Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
magnum123    288

 

No to już powinieneś śmiało z drugą dawką jechać, zaspami śniegu się nie przejmuj. :lol:

tak się składa że u nas śniegu nie ma i dziś siałem pierwszą dawkę. a nie -15 na początku marca i nawóz sieją bo jeden mądry wyjechał a całe stado baranów za nim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

MAT912- czytanie ze zrozumieniem się kłania:D Chodziło o to że rośliny nie przemarzły i teraz nawóz czeka na rośliny a nie odwrotnie.

Dobrze wiem co było napisane, zaraz będzie miesiąc jak niektórzy siali, zanim stopnieje śnieg, którego jeszcze dosypie i ruszy wegetacja, to po tym azocie zostanie tylko miłe wspomnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartass91    0

Wydaje mi się że z zamarzniętej ziemi azot nie ucieknie. Śniegu też za wiele nie ma bo ok.10 cm więc podczas odwilży woda też go nie zabieże więc nie powinno być tak żle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

milanreal1.Panie profesor ale Ty jestes mądry naprawde,ile książek przeczytałes?!

 

 

 

Nie rozumiem z czym wyskakujesz na @milanreal1??? Chłopak ma trochę racji, mocznik wcale nie jest takim dobrym rozwiązaniem na wiosne, wymaga wyższej temperatury do działania i musi jeszcze zajść przemiana formy amidowej. Wprawdzie rośliny pobierają też podobno forme amidową ale w małych ilościach.

A z tym że saletra przestanie tak szybko działać to nie przesadzaj. Oprócz formy azotanowej ma jeszcze amonową.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Umnie nawozy czekaja juz od grudni na przyczpach i niepale sie tak do siania ich po polach. I pewnie dobrze bo w czwartek naadało tyle sniegu ze do kwietnia bedzie na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrew64003    1

Wydaje mi się że z zamarzniętej ziemi azot nie ucieknie. Śniegu też za wiele nie ma bo ok.10 cm więc podczas odwilży woda też go nie zabieże więc nie powinno być tak żle.

O matko i córko tak czytam i nóż sie w kieszeni otwiera co niektórzy wypisują :) Po pierwsze saletra ma 2 formy azotu działające od razu czyli jeżeli ziemia nie jest rozmarznięta i nie ma możliwości związania azotu w profilu sorpcyjnym to ten azot jest transportowany do ZA Puławy droga powietrzną :) czyli jak ktoś jest kasiasty i nie zależy mu na zysku to polecam wczesne siewy nawozów.

 

Z kolei Saletra Amonowa prowadzi do rozhartowania roślin, co za tym idzie po zasileniu roślin w nieodpowiednim momęcie przed przyjściem wiosny rośliny o wiele bardziej odczują wiosenne mrozy niż rośliny nie zasilane co będzie skutkowało obniżką plonu

 

Co do mocznika chodzi w nim o to że jest tam forma amidowa i musi ona przejść do formy łatwo przyswajalnej czyli amidowej jeżeli nie będzie roztworu glebowego czyli rozmarzniętej gleby, mocznik ulegnie procesowi nitryfikacji i zamieni sie w amoniak i poleci sobie z pola

 

POZDRAWIAM :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@losktos rośliny nie pobierają formy amidowej wcale. W znikomym stopniu mogą pobrać formę NO2 która jest produktem przejściowym nitryfikacji. Poza tym duża ilość azotu w takiej formie występuje na polach okresowo nadmiernie wilgotnych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba87    0

u na nas polach mamy z 15cm sniegu...i jak tak ptrze przez okno i widze ze "mocno" sypie,to wydaje mi sie ze z pierwsza dawka wyjedziemy dopiero za tydzien.

(o ile nie poduszkowcem jak ruszy odwilz pelna para :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nnamezis    0

Tak dla informacji do ziemia zamarzła dopiero w weekend (tj.15-17 marca), u mnie w niedziele rano -17 stopni C. W poprzednie dni przy nawet -8, -9 stopni w nocy, jak poszedłem na pole (ok godz 14.00) to ziemia była nie zamarznięta. Według mnie ten nawóz który który został posiany ok 2 tygodni temu, to za dużo nie pomoże tej pszenicy. A przeglądając pogody długoterminowe to wiosny można się spodziewać dopiero po świętach. Aczkolwiek mogę się mylić, bo nie jestem takim ekspertem jak niektórzy na tym forum.

A tak poza tematem. W moich okolicach (dawne woj sieradzkie) to ludzie posadzili już ziemniaki i to kilka ha.

 

zapomniałem dodać że pokrywa śnieżna wynosi ok 2-5 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Pierwsze słyszę by formę amidową podawać w pierwszej dawce na cokolwiek, aby taka forma działała temp. musi być na nie małym plusie, mocznik fajnie działa dolistnie do 20stC, można też dawać w późniejszej fazie rozwojowej pogłównie. Forma azotanowa która występuje w saletrze, saletrzaku, saletrosanie i salmagu będzie działać znacznie szybciej niż forma amonowa, która uwalniana jest stopniowo we wcześniej wymienionych nawozach jak również forma amidowa :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubik23    0

zima całą parą w nocy spadlo 10 cm śniegu (małopolskie ) , z tego co mi wiadomo to na pszenice sypali u mnie nitrofoske jak narazie , ja osobiscie stosuje FCA na jesień a azot czeka w workach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@losktos rośliny nie pobierają formy amidowej wcale. W znikomym stopniu mogą pobrać formę NO2 która jest produktem przejściowym nitryfikacji. Poza tym duża ilość azotu w takiej formie występuje na polach okresowo nadmiernie wilgotnych.

 

ostatnio w Topagrar był artykuł o działaniu nawozów i według badań wykryto że rośliny pobierają azot też w formie amidowej z mocznika. Aczkolwiek najbardziej preferowaną formą przez rośliny jest forma amonowa. Jak coś mogę podesłać skany, ciekawy artykuł ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

to wyslij mi jak mozesz :)

 

Dlaczego cytujesz ostatni post?

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

narazie zima sie nie chce odpierdo.... a szkoda bi juz dosyc zrobiła ... mocznik jest bez konkurencujny pod kukurydze ale musi byc ciepło .... a co do saletrzy jeśli sie rozpusciła i jest w ziemi azot z niej to nie ucieknie ... droga powietrza jest wtedy kiedy jest wysokie parowanie a takiego narazie nie ma


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

ostatnio w Topagrar był artykuł o działaniu nawozów i według badań wykryto że rośliny pobierają azot też w formie amidowej z mocznika. Aczkolwiek najbardziej preferowaną formą przez rośliny jest forma amonowa. Jak coś mogę podesłać skany, ciekawy artykuł ;)

Moze chodziło o aplikowanie dolistne... Podeślij na fraczek89@tlen.pl


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patron26    21

tak się składa że u nas śniegu nie ma i dziś siałem pierwszą dawkę. a nie -15 na początku marca i nawóz sieją bo jeden mądry wyjechał a całe stado baranów za nim

 

 

kim ty jestes zeby tak pisac a raczej obrazac! ... to ,, baranami" nazywasz wielu rolnikow ktorzy wysiewali duze ilosci nawozu i myslisz ze sobie tak chcieli kase wywalic w bloto czy co ?

Kazdy robil jak uwazal i z dobra wiara a poza tym w wielu miejscach na poczatku marca wegetacja ruszyla i potrzebny byl nawoz !

 

tak wiec prosze sie zastanowic co pisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Baran to jesteś Ty to po pierwsze po drugie .. naucz sie obsługiwać termometr bo było w nocy -3 a w dzień +5 na poczatku marca kiedy siałem nawóz


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@losktos dzięki za maila. No i rzeczywiście jest napisane że rośliny pobierają formę amidową, wiem ze pobierają przez liście, a w artykule jest że jest pobierane przez roślinę wiec w sumie można się zgodzić. Albo ja nie zrozumiałem tego artykułu albo rzeczywiście z nim jest coś nie tak. Bo jest kilka takich zdań do których bym postawił duży znak zapytania. Że rośliny pobierają formę amonowa wiadomo już od dawna. Ale rzucanie tezy że mocznik nie zakwasza jest bardzo kontrowersyjne, jeżeli mocznik nie zakwasza to saletra alkalizuje :P Do tego straty CaO są znacznie przesadzone, 300kg CaO na 100kg siarczanu amonu to strasznie dużo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Artykuł jak każdy inny, czyli nad wieloma rzeczami należałoby sie jeszcze raz zastanowić przed napisaniem :P aczkolwiek doświadczenia robią ludzie którzy się naprawdę na tym znają i danych nie wyssali sobie z palca. No ale artykuł artykułowi, ani doświadczenie doświadczeniu nie równe :)

A co do tych nawozów to w moim przekonaniu i jakimś tam zasobie wiedzy każdy nawóz zakwasza. Z tym że saletra bardziej a mocznik trochę mniej.

A z tymi stratami to wiesz, może warunki badań jakieś inne.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

No tak mocie racje ze za szybko nie ma co ale nawet w kwietniu mogą być przymrozki . Dzisiaj widziałem jak kaczki i gesi wracały do na a w toruniu już są bociany czyli zima raczej juz przeszła ...

poczytaj ... milanreal1 ma racje kiedy nie ruszy to do tylu wyrzymoje i ma racje w 100% ... durnotą jest to ze czekanie na lepszą pogode . a ta jaka jest ? zła to idealna wiosna .... pozatym cała wielmopolska juz ruszyła .. i to nie są durnoty tylko fakty .. chcesz to czekaj kto Ci nie karze przeciez to ja za to odpowiadam co robie ... aaa i ktoś napisał na forum ze to azot na czekać na rośline a nie roślina na azot ...

a u mnie przymroziło około -18 było w nocy

 

uderz w stól a nożyce się odezwą, i kto tu jest ...... nie waspomne juz o Twoich postach zamieszczonych w nawożeniu rzepaku bodajże odnośnie tego co profesor mówił , co w ksiązce pisze, co sasiedzi zrobili to Ty tak samo bo przecież nie mozna być gorszym. Widze Twoje pojecie jest zerowe a sugerujesz sie tym co kto Ci powie i zrobi próbując potem wszystko wybielić co to takiego mądrego nie zrobiłeś ale tak to jest jak się ma te 20 lat +-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widząc co się dzieje za oknem i to co jest jeszcze w prognozach do kwietnia, to cały ten wysiew azotu na początku marca można krótko nazwać - to się nazywa przes**ć pieniądz. :P

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

Tak to jest jak sie jest mądrzejszym od pogody i nawóz sie sypie na początku marca.


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Bo w przeciwienstwie do niektorych nie widze tylko czubka swojego nosa i nie myśle ze wiem wszystko ... ucze sie sporo czytam i słucham wypowiedzi ludzi mądrzejszych odemnie .. bo ja ucze sie od mądzejszych a nie polegam na własnych czesto ubzduranych teoriach

  • Like 1

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

No to chyba te ludzie mądzejsi też nie wiedzą kiedy nawozy siac.

  • Like 2

Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kar0711
      Witam. Doradźcie jak konserwować rozsiewacz nawozu po sezonie. :unsure:
    • Przez kaszelan91
      Witam, czy spotkał się już ktoś z was z ostrzeżeniem ,,Nieprawidłowe działanie przekładni,, na sterowniku siewnika? Cały czas mi to pika w wnerwia przy pracy. Jaka może być tego przyczyna? Druga sprawa, zapewne połączona z tą pierwszą, Czy ma ktoś z was siewnik Bomet? Mamy nowy niedawno zakupiony i jest problem z ustawieniem prawidłowej dawki wysiewu, ustawione przełożenie na wysiew 206kga w  rzeczywistości wychodzi prawie 400kg. Trzeba sobie samemu dopasowywać metodą prób i błędów, praktycznie jest ustawione na zupełne minimum. Podziałka na przekładni w ogóle nie ma racji bytu, gdyby się nią kierować to siewu zabraknie w połowie pola... Czy ktoś się już spotkał z taką usterką? może jest jakaś rzecz o której zapominam przy ustawianiu przekładni? Robiąc według instrukcji wychodzi zupełna fikcja. pzdr.
    • Przez emtezecik
      Witam różnice w bloku silnika skrzynia biegów tłoki są wiadome . Oddałem pompę wtryskowe do regeneracji do cenionego zakładu, pomiar pyta jaka dać dawkę paliwa. Chciałbym dawkę z MTZ 1025 gdyż silnik jest ten sam mam TS wiec wzmocniony jest proszę podajcie różnice między MTZ 82 TS a 1025 może kolega Seweryn coś podpowie . Pozdrawiam
    • Przez kibix
      Witam,
      Opryskiwacz ikarus 2800(2010r.) daje złą dawke na ha.
      Zawsze pryskam około 200l/ha i tyle ustawiam na komputerze, który sam dobiera ciśnienie itp. Problem powstał po przymrozkach(pękły mi 2 złączki plastikowe w opryskiwaczu)
      Ostatnio coś się zepsuło i żeby wypryskać 200l/ha na komputerze muszę ustawić około 140 l/ha.
      O ile dobrze rozumiem to komputer dostaje informacje z przepływomierza i na tej podstawie wyświetla dawkę. 
      I teraz pytanie jak ciężko powinna chodzić turbinka od przepływomierza? Jeżeli dmuchnę to nie ma szans żeby się obróciła.
      Nawet jak lałem wodę bezpośrednio do przepływomierza to się nie rusza. 
      Według Was to będzie przepływomierz? Może czujnik od przepływomierza?(dam rade go miernikiem jakoś zbadać. Czy oscyloskop to minimum)? 
      Czy gdzieś jeszcze mogę szukać awarii? 
      Z góry dzięki za pomoc
       
      wygląd przepływomierza 
      http://olx.pl/oferta/przeplywomierz-ikarus-CID757-IDbNxob.html
      komputer
      http://pl.kverneland.com/var/kv/storage/images/kverneland-brand-poland/opryskiwacze/opryskiwacze-polowe/opryskiwacze-ciagane/features/systemy-regulacji/414028-2-eng-GB/Systemy-regulacji_width500.jpg
    • Przez hydroplast
      Witam
       
      Mam problem z moim rozsiewaczem nawozów Sulky DPX EXPERT.
       
      Od jakiegoś czasu nie działa mi waga.
       
      Pokazuje mi tylko na komputerze komunikat " hopper empty" skrzynia pusta.
       
      Waga cały czas pokazuje 0,000kg.
       
      Czy ma ktoś jakiś pomysł, oczywiście rozebrałem skrzynkę elektryczną i żadnej wilgoci nie było w środku.
       
      Załączam zdjęcia.
       
      Czy wie ktoś jaki jest pin do komputera Sulky vision wpb . W komputerze jest opcja sprawdzania czujników itp. Ale chronione jest to 4 cyfrowym pinem.







×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj