Skocz do zawartości
jjacekk4

czy w takim przypadku posiadam gospodarstwo rolne

Polecane posty

jjacekk4    3

jeżeli w miejscu zameldowania posiadam 0,7 ha natomiast w innej gminie 0,7 ha co daje mi 1,4 ha przeliczeniowe tak samo, nie chodzi o krus bo wiem że podlegam w takim wypadku tylko o fakt istnienia gospodarstwa rolnego

jezeli nie to czy jak wydzierżawie ziemie powiedzmy 0,5 w tej gminie gdzie mieszkam co da mi 1,2 ha to w takim wypadku tworzy sie gospodarstwo rolne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fabian    1

Już jesteś rolnikiem, od momętu wejścia w posiadanie 1 ha fizycznego stajesz się rolnikiem i to nie ważne gdzie leżą dane działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qomar    0

dokładnie nawet jak wydzierżawisz wszystko komuś to i tak dalej jesteś posiadaczem gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

corrado    217

Tak, posiadasz gospodarstwo rolne.

 

Posiadanie gospodarstwa rolnego powyżej 1ha = prowadzenie działalności gospodarczej

Aby stwierdzić, czy w sytuacji opisanej w pytaniu możliwe jest udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia należy ustalić, czy posiadanie gruntów rolnych jest przez prawo traktowane na równi z prowadzeniem działalności zarobkowej. Otóż za rolnika uważa się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia (art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników). Rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1ha przeliczeniowego lub dział specjalny podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu rolników (art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Wprawdzie przepis ten jednocześnie wyłącza spod ubezpieczenia rolników osoby, które podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu (taka sytuacja zachodzi w przypadku osoby pozostającej w stosunku pracy), to jednak jego treść ma znaczenie dla rozstrzygnięcia problemu postawionego w pytaniu w powiązaniu z art. 38 ust. 1 ww. ustawy. Jak wynika z tego ostatniego przepisu domniemywa się, że właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność rolniczą na tych gruntach.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, że właściciel gruntów rolnych o powierzchni powyżej 1ha przeliczeniowego z punktu widzenia prawa traktowany jest jako osoba prowadząca działalność rolniczą, a tym samym działalność zarobkową w rozumieniu art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. To zaś wyklucza udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×