skalpel97

Budowa garażu z dachem dwuspadowym

Polecane posty

skalpel97    1

Witam. Na wiosnę planuję ruszyć z budową garażu o wymiarach 16m x 9m i wysokości bram wjazdowych 3.50m. Chciałbym was zapytać z jakich materiałów będzie najlepiej podbudować ten budynek, a konkretniej z czego postawić ściany i jak wykonać konstrukcję dachową (wolałbym, żeby konstrukcja była drewniana) itd... Garaż prawdopodobnie będzie pokryty blachą trapezową... Chodzi o to, żeby było dobrze wykonane w przyzwoitej cenie ;)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Edytowano przez skalpel97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Masz na myśli suporex? A konstrukcję dachową, ale co byście polecili? Kratownica drewniana, może coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Wiem kto ma przęsła drewniane 12 metrów długie, podejrzewam że oddał by je w dobrzej cenie. 24 sztuki co 1 metr się je daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

12 metrów to trochę za długie, garaż ma mieć 16 m długości i 9 szerokości ;) Jaką konstrukcję dachową drewnianą byście polecili? Ja wstępnie myślałem, żeby wykonać coś takiego:

 

post-54921-0-92965700-1363017552.jpg

Edytowano przez skalpel97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

3 metry możesz wystawić i mała wiatka wyjdzie, można też obciać.

Podobną konstrukcję jak narysowałeś mam w stodole, żadnych zastrzeżeń nie mam, naprawdę konkret, a stodoła dobrze przed wojenna.Poniemiecka.

Co ta za typ konstrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KetsoK    3

Witam... A nie myślałeś coś o dachu jedno spadowym miej materiału by poszło (blacha na dach)...??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Typ konstrukcji to ramownice drewniane ( sochy ). Hmm, o dachu jednospadowym myślałem, ale starszyzna w moim domu niezbyt chętnie reaguję na taką propozycję... Wg was co będzie lepsze na ściany: suporex, cegła silkatowa, pustak żużlowy??? Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś jeszcze wypowiedział się na temat konstrukcji dachu. Z góry dziękuję za wszystkie porady ;)

Edytowano przez skalpel97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Pytanie czemu 9, u nas x lat temu stawialiśmy garaż miał być 1 spadowy 8 metrów szerokości ale ktoś stwierdził że na 1 spadowy to za dużo więc jest dwuspadowy 8 metrowy (troszkę mały) a na 12 było by miejsce a koszt budowy niewiele większy.

 

Konstrukcja dachowa OK, tylko ja te sochy bym zrobił wyżej tzn. postawił na słupkach betonowych ok. 1,5 m wysokości aby było więcej miejsca manewrowego.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Hmm, muszę się poważnie zastanowić nad tą szerokością ;) Też myślałem o tym, żeby sochy postawić wyżej, ale pewien fachowiec stwierdził, że to nie jest dobry pomysł, bo będą rozpychać ściany... A Wy, co o tym myślicie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

To zrób w miejscach gdzie są te sochy słupy lane w murze. tego nie rozwalisz. Często takie rozwiązanie jest stosowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Myślę, że to dobre rozwiązanie, ponieważ zostanie trochę więcej miejsca do manewrowania... Tylko teraz pytanie, czy to będzie stabilne i wytrzymałe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

tomek 73 ma podobną konstrukcję stodoły budowanej przed wojną więc musi być stabilna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luc826421    4

Przedwojenne konstrukcje powinny być wzorem dla dzisiejszych konstrukcji, tak samo jak i drogi :). Odnośnie dachu, u nas w garażu 8x20m zastosowano konstrukcję jętkową, po 2 jętki 5x14 do krokwi. Nasz garaż jest przedzielony ścianą w połowie, na odcinku 20m (szerokość) jest 5 lanych słupów w ścianie. :)

Edytowano przez Luc826421

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Hmm, muszę się poważnie zastanowić nad tą szerokością ;) Też myślałem o tym, żeby sochy postawić wyżej, ale pewien fachowiec stwierdził, że to nie jest dobry pomysł, bo będą rozpychać ściany... A Wy, co o tym myślicie???

 

Tylko słup nie jest oparty na ścianie tylko na wymurowanym słupku i jakoś nie rozparło, kąt parcia nie jest aż tak duży aby rozpychał mury. Ale wiadomo każdy ma swoją teorię.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Jak zalałbyś taki słup w murze i wystawił z niego kotwę to póżniej nie musisz nic dodatkowego ulewać żeby zamocować. Ja w takim przypadku zastosowałbym w miejscu podparcia metalową płytkę zatopioną w betonie uprzednio zazbrojoną. Później przy montażu podpór dospawasz do niej w odpowiednim miejscu gniazdo na słup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Ten projekt dachu jest dobry ale trochę archaiczny, teraz nikt tak nie robi dachu bo te sochy przeszkadzają a dach z blachy jest kilkakrotnie lżejszy niż dawne dachy z dachówki czy eternitu. Dach dwuspadowy jest wygodniejszy a koszt podobny jak jednospadu ,ale musi być odpowiednie miejsce bo morzesz go postawić od granicy działki min. 3m bez okien a 4m z oknami a jednospadowy może być w miedzy.Najtańszym chyba materiałem jest cegła silikatowa mur grubości 12cm ze słupami o rdzeniu żelbetowym co 3-4m na których opierasz poprzeczne belki bindrowane na których spierają się słupki z ryglami trzymające stolec.Dzięki temu masz wolną przestrzeń garażu.Ja mam taki model i stoi kilkanaście lat wymiary mojego to 30x8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten typ konstrukcji w stodole budowana na początku lat 80 i nie było problemów, obecnie przerobiona na tuczarnie i sochy opierają sie na stropie ale jak była to stodoła to sochy zbytnio nie przeszkadzały, szerokość 9,5 metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Myślicie, że konstrukcja ścian, którą zaproponował @Darpol będzie stabilna? I jaką konstrukcję dachową drewnianą byście polecili, oprócz tej którą zaproponowałem? Myślę, żeby ściany postawić z cegły silikatowej lub z suporexu. Co byście polecili z tych dwóch materiałów, który będzie tańszy i lepszy? Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam ;)

Edytowano przez skalpel97

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

Witam, przylaczę sie do tematu. Moim zdaniem konstrukcja z rysunku w obecnych czasach to nieporozumienie, oprócz tego że moze przeszkadzać to wydaje się być droga, sporo belek o dużym przekroju. Podnoszenie soch do góry wiaże się z konicznością wzmacniania scian co tylko generuje dodatkowe koszty. Moim zdaniem lepsza będzie konstrukcja jętkowa.

 

Jeśli chodzi o rozważania dach 1 lub 2 spadowy to wolałbym dwuspadowy tak jak któryś z kolegów pisał koszt podobny ale o wiele praktyczniejszy i moim zdaniem poprostu wyglada lepiej. Prawo budowlane obecnie nie pozwala budować na granicy (chyba że do istniejącego budynku i to tylko do jego wysokości), a najbliżej mozna postawić 3m od granicy pod warunkiem że nie ma okien wiec spad może byc i na granicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Hmm... Przemyślałem to wszystko i zniechęciłem się do konstrukcji z rysunku (sochy) ze względu na to, tak jak kolega wyżej pisał, że będą one przeszkadzać i wyjdą drogo... Myślicie że konstrukcja jętkowa wytrzyma na 9m??? Z góry dziękuje za odpowiedź ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skalpel97    1

Ooo, dzięki ;) Bardzo przydatna strona. Wg was co ile metrów trzeba dać taką kratownice jak w tych projektach wykonaną z drewna na szerokości 9m? I czy wchodzi w grę takie rozwiązanie, że na przemian będzie stawiana taka kratownica i jętki??? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat181    5

Jak widać, 9 metrów to żadna rozpiętość dla dobrze zaprojetowanego dzwigara drewnianego. Co do stosowania na przemian stali z drewnem to moim zdaniem kiepski pomysł. Stosujac same drewno dajesz elementy gęsciej ale wychodzi nieco taniej. za to stosując stal dajesz mniej elementów sa trwalsze, ale musisz mieć nieco mocniejsze łaty. Taki mix nie łączyłby zalet obu materiałów a raczej ich wady, bo cała konstrukcja jest taka mocna jak jej najsłavbszy element więc remont i tak byś robił po takim czasie jak ci drewno wytrzyma, a zaoszczędziłbyś powiedzmy połowe tego co przy rezygnacji ze stali i przejściu na drewno. Mi osobiscie by się jeszcze coś takiego średnio wizualnie podobało. Jesli chodzi o rozstaw to mozesz przejrzeć galerie i tam znajdziesz zrealizowane budynki i mozesz zapytać wlaścicela jak to ma ale przyda ci się to wyłacznie jako orientacja bo tak na prawdę przecież bedziesz musiał mieć projekt w którym bedziesz miał policzone i narzucone jakie muszą byc mocne elementy i jak gęsto poustawiane.

 

Fajnie by było mieć takiego projektanta co by ci na kolanie policzył mniej więcej jaka konstrukcja ile cię będzie kosztować i żebyś mógł to przemyśleć. ja jaeszcze nic nigdy nowego nie stawiałem ale wyobrażam sobie że projektant bedzie miał na tyle doświadczenia, zwłaszcza że nie jest to jakiś skomplikowany obiekt że od ręki ci powie co i za ile, doradzi, obym się nie mylił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Almont    0

Witam, chciałbym podłączyć się do tematu z inna propozycja.

 

Myślałeś może nad budową garażu w 'systemie tunelowym',? Budowla taka jest o wiele tańsza a czas budowy to ok 4 dni i jeszcze nie będziesz musiał latać po urzędach za pozwoleniem, a to też koszty.

 

zobacz jak to wygląda:

post-67380-0-43008200-1365156553.jpg

post-67380-0-64954900-1365156566_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj