Polecane posty

Co sądzicie o zastosowaniu instalacji solarnej w budynkach inwentarskich, w celu ogrzewania wody do mycia dojarki przewodowej i zbiornika na mleko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Nie wiem ile coś takiego kosztuje ale pewnie nie mało, ja do mycia dojarki i cieplej wody zastosowałem odzysk ciepła z agrgatu od zbiornika wyszło ok tys. z groszarmi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

to jest dobre ale tylko latem , na zime musisz spuszczać wodę i nie kożystasz od listopada do kwienia.... prondotwórcze chyba są lepsze :)


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

jak to nie korzystasz? zima normalnie z tego korzystać tylko tem wody jest ok 40C a latem to super, intalacja taka w miare od 12tyś jak się pytałem do domu, kilka osób widzę wstawiło zdj więc popytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr119    49

do układów solarnych stosuje się glikol mój szef posiada solary tylko takie panelowe teraz zimą jak jest trochę słońca to podgrzeją do 30stopni przez cały dzień, dają tyle ciepła chyba tyle co zestaw 30sto rurowy a ceny to różne są cały komplet solarny czy sam solar

http://allegro.pl/samson-sklep-solary-samson-kolektor-20-rur-solar-i3012845573.html

http://allegro.pl/samson-sklep-solary-samson-kolektor-30-rur-solar-i3012845494.html

http://allegro.pl/samson-sklep-solary-samson-kolektor-30-rur-solar-i3012845514.html

http://allegro.pl/samson-sklep-solary-samson-kolektor-20-rur-solar-i3012845547.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pic2ek    5

1. daje się glikol - 35 C - czyli do tej temp nie zamarznie.

2. próźniowe są droższe a około 5% wydajniejsze - więc szkoda kasy.

3. w podgrzewaczu dać grzałkę z termostatem - nie ma dostatecznie ciepłej wody - grzałka się załącza, dogrzewa i się wyłącza.

4. na podgrzewacz 80 L wystarczy jeden większy panel, ewentualnie dla świętego spokoju dac dwa i z głowy.

5. nie chce mi się dokładnie oglądać tych linków ale wstawianie kolektorów za 1500 zł to pomyłka. I 12 tys to też za dużo.

Ja sprzedałem ostatnio cały zestaw Viessmanna tylko bez podgrzewacza za 3500 zł. I kontrukcji brakowało - ale to jest internet i mozna sobie spokojnie poszukac samemu wystrugać.

Edytowano przez pic2ek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

40"c zimą to trochę przy dużo jeśli będzie super słoneczny dzień to zgoda można uzyskać taka temperaturę

mój zestaw przy marnej pogodzie grzeje max 30-33"c ale natomiast latem można sie poparzyć hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radan    28

Chyba jest program dopłat do takich instalacji. Z tego co wiem to 50% zwracają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem ogladać u paru osób które posiadają kolektory, jeden gostek ma płaskie i próżniowe ale bardziej chwali te drugie bo lepiej grzeją z tej samej powierzchni a tym bardziej w zimie, ma do tego pompe ciepła która dodatkowo ogrzewa wode pochłaniając ciepło które oddaje zbiornik na mleko. Dzwoniłem do typa co u niego zakładał i ma mnie odwiedzić w sobote lub niedziele a z gadki to jakiś konkretny gość zobaczymy co powie. Wiadomo prąd tańszy nie będzie a sporym kosztem jest schłodzienie mleka i utrzymanie w czystości armatury. Jak mi się bojler 4.5kW załączy i 2 grzałki po 4kW :blink: w myjce dogrzewają wode podczas mycia to licznik mało nie odleci

Tak by sobie zagrzało troche wody , reszta pompa ciepła by oddała i miało by to sens.

Ale niechce jakiegoś badziewia z allegro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

Pamiętam że kiedyś czytałem że należy spuszzać wode na zime bo rozsadzi solar...... ale dobrze że są obeznani użytkownicy tego forum i znów mnie nakręcili na solary :D


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Ja posiadam solary. Minusy tej inwestycji to cena oraz mała wydajność w zimie (żeby nie powiedzieć że zerowa). Latem piękna sprawa... wody ile by się nie chciało. Zimą już tak pięknie nie jest, chyba że jest dzień słoneczny to wtedy nagrzeje do 30-38 stopni


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzyłem po ulotkach to u każdego producenta plaski miał od spodu izolacje z wełny a powietrze między szybą a samym kolektorem to też spore straty, no w próźniówce tego niema dlatego sensowniej to w zimie działa.

Mam w planie połączyć http://www.art-mart.pl/oferta-2/pompy-ciepla.html

z kolektorem próżniowym http://www.art-mart.pl/oferta-2/kolektory-prozniowe.html

Dzisiaj nas troche zasypało to zadzwoniłem i jutro ma przyjecheć gostek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Jestem ciekawy jaki wyjdzie koszt tej inwestycji:)


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że gdyby sie kolektor uszkodził mechanicznie tzn grad czy inna okoliczność to w rurowym wymieniasz tylko uszkodzoną rure a nie całość jak w plaskim,

dowiedziałem się też że w płaskim trzeba wymieniać płyn co 3 lata a w próżniowym co 6 lat a nawet rzadzie i mniej tego płynu potrzeba

http://pl.immergas.com/systemy_solarne/kolektory/kolektory_plaskie.htm

http://pl.immergas.com/systemy_solarne/kolektory/kolektory_prozniowe.htm

zobaczymy ile oszczędności wyliczymy i jaki koszt budowy systemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Przy kolektorach słonecznych to raczej nie mozna się nastawiać na oszczędności ale na wygode w użytkowaniu


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowano mi zestaw solarny (próżniowy) zbiornik 400l +52 rury - kolektor jeden po 22 rury drugi po 30 rur . Ten zestaw jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wode w moim przypadku. W zimie kolektor jest wstanie podgrzać w słoneczny dzień wodę do 45 stopni, w lecie do 85 stopni. Cena tego zestawu 14.600,00 brutto z montażem. Z tej kwoty minus dofinansowanie 45% co daje mi kwote do zapłaty 8.030,00. System w każdej chwili można rozbudować o pompę ciepła o współczynniku cop 3.2 co daje mi przy 1kw pobranym z sieci prądu 3.6 kw energi cieplnej do podgrzania wody.

Pompa ciepła zredukuje temperaturę pomieszczenia co przyśpieszy schładzanie mleka co obniży mi czas pracy schładzalnika.

Edytowano przez 6441Marcin6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Troche więcej zaplacisz przy dofinansowaniu...Żeby skorzystać z dofinansowania to musisz zaciągnąc na ten cel kredyt, czyli prowizja banku + odsetki od kredytu. Oprócz powyższych kosztów trzeba zapłacić podatek do US za dofinansowanie.


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, faktycznie zgadza się, po przeliczeniu zestawu 2 x 18 rur +300l zbiornik(a kredyt jest specjalnie oprocentowany-3%prowizji od ceny brutto i niecałe 8% wskali roku gdzie kredyt jest konsumpcyjny i malejący czyli moge go wziąć na 5 -10lat ale spłacić po 2 -m-cach i odsetki płace tylko za te 2 m-ce. To co zaoszczedzi kolektor w ciągu 5-lat gdzie kredyt jest kompsucyjny i malejący) gdybym wzią to na 5 lato bym budżet domowy nie zmieni mi sie a co kolektor zaoszczędzi to bym miał na spłatę kredytu. A instalacja ma zywotmość ok 25-30lat zakładając że ceny paliw kopalnych będą stałe a wiemy ze co roku płacimy coraz węcej za prąd gaz i węgiel wiec relatywnie taka instalacja zwraca się szybciej im wieksze ceny są na rynku paliw kopalnych i prądu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eco-e    4

Powinieneś raczej pomyśleć o układzie odzysku ciepła z mleka. Dodatkowo jeżeli jest to większa instalacja zainstalować falowniki do pomp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marc    17

Tylko pamiętaj że dofinansowanie dotyczy urządzeń które montujesz na swoim domu i wodę używasz na własne potrzeby, a nie na potrzeby gospodarstwa


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że na własne potrzeby ale też trzeba pamiętać że możesz zamontować system bardziej rozbudowany z dogrzewaniem domu i tej wody będzie bardzo dużo więc w okresie letnim napewno Ci nie zabraknie na dom i na inwenarz do umycia a z kolei w okresie przejściowym (wiosna, zima ) masz wspomaganie C.O i oszczędności praktycznie non stop przez okrągły rok. A tak naprawdę z instalacją nie możesz nic robić przez 1 rok a potem to nawet możesz ją sprzedać. To jedno a drugie To że przez taką instalacje wzrasta wartość posesji i to nie o koszt jaki wydałeś na instalację ale też tu chodzi o audyt energetyczny jeśli by przyszed rzeczoznawca i taką posesje wyceniał to przyłoży sporą wagę że masz jakieś źródło energji odnawialnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez k_laalaa
      Witam Jestem zainteresowana montazem rekuperatora od firmy instalpomp i chcialabym wiedziec jakie są tego wady i czy cos wiecie o firmie. Pozdrawiam i czekam na inform :)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj