Zaloguj się, aby obserwować  
Starlit

Biogaz z PROW 311

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Starlit    0

Witam,

Czy ktoś z Was brał dotację na wytwarzanie biogazu z PROW 311? Przy jakiej kwocie taka inwestycja ma sens?

Można dostać do 500 tys. zł refundacji, z kolei przez LGD kwota ta oscyluje wokół 100 tys. refundacji. Czy ktoś się orientuje jakie są faktyczne koszty zrobienia biogazowni? Oraz na jakich gospodarstwach jest to opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szakk    0

Człowieku 500 tys. to możesz sobie pomyśleć o jakiejś małej biogazowni przy fermie z której uzyskasz maximum tyle energii że ogrzejesz sobie wodę i zapalisz kilka żarówek, inwestycja wogóle nie opłacalna. Aby zacząć wogóle o tym myśleć na poważnie to trzeba mieć mini 5 milionów wzwyż a i tak dochodzą protesty okolicznych mieszkańców i problemy z uzyskaniem substratu do fermentacji na cały rok. Kolejną kwestią jest okres po jakim się to zwraca 8-10 lat a nawet dłużej (nikt nie otwiera firmy z perspektywą zysków w następnej dekadzie -paranoja), z najnowszej znanej mi informacji wiem że nawet w Danii na chwilę obecną biogazownie nie przynoszą dochodu co będzie dalej nikt tego nie przewidzi na ten rok ceny gazu od ruskich spadły co automatycznie odbija się na opłacalności biogazowni rolniczych po co produkować energię jak można kupić taniej. Mam znajomego który 2 lata temu próbował ugryźć ten temat inwestycja miała się zamknąć w 15 milionach i na chwilę obecną po 2 latach przekonywania protestujących sąsiadów, całej góry biurokratycznych utrudnień facet już chyba zrezygnował a więc radzę ci przemyśl sens budowy małej biogazowni bo tu i 2 banki niewiele wskórają a takie pieniądze można zainewestować znacznie lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin6666    0

Człowieku 500 tys. to możesz sobie pomyśleć o jakiejś małej biogazowni przy fermie z której uzyskasz maximum tyle energii że ogrzejesz sobie wodę i zapalisz kilka żarówek, inwestycja wogóle nie opłacalna. Aby zacząć wogóle o tym myśleć na poważnie to trzeba mieć mini 5 milionów wzwyż a i tak dochodzą protesty okolicznych mieszkańców i problemy z uzyskaniem substratu do fermentacji na cały rok. Kolejną kwestią jest okres po jakim się to zwraca 8-10 lat a nawet dłużej (nikt nie otwiera firmy z perspektywą zysków w następnej dekadzie -paranoja), z najnowszej znanej mi informacji wiem że nawet w Danii na chwilę obecną biogazownie nie przynoszą dochodu co będzie dalej nikt tego nie przewidzi na ten rok ceny gazu od ruskich spadły co automatycznie odbija się na opłacalności biogazowni rolniczych po co produkować energię jak można kupić taniej. Mam znajomego który 2 lata temu próbował ugryźć ten temat inwestycja miała się zamknąć w 15 milionach i na chwilę obecną po 2 latach przekonywania protestujących sąsiadów, całej góry biurokratycznych utrudnień facet już chyba zrezygnował a więc radzę ci przemyśl sens budowy małej biogazowni bo tu i 2 banki niewiele wskórają a takie pieniądze można zainwestować znacznie lepiej.

 

 

 

Witam, coś na temat biogazu wiem, więc się wypowiem.

Mianowicie 1,5 mln złotych to już coś można myśleć :) i da radę zrobić, nie ma rzeczy niemożliwych. Inwestuje się w takich miejscach gdzie sąsiadów nie ma to i problemu nie ma.

Problem z substratem do produkcji, odpowiednie umowy z kontrahentami, za odpowiednią cenę, i na prawdę surowca nie braknie.

Zyski, znaczące zyski po 10 latach to jest taki okres po którym inwestycja może się spłacić i dawać realnie duże pieniądze, pod warunkiem dobrego odbioru gotowego surowca w postaci gazu.

 

Jesteśmy w Polsce, nie w Danii po pierwsze. Po drugie ceny gazu spadły(pozornie), ale to już tylko nieliczni wiedzą, że ze spadkiem cen gazu spadła także jego wartość opałowa. Wychodzi więc że trzeba spalić go więcej aby uzyskać taką samą ilość ciepła, więc wychodzi na jedno :) .

 

Tak na zakończenie, żeby biznes w Polsce wypalił trzeba mieć na niego własny specyficzny pomysł.

Nie lubię jak ktoś neguje fajny pomysł na biznes zaraz na samym początku (coś w stylu: potrzeba na to wiele mln złotych, jesteś głupi że się za to zabierasz, zjedzą Cię kredyty, itp), z resztą sam się o tym przekonałem.

 

Życzę Ci abyś swój pomysł na biznes w postaci biogazowni lub innego po prostu wypalił . W Polsce brakuje małych i średnich przedsiębiorców, którzy dawali by prace i płacili podatki, więc jestem za, ale pod warunkiem że będzie to duże przedsiębiorstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Starlit    0

Należą się Wam wyjaśnienia. Piszę wnioski unijne i zwrócił się do mnie klient z takim projektem. Próbuje się zorientować jakie będzie dla niego najelpsze rozwiązanie i czy wogóle powinien wchodzić w ten temat. Szczególnie, że warunki przyznawania, rozliczania i zwrotów dofinansowań się zmieniły.

2,8 ml zł to standarowa inwestycja, a 1,4 się zdażały w przypadku dwóch producentów instalacji.

Dotacja skierowana jest do mniejszych gopodarstw ( im mniejszy areał tym więcej wnioskodawca punktów otrzyma ) tylko, że nie ma żadnych danych liczbowych dotyczących mikrogazowni. Może ktoś wie jaka min powierzchnia jest potrzebna na biogazownię czy mikrobiogazownię? Zakładając, że wszystkie odpady będą pochodzić z zewnątrz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biogazplant    0

Jeżeli temat jest aktualny to mogę podpowiedzieć parę rzeczy.

Wszystko będzie ponownie działac od przyszłego roku a więc warto przygotowywać projekty bo zajmuje to sporo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Witam,

Czy ktoś z Was brał dotację na wytwarzanie biogazu z PROW 311? Przy jakiej kwocie taka inwestycja ma sens?

Można dostać do 500 tys. zł refundacji, z kolei przez LGD kwota ta oscyluje wokół 100 tys. refundacji. Czy ktoś się orientuje jakie są faktyczne koszty zrobienia biogazowni? Oraz na jakich gospodarstwach jest to opłacalne?

Przy każdej kwocie może mieć to sens. Jeżeli minimalna suma inwestycji to np. 1 milion to z dofinansowaniem na poziomie 0,5 miliona ma to już duży sens. Realnie o biogazowni 100kW może myśleć gospodarstwo powyżej 200ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowalik    0

ja mam zamiar budować 200kw biogazownie, każda dotacja jest dobra tylko czasem długo sie czeka i przez ten czas mozna juz zarabiać

Edytowano przez kowalik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez tomrolnik
      witam , mam takie pytanie , brał ktoś może z was quada za dotacje unijne jako mikrociągnik? Wiem , że jest taka możliwość ale jestem ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości . Może ktoś się spotkał z takim tematem i może sie wypowiedzieć . 
    • Przez agrofoto
      System VitalFields powstał, by ułatwić pracę rolnikom, szczególnie tym, którzy korzystają z unijnych dotacji, i tym, którzy chcą się o nie starać. Stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Jest również świetnym „wirtualnym organizerem” dla wszystkich gospodarzy ceniących w swojej pracy porządek i systematyczność. 
      W natłoku codziennych obowiązków uzupełnianie karty pól schodzi na dalszy plan, co w konsekwencji może oznaczać problemy podczas kontroli, gdy wymagane jest podanie informacji dotyczących chociażby środków wykorzystywanych w trakcie prowadzenia upraw. Takich nieprzyjemności możemy uniknąć, korzystając z systemu VitalFields. Jedno kliknięcie wystarczy, by zawsze mieć gotową ewidencję użytych środków ochrony roślin dla PIORIN-u. Warunek jest jeden, dane te należy uzupełniać na bieżąco. VitalFields w znaczący sposób to ułatwia. Jak?   Czytaj więcej
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez katopo
      W nowym PROW ma być program który nie pamiętam jak się ma nazywać ale ma działać na zasadzie że rolnik przekazujący gospodarstwo na inne które chyba będzie miało średnią krajową/wojewódzką po przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu działalności rolniczej ma jeszcze przez 5 lat dostawać równowartość dopłat które mu przysługiwały. Coś w rodzaju takich rent strukturalnych.
       
      Jak ktoś ma lepsze pojęcie o tym programie proszę o poprawienie moich ewentualnych błędnych informacji oraz rozwinięcie tematu. 
    • Przez Szymcio23
      Witam  
      Czy osoba mająca ziemię w spadku może otrzymać MŁODEGO ROLNIKA ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj