mariusz3v

Zwrot pieniędzy otrzymanych na ''młodego rolnika''

Polecane posty

mariusz3v    4

Witam, czy spotkał się ktoś z sytuacją,że musi oddac pieniądze które otrzymał na ''młodego rolnika''??? W moim przypadku 75tys. + odsetki, wynoszące 10tys. przez dwa lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    165

osobiście nikogo nie znam takiego,tyle co kilka razy w tv słyszałem. jakiego warunku nie dopełniłeś ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szmergiel    1053

pelno takich medrkow bedzie w tym roku,ja osobiscis juz z dwoma takimi sie spotkalem,dostalo sie 75tys i chulaj dusza ,rozliczys sie trzeba z conajmniej 53200zl ,glownie na ciagniki a jak zostalo po 2 latach takiemu 20 tys na koncie to max bo liczyl ze pozniej kupi wszystko taniej a tu koniec rozliczenia ,zakupy nie zrobione i buba,zobaczycie ile takich beda licytowac pod koniec roku jak duzej liczbie osob konczyc sie bedzie czas na zakupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

przy okazji się zastanówcie co się dzieję z ta kasa po zwrocie bo raczej nie idzie dla innego młodego rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

A ja się zastanawiam kto w takim przypadku dał takim ludziom to dofinansowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

Co to znaczy że "musi oddać"? Dostał Pan już decyzję i się od niej nie odwołał w terminie? Ja osobiście znam rolniczkę (klientkę), której Agencja taką decyzję wydała - na podstawach raczej niedorzecznych - decyzję zaskarżyliśmy i czeka sobie spokojnie w WSA na uchylenie. Ale to wszystko zależy od tego co, jak i dlaczego. Jak słusznie zauważył szmergiel jak ktoś wziął pieniądze i "zapomniał" ich zainwestować to nie tylko prawnik ale i ksiądz mu nie poradzi.

Edytowano przez green

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Musiałeś niedopełnić jakiegoś zobowiązania. Pytanie tylko: jakiego? Oświecisz nas kolego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz3v    4

Ojciec w marcu złożył wniosek o dotacje do ziemi, w kwietniu gospodarstwo zostało przepisane na mnie. Teraz po dwoch latach agencja w Poznaniu dopatrzyła się że skoro było gospodarstwo przepisane na mnie to powinienem ja złożyc nowy wniosek na siebie a ojciec swój wycofac. Do wypełniania wniosków mam odpowiednią osobę która się tym zajmuje i której płacę, teraz twierdzi że on sobie wogóle nie przypomina żeby wypełniał moje wnioski....potem zaczął kręcic... A jeśli chodzi o pieniądze to dołożyłem i kupiłem nowy traktor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

A to doskonałe. Czyli Wielkopolskiemu OR rozbija się o to, że na ziemię w gospodarstwie płatności wziął ojciec? A zatem rzecz jest do odkręcenia - ale za cenę dopłat ojca za dany rok a niewykluczone że i z sankcjami do przodu. Pytanie co się Wam bardziej "opłaca" stracić?

No i na jakim etapie ma Pan tą sprawę z MR? Jest już decyzja o ustaleniu kwoty nienależnie pobranych środków?

Edytowano przez green

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

A ja się zastanawiam kto w takim przypadku dał takim ludziom to dofinansowanie.

to wina urzędników każdy inaczej interpretuje prawo i stąd takie nie jasnosci jeden urzedniki przydzilei a poźniej drugi się dopatrzy błędu i kasę trzeba oddać. przykład znajomego rodzice mu odpisali gospodarstwo ale bez budynków bo notariusz podpowiedzail aby zachowac sobie kąt w razie kłótni i tak zrobili tylko że młody rolnik miał poźniej korzystać z tych budynkow niby taka dzierzawa urzednik opinujacy wniosek przyznal premie bo wszystko dobrze a jak sie pozniej okazalo inny urzednik dopatrzyl sie tego bledu i cofneli mu premie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ale o jaką dotację do ziemi chodzi? Ojciec ją otrzymał? Ja też mam pytanie do innych: czy jeśli w załozeniach jest zakup ciągnika o mocy z zakresu 100-120 km, a kupi się o większej mocy, to jest to niespełnienie wymogów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor03    4

W MR zawsze możesz zmienić biznesplan i raczej nie powinno być żadnych konsekwencji , przynajmniej tak mi babka gadała z agencji ;) ja mam ten sam problem bo wniosek był na ciągnik 120 - 140 km a ja kupiłem o mocy 143 km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Ale ja już dostarczyłem fakturę za ten ciągnik do Agencji odnośnie młodego rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebzal    0

Jestem tu nowy i mam takie pytanie odnośne zwrotu pieniędzy za młodego rolnika. Mam w szkole do napisania artykuł o tym, a głównie o podrobionych dyplomach na które było wzięte dofinansowane. Dzwoniłem do agencji ale nic nie chcieli powiedzieć, w necie też nic nie ma, może ktoś z was o czymś takim słyszał? Czy agencja to sprawdza w ogóle jakoś? Jakie są za to kary? Itd, kto coś wie to prozę pisać. Jak tu nic nie znajdę to chyba zmienię temat pracy. Z góry dzięki. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Kary są takie jak za poświadczenie nie prawdy, fałszowanie itd. Masz tu przykład zaradnosci pewnego rolnika. Nikt ci nie udzieli konkretnych przykładów. Ponieważ objęte jest to tajemnicą. Żaden urzędnik nic nie powie. Lepiej zmień temat.

Co do wyzszego przykładu. To kompletna głupota. Po co było składać dopłaty skoro wiedzieliście, że ziemie przepiszecie. Chyba że wam ten pomysł się objawił w sekunde lub się przyśnił. Można było do 15 maja poczekać. Szybsze złożenie wniosku o dopłaty nie ma nic wspólnego zszybkoscią wypłaty dopłat.

Co do premi młodego rolnika. Nikt nie sprawdza kandydatów czy sobie poradzą. A potem mamy takie banalne przypadki jak to ludzie się wykładają. Z arimr nie ma żartów. Musi wszystko grać. Jesli macie jakies wątpliwości to pytajcie najlepiej na pismie. Nie ma co liczyć, że jakoś się uda. Tutaj rolnikiem był syn a dopłaty brał ojciec dobre sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ARIMR fałszuje dokumenty i bezprawnie żada zwrotu!! U nas było tak że nie daliśmy komus w łapę i sie zaczeło!!!! Teraz już jest taka afera że szok!!!!!!!

 

Jak macie problem to zwrócicie sie do nas my walczymy z nimi juz 3 rok

 

792434657

Piszą o nas w Farmerze


Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?
031716_600.jpgfot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

O problemach tej grupy młodych rolników pisaliśmy wielokrotnie. Dziś kolejna odsłona konfliktu.

Rolnikowi nie wolno mieć pełnomocnika, który decydowałby „o wszystkich sprawach w gospodarstwie”. Nieruchomości muszą stanowić zorganizowaną całość, aby były uznane za gospodarstwo, a posiadając tylko rozproszone grunty bez budynków, inwentarza, środków transportu nie można wyłącznie za pomocą zabiegów organizacyjnych podjąć procesu działalności wytwórczej w rolnictwie. Prowadząc osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu gospodarstwo, ponosząc koszty, pracując w gospodarstwie i podejmując wszelkie decyzje dotyczące jego prowadzenia należy gromadzić potwierdzające to faktury. Zaskakujące?

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydanego w sprawie dotyczącej zwrotu środków przyznanych z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” Maciejowi Busłowiczowi, jednemu z młodych rolników, reprezentowanych przez Jakuba Maya. Ponieważ Busłowicz tych warunków nie spełnił, słusznie ARiMR domaga się zwrotu pieniędzy – orzekł sąd.

Wyrok z czerwca zaskoczył młodych rolników. Wszak kwestię możliwości posiadania pełnomocnika już dwukrotnie wyjaśnili przed sądem. Pomoc z „Ułatwiania startu…” przyznano, wiedząc od początku, że gospodarstwo składa się z samej ziemi i przyjęto biznesplan. Faktur nikt nie kazał gromadzić.

- Ukończyłem szkołę rolniczą, wydatkowałem 68 tysięcy na zakup ziemi zgodnie z deklaracją – mówi Maciej Busłowicz. - Przez 2 lata otrzymywałem dotacje unijne do deklarowanych działek, na których realizuję założenia biznesplanu. Komu za wszelką cenę zależy, aby zniszczyć moje gospodarstwo? A może dyrektor ARiMR we Wrocławiu Kazimierz Huk wydał decyzje o przyznaniu mi premii i dopłat z przekroczeniem uprawnień, skoro gospodarstwo bez budynków nie jest gospodarstwem, i winien odpowiadać karnie? Jak zwykle za błędy urzędnika zapłaci beneficjent. Idąc tokiem rozumowania ARIMR oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, każdy młody rolnik nie posiadający budynków gospodarczych winien oddać pieniądze. Żadna osoba, która należy do KRUS, mając 1 hektar przeliczeniowy, a nie posiadając zabudowań gospodarczych, nie powinna być objęta ubezpieczeniem dla rolników, bo nie posiada gospodarstwa rolnego.

 

 

Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?

Adwokat Macieja Busłowicza sporządził więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podnosi w niej, że jedynym koniecznym i niezbędnym składnikiem gospodarstwa jest ziemia: „Koniecznym i niezbędnym składnikiem każdego gospodarstwa rolnego jest grunt rolny, inne składniki nie są konieczne dla bytu samego gospodarstwa (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97; wyr. NSA z dnia 20 września 1991 r., II SA 669/91, ONSA 1992, nr 2, poz. 26). Poszczególne składniki gospodarstwa powinny stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, przy czym są one gospodarstwem rolnym nie tylko wtedy, gdy aktualnie stanowią zorganizowaną całość gospodarczą, ale również wówczas, gdy potencjalnie mogą ją stanowić (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97). O zorganizowanej całości gospodarczej można mówić wówczas, gdy w oparciu o poszczególne składniki majątkowe, po zastosowaniu odpowiednich zabiegów organizacyjnych, jest technicznie możliwe podjęcie procesu działalności wytwórczej w rolnictwie.”

Bez znaczenia jest przy tym oddalenie działek, „skoro istnieje między nimi więź ekonomiczna albowiem Skarżący realizuje na tych gruntach cele i koncepcje rozwoju gospodarstwa, wskazane w założeniach biznesplanu, stanowiącego podstawę wniosku o przyznanie pomocy i prowadzi na nich działalność rolniczą.”

Zatem jeśli zrealizowano biznesplan – skąd obawa, że pieniądze z PROW wydatkowano niewłaściwie?

Przewlekłość tego sporu każe powtórzyć pytanie, czy aby na pewno działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przygotowano odpowiednio?

A problemy tego rodzaju to niebagatelna sprawa – jak informuje agencja, „ARiMR odzyskała od beneficjentów działania <Ułatwianie startu młodym rolnikom> ok. 17 mln zł”, a pomoc zwróciło dotychczas 1278 beneficjentów.

 

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/rolnik-bez-budynkow-nie-ma-gospodarstwa,52703,1.html

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez filp3090
      Witam. Wiele razy słyszalem ze ktoś kupil ciągnikna jakieś dotacje z ue albo kilka sprzętów w ramach jakiegoś programu albo dofinansowanie jakieś okolo 50 tys. zł .Chcialbym skorzestac z takich mozliwości ,ale nic na ten temat nie wiem . Jakby to bylo potrzebne komuś to mam 17 ha swoich i ok 15 ha dzierrzaw. Prosze o oswiecenie mnie wtych sprawach . Z gory dzięki
    • Przez mi3p
      Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział w Siedlcach, we współpracy z Miastem Siedlce, Starostwem Powiatowym w Siedlcach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach,
      Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z . Zakład w Żelkowie, Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew oraz Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka, zapraszają Państwa do udziału w imprezie „XX Międzynarodowe Dni z Doradztwem rolniczym 2013" - IX Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych”, która odbędzie się w dniach 7-8 września 2013 r. na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, ul. Jana Pawła II 6.
       
       
      Kto się wybiera?
    • Gość PP61
      Przez Gość PP61
      Jaki można kupić opryskiwacz z dotacji na Młodego Rolnika mając 21 ha = 13 ha swoich + 8 ha dzierżaw?
       
      Czy dałoby radę kupić opryskiwacz o pojemności 2000 l czy jest on jakoś przydzielany według ilości hektarów?
       
      Piszcie co o tym sądzicie.
      Czy ktoś z was kupował opryskiwacz z dotacji Młodego Rolnika?
      Ew. jak to wygląda z rozsiewaczem do nawozu? Unia Premium 500 by przydzielili?
    • Przez ziom558
      witam mam pytamie , czy sa gdzies prowadzone albo bendo prowadzone kursy na rolnika w okolicach Leśnej Podlaskiej. Bialej Podlaskie , albo Jabłonia
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj