Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
tespis17

Zbiornik odzysku ciepła (wymiennik)

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie

tespis17    21
Napisano (edytowany)

Witam.

Ze względu że posiadam zbiornik do mleka chciałbym sobie założyć zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) (Ciepła woda za darmo). Przy okazji zlikwidował bym bojler który "zjada" dużo energii.

W tym temacie chciałbym poznać opinie użytkowników którzy posiadają takie urządzenie.

Jaki zbiornik na mleko mają i jaki wymiennik ciepła stosują (firma,litry).

Czy nie przeszkadza w instalowaniu wymiennika jeżeli mam na zewnątrz agregat?

Czy warto w to inwestować?

p.s Jeżeli temat już jest proszę o przekierowanie

Edytowano przez tespis17

sthranislaw    0
Napisano (edytowany)

szczerze ? Zainwestowałem jakis czas temu. Do zbiornika mojego 1000l z agrgatem na zewnątrz zrobił Pan Wiesiu złota rączka nie żałuje co prawda ciepła woda jest praktycznie do mycia dojarki ale i także do ok 2 godzin po doju dla cielaków mam. Nie żaluje koszt ok 1 tys. zł ale uważam że się opłacało

@samex dokładnie u mnie tak samo

Edytowano przez sthranislaw

samex69    31

Ja mam odzysk od ponad 2 lat i wiem że to się opłaca.W moim przypadku likwidacja bojlera nie wchodziła w rachubę bo mam dojarkę przewodową i do mycia potrzebuję dużo ciepłej wody-ok.60 l dwa razy dziennie.Wymiennik służy -w moim - przypadku do podgrzania zimnej wody która następnie jest dogrzewana w bojlerze.

Wiadomość z agroFakt.pl

kokoman0    59

Ja też polecam chociaż przy agregacie na zewnątrz dużo ciepła nie odzyskasz ale jednak. Ja u siebie przy zbiorniku 1000l mam dwa odzyski jeden 80l z rurkami w płaszczu (bezpieczny ale mało wydajny jakiejś niemieckiej firmy Muller albo jakoś tak) i drugi płytkowy (stanowczo polecam) i drugi zbiornik 300l (biawarowski). Woda w zależności od warunków czyli temperatury otoczenia i ilości mleka waha się między 30-40 C.

karol091193    91
Napisano (edytowany)

Zołóż odzysk. To super sprawa. Jeżeli masz dojarkę konwiową, to raczej możesz zlikwidować boiler, chociaż ja bym tego nie robił. U nas tak jak @samex69 mamy przewodówkę i potrzeba dużo ciepłej wody, ale wykorzystujemy ją do pojenia cieląt i innych rzeczy. Mamy zbiornik wannowy 1200L, odzysk albo 60L albo 80L, niepamiętam dokładnie i montowała go u nas firma Gama z Wysokiego Mazowiecka wraz z dojarką. Sprzęt zdaje egzamin ale firma ma u nas przechlapane na całej linii.

Edytowano przez karol091193

Adam8550    14

@karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

tespis17    21

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

karol091193    91

@karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

Dojarkę jak najbardziej polecam, ale firma to (cenzura). Syn właściciela w ciągu 2-3godzin pojawił się jak chcieliśmy zakładać przewodówkę. Ale jak były problemy z bakteriami to nie chcieli się pojawić, nawet 3 krotna wizyta w firmie nic nie dała. Co lepsze, to dowiedzieliśmy się, że taka sytuacja nie wystąpiła tylko u nas, a u kilkunastu osób. Doszliśmy sami co to było, ale niestety przez 2 miesiące mleko poszło w pozaklasowe, a zawsze było w extra. Przy okazji zaczął odpadać ocynk ze zbiornika wyrównującego ciśnienie i przyjechał z serwisu wymienić to serwisant się pytał co było z tymi bakteriami i jak sobie z tym poradziliśmy. Nie powiedzieliśmy im. Jeszcze ch*** kazali nam wieść mleko do badania do piątnicy, pewnie dla tego, że tam mają znajomości. Nam piątnica nie odbiera tylko mlekpol i nie mieliśmy zamiaru tam wieść. 3 miesiące latania do Białegostoku albo do Grajewa, i nie małe pieniądze stracone tylko przez Głupią firmę.

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

My mamy biornik wannowy 1200L, ale w ostatnim czasie mamy jakieś 500-600L, a był czas że było po około 900L ale dużej różnicy nie ma, więc raczej to od zbiornika nie zależy. Najlepiej jak się zapytasz w danej firmie z której chcesz wziąć odzysk. Oni to lepiej wiedzą

kokoman0    59

Można założyć odzysk płytkowy ale musi być to wymiennik wysoko ciśnieniowy który jest sporo droższy niż normalny do CO. Dla porównania Wymiennik do CO 30kw kosztuje ok 400zł (na allegro) a do użądzeń chłodniczych typu zbiornik do mleka 1600zł (z robocizną tyle mniej więcej mnie kosztowało). Przy zbiorniku płytkowym dochodzi jeszcze dodatkowo koszt zbiornika i pompki (taka jak przy CO). Czyli ogólnie jest drożej niż przy zwykłym wymienniku ale jest za to płytkowy ma większą sprawność.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez Seba092000
      Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł Dziękuje z góry za odpowiedzi!
      2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

• Przez Balzak
      mam zamiar kupić dojarkę przewodowo używaną tylko nie wiem na którą sie zdecydować, pomóżcie. czekam na wasze sugestie i opinie.
    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez Taurus83
      Witam. W związku z codziennym zamarzaniem poideł, nosze się z zamiarem kupna poideł w których woda nie zamarza. z tego co się zorientowałem to są dwa typy: IZOLOWANE i PODGRZEWANE?

Chciałbym się dowiedzieć jakiego typu macie poidła, jakiej firmy i do jakiej temperatury nie zamarzają no i czy jesteście z nich zadowoleni

Ja potrzebuje na ok 20-30 sztuk. w "oborze" jest do -15
    • Przez grzen
      na wiosnę jest zaplanowana budowa nowej obory uwięziowej na około 37szt w dwóch rzędach i zastanawiam się czy zamontować wyciąg hydrauliczny.W starej mam linowe i nie jest tak żle ,tylko zimą troche sprawia problemów jak ząb od szufli wbije się w zamarznęty obornik, ale hydrauliczny podobno też sprawia problemy jak zamarznie ,no i awarie jakieś się zdarzają. jak możecie to napiszcie co otym sądzicie