Sport

Bilans paszy dla byczków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sport    0

Witam chciałbym dobrze zbilansować paszę dla byczków w wieku 7 miesięcy, waga około 250 kilo. Kupiłem preparat Sanbul, kredę pastewną, granulowaną i zastanawiam w jakich proporcjach to stosować z innymi paszami którymi teraz karmię, czyli siano do woli i śruta z mieszanki ( jęczmień, owies) rano wieczór. Czy lepiej zamiast siana byłoby stosować kiszonkę?

 

Czytałem że ktoś daje sanbul 1 do 10 ze śrutą, ile do tego dosypać kredy? No i ile kilo takiej mieszanki na jednego byczka

Proszę o propozycje i rady bardziej doświadczonych kolegów, dodam zależy mi na uzyskaniu optymalnych przyrostów przy jak najmniejszym zakupie pasz obcych.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Z tego co napisałeś dał bym :

50 kg sanbulla

4 kg kredy

700 jęczmienia

reszta owsa.

ilość na 1 tonę mieszanki.

W jakiej cenie brałeś sanbulla?? Taniej by cię wyszła pewnie śruta sojowa + rzepakowa. Bo to główne skladniki sanbulla. W sumie dało by też radę bez kredy.

Edytowano przez mickas092

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dawałem sanbula bryczką w wadze ok 700kg zerowe rezultaty tylko portfel lekki;( teraz kupuje dodatek z Nutreny opas 10% i zwierzaki pobierają więcej siana i sianokiszonki i wydaje mi sie ,ze przy nim zostane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maksymek    0

Z tego co napisałeś dał bym :

50 kg sanbulla

4 kg kredy

700 jęczmienia

reszta owsa.

ilość na 1 tonę mieszanki.

W jakiej cenie brałeś sanbulla?? Taniej by cię wyszła pewnie śruta sojowa + rzepakowa. Bo to główne skladniki sanbulla. W sumie dało by też radę bez kredy.

 

bez kredy w takim wieku byczków raczej nie da rady, przy dość intensywnym wzroście i zapotrzebowaniu na wapń w tym wieku należałoby dodawać w sumie nawet do 100 gramów kredy dziennie,

a jeśli koledze portfel staje sie lekki to niech kolega zastanowi sie nad tym czy warto kupywać koncentrat czy może lepiej samemu zaopatrzyć sie w soję rzepak itp i dodać jakieś opasowe MPU...

 

a jeśli kolega ma też do wyboru sianokiszonkę plus kisz kuk, to można sie pokusić o tucz intensywny w oparciu o kiszonkę z kukurydzy, plus treściwa z niewielkimi ilościami siana lub słomy. ale to wszystko zależy czy też te cielaki są przygotowane na taki intensywny tucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Sport,kolego piszesz że chcesz karmić byczki przy minimalnym zakupie białkowych a max udziałem zbóż. Moim zdaniem to błąd-sam tak kiedyś robiłem. Cena zbóż wysoka ,dajmy np jęczmień 85zł za 100kg zboże to ma 12%białka, śruta rzepakowa około 33-34% białka cena 140zł za 100kg...więc nie ma się co pieścić ,sprzedaj część zboża,zakup rzepakową i sojową i zrobisz paszę około 18%białka. sanbul 1do10ze zbożem to też szału nie będzie, ten koncentrat ma około38%białka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

mickas przeczytaj uważnie 1400zł śruta rzepakowa.... dokładnie płaciłem za rzepakową 141, a za sojową 216zł za 100kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Mówili że potaniał gaz to i soja potanieje. :D Niestety nie potaniała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@zbyszek - moje przeoczenie. Przy tej cenie soi na 99% sieję łubin na paszę w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sport    0

Witam :)

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi

 

Na razie na podstawie waszych uwag sporządziłem następującą paszę

 

8 kg- jęczmień

2 kg- owies

1 kg- sanbull HP

0,2 kg- kreda pastewna

 

Każdy byczek dostaje 2,5 kg takiej paszy dziennie

Dodatkowo lizawka, siano do woli, słoma

 

Niestety nie mam kiszonki z kukurydzy tylko sianokiszonkę i siano. Teraz dostają tylko siano ale zastanawiam się czy może nie lepiej by było trochę tego trochę tego?

 

W przyszłości zastanowię się nad stosowanie śrutami rzepakową i sojową, zobaczymy jak wyjdzie z tym sanbullem.

 

Czy 2,5 kg to dobra ilość czy zwiększyć/zmniejszyć i jak zmieniać ilość tej paszy wraz z zmianą wieku?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

ilość paszy zwięszaj wraz z większą masą bydła tak aby wyjadały hmm przydałoby się troszkę energii np ziarno kukurydzy lub jakieś ziemniaki paszowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Chlopaki a rozni sie ta kreda czyms od takiej co na pole?

 

Chlopaki a rozni sie ta kreda czyms od takiej co na pole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej80    0

members czy zdarzyło ci sie przebialczyc byki ? jaka gurna granica białka? moim zdaniem maLe opasy tak ok 100 kg maga dostac wieksze sterzenie białka moze sie myle !!!! ale zaniedbałem takie cielaki i dotej pory to widze kłak długi nie swieca sie dawałem sanbulla i kicha przeszłem na josere i trohe lepiej co umieszac zeby sie poprawiły nawet ok 2ton im zrobie paszy dobrej dostaja marchew ok 20 kg siano dowoli wieczorem sanokiszonke i4kg paszy pomuzcie mam jeczmien owies zyto i kupie jakies konkretne dodatki tylko jakie????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

dawałem sanbula bryczką w wadze ok 700kg zerowe rezultaty tylko portfel lekki;( teraz kupuje dodatek z Nutreny opas 10% i zwierzaki pobierają więcej siana i sianokiszonki i wydaje mi sie ,ze przy nim zostane

 

 

@michalfarmer- po ile u cb worek Nutreny tej dla opasów ? I powiedz mi skąd jesteś


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kaszmir25
      Pasza sypka zawiesza się w "bucie" silosu, szukam na to jakiegoś patentu więc wszelkie podpowiedzi mile widziane .
    • Przez rudy112
      Jak transportujecie pasze z mieszalni pasz do zbiorników przy chlewni?
    • Przez TadzikC360
      Witam czy ktoś z forumowiczów utrzymuje trzodę chlewną na paszach Neorol i czy mógł by podać skład paszy dla loch luźnych, prosnych i karmiących. Z góry dziękuję :) ;)
      Lub na innych paszach typu; Biofeed, Blattin, Sano.
    • Przez Rafciom
      Miałem duże zatrucie pokarmowe stada 5000 szt. kur niosek reprodukcyjnych, 300 szt. padło, nieśność spadła z 80% do 5%. W paszy wykryto bakterię beztlenową clostrydium perfirngens typ A produkujący toksyny alfa i bett2. Cargill twierdzi, że ta bakteria chorobotwórcza jest dopuszczalna i nie grozi drobiu, co innego twierdzi Zakład Higieny Weterynaryjnej, który zakazał mi karmienia kur taką paszą tak samo jak lekarze weterynarii, czy ktoś ma wiedzę lub doświadczenie w podobnej sprawie bo przygotowuję pozew sądowy. Natomiast kur nie mogłem wyleczyć jak jadły nadal tą paszę, dopiero po zmianie dostawcy paszy jak ręką odjął, ale po zatruciu i tak kury nie wróciły do nieśności i musiałem zlikwidować stado w szczycie nieśności. 
    • Przez boa631
      Hej mam zamiar przerobic byczki z uwieziowki na kojce luzem na glebokiej.  Powiedzcie mi czy wymiar kojca 6.4 m na 4 m da rade pomiescic 10 duzych bykow do konca opasu czy musi byc wiekszy. A jakie wy macie wielkosci i ile sztuk doroslych tam sie miesci. Prosze o podpowiedzi. Wiem ile m2 powinno byc ale nigdzie nie moge znaleźć jaka jest szerokosc dla jednego opasa przy korycie paszowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj