Zaloguj się, aby obserwować  
Marecki2922

monosem stary a nowy typ

Polecane posty

Marecki2922    514
Napisano (edytowany)

Witam , mam zamiar zakupić używany siewnik monosem w cenie do około 23 tys

ale można czasem trafić ma dobry siewnik o wiele tańszy tylko stary typ z metalowymi kołami dociskowymi więc się zastanawiam jaka jest różnica w jakości siewu siewnika z metalowymi kołami a siewnik z gumowymi kołami

No i na co szczegulnie zwrócić uwagę przy kupnie

Będę wdzięczny za podpowiedź

Edytowano przez Marecki2922

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Dociski metalowe czy gumowe nie są wyznacznikiem starego czy nowego modelu siewnika. Możesz mieć np 2001 rok z metalowymi ,a 1996 z gumowymi. We Francji jak rozmawiałem z rolnikiem to mówił, że to czy gumowe dociski czy metalowe to wyznacznik tego w jakim rejonie siewnik pracował, inaczej mówiąc na jakich klasach ziemi. Jeśli na słabych ziemiach to najczęściej spotyka się z gumowymi, a na mocnych na metalowych, ponieważ gumowe nie spełniały swojej funkcji prawidłowo na ciężkich glebach. Wyznacznikiem starego a nowego modelu w monosemie jest wygląd sekcji wysiewającej, dokładnie nie potrafię Ci powiedzieć o co chodzi, ale wiem że były różne rodzaje. Przestałem się interesować tym tematem ponieważ kupiłem w końcu 4 rzedowy na talerzach :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Dzięki za odpowiedź

Jak widać szału podpowiedzi to niema więc tym bardziej każda odpowiedź się liczy

Siewnik który kupiłeś to MONOSEM czy inny, i z jaką prędkością siejesz ?


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Monosem, jakoś innego od początku nie chciałem. NA razie nie wiem z jaką prędkościa bo dopiero go kupiłem także nie jestem w stanie konkretnie powiedzieć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Gdzieś czytałem że talerzowym można siać nawet do 12 km/h ,więc się zastanawiam może się odważyć i kupić talerzowy nastawiam się na usługi więc szybkość ma znaczenie

Z drugiej strony mam dużo kamieni na polu ciekawe jak długo talerze wytrzymają

Może masz jakieś ciekawe namiary na używane monosemy


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Mi to znajomy we Francji znalazł. Właściciel mówił że on maks 8 na godzine sieje i jest bez problemowo :) co do kamieni to przed talerzami idzie jeszczedodatkowy zgarniacz który zgarnia kamienie na boki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Cieżko mi powiedzieć czy wart swojej ceny. Ja własnie coś takiego kupiłem, jak widać w galerii , tylko redlice nawozowe są normalne a nie talerzowe. Tylko kupiłem go spooro taniej. Wiadomo, jak masz kasę, to taki siewnik na pewno pochodzi długie lata :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Kasa to się znajdzie, tylko wiadomo jakby się ze dwie dychy zostało to byłoby fajnie

Ale w dobrym stanie to trudno coś znaleźć w Polsce a innych możliwości to nie mam

Ten Twój siewniczek ti mi się podoba , ma jakąś elektroniczną kontrole

a może chcesz go odsprzedać ;) :D


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Elektroniki nie ma, ale we Francji tylko monosema używają, i jak ktoś na polu nie szaleje po nie wiadomo ile km/h to problemu z wysiewem nie ma. Najgorzej to mówią jest jakby ziarna w jednej sekcji zabrakło :) Odsprzedać to moze go będę chciał po sezonie, bo ogólnie na jakiś 6 rzędowy polowałem, ale to zobacze jak ten pójdzie, jakie wydajności na dzień i ile chetnych na usługi będzie :) Jakbym wcześniej go znalazł to bym moze myślał o odsprzedaniu za trochę lepszą kasę i poszukac jakiejś 6, ale ogólnie w Polsce ciężko coś znaleźć ładnego za rozsądne pieniadze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Dziś zadzwoniłem do Korbanków i za 4rzędy na redlicach z podsiewaczem nawozów i komputerem 51 tys brutto zaproponowali

Jakby udało by się żeby unia się dołożyła to może nowy wziąć :rolleyes: Co do elektronicznej kontroli to myślę że jest trochę wygodniej pracować ale dla mnie to najbardziej jest potrzebna na zrobieniu wrażenia na potencjalnych klientach


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pavlo1706    14

Mi początkowo u Korbanków powiedzieli że ok 13 tyś euro netto (pytałem o podsiewacz, redlice talerzowe, komputer) ale później okazało się że podali cenę w podstawie. W takim wyposażeniu jak ja kupiłem to wyszedł sporo drożej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

51 tysięcy brutto to aż nie możliwe, no chyba że goła wersja. Pavlo pisałeś w temacie 18 tys euro netto, czyli ponad 70 tysięcy netto, więc nie możliwościa jest zeby do 51 brutto staniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Cena dotyczyła siewnika na zwykłych redlicach a za talerzowe więcej o około 4 tys euro

Właściwie to też jestem zaskoczony tą ceną


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SKORPION1    0

Mam pytanko może ktoś wie jak się przelicza ilość nasion na hektar w monosemie liczyło się jakoś odległość nasion i odległość redlin plus ilość otworów w tarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Jeśli siła kiełkowania wynosi 95% to zakładając że chcemy zasiać 100tyś nasion

100000:0,95=105263 sztuk/ha

czyli 10,53 szt/m2

Jeśli rozstawa rzędów została ustalona na 75cm to długość rządka odpowiadająca 1m2 wyniesie:

10000cm2:75cm=133,3333cm

Nasiona zatem należy umieścić w glebie w odstępie

133,333: 10,53= 12,66cm.

Po wykonaniu tych obliczeń powinieneś ustawić siewnik wybierając rozstawę najbliższą teoretycznie wyliczonej.

Monosema mam i używam od 1992 roku od nowości pierwszy właściciel. Tata mój siał nim buraki cukrowe oraz kukurydze po zmianie tarcz wysiewających i redlic. Ostatnimi laty siejemy nim tylko kukurydzę. Na siewniku w okolicach wentylatora powinieneś mieć naklejkę z różnymi podanymi wartościami odległości nasion w rzędzie z podziałem na rodzaj uprawy. ;)

  • Like 1

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SKORPION1    0

Kolego PALAX a może wiesz jak ustawić wysiew nawozu na tych zębatkach , to znaczy ja mam 6na górze i dwie na dole jak ustawić aby wysiać np metr fosforanu na ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

SKORPION1

Słuchaj nie mam pojęcia ponieważ mój siewnik nie ma na wyposarzeniu aplikatora nawozów. Zaś instrukacja gdzieś się zgubiła , mam tylko katalog części. Proponuje Ci zrobić próbę kręconą. Weż wjedz na pole siewnikiem na sucho, tzn bez kukurydzy.

Moja propozycja próby dla Ciebie :

  1. odmierz tylko dokładnie (111,11 m = 5 arów dla siewnika 6 sekcyjnego oraz 166,66 m = 5arów dla siewnika 4 sekcyjnego przy rozstawie 75cm międzyrzędzi )
     
  2. zasyp nawóz do zbiornika
     
  3. węże od redlic nawozowych zdejmij do worka będz wiadra umocowanego pomiędzy redlicami
     
  4. przejedz ten odcinek z prędkością taką jak siejesz max 8km/h, wtedy masz największa dokładność
  5. zważ nawóz każdego pojemnika odzielnie
  6. następnie zsumój nawóz z dwóch sekcji i pomnóż wagę nawozu przez 3 tak by wynik obrazował Ci próbę z 6 sekcji lub pomnóż przez 2 tak by wynik obrazował wynik z 4 sekcji. Tak więc to co wysiałeś jest dawką na 5 arów, pomnóż razy 20 i wyjdzie Ci wynik na 1ha

Przykład jedna sekcja 1,67kg , druga 1,68

1,67+1,68=3,35kg dalej 3,35x3=10,05kg /5arów czyli 10,05x20=201kg/ha 6 sekcji

Przykład jedna sekcja 2,5kg , druga 2,52kg

2,5+2,52=5,02kg dalej 5,02x2=10,04/ 5arów czyli 10,04x20=200,08kg/ha 4 sekcje

 

Jeżeli dawka Ci nie odpowiada to ją skoryguj ustawieniami na przekładni i wykonaj kolejny przejazd próbny. ;)

Napisz mi jak Ci wyszło w realu po ustawieniach z próby kręconej, tak z czystej ciekawości. ^^

Edytowano przez PALAX
  • Like 1

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam siewnik monosem pnu na szerokich kołach o raozmiarze 7.00x12 jaęzli ktoś ma taki sam prosił bym o podanie jak uswić podsiewacz do nawozów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dukat2009    6

Witam posiadam siewnik monosen ng plus 3 

Jak ustawić podsiewacz nawozów według tabelki to wiem jak ustawić na jaka zębatkę ale ale są jeszcze  dwie inne zębatki niżej małe i duże i nie wiem na które zębatki  ustawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel9898
      witam wszystkich Agrofotowiczów
      szukałem podobnego tematu już dłuższy czas, lecz nic nie wpadło mi w oko.
      posiadam silos na kiszonkę przy oborze, jest on już dosyć stary, jedyny problem to taki, że podłoga już powoli pęka, beton się wykrusza jest już jedna wielka dziura 2mx2m ;( gdy wyjechałem ładowarką całe koło mi wpadło w mokrą glinę pod betonem, ledwo wyjechałem ;( tak zastanawiam się czy jest sens naprawy takiego silosu.
      Muszę też powiedzieć, że kiedyś wpadłem na pomysł by zrobić z niego taką jakby wiatę dla bydła mięsnego.
      dobudowałbym wyższą ścianę z jednej strony, połączył bym z dachem na oborze,
      jeżeli chodzi o ściany szczytowe to zrobił bym duże drzwi, z jednej strony wjeżdżałem bym ładowarką wybierać obornik, z drugiej zrobił bym koryto paszowe, ulał bym murek z betonu i wstawił rury,
      na koniec zalał bym podłogę równo, by dobrze było wybierać obornik, jak myślicie jeżeli już coś kombinować z tym silosem to lepiej robić dla bydła, czy naprawiać na kiszonkę?
      powiem Wam, że wolę wybierać kiszonkę z pryzmy, ten silos stoi pusty
      proszę o pomoc pozdrawiam
    • Przez PatrykReich
      Witam, Zastanawiam się nad kupnem siewnika punktowego i w grę wchodzą dwie maszyny. Mowa o nówkach. Gaspardo MTER i Monosem NG PLUS 4. Co sądzicie o tych dwóch modelach, proszę o szybkie odpowiedzi bo czas goni. Co Waszym zdaniem jest lepsze i dlaczego. Z góry dzięki
    • Przez MichalP
      Witam. Chce zakupić siewnik monosem do kukurydzy bo słyszałem wiele pozytywnych opinii na jego temat.
      Siewnik ma być nie drogi bo to do użytku wewnętrznego nie zamierzam chodzić na zarobek itp.
      Mam ogromna prośbę potrzebuje kilku rad:
      - gdzie szukać tabliczki znamionowej( o ile miały)
      - na co zwracać uwagę podczas oglądania.
      i najważniejsze na przykładnie tego ogłoszenia :
      po czym poznać jaki to model
      http://tablica.pl/oferta/sprzedam-siewnik-do-kukurydzy-punktowy-pneumatyczny-monosem-CID757-ID4NNod.html#0ac4b7046e
       
       
       
      a i jeszcze jedno jakieś sklepy internetowe z częściami ?
       
      Wszystkie rady mile widziane
    • Przez MichalP
      Witam. Kupiłem wreszcie siewnik, i zabrałem się ostro do jego remontu i mam problem z sekcja wysiewającą.
      Mianowicie tarcza wysiewająca ociera o obudowę całej sekcji, myślałem ze winne są tulejki, wymieniłem je na nowe ale, nadal jest to samo, i zastanawiam się może tak ma być?
      Sekcje mam ze zbiornikami metalowymi u w.marek(Skrzyszów) mówili mi ze mam siewnik typ nspn82, ale na dobra sprawę sekcja wysiewająca rożni się od tej z tego katalogu w budowie w wnętrza, bardziej są zbliżone do pnu.
      Pozdrawiam i czekam
    • Przez farmer161
      Witam
      mam problem z Monosemem ng 4 plus 4 rzędowym, siewnik był kupiony nowy i zasiał w sumie przez 3 sezony 500ha, wysiew nasion zaniża mi o 5 do 10tys na hektar, sprawdzałem obwód koła i jest inny niż podaje tabela ale nawet po przeliczeniu tego wysiew jest zaniżany o ok 5 tyś...
      tarcze nie są zużyte, ciśnienie w ogómieniu według instrukcji, układ sprawdzałem na ile to możeliwe i nie dostaje lewego powietrza, predkość jazdy nie ma wpływu na ten wysiew sprawdzałem to na polu 5 ha, była wysiewana jedna odmiana, pierwsze 2 ha predkość 8,5km/h a nastepne 2 ha 7,2 km/h wysiew był jednakowy....
      przy każdej odmianie wychodzi inny wysiew ale to są niewielkie różnicze. w tym roku zasiałem 90ha do dzisiaj i tylko przy 4 ha wysiew wyszedł taki jaki ustawiłem...
      jedyne co mi przychodzi do głowy to ze komputer zawyża powierzchnię, wiadomo ze zawsze są skosy ale mi na 10ha (według tego co wychodzi z gps) wychodzi ok 11ha czyli na 1 ha zawyża o 10arów,
      czy miał ktoś podobny problem albo ma ktos jakiś pomysł co by mogło wpływać na to ze wysiew nie wychodzi zgodny, dodam że nie jest to stała wartosć o jaką zaniża
      Z góry bardzo dziękuje za pomoc
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj