Budzu321

Czy mi się opłaca sianokiszonka na małym areale

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Budzu321    0

Witam posiadam w sumie 11ha połowa to pola i połowa to łąki. Hoduję narazie 4 krowy dojne w tym roku w lecie zwieskzy sie do 5 a za rok myślę że do 6 dojnych, trzymam też 2 cielaki. Czy mi opłacało by się wykosić 0,5-1,0ha na sianokiszonke oczywiście pierwszy pokos. Prasy własnej nie mam, sianokiszonka była by w pryzmie. Trawa była by wożona t-25 i rozrzutnikiem, bo m am tylko t-25, ugniutł też bym t-25 jakoś. Czy mi się opłacało by?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

hmmmm, w pryźmie taka mała ilosć bez sieczkarni to nie wiem, lepiej nająć z belarką i owijarką ale tutaj poniesiesz duży koszt folii i usługi i czy to ci się zwróci mlekiem i przyrostami to będziesz musiał poczekać, a przy tak małej produkcji te kilkaset zł zainwestować w sianokiszonkę to też duży wydatek, spróbować można, a pytanie tylko jakie masz te łąki czy bardzo gęste trawy które ciężko wysuszyć, bo jesli tak to sianokiszonka będzie koniecznoscią, a jesli szybklo schnie i mały plon trawy to chyba nie warto ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamc330    142

Z 1 ha to byś miał tak od 15 do 20 belek zależy jaka łąka czyli nie są to takie dużo koszty sprasowania i zakiszenia w belach a na pewno krowy dawały by więcej mleka i te cielaczki lepiej rosły niż na samym sianie suchym :)


Massey Ferguson 255
Ursus C-330 + Tur1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

sianokiszonka z trawy jest dobra ale z kukurydzy lepsza jest dla krow mlecznych

z trawy sianokiszonke daje jak krowy sa glodne to duzo tego nie zjedza bo jest bardzo syta a z kukurydzy jest mlekopedna i bardziej kaloryczna przez co krowy daja wiecej mleka malo tego wplywa dodatnie na latwosc zacielania krow poniewaz kukurydza dostarcza krowom duzo energii

a cielakom tez troche daje zawsze jak sie najedza ladniej wygladaja;d

nie ma nic tanszego niz pryzma z trawy

zrob kiszonke w belach to zobaczysz ile kosztuje;d

sciecie prewracanie zgrabianie w twoim przypadku musisz najac prase belujaca i owijarke 10 zl bela sprasowanie i 10 owiniecie potem trzeba najac kogos z duzym traktorem z przodnim napedem do ugniatania ale to w przypadku gdy bedzie duza pryzma i bys wozil duzym rorzutnikiem ;) a tak jak twoim to spokojnie sam sobie ugnieciesz

jak nie masz czy bel przywiesc to musisz znow najac a ruskiem jakbys mial tura to nie podniesiec beli kiszonki na mokrym przodnie kola ci wpadna i d*pa;)

ja bym ci polecil nie ma nic tanszego od tego smialo mozesz to robic;)

tylko paliwo bedzie cie kosztowalo i folia do okrycia ;)

a tak to masz niemal za darmo

edit

a chcialem jest napisac ze folia na okolo 20 bel kosztuje 240 zl;)

Edytowano przez pawel372

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

kolega chyba nie wiele o żywieniu wie, prawda? Źle jest żywić krowy bez kiszonki z kukurydzy, źle jest bez sianokiszonki, te dwie pasze objętościowe się uzupełniają, jedna zapewnia energię, a druga białko

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

pan wyzej chyba nie dajesz krowom samej kiszonki nie ???

smieszna wypowiedz pana wyzej

w tym roku nie bede robil sianokiszonki w bele to sie nie oplaca nie ma opcji

pryzma z kuku tylko

sianokiszonka jest za droga w bele co innego w pryzmie

kiszonka w belach policz sobie BOGDANKU ile kosztuje cie bela

nie warto krowie dogadzac wszystkim skoro da do 5 litrow mleka wiecej

mleko kupujesz z mleczarni hah

a jak robisz sianokiszonke w belach to kupujesz z łaki ;d

musisz sie wiele nauczyc bogdan

pozdro pocwicz:)

Edytowano przez pawel372

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamc330    142

Jeśli będziesz dawał samą kukurydzę doprowadzisz do tego że krowy będą miały niedobór białka i będzie mało mocznika w mleku mleczarnia będzie Ci głowę zawracać że masz mało mocznika w mleku. Jak wiemy w kiszonce z kukurydzy niema białka :)


Massey Ferguson 255
Ursus C-330 + Tur1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Coś dziś mocno kabaretowe południe... Kolego nie szargaj imienia, które masz w nicku :unsure:

 

Krowa to nie świnia potrzebuje paszy strukturalnej, sama qq+treściwa=kwasica

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

daje inne pasze wysoko bialkowe;)

Edytowano przez pawel372

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub667    162

kolego a poco zakładasz dwa podobne tematy nie lepiej było założyć jeden i zamieścić dwa za pytania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

pan wyzej chyba nie dajesz krowom samej kiszonki nie ???

smieszna wypowiedz pana wyzej

w tym roku nie bede robil sianokiszonki w bele to sie nie oplaca nie ma opcji

pryzma z kuku tylko

sianokiszonka jest za droga w bele co innego w pryzmie

kiszonka w belach policz sobie BOGDANKU ile kosztuje cie bela

nie warto krowie dogadzac wszystkim skoro da do 5 litrow mleka wiecej

mleko kupujesz z mleczarni hah

a jak robisz sianokiszonke w belach to kupujesz z łaki ;d

musisz sie wiele nauczyc bogdan

pozdro pocwicz:)

jesteś tak głupi, że aż dyskusja z Tobą nie ma sensu. Ale skoro zadowalasz się 5000 l mleka od krowy to spoko...

policz sobie ile kosztuje cię kilogram białka w sianokiszonce, a ile w paszy z zakupu :P

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

jesteś tak głupi, że aż dyskusja z Tobą nie ma sensu. Ale skoro zadowalasz się 5000 l mleka od krowy to spoko...

policz sobie ile kosztuje cię kilogram białka w sianokiszonce, a ile w paszy z zakupu :P

kiszonke w belach kupujesz z laki to sa za duze koszty zeby to robic

wiec nie wiem jak masz w glowie poukladane ale do interesu dokladac ekonomiczne nie jest;)

moze nie potrafisz poprostu obliczyc tego poradzic sie musisz kogos synku ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Zazwyczaj jak ktoś próbuje zdyskredytować kogoś wiekiem, okazuje się uczniem gimnazjum :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adikpl1    257

No właśnie @pawel372 pochwaliłbyś się wydajnością swoich krów bo też jestem bardzo ciekaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

krow dojnych mam malo glownie zajmuje sie produkcja roslinna tzn glownie sieje i sprzedaje zboza

w granicach 7.5-8 tys litrow najlepsze sztuki;)

nie oplaca im sie walic niewiadomo czegos zeby dawaly 10 tys lub 12 tys mleka szkoda kasy na pasze

wole mniej miec mleka a wiecej zarabiac na nim:)

podam wam przyklad moj sasiad stosuje wszystko co mu weterynarz powie i wydaje 3/4 wyplaty na pasze kupna to co to za interes??

moze troche przyzwaniakuje ale napisze wydaje mi sie ze zeby osiagnac maksymalny zysk to musicie sprawdzic co dawac krowom a zeby z mleka nie spadly za mocno a zaoszczedzic

ja robie tak chce wyprodukowac jak najwieksza ilosc mleka przy jak najmniejszych kosztach produkcji

nie interesuje mnie ze sasiad ma odemnie wiecej mleka przy tylu samych krowach albo nawet mniej

ale ja mam kilka krotnie wiekszy zysk od niego;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Zobaczymy jak na tym wyjdziesz bez sianokiszonki. Zazwyczaj droższe wychodzi taniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Witam dołącze sie do tematu i choć nie hoduje bydła już kilka lat to mam doświadczenia z sianokiszonką i Tobie akurat nie polecam ponieważ nikt nie wzioł pod uwagę obsady jaką posiadasz ,wiadomo że będziesz używał do skarmiania tez inne pasze wiec po otwarciu balota zdążysz go spaść zanim się popsuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel372    1

w zime kiszonka moze byc bardzo dluigo otwarta i sie nie psuje przynajmniej u mnie ;)( w belach)

w pryzmie tez sie nie psuje mialem i bylo spoko:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emulegator    232

Mi też się wydaję że sianokiszonka przy tej obsadzie nie jest najlepszym pomysłem,wiem że łatwo się mówi ale lepiej by było gdybyś miał trochę więcej łąk i zwiększył ilość bydła , wtedy robienie sianokiszonki by było lepiej opłacalne :


Zetor 4 ever ! Czerwona moc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boryss    7

Spróbuj posiaać motylkowe drobnonasienne z trawami 3 plusy niebendziesz żałować

1) super pasza

2) wyższa dotacja

3) dobre stanowisko ,zmianowanie

zawsze mozesz zrobić sianokiszonke do worków ale lepsza jest z owijarki

Edytowano przez boryss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Jeżeli zainwestuje się w prasę i owijarkę to można wiele pasz zakisić (np.poplony,mieszanki zbożowo motylkowe,gps) i lepiej wykorzystać areał i rozwinąć produkcję w gospodarstwie.Hossa na ziarno zbóż nie będzie trwać wiecznie.Ale to moje zdanie nie poparte praktyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radzio55555    29

zgadzam sie z marianem prasa i owijarka nie sa az tak drogie w porownaniu do gabarytów ale kilka lat dobrze wykozystana sie zwraca ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Junkers    44

Ja pakuję we worki od roku czasu i owijarek nie chcę znać, w workach dosłownie nic się nie psuje a tak jak ludzie mi robili to po 10cm nawet po bokach do wyrzucenia. Co do opłacalności to kolega używa 3 razy tych samych worków ale nie ma kotów, u mnie po 1 razie nadają się do wyrzucenia(mnóstwo kotów), w tym roku zamierzam ogrodzić siatką i myślę że to pomoże, bo jakby nie patrzeć 2 lata opakowania za darmo.


KPK Kumurun Team
"Polak jak se chce, to se kurde potrafi" F.Kiepski
Prawidłowo użytym młotkiem i przecinakiem możemy naprawić nawet zegarek.
Belarus 952.4 - U C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Podaj koszt kiszenia w workach czy baloty okrągłe pakujesz w worki no i chyba trzeba do tego jakąś pompę próżniową.Nie znam tej metody,większość owija.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez same110
      Witam
      Stoję przed wielkim.dylematem która z pras wybrać między Kverneland A krone
      Która z maszyn będzie lepszym wyborem .Nie znalazłem.żadnej.opinie o.takowym modelu 6250 Kvernelanda.Jesli ktoś.taki posiada lub sąsiad prosiłbym o kontakt na pw
      Z drugiej.strony Fortima to dawny roundpack sprawdzony ale jednak.Fortima to nie też kropka w kropkę
      Dziękuje za rady
      Pozdrawiam

    • Przez Mateusz2121
      Witam chciałbym zacząć robić sianokiszonke dla byków i ma do was takie pytanie czy 6-7 byków da rade zjeść taką bele zanim zacznie sie psuć ? ważne!!!
    • Przez SzymoooN
      Witam
      2 lata temu zastanawialiśmy się nad tym jak sprawniej rozrzucać wały, usypane przez przyczepę samozbierającą na pryzmie. Profesjonalna maszyna kosztowała wtedy 25 tyś, jak jest teraz nie wiem. Rozmawialiśmy z posiadaczem jednej z nich i okazało się, że po paru latach napęd nie wytrzymał. Dlatego postanowiliśmy wykonać taką maszynę samodzielnie, na bazie mostu od półciężarówki, który przy roztrząsaczu jest po prostu nie do zajechania. Teraz chcemy wyprodukować taki na zamówienie. Wyposażenie można sobie wybrać do woli od szerokości i średnicy, kończąc na tym czy przetrząsacz ma być stały czy przegubowy, oraz przystosowany na przedni tuz. Cena w zależności od wyposażenia ok 14 tys. Dołączam również zdjęcia jednego z naszych produktów. Istnieje możliwość zobaczenie przetrząsacza w woj. świętokrzyskim. Zainteresowanych proszę o kontakt priv.




    • Przez DanioTraktorzysta
      Witam. Jestem pracownikiem gospodarstwa zajmującego się hodowlą bydła rzeźnego. Zależy nam na szybkich przyrostach i dobrej jakości mięsa nieotłuszczonego.
      1.Szef w Czechach podpatrzył że opasy można wydajnie hodować bez udziału kiszonki z kukurydzy (podobno 2,2 kg/dzień przyrostu masy). Praktycznie na prawie samej sianokiszonce z dodatkami. Czy ktoś to praktykuje? Jak zbilansować dawkę? Jakie przyrosty?
      2.Drugi problem jest taki że przez ostatni miesiąc podajemy właśnie samą sianokiszonkę posypując śrutą z pszenicy z makuchem. Oczekujemy na zakiszenie kiszonki z kukurydzy. Zeszłorocznej nie zostało. Podejrzewam że przez takie żywienie większość stada ma bardzo luźny kał. W niektórych kojcach jest dosłownie sama gnojowica. Czy może jest to jakiś wirus? Przez naszą oborę przewija się wiele sztuk bydła przywożonego czekającego na ubój. Bydło które zostaje wprowadzone do hodowli jest zawsze do dwóch tygodni zaszczepione i odrobaczone
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj