Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wialnia
solek01    209

Ja mam takie pytanko ile taką wialnią można zboża wyczyścić na godzinę? Chodzi mi jako dokładne czyszczenie ziarna do siewu

i jako wstępne czyszczenie ziarna do magazynowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Powiem na własnym przykładzie, około 1 tony ziarna do siewu, czyli czyszczenie dokładne, w 3 osoby zdołaliśmy przewiać w trochę ponad 1:30 h, ale niecałe 2 godz.

 

Zapomniałem dodać, że napęd wialni był ręczny :) Jeżeli użyjesz jakiegoś np. silnika do napędu to zapewne wydajność wzrośnie.

Edytowano przez JacekSki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolo9540    0

Mam wialnię i też próbuję zrobić napęd na silnik elektryczny, do wialnie zakłada sie koło od roweru podobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Mam wialnię i też próbuję zrobić napęd na silnik elektryczny, do wialnie zakłada sie koło od roweru podobno.

Koło kołu nie równe :) Koło od roweru może być 20", 24", 26" czy też 28" itd, więc trudno tu mówić, o kole od roweru. Tak samo silnik elektryczny asynchroniczny może mieć od 1400 do 2800 obr/min, lub wolnoobrotowe ok 700 obr/min, a synchroniczne od 1500 do 3000 obr/min, zaś silniki komutatorowe np. od odkurzacza mogą mieć ponad 20000 obr/min.

Najważniejsze aby obroty wiatraka np. dla wialni WRL-05 wynosiły 207-277 obr/min i silnik miał wystarczającą moc, a dokładniej moment obrotowy, a samo przełożenie napędu każdy musi sam dobrać do posiadanego silnika i typu wialni.

Kolo musisz podać więcej szczegółów, jaki rozmiar koła roweru oraz jaki silnik (orb/min?; kW?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasiakgb    0

witam mój wujek ma wialnie m305/2 chce dokupić nowe sita, może wiecie gdzie można dorobić, dokupić te sita? najlepiej gdzie w kujawsko pomorskim :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Chciałbym zrobić wialnię ale taką na rafy i żeby wiatr wciągał (nie wydmuchiwał) zanieczyszczenia lekkie.Najlepiej jakby mogła czyścić zboże i trawę nasienną.Może ktoś robił lub ma pomysła żeby nie płacić dużo za petkusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

odnośnie napędu do wialni ja mam silnik od starej pralki-automatu poral, wygląda to tak że napęd z silnika z orginalną szajbą przekazywany jest na koło od bębna właśnie owej pralki a z nim skręcona szjbka od prądnicy z C330 i na koło od roweru 24 cal i wszystko śmiga aż miło, dodam że silnik ustawiony na obroty prania a nie wirowania. Podczas testów gdy bezpośrednio chciałem z silnika dać na koło od roweru to po pierwsze ciężko było mu ruszyć (kondensatory są :) ) po dwa już gdy wystartował to wialnia za duże obroty miała.

Edytowano przez Grzesiek84

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Odświeżę trochę temat

Posiadam starą wialnię WRL-05 czyszczę nią ziarno do siewu, ma ona już swoje lata i żywot sit dobiega końca porobiły się w siatkach dziury, siatka powyginała się itp i z roku na rok efekt czyszczenia jest coraz gorszy. Chciałbym zrobić komplet wszystkich nowych sit znaczy ramki drewniane są dobre tylko trzeba wymienić siatkę i właśnie z czego zrobić sita, gdzie dostać siatkę w takich średnicach 2x2 mm, 5x5 mm itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

No właśnie sklepy metalowe są ale bez słowa dobre i takiego czegoś brak ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fragles1    4

Szukaj, w mojej okolicy widziałem w trzech. A może warto wybrać się na złom i poszukać starej maszyny "WARMIANKI" miały sita z blachy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Odświeżę trochę temat

Posiadam starą wialnię WRL-05 czyszczę nią ziarno do siewu, ma ona już swoje lata i żywot sit dobiega końca porobiły się w siatkach dziury, siatka powyginała się itp i z roku na rok efekt czyszczenia jest coraz gorszy. Chciałbym zrobić komplet wszystkich nowych sit znaczy ramki drewniane są dobre tylko trzeba wymienić siatkę i właśnie z czego zrobić sita, gdzie dostać siatkę w takich średnicach 2x2 mm, 5x5 mm itd

Kupywałem siatki do wialni na targu [jarmaku ] -gościu ma różne na metry więc tam poszukaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Firma sitono zrobi Tobie takie sita. Dzisiaj do nich dzwoniłem w tej samej sprawie. Siatki być może też sprzedadzą.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Już zdobyłem siatki, znalazłem je w necie są różne rozmiary oczek cena za mb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Silnik jednofazowy się nie nadaje do wialni bo ma w drugą strone obroty zauważcie. Trzeba trójfazowy. Zastanawia mnie czy trzeba całą ją rozbebeszyć by wyjąć wiatrak i przedłużyć oś pod koło od roweru 28", czy jest inny sposób?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Jak się nie nadaje, u siebie mam właśnie koło od roweru tylko nie pamiętam czy 26 czy 28 i silnik od frani tam są prawe i lewe obroty przestawia się w złączu silnika.

Do osi gdzie są łopaty wiatraka dospawałem śrubę i nasadziłem na to koło mocno dokręciłem kapnąłem dodatkowo spawem i śmiga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ja widziałem koło pasowe zamocowane na osi wentylatora. Przy silniku napędzającym plastikowe koło pasowe o średnicy około 4-5 cm. Wialnia ma nieco za duże obroty. Wydajność wynalazku przy wianiu owsa - około 500 kg/godzinę przy udziale 2-3 osób. Według instrukcji 600 kg/godzinę.

Gdzie kupowałeś siatki?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Tak na śilniku napędowym ma być koło pasowe wielkośći jak od silnika pralki Frania. I niektóre silniki Frani mają zmiane obrotów poprzez przełożenie kabli ale jak tak zrobiłem to spalił się bo za mało mocy ma w tedy i na forach to opisywali. Tylko żeby dospawać bez bicia kawałek ośi do ośi wiatraka to mus go jakoś wymontować wpierw a to kupa roboty i pytam jak Wy to robicie i wyjmujecie wiartak z ośią?. I koło ma być 28" od Ukrainy roweru np. I zgadza się koło duże ma być na osi wiatraka poniżej mocowania kolby. Jak mają sita być włożone siatką na górze czy siatką na dole ramki?. I ile powinno być ich fabrycznie oraz o jakich rozmiarach koledzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Ściągnij sobie instrukcję do takiej wialni http://www.agrofoto.pl/forum/topic/59909-wialnia/?do=findComment&comment=1211910 . Tabelę z rozmiarami oczek sit w zależności od wianego zboża można też ściągnąć ze strony polskiego przedstawiciela firmy Petkus.

Jeślli nie macie napędu do wialni, to może warto się zainteresować silnikami z wbudowanymi reduktorami obrotów? Wówczas albo odpadnie budowa przekładni pasowej, albo będzie ona dosyć mała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28757

ostatnio zamontowaliśmy silnik od pralki do napędu wiatraka w młynku od zboża, silnik spięty na wirowanie, czyli 2800obr/min., obroty regulowane czymś takim http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-gotowy-i3943867107.html'>http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-gotowy-i3943867107.html działa wyśmienicie

 

ostatnio zamontowaliśmy silnik od pralki do napędu wiatraka w młynku od zboża, silnik spięty na wirowanie, czyli 2800obr/min., obroty regulowane czymś takim http://allegro.pl/regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-gotowy-i3943867107.html działa wyśmienicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bambrzwlkp1
      Witam po wymluceniu saladery przyszedl czas na jej odwianie. I tu jest problem, w saladerze jest duzo powojki.... mam pytanie do was jakie bym musial zalozyc sito zeby ją odwiac. (Moja wialnia jest wlasnej roboty wiec sita tez trzeba samemu zrobic) zrobilem juz jedno sitko z moskietery ale jest za gęste. . ; ( moze macie pomysl jak ja odwiac lub z czego zrobic tak geste sito zeby saladera przeleciala a nie powojka lub na odwrót. dzieki za wszystkie odp.
    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam koledzy. mianowicie robie wialnie do zboża. tak zwany młynek czy jak tam sobie nazywacie. wialnia ma by prosta na sam  wiatr bez sit. sam wentylator przegrody. i chał potrzebne mi wymiary. szer długosc wysokosc szer przegrod srednica wentylatora i tak dalej. jesli ktoś wie o co mi chodzi. czekam na odp jesli zna ktos mniej wiecej wymiary albo jakis szkic z wymiarami bo w necie nic nie ma. pozdr
    • Przez mumio
      Szukam maszyn do oczyszczania ziół (majeranek, cząber) przede wszystkim młocarni (popularna chyba była Warmianka), bukownika są jeszcze inne tego typu stare maszyny w budżecie do 10 tys. PLN? Wialnia to chyba tylko dla zbóż?
       
      Jeżeli tak to proszę o nazwy, modele. Jeżeli nie ma jednej maszyny która czyści całkowicie to mogą być dwie osobne maszyny.
    • Przez rabit500
      Witam.
      Mam problem z ustawianiem wialni w 524. A mianowicie ktoś namotal w instalacji. I zaginelo sterowanie obrotami wialni. Więc jeśli ktoś miałby jakieś materiały schemat elektryczny tego układu. Oraz fotke z opisem przycisków w kabinie (w szczególności od wentylatora). Oraz czy regulacja działa bezpośrednio po zapłonie czy dopiero po uruchomieniu silnika.
    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj