Todiasz

Śnieg przysypał nawóz..

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Todiasz    0

Witam. 2 marca rozsiałem saletrę na rzepak i pszenżyto, przez cały tydzień była ładna pogoda, temperatura w granicach 6-10 stopni, lecz 2 dni temu zboża przykryła kilkucentymetrowa warstwa śniegu. Jak wpłynie to na nawóz i oziminy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonkszi    66

Zobaczysz na wiosnę co ci możemy powiedzieć, albo się uda albo nie to zależy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

o 10 dni już minęło :D to nawóz zaczyna działać a rośliny przez śnieg się nie pojawiają?? taki mały żarcik B) dla ocieplenia klimatu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

seweryn20    825

Co nagle to po diable. Niepotrzebnie się pospieszyłeś. Kilka dni słońca z zimy wiosny nie zrobi. Tym bardziej na początku marca. Jak wschody będą odbiegać od standardu dosypiesz.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

To nie moja wina. Kto w zimie nawozy sieje? Trzeba było do kalendarza popatrzyć.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus    73

Z tą saletra to Cię poniosło - rozhartowuje rośliny i za szybko działa jak na taką porę. Saletrzak to bym jeszcze powiedział że może być na wczesny podsiew. Oczywiście to moje subiektywne zdanie, teraz to tylko czekać co z tego będzie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak to jest jak się lata jak ze sr**zką bo 3 dni słońce świeci i nawozy trzeba rozsiać... Skąd my mamy wiedzieć jak wpłynie albo sie uda albo nie i bedziesz siał drugi raz nikt tu jasnowidzem nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Z tego co pamiętam to N w formie azotanowej rozhartowuje zaś w formie amonowej (siarczan amonu) już nie. Jeśli chodzi o twój przypadek to możliwe, że azot się rozpuścił w glebie i zbyt dużych strat nie będzie (zależy też od rodzaju gleby: lekka czy ciężka), no chyba, że masz pola pagórkowate, ze skłonami bo wtedy trzeba się liczyć z wymywaniem N wraz z topniejącym śniegiem. @jedrus saletra właśnie jest zalecana na pierwszą dawkę ze względu na szybkość jej działania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Normalnie żal ogarnia jak się czyta takie tematy, niektórzy to myślą że Polska to RPA i da się cztery razy zebrać z jednego siewu, A później takie pytania - no niestety szklane kule nam się potłukły i nikt nie odpowie precyzyjnie.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie trzeba szklanej kuli. Wystarczy do przyjaciółki napisać. A serio to na każdej stacji w tv i radiu trąbili ze śnieg jeszcze spadnie i mrozy mogą być nawet do 15 stopni.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie martw się nic się nie stanie, ja też siałem 4 marca na pszenicę i pszenżyto i myślę,że wielu rolników też już ma pierwszą dawkę wysianą. U mnie Spółka rolna siała na rzepaki już w ostatnim tyg. lutego. Roślinom nic nie będzie, bo żeby ruszyły nie wystarczy nawóz, ale przede wszystkim temperatura, a po drugie to nawóz ma czekać na rośliny, a nie na odwrót. Od soboty ma być poprawa :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Z tego co pamiętam to mówiono, że to już przedwiośnie i nawet sam chciałem siać no ale...nie zasiałem. Prognozę da się przewidzieć tylko na 2-3 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Prognoza długoterminowa ma jedynie mniejsza sprawdzalność. U nas 16-to dniowa sprawdziła się.

Ja wiem czy z tym czekaniem nawozu to tak do końca prawda? A co jeśli przyjdzie większy śnieg a potem roztopy szczególnie w terenie górzystym jak już wcześniej wspomniano?

Rośliny na razie nie rosną a nawóz wiecznie w ziemi czekał nie będzie.

Rozumując to tak na skróty.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregc330    4

Z tym sianiem nawozu azotowego w lutym to bym się nie przyznawał, trzeba zapoznoć sie z wymogami wzajemnej zgodności iż dopiero od 1 marca można wysiewać. Faktem jednak jest to co mówi większość z górek spłynie, a wiecznie czekać azot nie będzie. Poco niekturym ten pośpiech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie da się ukryć, iż z kolejnego zrobiliście śmietnik,

 

odnosząc się do tematu to należy zauważyć, iż nie każdy stosuje wyłącznie nawozy azotowe, i początek marca to już ostateczny termin na aplikację niektórych składników - w tym azotu, lepsze są straty związane ze spływem powierzchniowym oraz wymywaniem, niż brak możliwości zasilenia roślin azotem, ponadto należy uwzględnić niewielkie przesycenie profilu glebowego wodą, więc nawet 20cm warstwa śniegu nie spowoduje wielkich strat, także moim zdaniem korzystniej było wysiać nawozy pod śnieg niż z tygodniowym opóźnieniem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrjako    4

z drugiej strony fajnie by było jakbyś @Todiasz za miesiąc napisał jak wygląda uprawa bo każdy ze wpisów ma po trosze prawdy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jakie powierzchniowe? Chyba na glinie i to też nie za bardzo bo glina jest u nas już na głębokości 30cm a woda rznie drynami co są dobrze ponad pół metra w ziemi. Widzę co leci z matki. I to mimo tego ze pola są pochyłe.

Ziemia dawno odmarzła i przepuszcza wodę.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

A ja mam inne zdanie .wole wysiac 50kg wiecej tydzień póżniej niż ma mi spłynać z wodą ,co rok widze jak jeden przez drugiego sieje jak by s......ki dostali tak jak w żniwa młuca mokre ale chwalą się że już po robocie , trochę rozsądku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETTI77    1

idzie nowe a w rolnictwie wiele rzeczy nie lubi się powtarzać więć kolega dobrze zrobił bo z tym azotem to bardzo złożony proces i tak łatwo zmyć się nie da no chyba że ktoś walił dzień lub kilka godzin przed śniegiem na zamarzniętą glebe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nowe czy nie wszystkiego idzie się dowiedzieć. Koleś posiał saletrę. Zawiera azot azotanowy i amonowy. Pierwszy jest szybko wymywany przez wodę do głębszych warstw ziemi a drugi nie.

Przypuszczam o ewentualnych stratach z winy zbyt wczesnego siania nawozu nie dowie się wcale lub dopiero przy zbiorze.

A może być i tak że różnicy nie będzie bo nawet jeśli będą obfite opady i tak roślinom zostanie dużo na start.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Todiasz    0

Na polach nie mam żadnej górki.. Także za miesiąc lub kiedy zobaczę, że coś będzie się działo napisze jak to wszystko wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez sumek666
      Witam, 
      Czy ktoś użytkuje lub planuje używać płynny nawóz ASL? Co sądzicie na ten temat? 
      http://agrotrader.pl/oferta/asl-plynny-nawoz-organiczno-mineralny-ID244225.html
      Pozdrawiam 
      Sumek
    • Przez gosciu506
      Witam 
      Czy używa ktoś nawozu Alzon neo 46 czy wart jest swojej ceny  i czy zeczywiscie sa niższe straty azotu czy to tylko dobry bajer wymyslony przez handlowców?
      Cena na tą chwilę 1720-1740zł brutto  gdzi emocznik mozna kupić po 1620zł 
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj