Hubert21

co zasiać po życie na kiszonke

Polecane posty

maslak88    0

Koniczynę lub lucerne po życie możesz zasiać tylko musi być odpowiednia wilgotność, bo jak będzie za sucho to będą kiepskie wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

maślak jak z każdą roślią :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrZgredy    65

Co do koniczyny i lucerny to kolega @maslak88 ma racje musi być dość mokro bo jak sucho będzie to cienko ci to wyjdzie my zawsze gdy siejemy żyto na kiszonkę to potem gdy je skosimy przykładowo w maju to siejemy kukurydzę :) i wcale nie jest późna od innych. Moim zdaniem bardziej opłacalne by ci było zasiać tą kukurydzę ;) Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Kukurydza zdecydowanie najlepsze wyjście w ubiegłym roku tak zasialiśmy i ładnie wyszło mimo że w naszym przypadku siew był napoczątku czerwca pod korzeń dostała jeszcze nawozu i wielkościowo nie różniła się od tych sianych wcześnie jedyny minus takiego póżnego siewu mówie to na własnym przykładzie że była gorsza jakość kolb i jak by tak chciał czekać aż te kolby się w pełni dojrzeją to ta kukurydza by strasznie wyschła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    888

ja siałem koniczyne na sucho i nic się nie działo. pewnego roku to prawie 3 tygodnie nie padało po siewie i urosła. zasiej owies z jęczmieniem z dodatkiem grochu. duuuuużo białka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

ja praktycznie co roku sieję żyto na kiszonkę (w ostatnich dwóch latach tylko nie ciąłem, bo pszenżyto się słabo udało i żyto na żniwa zostawiłem, a po pszenżycie dałem qq), po ścięciu daję sporo obornika, orka, agregat i na to sieję kukurydzę.

Udaje się zawsze b.dobrze, czasem nawet lepiej od tej sianej wcześniej, różnicy w kolbach nie ma. tylko, że sieję to na dobrej ziemi, po żyto na wiosnę też nawozu daję. najlepiej qq zasiej, najwięcej paszy będziesz miał.

A jak jeszcze obawiasz się braku paszy, to (najlepiej po oziminach), o ile będzie w miarę wilgotno, daj poplon wyka, pelucha, słonecznik, jęczmień, trochę słonecznika, plus do tego nawóz. rozsiej to siewnikiem do nawozów, przybronuj i spodziewaj się pod koniec października dobrego plonu. Ja tak siałem w tym roku, 13 sierpnia, w deszcz, potem było sucho, a i tak wyszło super, pokaźna pryzma z hektara


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Kukurydza zdecydowanie najlepsze wyjście w ubiegłym roku tak zasialiśmy i ładnie wyszło mimo że w naszym przypadku siew był napoczątku czerwca pod korzeń dostała jeszcze nawozu i wielkościowo nie różniła się od tych sianych wcześnie jedyny minus takiego póżnego siewu mówie to na własnym przykładzie że była gorsza jakość kolb i jak by tak chciał czekać aż te kolby się w pełni dojrzeją to ta kukurydza by strasznie wyschła...

masz jakies badania tej kiszonki? jaka s.m.?

skad jestes?

sorgo zasiej

wydaje mi sie ze to najrozsadniejsze rozwiazanie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Niestety nie mam żadnych badań tej kiszonki skarmiłem ją już. Ilościowo masy nie różniła się od kukurydzy sianej wcześniej kolby były gorszej jakości bo nie miały już czasu na pełne dojrzanie i gotowość na kiszonkę a czekanie na nie -było by porażką tym bardziej że w pażdzierniku były już przymrozki aa chyba nie muszą pisać co by się stało z tej kukurydzy po przymrozkach...Jestem z okolic Radomia...

W tym roku również planuje tak za siać dodatkowo kukurydzę i może zdecyduje się na porównanie kiszonki z kukurydzy wcześniej sianej jak i tej póżniej sianej

Edytowano przez Adamcfc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek1    0

Ja też zawsze sieje kukurydze po życie i to na nizbyt dobrej ziemi ale co roku jest dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamcfc    1

Wiesz no nie mówie że jest żle ale poprostu widoczna różnica jest nie da się tego ukryć.Czasu nie oszukasz i nic nie przyśpieszysz. Oczywiście że rózne wyniki są. Są tacy co i w sierpniu sieją i też uważają że jest ok ale bodajrze z dwa lata temu widziałem taką kukurydze sianą w sierpniu i ona nawet metra nie miała. póżniej pierwszy przymrozek minimalny momentalnie zmarzła i zaczeła schnąć. Ja bym się nie bawił w sianie kukurydzy w sierpniu bo to jest kompletna loteria czasu nie oszukasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

tylko że mam 5 hektarów żyta na kiszonke i na 3 chce zasiać kukurydze a na 2 lucerne zeby już na pszyszły rok było czy to dobry pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Teraz to już za późno, ale mogłeś zrobić wsiewkę w żyto, np lucerny tak jak mówisz. Jak byś zebrał żyto na kiszonkę to wystarczyłoby sypnąć nawozu i lucerna już rośnie.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

O jakim nawozie mówisz? Chyba tylko o potasie bo azot zbędny :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Oczywiście, że o potasie :D


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

sorgo ma ten minus że to wartościowa pasza nie jest, za to jest chętnie pobierana przez mućki. Ja siałem po życie na kiszonkę kukurydzę i było wszystko ok (tylko trzeba trochę krótsze FAO wziąć), ze względu na to że mam słabe ziemie ( piach i żwiry, gdzie nie gdzie po torfowe gleby) lucerny nigdy nie siałem, ani mój tata tez nie.

żyto trzeba ściąć na początku maja (jak tylko "wąsy" będzie widać, bo najchętniej jest zjadane), obornik, orka, trochę nowozu posiać. W granicach 10-25 maj można spokojnie kuku posiać i mieć normalny plon jak suszy nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ja w tym roku po zycie bede sial QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trafer    0

No własnie jak na wiosne żyto na kiszonke dostało saletry amonowej 200 -300kg , to pózniej przed kukurydzą trzeba jeszcze mocznika czy wystarczy sama sól przedsiewnie i fosforan w siewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

bedzie ciezko w tym roku QQ siac po zycie. Albo zyto wczsniej sciac albo QQ bedzie siana pozno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

caly czas mysle co zasiac po zycie. cos innego jak QQ. Najlepiej bialkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

My zawsze po życie sadzimy ziemniaki jadalne i udają się znakomicie-kilka lat temu zasiany był owies na kiszonkę i wyszło dobrze.W następnym sezonie planuję po życie kukurydzę siać....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez 1rajdzik
      wiem że zboża bardzo dobrze sie zakiszają i mam zamiar zrobić baloty z zielonki z żyta - przy okazji wypróbować zakupioną w tym roku prasę. Czy ktoś już sie bawił sie w podobny sposób ? jak długo musi schnąć taka zielonka ? wiadomo suszyć można wedle uznania ale ile trzeba żeby nie była zbyt sucha ...
    • Przez farmer_89
      Witam. Mam pytanie jakimi prasami robicie kiszonke ze zyta w baloty jakie macie w tym doświadczenia? ja mam prase rolke rivierre 121 pasowke i nie idzie robota w zycie udało mi się tylko jednego balota zrobić ponieważ material owija się na walek nie wiem czemu się tak dzieje co wy myślicie?
    • Przez pawel9898
      witam wszystkich Agrofotowiczów
      szukałem podobnego tematu już dłuższy czas, lecz nic nie wpadło mi w oko.
      posiadam silos na kiszonkę przy oborze, jest on już dosyć stary, jedyny problem to taki, że podłoga już powoli pęka, beton się wykrusza jest już jedna wielka dziura 2mx2m ;( gdy wyjechałem ładowarką całe koło mi wpadło w mokrą glinę pod betonem, ledwo wyjechałem ;( tak zastanawiam się czy jest sens naprawy takiego silosu.
      Muszę też powiedzieć, że kiedyś wpadłem na pomysł by zrobić z niego taką jakby wiatę dla bydła mięsnego.
      dobudowałbym wyższą ścianę z jednej strony, połączył bym z dachem na oborze,
      jeżeli chodzi o ściany szczytowe to zrobił bym duże drzwi, z jednej strony wjeżdżałem bym ładowarką wybierać obornik, z drugiej zrobił bym koryto paszowe, ulał bym murek z betonu i wstawił rury,
      na koniec zalał bym podłogę równo, by dobrze było wybierać obornik, jak myślicie jeżeli już coś kombinować z tym silosem to lepiej robić dla bydła, czy naprawiać na kiszonkę?
      powiem Wam, że wolę wybierać kiszonkę z pryzmy, ten silos stoi pusty
      proszę o pomoc pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj