Alens

Budowa Nowej Obory ( Opłaca się czy nie ? )

Polecane posty

Alens    0

Witam mam pyt chciałbym się zorientować co wy o tym myślicie .

Czy wziąść kredyt ok 3,5 mln na nowoczesną oborę czy lepiej zlikwidować krowy.

w tej budowie miałoby być zawarte:

Obora na 140 krów ( 2 roboty udojowe ) i młodzież

silosy

ruszta,kanały

zakup części bydła

to miała by być nowoczesna obora

 

czy może lepiej zlikwidować krowy i iść w kierunku Pola ?

 

mam 200ha.

krowy mamy odkąd pamiętam tylko teraz czasy takie że niewiadomo za co się złapać. w poprzednim roku kasa z pola pasowała ale co będzie dalej to też nie wiadomo.

 

Proszę o sensowne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojcio1995    3

Masz możliwości, ziemię i chęci, to rozwijaj się ;)

Ja bym na twoim miejscu postawił na budowę obory i szedł w tym kierunku ;)

Takie jest moje zdanie. Każdy może mieć inne.

A Ty i tak musisz sam podjąć tą decyzję ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

naucz się liczyć, to sam sobie odpowiesz na to pytanie, potem będziesz mógł mieć najwyżej pretensje tylko do siebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

no i pisać! WZIĄĆ się pisze...w kierunku pola to ty możesz iść jak staniesz za oborą :)))

 

 

nawet nie napisałeś jaka klasa ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jaka klasa by nie by nie była to 200ha. Z samych doplat idzie wyzyc, a co dopiero z produkcji zboza (jesli dobre ziemie) a jesli gorsze to kukurydza na ziarno.

 

140 szt bedzie musiało Ci ta obore spłacać 15 lat;/ jesli masz koszt 3,5mln


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalT    2

masz teraz 22 lata+kredyt 15lat=37lat tak wiec luz :) zostaje Ci jeszcze 30 do emerytury wiec wal smialo bedziesz milionerem,albo poeta! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alens    0

naucz się liczyć, to sam sobie odpowiesz na to pytanie, potem będziesz mógł mieć najwyżej pretensje tylko do siebie :)

 

Tak mniej więcej można policzyć jak to się na tym wyjdzie, ale kolego jak może nie wiesz z tym kierunku pewny niczego nie możesz być bo ciągle coś się dzieje

 

Tak kolego na 15 lat to wyjdzie.

Ziemie mamy dobre. Uprawiamy buraki cukrowe, przenice, qq.

 

Na krowach by jeszcze zysk był tylko to uwiązanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Nie wiem jak uprawiasz ale postaw może na bezorkową uprawę (chyba że się nie da), albo pasową http://www.mzuri.eu/strip-tillage/ dużo czasu i kosztów zaoszczędzisz więc i zysk z samej ziemi większy. Przy tym areale to spokojnie można żyć z samej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlugii09    0

witam . prawde powiedziawszy jestem w podobnej sytuacji tylko ja mam opasy i mysle zeby postawic ok 50-70 byków masz szanse i możliwości to rozwijaj sie .twoja decyzja .pozdro

 

soryy za wielkosc liter . prawde powiedziawszy jestem w podobnej sytuacji tylko ja mam opasy i mysle zeby postawic ok 50-70 byków masz szanse i możliwości to rozwijaj sie .twoja decyzja .pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Ja tam na twoim miejscu w krowy bym się nie pchał. Nie wiadomo co będzie po zniesieniu kwot mlecznych. Na tak dużym areale możesz uprawiać zboża, rzepak, kukurydze na pasze ( jak mleko stanieje to dużo dostaniesz w plecy) a tutaj z 3 gałęzi produkcji jakiś tam średni wynik opłacalności wyjdzie. Jak długo chowasz krowy? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alens    0

no właśnie coś mówią że w 2015 roku chcą te kwoty znieść i zaś niewiadomo co będzie. Jak będzie mleko po 80 gr to ręce opadną. Krowy mamy odkąd pamiętam. 3pokolenie już je trzymamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sie kolego dobrze zastanowić bo do robota dużo sztuk nie pasuje, szczególnie jak się zaczyna. Ja bym na Twoim miejscu odpuścił albo na początku zmniejszył inwestycje o połowe na drugiego robota miejsce można zrobić a obore zawsze rozbudować. Powodzenia!


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zezwolenie środowiskowe potrzeba od ilu djp??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

1) 2015 - zniesienie kwot zaowocuje na 100% spadkiem cen i to bardzo mocnym przynajmniej na okres 2-5 lat aż najsłabsi wypadną, czy najsłabszymi będą najmniejsi czy Ci którzy teraz zainwestowali i mają duże miliony do spłaty - tego nie wiem;

2) krowy to nie kury znoszące złote jajka, koszta są ogromne! koszty paszy coraz wyższe, ryzyko ograniczenia dostępu do pasz białkowych przez zablokowanie śruty sojowej; co wtedy?

3) potężna inwestycja; 20k na jedną krowę to nawet mało; jeżeli masz pole i już je obrabiasz to nie potrzebujesz nakładów;

4) wszyscy pchają się teraz w krowy, kupa wielkich obór powstaje; czy nie będzie nadprodukcji? można jeszcze przed 2015 dostać po tyłku jak nie będziesz miał odpowiedniej kwoty jeżeli taka dynamika będzie się utrzymywać..

5) zboża możesz pokontraktować i zawsze masz jakąś względną pewność. W mleku nie masz tego nawet na kolejny miesiąc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak wszyscy rolnicy tacy ostrozni jak doradzający w tym temacie to ja myślę że nadpordukcja nam grozi w Polsce, w innych tematach wieszczą rychły upadek małych, to 140krów na robotach to też upadnie bo mały? o czym wy śnicie to nie USA że powstaną krowie farmy po `10tyś krów, a koszty produckji czy mały czy duży ma teraz podobne, w sumie z 200ha bedzie z czego dołożyć do tych krów także nie ma się co bać, ale jescze zobaczycie z krowami będzie jak ze świńmi już niedługo, heh myślicie że w mięsne pójdziecie, już nam konia trojańskiego do wołowiny wsadzili, no i oczywiście wielka propaganda rzeki mleka która się rozleje po 2015 bo kwot nie będzie ludzie jakich kwot kwot nie ma i nie było, jeszcze nie słyszałem żeby ktoś bał się kwoty w Polsce znam takich co na pół roku kwoty nie starcza, a przekroczenia w tym roku i tak pewnie nie będzie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alens    0

Kolega Ferdek07 ma coś racji.

Ogólnie to co to będzie po tym 2015 to nikt nie wie.

Ale myślę że chyba opłaca się zainwestować, nie podobno żeby po 2015 było aż tak żle ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Zależy jeszcze co kto rozumie przez "opłaca się". Dobrze jak się nie dołoży do tego interesu i wystarczy na to żeby obsłużyć kredyty a jak jeszcze na życie zostanie to wgle super. Ale o mega zarobku ze 140 sztuk raczej bym nie marzył, koszta jakie są każdy może sobie policzyć, cena mleka też wszem i wobec znana. Wyższej nie ma co się spodziewać, wiadomo, jak ktoś już jest zaangażowany w produkcje mleka i że tak powiem nie ma możliwości odwrotu bo bank mu za plecami stoi to nic nie poradzi, jest szansa że dużemu będzie łatwiej w kryzysie przetrwać niż małemu. Ale na szybki zarobek w milionach chyba nie ma co liczyć, łatiwej dyskotekę pobudować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

To ile wedlug Ciebie zostaje z 1 litra?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

teraz przy cenie 1,40 zostaje 0,2 zł - koszt produkcji to 0,9, kredyty pochłaniają 0,3 zł...; po 2015 liczę na to że zostanie 0,05...

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

To ze 140 szt zostanie na czysto 240tys po splaceniu kredytow. Czyli 12 tys , miesięcznie.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Teraz tak, oczywiście pod warunkiem że masz taką cenę mleka. A kto mi zagwarantuje taką przynajmniej na rok? Mleczarnie nie kwapią się wcale do podpisywania długoterminowych kontraktów - a już na pewno nie na taką cenę.

Co może być po 2015? Są jakiekolwiek optymistyczne rokowania? Identycznie jak z trzodą będzie, przynajmniej przez kilka lat. Dla mnie to oznacza jedno - konieczność inwestowania teraz żeby przeżyć ciężki okres, albo przeżycie dwóch ludzi - bo tylu teraz włącznie ze mną na gospodarstwie pracuje - od 2015go za 2000 zł :)

 

Natomiast jest tez druga strona tej decyzji - pole - jakie są rokowania na najbliższe lata na rynek zbóż? Wielkie zapotrzebowanie na biopaliwa, biogazownie, i inne cuda, jakoś nie nastawiałbym się na to że pasze w najbliższym czasie obtanieją :/ ale kto żyje z pola temu jak narazie fajnie :)

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj