siwy20

Gęste żyto co zrobić?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lemysz1    97

Z moich doświadczeń przy uprawie żyta to jak jest za gęste to bronami porządnie wybronuję a chwasty nawet nie zdążą skiełkować jak żyto je bujnie zawali.

Jak uprawiam to stosuję tylko chwastox na wiosnę i nic innego a zboże mam czyściutkie.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Daj na to żyto pół dawki randapu B) . Problem się sam rozwiąże.

 

+1 punkt ostrzeżeń za pisanie bzdur, w dodatku szkodliwych

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

siwy20.....bosze....kituj antywylegacz, a nie bronki. -,-' . Przeciez bronowaniem pobudzisz rosliny do krzewienia i jeszcze gesciej Ci sie zrobi....Wgl, pracochlonnosc i szkody... . O panie MATAVA sie nie wypowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

bronuj je, i daj antywylegacz jak zacznie strzelać w źdźbło ( najlepiej jakąś mieszaninę środków, można tez dawkę dzielić i resztę dać po ok.2 tyg) te fungicydy w życie są uzasadnione jak widzimy że ten plon będzie, jak zawiązki kłosów będą marne to można darować sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2244

Co ty gadasz jak nie zabezpieczysz podstawy to ta choroba wywali całą plantacje i nawet najlepszy regulator nie pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaro    1

Wiem ze juz tego zyta nie ma ale z tym bronowaniem to nie jest glupi pomysl, ma tez i swoje wady ale moim zdaniem przemawia na jego korzysc. Zyto ozime ma bardzo mala krzewistosc wiosna, krzewi sie glownie jesienia. Ponadto po bronowaniu gleba jest lepiej napowietrzona co jest korzystne dla danej rosliny.

Siwy20 jezeli mozesz to napisz co zrobiles i jak sie to skonczylo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Tak, dołączam sie do prośby Lukara:) Jestem ciekaw która opcja wygrała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Mam podobny problem tylko u mnie poszlo ok 150kg\ha żyta pod korzeń dostało ok 20 ton obornika kurzego klasa ziemi 5 i 6 o ph ok 5,7. Tak się rozkrzewilo, że jest jak dywan w dodatku takie ciemne, że w mojej okolicy nigdzie niema podobnego. Proszę o pomoc co z nim zrobić nawozu sypać napewno nie będę tylko może jakiś siarczan dolistnie, wygląda na to że będzie problem z ustaniem,

Z góry dziękuję za wskazówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

Jaka dawka i kiedy. Jak na pierwsze kolanko to chyba już nie długo za ok 2 tyg , nie wiem dokładnie bo wcześniej nigdy nie skracałem. Czy jakieś inne terminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

W fazie 1 kolanka 1l CCC+ 0,3l moddusa albo 1,6l CCC i 0,15l moddusa to tańsze rozwiązanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ha panowie sory że tak późno ale wtedy jak miałem takie gesto żyto to antywylegaczem prysłem jak miało tak 45 cm , no i efekt dobry tylko w kilku miejscach małe gniazdka sie zrobiły..:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John23    19

Witam posiałem żyto 192 kg na 1 ha i jest bardzo geste na domiar złego porobiłem zakłady po 30 cm to jest jeszcze gęściej sialem po nocy no i tak jakoś wyszło i tu moje pytanie czy na wiosnę je można zasilać czy tylko skracać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Tak zle i tak niedobrze, siejemy raz w roku i trzeba 3 razy przemyslec sanim sie zacznie bo potem juz nie ma poprawki. Jesli po zimie bedzie szczota opoznij dawke startowa zeby troche zredukowalo pedow ale nie rezygnuj z niej bo bedzie jeszcze gorzej. Skracanie adekwatne do stanu plantacjii nawozenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John23    19

Przedsiewnie był dany obornik i 350 kg tarnogran na 1 ha. Natomiast na wiosnę planuje zasilić to RSM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petrus87    13

​Tak naprawde to trzeba bedzie zobaczyc jak będzie wygladać po zimie i czy tez wtedy bedzie tak samo gęste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John23    19

Czyli jak będzie tak samo geste to mam opóźnić dawkę startowa i zmniejszyć ilość azotu?. Morze to głupie pytania ale jestem słabo doświadczony wiec wole zapytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj