piotrekbial1

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
janczar810    302

szczerze mówiac na rysunku jakoś to nawet wyglada ale zakładajac iz zawiasy i mocowania "bramek" o długości 6m beda pełnic barykade dla byka (byków) to watpie aby to wytrzymało bez napraw sezon bydlak z nudów to rozwali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214
koledzy jaka powierzchnie trzeba zarezerwowac na jednego byczka w wadze juz ok 700kg?. chodzi o to ze one tam bede trzymane od poczatku do konca tuczu. mowie o chowie luzem. nie jestem pewny jaka powierzchnie udostepnic na stado 8 szt

 

No to jak od początku do końca, to na początku są wymogi co do dobrostanu cielaków.

 

do 150 kg - 1,5x1,5m

od 150 do 220 kg - 1,7x1,7m

ponad 220 kg - 1,8x1,8m

 

a wyżej to już nie wiem, ale chyba też są jakieś wymogi. Wiadomo, że nie mogą mieć scisku itd :)

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawiasy Fi 40 przyspawane w sposób nieumożliwiający zrzucenie bariery

na środku 6 metrowej bariery będzie kotwa wpuszczana w otwór w posadzce

 

nie powinno byc sądzę że nie powinno byc problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    128

Ja wiąże nogi i do worka takiego wiekszego! :)

 

 

i na fotele ? bez wiązania myślisz że by się wiercił ?

 

Edit:

 

zrobiłem mały rysunek pomocniczy

54bee0f76f069734gen.jpg

wymiary 6 x 12m

są 4 wejścia A,B,C,D wejście A I D są szerokie spokojnie można wjechać ciągnikiem nie wiem co zrobic z B i C bo może będą one służyły do zaganiana bydła do obory

 

stół paszowy koło drzwi D będzie miał szerokość około 2 m a koło drzwi A jakiś metr

 

niebieskie linie to "balustrada"

obornik będzie usuwany przez drzwi A, balustrada będzie otwierana do środka

ile tu mogę trzymać byków (stoją cały rok)

na głębokiej ściółce

 

Macie jakieś zastrzeżenia do tej przebudowy?

 

 

Ja wiąże wiąże nogi i jedzie i przez chwile sie wierci ale potem leży!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    45

No to jak od początku do końca, to na początku są wymogi co do dobrostanu cielaków.

 

do 150 kg - 1,5x1,5m

od 150 do 220 kg - 1,7x1,7m

ponad 220 kg - 1,8x1,8m

 

a wyżej to już nie wiem, ale chyba też są jakieś wymogi. Wiadomo, że nie mogą mieć scisku itd :)

Jeżeli stoją luzem to minimalna powierzchnia dla opasów powyżej 220 kg to 2,2m2, ale z doświadczenia powiem ,ze najlepiej żeby miały ponad 2,5m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki. Czy da się wywozić obornik z takiego kojca przy obecności byków? :wacko: Zakładam że wstawiłbym mniejszą obsadę i byłyby tam od małego. Czy praktykuje ktoś takie rozwiązanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin567    0

Można by było ,ale to by była straszna męczarnia :unsure: . Najlepszym rozwiązaniem jest jednak przępędzenie gdzieś byczków. Ewętualnie ,gdy nie ma takiej możliwości można ich wszystkich powiązać w jednej części kojca a z drugiej wywalać, a pózniej zamienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Witam! Chciałbym poznać waszą opinie na temat bydła opasowego. Lepsze przyrosty mają gdy są na luzie czy na uwięzi ??

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ją dopiero pierwsza partie mam na luz i dopiero. mają ok 160 kg. jak naradzie robota przy nich pierwsza klasa! tylko w koryta sypać i słomą świecić. obsługa ograniczona do minimum. zobaczymy dopiero jak dorosną i będziemy ładodować na auto czy będą grzeczne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

ja ma też byki na luzie, ale widzę kilka minusów takiego systemu utrzymywania, przede wszystkim byki są aktywne tzn. obskakują się na wzajem, przepychają i walczą ze sobą, a to wszystko przekłada się na wolniejsze  przyrosty i niższą masę przy sprzedaży. Może macie jakieś sposoby na to aby były spokojniejsze??  Proszę o rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

U mnie jest identycznie jak wyżej z tym że ja do zrywania podłogi byki przyganiam na stól paszowy ponieważ mam dwie grupy wiekowe po lewo takie do 300 kg a na prawo byki aż do końca tuczu.Jest ok tylko jak mają tak pod 700 to z małym dreszczykiem emocji się je przegania

W jaki sposób masz rozwiązane to przeganianie na stół? Jaka jest różnica w wysokości stołu a legowisk? Jeśli masz dużo gnoju to pomimo różnicy poziomów to wejdą na ten stół paszowy a jak potem zchodzą? Może wstawisz jakieś fotki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja ma też byki na luzie, ale widzę kilka minusów takiego systemu utrzymywania, przede wszystkim byki są aktywne tzn. obskakują się na wzajem, przepychają i walczą ze sobą, a to wszystko przekłada się na wolniejsze  przyrosty i niższą masę przy sprzedaży. Może macie jakieś sposoby na to aby były spokojniejsze??  Proszę o rady.

U jednego gospodarza widziałem siatkę powieszoną nad legowiskami która była przez jakiś czas podłączona do prądu. Siatka była podnoszona na łańcuchach żeby nie przeszkadzała podczas ścielenia i po jakimś czasie byki przestały na siebie skakać bo wiedziały że to jest pod prądem potem już to odłączył i one i tak się nie obskakiwały bo myślały że jest po napięciem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martinezo    41

może i jest to jakieś rozwiązanie, ale mało praktyczne, podobno tlenek magnezu w paszy ogranicza trochę agresję i temperament. Czy ktoś stosował??

Edytowano przez martinezo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy czy jest sens trzymać hf luzem w grupie po około 7 sztuk? Czy będą bardziej wariować niż mieszańce lub typowo mięsne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Połączone

 

Witam, jak wynika z waszych obserwacji? ktory sposob howu daje lepszy przyrosty? i jaka jest roznica? poniewaz bede czesc obory przerabial i dlatego mam taki dylemat i wole spytac doswiadczonych hodowcow

 

 

 

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.2 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Moim zdaniem to jest bez różnicy, mam porównanie moja wolnostanowiskowa a uwięziówka u innych i nic nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TelefonyRadom    213

To zależy czy ci zależy na przyrście czy też na cenie cena byka z luzu jest lepsza bo byki robią mięśnie walcząc ze sobą różnica 20gr nawet do 1 zł
Zgodzisz się chyba maciek?
Ale przyrost ma lepszy na luzie według mnie chodź nie mam luzem moje z uwięzi miały mniej nawet o 150 kg od kolegi z luzu wiek miały po 2 lata

Edytowano przez TelefonyRadom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek03    10

wedlug mnie na uwiezi więcej pracy ale przyrosty dużo lepsze

Edytowano przez krzysiek03

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek483    9

przyłonczam sie do pytania
zależy moim zdaniem chcesz sprzedawać po ubojowo czy normalnie ? po ubojowo to napewno luzem bo robio mienśnie i so zapewne droższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

normalna sprzedaz, na uwiezi jak sie dobrze dopracuje to duzo pracy wiecej nie ma (dobry spad, uskok ladowarka) plus jest taki ze wiecej ich wejdzie na mniejsze  pomieszczenie aale najwazniejsze to te przyrosty...

 

do tej pory chcialem przerobic tak ze do roku luz potem uwaziaz ale gadalem z kolega ktory tez tak ma i mowi ze 70% bydla po przejsciu z luzu na uwiaz prez 2-3 tyg traci apetyt i nawet wage bo takiego jakby szoku dostaja... u was to tez  tak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nuszka007    65

Moze nie z bydłem opasowym ale z jałówkami na krowy tak się dzieje. Z resztą co sie dziwić. Tracą dużo swobody...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

powiem krótko miałem na uwiezi wszystko teraz w miare możliwości bede przerabiał wszystko na luz. 

+Lepiej wyjadaja zadna pasze

+mniej poideł=mniej czasu na ich montaż=mniej rzeczy do rozwalenia przez np. byki 

+mniej pracochłonne 

+ładniejsze, czyściejsze, zdrowsze

-/+ nie wiem jak jest z przyrostami ale wydaje mi sie ze jest na porównywalnym poziomie, jak dasz jeść tak będą rosnąć a wzorowanie byków u Ciebie i kolegi jest kompletną pomyłką nigdy nie osiągniesz takiej samej paszy, jedno ty masz lepsze drugie on i nie widomo jak na to patrzeć

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj