzie lepszy... boje sie tylko ze bedzie wiecej roboty przy tym oraz tego ze moga troche gorzej jesc po przejsciu z luzu na uwiaz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek198402    3

ja mam na wolno i na uwiezi , dla mnie lepiej jest na wolno.. daje tylko rano duż paszy na korytarz a wieczorem podgarniam i koniec, słome co dwa dni  daje 2 baloty , (fabryka obornika jak trza nie załuje ścielenia ) turem wjeżdzam i same sobie rozwalają , co do czystosci byków to zaden nie jest brudny , z załadunkiem też sie o to martwiłem ze jak tu na samochód wejdą , ony nie wchodzą tylko wskakują , zero problemów , co do mięsności tez jest lepiej , i cena lepsza, co do walk byków to idzie sie przyzwyczajć , najlepiej jak są od małego razem , są mniejsze problemy , co do uwiezi , to obornik trza co dzien wywalac i dużo czasu marnowac nad scieleniem , a jeszcze niekiedy mozesz porządnie oberwać z kopyta  , i tak są brudne , a nawet szkoda gadać , pasza w korycie jak coś zostaje jest wywalana , bo juz tego nie rusza jak sie dopakuje , jak się zerwie któryś to dopiero może szkód na robić, i problem ze złapaniem , takiego byczka 600kg , załadunek to jest róznie jeden spokojny a drugi moze pokazac szkołe wchodzenia na samochód , 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj