piotrekbial1

byki na uwięzi czy luzem [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

witam

mam wolne pomieszczenie kiedyś stały tam krowy. Chciałbym w tym pomieszczeniu hodować byki, na początku miały one chodzić luzem ale jak poczytałem co te wariaty mogą zrobić to się trochę zniechęciłem do tej wolnostanowiskowej

Powiedzcie mi czy byki chodzące luzem nie będą się atakowały wzajemnie czy nie będzie problemu z podściełaniem i przeganianiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Wszystko zależy od tego kto je obsługuje, jeżeli robisz to tylko i wyłącznie Ty, to z czasem się przyzwyczają i nie ma problemu, ale zawsze trzeba uważać, bo to tylko zwierzę i ono nie musi nas rozumieć. Fakt faktem wiązane lepiej rosną, bo nie spalają niepotrzebnie energii.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Jeżeli byki od urodzenia będą utrzymywane wolnostanowiskowo to nie ma najmniejszego problemu. Gorzej jeśli cielęta się wiąże a potem puszcza albo cielęta chodzą wolno a po jakimś czasie trzeba je wiązać - wtedy może być sajgon. Wiem z autopsji. Czym więcej luzu będą miały byki tym będą spokojniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

jezeli masz mozliwosc to tylko luzem zadnych problemow nie ma czasami poskacza tylko lepiej zeby byly od malego a to ze wolniej rosna to nie prawda jezeli sie przejdzie poare razy przez kojec to nie schudnie a wrecz przeciwnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Nie no chyba jest różnica między tym co się praę razy przejdzie a tym co tylko stoi w jednym miejscu. Taki byk traci więcej energii, tyle samo (albo trochę więcej żre) a jest mniej okazały od byka na uwięzi. Ale jest tyle tych czynników, że jednoznacznie o wszystkich nie da się tak powiedzieć. Jak nie chcesz mieć w przyszłości problemów z atakowanie się nawzajem to od czego jest dekoronizacja?:P I one będą bezpieczniejsze i Ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ile m2 przypada na jednego byczka aby nie było im ciasno ?

jak przewozicie młode cielaki takie dwu tygodniowe do nowego domu i nie chodzi o drogę 500m tylko takie dłuższe odległości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek12    15

chowam byki luzem i na uwięzi i powiem że trochę bajki piszecie że byki luzem spalają więcej energii a byk na uwięzi to tylko je i rośnie za przeproszeniem gówno prawda.Stanowiska mam tylko po to że jak się trafi w stadzie najsłabsza sztuka albo ją delikatnie skaleczą to ją w stanowiska bo inaczej reszta by ją zajeździła do końca.Wracając do tematu byki luzem rozwijają sobie mięśnie jak tak brykają czy nawet walczą a wiadomo z anatomi jak mięsień pracuje to rośnie ,a w uwięzi to tylko stoi i niby tłuszczu nabiera ale nie mięśni jest poprostu mniej chodliwy niż ten z luzu.Najlepiej jest jak mają gnoju po kolana to wtedy jeszcze bardziej rozwijają mięśnie i nie obskakują siebie bo to dla nich większy wysiłek kiedyś słyszałem to od paru osób i nie wierzyłem ale teraz sam się przekonałem że to prawda.A najważniejszą zaletą luzu jest bezproblemowa obsługa bydła ,w stanowiskach to co rano jak wchodzę do obory to dumam zerwał się jakiś czy nie ,zaglądam uff na szczęście nie,a ide do drugiej obory co stoją luzem to tylko myślę ,zledli wszystko czy nie .Według mnie luz jest a wiele lepszy od stanowisk aczkolwiek parę stanowisk trzeba mnieć na wszelki wypadek.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

jak przewozicie młode cielaki takie dwu tygodniowe do nowego domu i nie chodzi o drogę 500m tylko takie dłuższe odległości

Tak żeby ITD nie widziało, a reszta to dowolność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mont    16

ITD , no i oczywiscie IW :D , ja od dawna mam tylko na luzie ale od urodzenia , poskakaja broja ale bezpieczniej jak do obsługi , jedzenia ful nie konczy im sie nigdy jak na pasniku , jak sprzedaje cena lepsza i za byki z luzu potracenie mniejsze mam , jak sa warunki to luzem , takie moje zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

U mnie krowy, jałówki i byczki ale tylko takie do roku chodzą razem, a jak byczek skończy rok to na łańcuszek i do końca tuczu tak stoi.

Jako ciekawostkę dodam że w jednej oborze byki po 500 do 700 kg po powiązane, a pomiędzy nimi chodzą cielaki po 100 kg i te duże nic im nie mówią, nawet pozwalają im jeść ze swojego koryta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiąże nogi i do worka takiego wiekszego! :)

 

 

i na fotele ? bez wiązania myślisz że by się wiercił ?

 

Edit:

 

zrobiłem mały rysunek pomocniczy

54bee0f76f069734gen.jpg

wymiary 6 x 12m

są 4 wejścia A,B,C,D wejście A I D są szerokie spokojnie można wjechać ciągnikiem nie wiem co zrobic z B i C bo może będą one służyły do zaganiana bydła do obory

 

stół paszowy koło drzwi D będzie miał szerokość około 2 m a koło drzwi A jakiś metr

 

niebieskie linie to "balustrada"

obornik będzie usuwany przez drzwi A, balustrada będzie otwierana do środka

ile tu mogę trzymać byków (stoją cały rok)

na głębokiej ściółce

 

Macie jakieś zastrzeżenia do tej przebudowy?

Edytowano przez piotrekbial1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek12    15

Wygląda ok tylko gdzie będziesz przeganiał byki do usuwania obornika przecież raz na dwa lata się nie da u mnie średnio raz na 2 miesiące przy oszczędnym ścieleniu ,na taj powierzchni 14 bysi miało by jeszcze sporo luzu .Do twojego projektu bym za wejściami b i c zrobił okólnik i będzie ok, tylko wygrodzenia zrób masywne bo 14 byków to ma uciąg jak traktor 60 km z napędem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

panowie mam pytanko ile mniejwiecej powinien ważyć byk HF po roku żywiony do woli dobrymi paszami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ok tylko gdzie będziesz przeganiał byki do usuwania obornika przecież raz na dwa lata się nie da u mnie średnio raz na 2 miesiące przy oszczędnym ścieleniu ,na taj powierzchni 14 bysi miało by jeszcze sporo luzu .Do twojego projektu bym za wejściami b i c zrobił okólnik i będzie ok, tylko wygrodzenia zrób masywne bo 14 byków to ma uciąg jak traktor 60 km z napędem

 

 

tylko że tam gdzie jest wejście B C D jest przejazd pod stodołę, chyba że zrobić takie otwierane na czas usuwania obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wiąże nogi i do worka takiego wiekszego! :)

 

 

i na fotele ? bez wiązania myślisz że by się wiercił ?

 

Edit:

 

zrobiłem mały rysunek pomocniczy

54bee0f76f069734gen.jpg

wymiary 6 x 12m

są 4 wejścia A,B,C,D wejście A I D są szerokie spokojnie można wjechać ciągnikiem nie wiem co zrobic z B i C bo może będą one służyły do zaganiana bydła do obory

 

stół paszowy koło drzwi D będzie miał szerokość około 2 m a koło drzwi A jakiś metr

 

niebieskie linie to "balustrada"

obornik będzie usuwany przez drzwi A, balustrada będzie otwierana do środka

ile tu mogę trzymać byków (stoją cały rok)

na głębokiej ściółce

 

Macie jakieś zastrzeżenia do tej przebudowy?

 

 

według Was funkcjonowanie w tej oborze będzie dobre ?

 

lepiej zapytać doświadczone osoby niż potem przebudowywać

 

co tu zmienic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

praktycznaczesc.png

 

 

co tu duzo sie rozpisywac chyba wszystko jasne :) bynajmniej ja tak planuje zrobic

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

praktycznaczesc.png

 

 

co tu duzo sie rozpisywac chyba wszystko jasne :) bynajmniej ja tak planuje zrobic

 

podoba mi się taki układ tylko że przed drzwiami B i C mam płot sąsiada i było by za ciasno nawet bym beli nie wstawił na stół paszowy

 

 

mimo to podoba mi się ten układ ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek12    15

U mnie jest identycznie jak wyżej z tym że ja do zrywania podłogi byki przyganiam na stól paszowy ponieważ mam dwie grupy wiekowe po lewo takie do 300 kg a na prawo byki aż do końca tuczu.Jest ok tylko jak mają tak pod 700 to z małym dreszczykiem emocji się je przegania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomtom22    1

koledzy jaka powierzchnie trzeba zarezerwowac na jednego byczka w wadze juz ok 700kg?. chodzi o to ze one tam bede trzymane od poczatku do konca tuczu. mowie o chowie luzem. nie jestem pewny jaka powierzchnie udostepnic na stado 8 szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

według Was funkcjonowanie w tej oborze będzie dobre ?

 

lepiej zapytać doświadczone osoby niż potem przebudowywać

 

co tu zmienic ?

 

 

Mam prawie taki sam budynek. W tej części legowiskowej u mnie jest tylko jedno wejście w miejscu co jest literka C ma 2m szerokości. Po lewej i po prawej stronie wejścia stoją po 2 byki .Żłoby przy ścianie betonowe a z nich wypuszczone druty 14żebrowane i do nich dospawane kulki a do kulek łańcuchy. Na przeciw wejścia stoi 6 byków. U mnie w tym miejscu co u ciebie są balustrady stoją ściany z pustaka a w tych pomieszczeniach co na rysunku masz napisane stół paszowy z lewej strony na ścianie też mam żłob betonowy a w drugim pomieszczeni tym po prawo żłób po prawej stronie i w tych pomieszczeniach stoi po 5 byczków na razie jeszcze nie broią to chodzą luzem. Wejścia są od tej samej strony tak jak literka c i d. Pościel im zmieniam co 2 tygodnie wstawiam łyżkę od tura do środka i narzucam widłami bo nie wszystko da się mechanicznie wybrać. Budynek powstał w 1961r w tamtym roku porobiłem posadzki betonowe,żłoby i poidła w tym muszę pomyśleć nad jakimś systemem do usuwania obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poprawka projektu

 

część legowiskowa została podzielona na dwie zagrody dla młodszych i starszych byśków

 

sa dwa rozkładane wybiegi (będą na zawiasach i będą składane podczas wywozu obornika)

 

pierwsze zdjęcie ma pootwierane przegrody na drugim pozamykane

 

myślę że to dobre rozwiązanie

 

8a0b5188a9010d61gen.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo
    • Przez Mateusz2121
      Witam serdecznie chciałbym sie dowiedzieć ile utrzymałbym sztuk bydła opasowego mam 10 ha III kl 4 ha klasy IV i V i 1.60 VI kldo tego 2 ha łąk, ale będą jeszcze dobierane myśle że tak do 5-6 ha sie dojdzie będziemy z nich zbierać 2 pokosy a co do bydła to byłyby to byczki nie typowo mięsne tylko mieszańce bydło utrzymywane wolnostanowiskowo.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj