Zaloguj się, aby obserwować  
edi25

Zywienie krów mamek miesnych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
edi25    0
Napisano (edytowany)

,

Edytowano przez edi25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

jak dla mamek to siano lub siano kiszonka + trochę kiszonki z kuku oraz trochę śruty i świat i ludzie jak na ich bez ospy też się obędzie więc głównie trawa w różnych postaciach i kuku


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

myśle że to spora inwestyca dokupić tyle mamek a ty chcesz 100% LM czy jakies krzyżówki? bo przy ilości 30 mamek to mleka byś troche nadoił ale z LM-wó to melka nie będzie za dużo myśle że lepiej by było jak byś dalej kupował cielaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

A wiec tak wiate wlasciwie stodole mam wystarczylo by ja zaadoptowac, w srodku znajduje sie nawet stol paszowy na wysokosci ok 50cm, wokol stodoly 0,5ha pastwiska.Moze nie odrazu 30 ale stopniowo. Jak juz bym kupowal jalowki to raczej 100% LM, bo w mojej miejscowosci jest gospodarz ktory ma stado 100% i sprzedaje jalowki. Wiadomo ze na tym 0,5ha duzo nie wykarmie wiec siano trzeba kupic, ale ztym tez nie bedzie problemu bo w okolicy jest gospodarz ktory ma same laki i siano sprzedaje. Moje watpliwosci dotycza glownie zywienia mamek, bo jak wspominalem nie mam pastwisk na ktorych by chodzily, i jedzenie trzeba dowozic. Dla opasow sieje QQ i robie srute, ale mamki trzeba zywic taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

no to co pastwisko tylko jako wybieg robisz paśnik wrzucasz siano i jedzą robisz żłoby kukurydzą karmiasz i już ale i tak myśle że trzymanie tylu mamek jest nie opłacalne w LM one dają po 4-5 litrów cielak ssie ją przez pół roku dlatego są rasą mięsną jeżeli źle mówi to mnie porawcie pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

a za ile kupisz taka 100% mamke ?

chcesz kupowac krowy czy jałówki jako towar na mamki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

czyli nic nie wiesz

ile na byku zarabiasz nie wiesz

za ile kupisz jałówke nie wiesz

orientacyjnie tez nic nie wiesz ? czy moze to jakas tajemnica ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

koma666

 

na każdym byku nie zarobisz jednakowo, przez 2 lata ceny moga sie zmieniac.

Ceny jalowek LM mozesz znalesc w ogloszeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

jakis zysk sredni mnie interesuje, jezeli masz 60 szt bydła opasowego to chyba masz jakis wyliczony sredni zysk orientacyjny, tylko tyle

i nie mów mi ze tego nie mozna policzyc, bo nie wiadomo co bedzie w przyszłosci, ja sie nie pytam o przyszłosc, tylko o to ile miałes w ostatnich np 2 latach sredniego zysku na jednym byku

500zł, 1 tys, 2 tys ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość leghorn   
Gość leghorn

Co do żywienia mamek: po odsadzeniu cieląt tylko słoma i siano (może być gorszej jakości), ewentualnie kiszonka z traw. po wycieleniu najlepszą paszą jest zielonka pastwiskowa i dodatek słomy (podnosi zawartość s.m. i zapobiega biegunkom). Pastwisko to najtańsza pasza. Jeżeli nie masz pastwisk to pozostaje kiszonka z traw, niewielki dodatek kiszonki z QQ iśr. zbożowej (dwie ost. tylko do momentu gdy cielęta zaczną jeść pasze stałe). Tak sobie myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby dokupić krzyżówkę 50% LM z HF - lepsza zdrowotność w porównaniu do HF-a i więcej mleka niż LM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Dokladnych zyskow nigdy nie liczelem, cielaka ok 1000zł trzeba liczyc i wiecej. Po 2 latach 800kg przy 8zł = 6400zł.

Wszystko zalezy od kosztow zywienia, jakimi paszami sie dysponuje.

Ale wrocmy do tematu mamek, a o opasach mozemy pogadac w temacie o opasach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Maniek - zależy co kto woli - kupować mleko czy też doić kilka krów hf i latać z wiadrami i poić te cielaki a w zamian mieć byki gorszej jakości ale szybszy zysk czy też puścić mamki na łąkę i niech się cielak sam poi i rośnie w oczach przy prawie zerowym nakładzie robocizny ale w zamian za to dłużej czeka się na zwrot z inwestycji Ja robię tak i tak i powoli przechodze na ten drugi system bo dość już mam narobić się jak głupi przy cielaku od małego do dorosłego byka i wziąć za niego marne grosze bo trafiła się marna sztuka i poszedł w hf-a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

a nie lepiej zamiast tych lm kupic z 10hf i kupować cielaczki 1 dniowe po 300-400zl?

 

 

gdzie masz po tyle cielaki ?


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek4365    0

gibos-u nas w okolicy po tyle chodzą 1-2 dniowe od gospodarzy

 

maroon-Nie chodzi mi o dojenie i chodzenie z wiadrami tylko puscic na pastwisko i niech sobie doją:)

 

hf ma dużo mleka to z 3-4 byczki wykarmi i mieć wszysko w nosie niż łazic poić albo coś tak wypuścisz i sobie doją.

 

Na dzień dzisiejszy mam 20 mamek i tak robie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Tak i to pewnie jeszcze 4 na raz wykarmi....Z tego co piszesz to ma to tak wyglądać puszczam krowe na pastwisko i 4 cielęta i każde łapie sie swoiego cyca i ssie. Żeby krowa odchowała 3 cielaki to też trzeba dużo pracy włożyć u mnie to tak wyglądało. Kupiliśmy 3 dniowego cielaka wpuścilśmy do pomieszczenia 3 na 2metry do krowy całe szczęście że była uwiązana bo odrazu z rogami na niego. Więc tak ze 3tygodnie podczas pojenia jeden stał z kijem przy krowie a drugi pilnował żeby go nie kopneła i dopiero po takim czasie go przyjeła jak swoje ciele.Więc maniek nie wciskai chłopakom kitu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek4365    0

Karol ja tak robie mam spokojne krowy 3 byczki bez problemu wykarmia.A ty mówisz ze 3 naraz piją to się mylisz

 

ja posiadam krowy spokojne że nawet jak ciele gryzie wymie to mu nic nie robi a wiec nigdy nie mow nigdy:)POZDRO

 

Na dzienn dzisiejszy posiadam 60opasow i 20 mamek i trochę pojęcia o tym mam

 

No ale przyznam ci trochę racji bo zdazaja się przypadki ze krowa kopie,wierzga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Zgodzę się że jedna krowa da tyle mleka że odchowasz 3 cielaki ale nie w ten sposób jak napisałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

panowie to nie taka prosta sprawa z tymi cielakami obcymi do krowy

wyrazy szacunku dla kolegi któremu krowa przyjmuje 3 cielaki

mam jednak taką uwage , co tym mlekiem którego cielę nie spije do konca? jak sobie radzisz z zapaleniem wymiona? bo mi się wydaje ze trzeba na to zwrócic uwage i zdaje mi się ze natury nier oszukasz

kolega ma ambitne plany z tymi mamkami, prawda jest taka iz za rocznego byczka moze dostac 10-12 zł z przeznaczeniem na eksport gdzie te byczki są pozniej opasane do wagi własciwej , jet to związane z innym sposobem przyznawania dopłat

mnie tez intereauje jakis tani sposob zywienia mamek chodz jak jeden z kolegow dobrze powiedzial iz najtansza jest pastwisko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

ja karmie od wiosny do jesieni trawa potem kiszonka z trawy i dynia apotem kiszonka z trawy i kiszonka z dyni karmiace dodatkowo owies gnieciony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

panowie to nie taka prosta sprawa z tymi cielakami obcymi do krowy

wyrazy szacunku dla kolegi któremu krowa przyjmuje 3 cielaki

mam jednak taką uwage , co tym mlekiem którego cielę nie spije do konca? jak sobie radzisz z zapaleniem wymiona? bo mi się wydaje ze trzeba na to zwrócic uwage i zdaje mi się ze natury nier oszukasz

kolega ma ambitne plany z tymi mamkami, prawda jest taka iz za rocznego byczka moze dostac 10-12 zł z przeznaczeniem na eksport gdzie te byczki są pozniej opasane do wagi własciwej , jet to związane z innym sposobem przyznawania dopłat

mnie tez intereauje jakis tani sposob zywienia mamek chodz jak jeden z kolegow dobrze powiedzial iz najtansza jest pastwisko

Ja od swoich 20 charolaisów odstawiłem cielaki w wadze 150 kg i na każdą dokupiłem po 2 przywiązałem najpierw na początku 10 krów na dwa tygodnie i chowały 20 cielaków , póżniej po 2 tygodniach wypuściłem na luz te 10 krów z tymi cielakami i uwiązałem następne na 2 tyg chowały 19 bo jeden zdechł. Później wypuściłem i 20 szt chowało 39 cielaków odstawiłem je to miały po 120 kg. Czyli razem odchowały 59 cielaków. A mówią że charolaise ma mało mleka, jak dostanie dobrą pasze to spokojnie wykarmi 2 na raz. I jeszcze dodam że biegunki występowały sporadycznie ze względu na to że cielaki na bieżąco zdajały krowy. A z tym dostawianiem to nie jest taki problem, poprostu trzeba dobrze przegłodzić kupione cielaki . I później na chama pod krowę (trochę siły trzeba mieć), na 20 cieląt 14 za pierwszym razem załapało o co biega i nie koniec problemu a reszta za 2 i 3 razem i koniec problemu później tylko dużo ścielić i pasza do woli krowom i cielakom. Fajnie to wygląda jak 2 pompują 1. Zapalenia wymion nie występują bo krowy są na bieżąco zdojone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się czy można utrzymać się z hodowli 10 krów(simentali mlecznych)? Urodzone jałówki odchowywał bym i sprzedawał do dalszej hodowli. Czy byłbym w stanie zarobić na miesiąc około 2-2.5 tyś?  
    • Przez Kalub
      Dzień dobry, chciałbym dowiedzieć się ile mleka dają krowy ras zachowawczych w ciągu laktacji? Chciałbym mieć w stadzie 5 krów aby otrzymać dopłatę. 
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, planuje zaczęcie hodowli krów mamek rasy hereford. Zastanawiam się czy utrzymam się początkowo z 10 mamek? Czy bardziej opłaca się opasać cielaki, czy sprzedawać odsadki, czy może odchowywać jałówki i sprzedawać do dalszej hodowli? Czekam na wasze propozycje.  
    • Przez Bocian6230
      Mam do Was takie pytanie , krowy dostają u mnie TMR , nie ma problemów z pobieraniem itp , czasem rano zostanie może z 30-40 kg( dzienna dawka to 2000kg) i wtedy tata mówi ,aby krowom podać nie tmr tylko kiszonkę z belki , żeby jak On to mówi "przeciągły " sobie takiego dłuższego trochę . Stąd moje pytanie czy to dobre rozwiązanie , czy raczej krowy cały czas powinny dostawać tmr? Co Wy robicie gdy czasem bydło nie pobiera Wam paszy ? 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj