Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
januszm1    3

A nie lepiej bylo by tych ziemniakow na zime zasadzic? Teraz snieg zniknie,ziemia rozmarznie i odrazu wykopki by byly :D a puzniej w kwietniu jeszcze raz zasadzic-to by byl interes ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jak zaszkodzić ? ja rozumiem takich ludzi co chcą pospieszyć sie z pracą bo wiedzą ze czym bdzie wczesniej zbiór tym mogą wiecej zarobić .. to nie jest chciwość to poprostu chceć godnego zycia


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
januszm1    3

Rozumiec to i ja moge ale moim zdaniem sadzenie ziemniaka na poczatku marca i na dodatek w gole pole bez oslon to jaki moze byc na tym zarobek? U mnie w tamtym roku tez 2 rolnikow wyrwalo sie z tak wczesnym sadzeniem ziemniaka bo przeblysk pogody byl przez pare dni. Puzniej mroz jeszcze przycisnol i 3/4 wymarzlo w ziemi bo sniegu nie bylo.Sadzili jeszcze raz pod koniec marca jak ja sialem owies. Swoje ziemiaki sadzilem na poczatku kwietnia,ziemia byla juz cieplejsza i nie takie bloto jak w marcu. Okazalo sie ze moje lepiej i tak powschodzily i rosly. W sumie razem kopalem z wszystkimi i na plon nie nazekalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

teoretycznie dopuki ziemia nie ma około 10 stopni nie powinno sie sadzic


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr2691    8

Według wielu roślina głoduje i jak nie sypniesz szybko to plon spadnie drastycznie... Wydawać by się mogło że spadki rzędu 3 ton na ha skoro tak wszyscy biegiem z nawozem lecą.. Dla mnie to tak jak polewanie brudnego zimną wodą - jak będzie ciepło to nie zaszkodzi a wręcz pomoże, w przypadku mrozu....

Ciekawe jak się rośliny zachowają obudzone z letargu, doładowane azotem na mrozie -10.

 

do jakiej szkoły chodziłeś, że tak twierdzisz?? wegetacja zaczyna się od 2*C, a rozhartowanie ozimin zaczyna się gdy przez 2-3 doby jest plus 10*C

 

Moze nie w temacie ale jaką cenę proponują za rzepak na ten sezon 1700 netto co to jest kpina bo jak to nazwać. Zboże jak się urodzi to może po 600 w żniwa będzie i chyba trzeba będzie wszystko od razu z kombajnu opchać bo widząc po tym co się teraz dzieje to nie ma sensu tego zwalać i nawalać. Z ziemniaka też interesu nie będzie bo ja nie z tych co po 20 gr za kilo im się opłaca.

 

dokładnie 20gr to szczyt, żeby po tyle sprzedawać, na szczęście mam bezpośredni zbyt u ludzi, a nie cisne na sklepy, bo sku***syny płacą jeszcze mniej niż na giełdzie, bo wiecie, niby nie muszę tam jechać i stać albo sprzedać tamtym DEALEROM :P na giełdzie.

 

dobrze, że ziemniaki tak ładnie podskoczyły teraz, oby tak dalej.


Kupie siewnik Stanhay, najlepiej czterorzędowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

U mnie ziemniaki sadzi się 25 kwiecień - 1 maj, bo wcześniej to zniszczą je poranne przymrozki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj tura podczepiłem i śnieg z podwórka wywiozłem bo samochodem po podwórku nie dało się poruszać , o pracach polowych u mnie można zapomnieć , może przed samymi świętami coś się ruszy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

do jakiej szkoły chodziłeś, że tak twierdzisz?? wegetacja zaczyna się od 2*C, a rozhartowanie ozimin zaczyna się gdy przez 2-3 doby jest plus 10*C

 

 

 

dokładnie 20gr to szczyt, żeby po tyle sprzedawać, na szczęście mam bezpośredni zbyt u ludzi, a nie cisne na sklepy, bo sku***syny płacą jeszcze mniej niż na giełdzie, bo wiecie, niby nie muszę tam jechać i stać albo sprzedać tamtym DEALEROM :P na giełdzie.

 

dobrze, że ziemniaki tak ładnie podskoczyły teraz, oby tak dalej.

 

Czyli rośliny rozhartowane bo przez kilka dni było nawet więcej niż +10. Na to azot, mróz i 30cm śniegu przez 2 tyg. Czym to grozi?

 

Skoro bezpośrednio ludziom sprzedajesz to i wielkich areałów nie masz... Po ile w tamtym roku sprzedawałeś skoro na rynku można było po 400zł za tonę kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a kiedy przeprowadzacie orkę? Mikad wspomniał o szczególnym znaczeniu obsypywania bezpośrednio przy sadzeniu, aby ograniczyć straty wody, czy w takim razie warto opóźnić orkę i wykonać ją bezpośrednio przed sadzeniem (pług z wałami + uprawa agregatem) teraz mam pokrywę roślinną, ewentualnie płytko przejadę broną talerzową czy też korzystniej będzie wykonać orkę jak najszybciej? oczywiście zakładam, że wiosną wystąpi deficyt opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

wiosenna orka to błod agrotechniczny ... głownie chodzi tu o wode gdzie nie jest jej za dużo


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

to nie ulega wątpliwości - w ogóle orka jest poważnym błędem agrotechnicznym, ale pytanie brzmiało, czy mniejsze będą straty wody przy jak najwcześniejszej orce czy też bezpośrednio przed sadzeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

IMO, mniejsze straty wody będą przy orce bezpośrednio przed sadzeniem.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stalpin8145    1

Jednego roku miałem jedną połówkę pola zaorane na zimę a drugą na wiosnę i na tej połówce co była wykonana orka na wiosnę były ładniejsze ziemniaki niż na tej co na zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Owszem taki zabieg ma sens na glebach cięższych dobrze trzymających wilgoć ale orka wiosenna na piachach to raczej nie jest dobry pomysł.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Orka wiosenna na glebach ciężkich i trzymanie wilgoci. Chyba nigdy nie orałeś ciężkiej ziemii na wiosnę a o uprawie nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1134

Robisz jak uważasz - twój koń, twoja stajnia.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie zapominajcie o najważniejszym czynniku jakim są opady. Gdy wiosna jest wilgotna to można spokojnie na wiosnę orać. A że ja mieszkam w najsuchszym rejonie w Polsce , z 1 opadami w czerwcu/lipcu więc na wiosennej orce nie ma nic :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ogladałem sonde na yt o orce własnie ..i teoretycznie juz w latach 80 uważali orke za błąd w uprawie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Co do orki to zależy od roku czasem nawet po wiosennej rośnie lepiej niż po zimowej o ile jest wystarczająca ilość wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damii1    62

 

na wiosne mozna by orac ale pózniej przydała by sie deszczownia i wydaje mi sie ze by było ok ale za tym ida koszty...

Edytowano przez damii1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w kontekście tej wiosennej orki to może być jednak problem z jej opóźnianiem, otóż gleba świeżo wyorana nie zdąży się wystarczająco "nagrzać"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj