BarteX100

Montbeliard , simental mleczny "bawarski"

Polecane posty

BarteX100    3

Witam jestem w trakcie przebudowy stada chciałbym zwiekszyc zdrowotnosc krów przy dobrej wydajnosci mleka. Interesują mnie simentale mleczne tzw bawarki i montbeliardy. Czy jest mozliwosc zakupu cielnych jałówek z polskich hodowli, czy tylko dostepne sa z hodowli zagranicznych np z Czech?

Prosze o podzialenie sie przez was wiedza ktora macie na temat tych 2 ras

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

owszem zdrowotność będzie lepsza, ale jeśli uzyskiwałeś od HF np 8k l mleka, to od tych ras uzyskasz jakieś 5k l mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

@bogdan nie przesadzaj MO dają też po 8kl w laktacji jak jest dobry materiał a SM podobno mniej, ale nie 5k chyba że przy słabym żywieniu. Dużo też zależy od tego na jaki materiał trafisz, a wiadomo że o taki trudno. Jeśli masz HF to zacielaj je MO lub SM i będziesz miał krzyżówki, które będą wydajniejsze od czystorasowych MO. Co do jałówek to są np w ph konrad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

też uważam że przy dobrym żywieniu z tych ras można wyciągnąć więcej niż 5k hf to wymagająca rasa i dużo trzeba poświęcić na nią czasu a MO i SM to rasy moze nie za wydajne ale 7 tyś mleka wyciągniesz i jaka jakość mleka chodzi mi o tłusz i białko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90
Napisano (edytowany)

@bogdan nie przesadzaj MO dają też po 8kl w laktacji jak jest dobry materiał a SM podobno mniej, ale nie 5k chyba że przy słabym żywieniu. Dużo też zależy od tego na jaki materiał trafisz, a wiadomo że o taki trudno. Jeśli masz HF to zacielaj je MO lub SM i będziesz miał krzyżówki, które będą wydajniejsze od czystorasowych MO. Co do jałówek to są np w ph konrad.

oczywiście, że dają po 8k, a nawet 10k l, ale to sa juz bardzo dobre sztuki, które wymagają bardzo dobrego żywienia, dlatego też porównałem te 5k l do HF-ek które dają 8k l, bo przecież są takie co dają 14k l a nawet 17k l.

@kendzior15 SM i MO przy maksymalnych wydajnościach lepszych parametrów mleka. MO ma nawet gorsze niż HF.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

wiesz jak urozmaicasz dietę hf-ów różnymi paszami to wiadomo że będziesz miał lepszą jakość od MO ale myśle że jeżeli postawiłbyś MO i HF-a w jednej oborze przy jednej paszy to MO miało by lepsze mleko ale to tylko moje zdanie kolego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebu12    1

ja mam MO i HF i MO po pierwszych laktacjach daly 1500 mniej niz hf a parametry maja zblizone zalezy od sztuki obydwie rasy ta sama pasza zywione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

wiesz jak urozmaicasz dietę hf-ów różnymi paszami to wiadomo że będziesz miał lepszą jakość od MO ale myśle że jeżeli postawiłbyś MO i HF-a w jednej oborze przy jednej paszy to MO miało by lepsze mleko ale to tylko moje zdanie kolego ;)

parametry porównałem z 10 najlepszych obór pod oceną Parzniewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AntekC330    0
Napisano (edytowany)

BarteX100:

 

Kolego, odnośnie kupna Simentali w Polsce (bo o to chyba też prosiłeś), to bodajże najlepsze jałówki będą miały 2 instytucje: Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego oraz Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB. Obie mają swoje siedziby w Odrzechowej (jest to miejscowość na Podkarpaciu właściwie w sercu Bieszczadów). Tu są do nich linki: http://www.simentale.pl/ http://www.odrzechowa.izoo.krakow.pl/ Tylko uprzedzam, że ceny mają w granicach 5000 zł (plus minus) i nie zawsze mają coś na sprzedaż. Jak nie, to możesz poszukać coś w ogłoszeniach lokalnych z Podkarpacia, bo w tych okolicach jest stosunkowo najwięcej Simentali. Tu Ci podaję link do bodaj najlepszego portalu ogłoszeniowego na Podkarpaciu (patrz w dziale 'rolnictwo i ogrodnictwo', polecam szukać w rejonie rzeszowskim, bo w przemyskim i krośnieńskim będzie zdecydowanie mniej): http://www.anonse24....ona_v2/start/0/

Życzę powodzenia i pozdrawiam. B)

Edytowano przez AntekC330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

W Odrzechowej nie posiadaja takich simentali o jakie mi chodzi, mnie dokladnie interesuje simental bawarski, to rasa typowo mleczna. Wracajac do Odrzechowej to oni hoduja simentale miesne i mleczno miesne, o wydajnosci od 3,5 do 6.5 tysiaca. Wiec nie jestem wpelni przekonany do zakupujałówek od nich. Cena tez nie jest niska od 5,5 do 6,5 + vat , oczywiscie zalezy od cielnosci. Kupując od nich jałówki moge przy dobrym zywieniu wyciagnac te 4 tysiace na rok. to raczej malo, a cena jak za dobre bydlo mleczne. Wiec jak ktos wie gdzie mozna kupic BAWARKI i MONTBELIARDY to prosze o podanie namiarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Jedna z największych, jeśli nie największa z hodowli Montbeliarde jest w spółce Montagro, można by się z nimi skontaktować. Wydajność mają bardzo dobrą, bo 9700 l, no ale ceny też nie będą niskie. Bardzo duża hodowla Simentali mlecznych (blisko 300 sztuk) była w Agromarinie Kulczyn, ale przeszli na HF z powodu zbyt małych wydajności.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

Montagro o ktorej piszesz w tym momencie nie sprzedają jałówek ze wzgledu na rozwoj stada podstawowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarteX100    3

czy moze ktos zna namiary na inna hodowle montbeliardow lub dobrej jakosci simentali mlecznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2607    0

kolego jezeli chcesz simentala to można go dostać w żołędnie mała miejscowość w okolicach kalisza nie wiem jak z cielnymi bo ja szukałem czegoś do zacielenia jak chcesz napisz na priv to podam numer a co do montków krajowych nie dostaniesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Najlepiej wybrać się do niemiec i kupić 15-20 sztuk czyli transport i z dynki;)Bawarskie napewno tam som ,sam się zastanawima nad zakupem oprusz HF 6-7 simentali gdyż po piewsze byczki od sima można spokojnie hodować hf to padaka jest dajesz a on tylko rośnie i jak patyk po drugie na hf to trzeba mieć gleby 2 max 4b klasy bo na nie trzeba tylko miszanki traw z lucerną i kukurydze dobej jakości a na sima dasz średniej jakości pasze i bendom te 20-23l na dzień dawać a to w zupełności wystarczy według mnie a jakie parametry:))A dodatkowo w razie krachu na rynku mleka szybko przestawiasz się na mięsne same plusy te simy :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

owszem zdrowotność będzie lepsza, ale jeśli uzyskiwałeś od HF np 8k l mleka, to od tych ras uzyskasz jakieś 5k l mleka

ja mam śrdnią wydajność z obory 9600 a krzyżówka HF z montbeliarde osiągła wydajność 10000 w pierwszej laktacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

jakos nie ma odpowiedzi na to pytanie...ktos pisał ze montbelrarde juz sie ludzie z parzyli ta rasa...obdajanie..za duzo sutkow..problemy z cichymi rujami..mnogie ciaze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2607    0

ja mialem problem z obdajaniem tylko u pierwszych kupionych sztuk, natomiast z własnego odchowu żadna sztuka nie obdaja innych, od urodzenia zero ssania tylko wiadro i nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

ciagle interesuje sie tymi rasami a nikt kto ma takowe krowy nie pisze czy warto iść te kierunki rasy...???? mam rozne mieszanki nawet z norwegiem i zastanawia mnie fakt czy trzymac na krowy mlekodajne? czy lepiej hf...ale hf juz u mnie ma duzy dolew i zaczynaja sie problemy.

czy ludzie którzy maja te montbeliardy i simy wypowiedza sie na czy warto krzyzowac jakie plusy i minusy

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez fedzio255
      Cze. Mam do was pytanko czy opłaca się trzymać tą rasę. Mam jakieś 20 ha pól i 5 ha łąk i chciałbym na nich trzymać bydło na mleko tej rasy oraz opasy czy opłaca się tę rasę trzymać ta tych hektarach i ile ok. sztuk.?
      Jakie wymagania mają krowy na mleko i jakie byczki na opas. Jakie pasze im dajecie.
      Pytania kieruje szczególnie do posiadaczy tej rasy
      Za odpowiedzi dzięx.
      Pzdr
    • Przez maciek1425
      siema mam w swoim stadzie krowe simental ma nie całe 8 lat jest bardzo dobra, spokojna szkoda mi jej było bardzo gdybym musiał ją odwieźć do rzeźni. problem polega w tym że nie chce zostać cielna była zacielana 3 razy ale za 4 albo 5 się udało minęło nie całe 3 miesiące i poroniła potem została zacielona około miesiąc temu i przedwczoraj pokazał się śluz na ogonie ale zachowanie jej nie wskazywało na to że ma ruję co robić prosze o odpowiedź dodam jeszcze tylko że wszystkie zacielenia były robione sztucznie
    • Przez tupac12
      Witam pytanie jak w temacie jak trzymacie krowy z cielakami?Krowy na uwięzi a cielaki luzem czy może krowy i cielaki luzem proszę o doradzenie które rozwiązanie będzie waszym zdaniem lepsze.Pozdrawiam
    • Przez adammo
      Cześć, od dłuższego czasu przeglądam forum aż w końcu postanowiłem się zarejestrować
       
      Słowem wstępu opowiem, razem z tatą zajmujemy się produkcją mleka, mamy około 70 sztuk (krowy, jałówki, cielęta) głownie simentale. Do tej pory zwykle wszytskie cielęta sprzedawliśmy oprócz tych najbardziej obiecujących jałóweczek, z racji tego że kończe niedługo studia postanowiłem zająć się hodowlą opasów. Zakupiłem 10ha ziemi z budynkami w cenie. Do dyspozycji mam starą oborę 6x20m na 2,2 wysokości  z częsciowo zawalonym dachem i tu moje pytanie jak to zrobić? Myślimy podnieść dach i wydłużyć zadaszenie do ok 11m zeby zrobić zadaszony stół paszowy, plan jest zeby zrobić to na dźwigarach drewnianych krytych blachą z filcem ( powłoka antydyspersyjna) wydaje mi się że wyjdzie taniej niż eurofala? jak myślicie ? Budynek miałby byc na byczki do około roku przewidziany boks dla nich to 6x13m reszta budynku będzie przeznaczona na paszarnie.
       
      Z modernizacji planuje do isntniejącego budynku dobudować nowy w jak najtańszej technologii czyli boxy tylko z jednej strony z drugiej stół paszowy. Zastanawiam się jak lepiej chować byki do dużej wagi luzem? czy uwięziowo? teoretycznie powinny być większe przyrosty na uwięzi ale jakoś mi to jednak nie pasuje. Myśłałem żeby w nowym budynku ustawić zwierzęta rusztach wiem że to duży wydatek ale powinien się zwrócić ze względu na wygodę łatwe usuwanie gnojowicy mniej paliwochłonne niż usuwanie obornika no i szybko działający nawóz... Jedna po czasie pomyślałem żeby ruszty dać tylko pod największe opasy by obniżyć koszty. Docelowo chciałbym trzymać około 100 sztuk 40 dużych i 60 do roku.
       
      Byłbym wdzięczny jakbyści napisali jakieś uwagi porady jak wiadomo co co dwie głowy to nie jedna, a co dopiero całe forum:)
      z góry dziękuję pozdrawiam Adam
    • Przez Artek84
      Witam chciałbym wiedziec czy ktos w Polsce ma moze na sprzedaz 5 sztuk jałówek MO cielnych lub 1 2 laktacja oczywiscie zalezy mi na tym zeby matki były wydajne bo zamierzam rozpocząc hodowle tych krów.Podam tez co zamierzam dawac latem pastwisko 2-3kg paszy pełnoporcjówki 1-2kg ququ zesrutowanej na uzupełnienie niedoboru energii do tego  witaminy lizawka , zimowe siano sianokiszonk 2-3kg pasza 1-2kg ququ dodatkowo młóto do 5kg i nie licze na wydajnosci 10tys ja bede zadowolony z 7tys .Docelowo mam zamiar zwiększyc stado do 10 sztuk , a teraz mam 2 bezrasowe  i szukam tych 5 MO zeby wydajnosc była .Znam się jezeli chodzi o ilosci MJ w trawie ile trzeba na 1JPM , ile krowa potrzebuje bytowych a na 1 litr mleka ile JPM itd. Teraz praktycznie jezeli ktos jest w temacie to prosze o rady i kontakt do kogos kto ma w Polsce MO bo od tych posredników co sprowadzają z Czech to czort wie co mozna kupic , bo mogą byc chore(IBR BVD ) czy cos gorszego i nawet te wydajnosci jakie mówią to czy takie będa bo napisac wydajnosc jaką sie chce  to zadna sztuka a juz przy kilkuset sztukach to pole do popisu ze szkoda gadac.Chyba ze zna ktos dobrego posrednika lub firme co sprowadza .Z góry dziękuje za pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj