PanKrzysztof

nawóz do buraków cukrowych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nhfan    1

własnie sie zastanawiam czy teraz czy na wiosne jak bym teraz dał sól i fosforan to na wiosnę tylko saletrzak delikatnie pod korzeń i tyle, ale gdzieś wyczytałem że maksymalnie 140 kg/ha potasu można na wiosnę więc nie wiem czy nie bedzie za mało w sumie w wapnie z cukrowni coś tam jest tego składnika a przy 10 tonach na hektar coś w ziemi zostanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

teoretycznie zalecają aby wysiewać potas i fosfor przed orką i tak myślę, że jest najlepiej. Jeżeli nie masz gór, to na Twoim miejscu spróbowałbym w ten sposób w jaki proponujesz zaaplikować 200kg soli, a na wiosnę 100kg pod agregat. Duża dawka soli dana bezpośrednio przed siewem niekorzystnie wpływa na wschody a i te chlorki się nie rozkładają dlatego zaleca się dawać na jesieni pod pług. Chociaż są tacy co twierdzą, że potas dany na jesieni to głupota bo zostaje wymyty.

A policz sobie ile wyniosłaby Cie polifoska na wsionę zamiat tych nawozów?

Ja stosuję póki co wysiew soli i superfosfatu wzbogaconego przed orką, w zeszłym sezonie pierwszy raz ale efekt myślę, że widać było i we wschodach i w plonie w porównaniu do lat ubiegłych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

Co do soli potsowej to nie powinno przekraczać się jednorazowo dawki 300 kg/ha przez niekorzystny chlor

 

Radziłbym zwracać uwagę na ilość fosoru rozpuszczalnego w wodzie i tym samym przyswajalnego dla roślin:

-superfosfat wzbogacony ma niby 40% ale w wodzie rozpuszca się tylko 23% natomiast polidap 46 a w odzie 41 % i dadatkowo 18 % mocznika

 

Burak lubi magnez jak i zarówno siarkę z makroelementów dlatego ja stusuje kizeryt a azotowy tylko saletrzak przedsiewnie oraz pogłownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja stosuje 400kg soli potasowej na ha i skutków ubocznych nie ma plon rewelacyjne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Odmiana Nancy wykopana około 12 pażdziernika 81t/ha polaryzacja zaskoczyła mnie bo 17,2. zawsze jest deczko więcej jak 16 ale kierowcy mówili że w cukrowni codziennie polaryzacja spada także to wszystko kantowane jest. powiem tak plon w tym roku dobry bywało lepiej i gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

fajne plony macie na tych czarnoziemach.. ja mimo, że mieszkam jakichś 15km od Twojego miejsca zamieszkania, niestety nie posiadam takich gleb, i jak uzyskam w najbliższych latach wynik 70-75t/ha to już będzie chyba max jaki się da wyciągnąć.. W tym roku kopane po 20września, plon na czysto niecałe 60t/ha ale przy polaryzacji 18%..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

kolego to twoje to też dobre plony są u nas kto dba to ma może z 5 gospodarzy ma takie plony a reszta 50 - 60 t/ha max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

zenonimie z ekstraklasy ziemnej :) powiedz mi kolego 400 kg tej soli to dajesz wiosną przed siewem czy jak?? i ile fosforu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowyyy    0

Panowie jakie nawozy zastosować na wiosnę przed sianiem buraka cukrowego i w jakich dawkach biorąc pod uwagę że na jesień po pszenicy jarej nic nie było dawane ani nawozy ani obornik. Klasa ziemi III i IV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
honker    2

Witam.

Ja chcę dać pod burak teraz 750 kg npk z Rosji 8, 20, 30, i zawłókować to, a przed siewem 150 kg saletry 34%.

Po żniwach był dany obornik a przed orką zimową wapno. Czy takie nawożenie będzie OK ?


linux, don't be afraid penguin!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszbor    0

stanowczo za dużo tego npk soli potasowej na wiosne można dać max 120kg w czystym składniku bo inaczej zaszkodzisz wschodom buraków czyli 400kg tego npk bedzie ok a na ok 2tyg przed siewem rozsiej lepiej po 200kg saletrzaku a pozniej uzupełnij azot pogłównie takie jest moje zdanie a zrobisz jak chcesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

stanowczo za dużo tego npk soli potasowej na wiosne można dać max 120kg w czystym składniku bo inaczej zaszkodzisz wschodom buraków czyli 400kg tego npk bedzie ok a na ok 2tyg przed siewem rozsiej lepiej po 200kg saletrzaku a pozniej uzupełnij azot pogłównie takie jest moje zdanie a zrobisz jak chcesz :)

Masz to podparte jakimis badaniami lub doswiadczeniem?

Bo znam kilka osób którzy dawali po 800 a nawet 1000 lubofoski na wiosne i jakoś nie mieli problemów ze wschodami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camry    52

Osobiście dawałem przez trzy lata z rzędu pod buraki 400kg soli potasowej tj.240 K w czystym składniku dodatkowo szedł fosforan i saletrzak na wiosnę i nie miałem żadnych problemów ze wschodami ani z obsadą,raz nawet na 1ha nawalił mi rozsiewacz i za nim się zorientowałem to już było wysiane ponad 500 kg soli potasowej i też było ok. plony oscylowały w zależności od terminu kopania od 60 do prawie 80 ton /ha. Tak to widzę z mojego doświadczenia mam gleby 1,2, 3 klasa bardziej z przewagą 2,nie wiem jak zrobi kolega powyżej ale ja bym dał tą dawkę ,bardziej bałbym się nie dać odpowiedniego nawożenia i mieć później słaby plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

na pierwszym lepszym szkoleniu organizowanym przez cukrownie dowiesz sie tego a tu masz troszke lektury

http://polifoska.pl/...nt_73.html.html

Słuchaj sie tych z cukrowni to wyjdziesz jak zabłocki na mydle. Sam nie daje wszystkiego na wiosne większość daje pod orkę zimową, bo tak mi pasuje. A "lektury" z firm chemicznych są jeszcze mniej warte niz to co w cukrowni wymyślają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Moim zdaniem złotej zasady niema. Ja w sezonnie 2014 stosowałem jesienią sól + wapmag, Wjosną pod agregat polifoska lub odpowiednik, azot tylko powschodowo w dwóch dawkach do końca maja około 250 kg saletry na ha, plon 80 t/ha polaryzacja 18.9. Uważam że dużo zależy od zasobności gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawstrong    1

witam

panowie jestem młodym rolnikiem dopiero się ucze.i dlatego proszę  o podpowiedż z analizy gleby wyszło mi ze pod buraki mam dać 110 kg fosforu 250kg potasu i 100kg magnesu mowa o czystym składniku. buraki bez obornika będa uprawiane na borowinie . na jesień nie nie dawałem . a teraz na wiosne jakie nawozy najlepiej byłoby dać? 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Masz kolego problem, przy takich dawkach nawozów zasolenie gleby będzie ogromne, a burak tego nie lubi. Czemu nie dałeś jesienią?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawstrong    1

nie wiedziałem że na tym polu bede uprawiał

inspektor z cukrowni mówił aby jak najwcześniej dać 300 kg soli wczesną wiosną na zamarznięte pole wysiać, 

ja pomyślałem zęby kizeryt dać

pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Analiza analizą. Wszystko zależy od pogody. A czynników wpływających na plon jest całe mnóstwo. Jak dasz w miarę nawozy, przypilnujesz chwastów i właściwie dokarmisz dolistnie to będzie bd plon. 

Jak nie dawałeś na jesień pk to na wiosnę jak najszybciej wieloskładnik lub sól z fosforanem i zabronuj(jak samą sól to nie musisz bronować). Przed siewem salmag z borem, 2 dawki saletry i tylko patrzeć jak rośnie. 

W tym roku dałem wczesną wiosną 350 kg soli,przed siewem 180 kg fosforanu, 200 kg siarczanu mg granulowanego, 100 kg salmagu z borem. Po siewie 340 kg saletry w dwóch dawkach. 

Plon 98 t/ha. Tylko pamiętaj, większe dawki soli wysiewaj co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem

Edytowano przez JozB
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kristofer85    1

witam wszystkich,jesstem tu nowy i za bardzo nie umie sie poruszac po tym,więc prosze o wyrozumiałośc i zrozumienie,mam pytanie odnosnie buraków cukrowych a mianowicie,bede siał buraki na na powierzchni 2,2 ha,na to pole chce wysiać przed siewem

500kg soli potasowej

500kg superfosfatu

500kg saletrzaku

moje pytanie jest nastepujace,czy takie dawki sa dobre?

i czy ten nawóz wysiac tuz przed siewem czy jakis czas wczesniej? a jesli wczesniej to mniej wiecej ile wczesniej przed siewem, z gory dzieki wszystkim za odpowiedz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj