przemson

Krone 10-16 czy sipma Z279 Farma 2

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
przemson    0

Witam Serdecznie,

 

Obecnie posiadam Warfamę Z543 z roku 99.

Zastanawiam sie coraz bardziej nad zmianą. Fajnie byłoby gdyby nowa miała siatki i musowo szeroki podbieracz.

 

W grę Wchodzi kilka modeli ale tylko łańcuchówki.

- Krone 10-16 lub 10-16s

- krone kr 130

- Simpa Z-279 ale mógłbym sobie pozwolić na prasę z lat 2005-2009

 

Rocznie robie ok 1500bel Słomy i ok 120 bel sianokiszonki.

Ciągać będe to Belarusem 820

Kwota jaką dysponuje to 32tyś zł max

Mam niemałe obawy co do pras krone. Głównie chodzi o ich awaryjność, ceny i dostępność części.

 

Może ktoś podpowiedzieć jakie macie doświadczenia z Krone i czy warto kupić starą krone czy np 5letnią Sipmę.

 

Z góry dziękuje za podpowiedzi ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

myślę ze za te pieniadze kupisz 3-4 letnią warfamę taką samą z szerokim podbieraczem i siatką do słomy nadaje się świetnie nie zbija na kamienie ale w słomie o to chyba chodzi polecam ją do słomy a sianokiszonkę jeżeli dasz więcej gazu to też dobrze zbije :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz_94    63

kolego ja co moge polecić mascara 120 lub te nowsze 2120 u mnie chodziła przez 11 lat bez zadnej awari..:) nie licze oczywiście sytuacji typu peknięty przewód czy pazur..:) do słomy idealna w tej cenie znajdziesz juz dobra z siatka..:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmtracker    10

Lepiej starą zachodnią niz nową Polską :)


Jeśli Ci doradziłem, pomogłem to odwdzięcz się zieloną strzałką w góre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maly86    18

Jeśli ja bym był na twoim miejscu to wybrałbym KR130. Za tą kwotę to już coś kupisz w dość dobrym stanie! Też byłem oglądać KR10-16 z siatką ale bez kompa za 20 tysięcy! Lecz przejrzałem sobie ile części do niej kosztują to sobie odpuściłem! No chyba że chcesz robić baloty różnej wielkości! Kupiłem KR125 z siatką i odpukać dobrze idzie, tam ogólnie nie ma co poważnego się zepsuć! Moją ciągam Ursusem C-360 a w MTZ jeszcze jej nie miałem! Ja postawłem na KR choć u mnie w okolicy mają welgerki lub sipmy i nie żałuję! A co do sipmy to najlepsze te czerwone bo z póżniejszych lat to już tyle nie wytrzymują co te zielone! To akurat mówił mi mechanik! Ale niech się inni wypowiedzą to jest tylko moja opinia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk90    5

ja miałem kr 8-16 bez rotoru i powiem wam że do słomy nigdy w życiu tej prasy chyba ze bedziesz robił z rosą lub po deszczu :) jak jest bardzo sucha słoma to nie może zapoczątkować beli(nie może pierwszy raz zakręcić) i sie zapycha sprzedałem ja z tego powodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemson    0

ja miałem kr 8-16 bez rotoru i powiem wam że do słomy nigdy w życiu tej prasy chyba ze bedziesz robił z rosą lub po deszczu :) jak jest bardzo sucha słoma to nie może zapoczątkować beli(nie może pierwszy raz zakręcić) i sie zapycha sprzedałem ja z tego powodu

 

 

Może ktoś potwierdzić takie problemy z prasowaniem słomy 10-16 ??

A jak w słomie sprawuję sie ta prasa z rotorem ??

 

Gdzie można sobie porównać ceny części do kr 130 i 10-16 ?? Macie jakąś sprawdzoną stronkę ?? :blink:

 

Szczerze mówiąć, już mam mętlik w głowie. :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesiek    21

Nie wiem co Ci Patryk ta prasa robiła, ale u mnie zapychała się w sianie słomie suchym i mokrym.

Nie obrażając nikogo ale jak nie masz pojęcia o pełnym funkcjonowaniu prasy to nie dziw się że wychodzą takie kwiatki.

 

Zacznijmy od tego że kształt komory wstępnej to 'pi razy oko' trójkąt. Wpadasz w pokos pustą prasą z prędkością około 6 km/h (kto jeszcze jeździ tak wolno) co daje prawie 1,7 m/s. Po 3 do 5 sekundach dochodzisz do wniosku że coś jest nie tak, a w prasie masz już wetknięte parę metrów pokosu. Zważając że prasa jak by nie buło ma gładkie pręty, które w jednej chwili nie pochwycą dość śliskiego materiału i nie zaczną go skręcać w jednej chwili szczególnie gdy materiał musi pokonać jeszcze opór stawiany przez trójkątną komorę. Wszyscy zapychają taką prasę suchym materiałem, a co ja mam powiedzieć jak ta sztuka udała mi się na mokrej słomie.....

Dlatego podczas belowania słomy zaczynam wolno i dopiero gdy mama pewność że bela ma około 60 cm i zaczęła się obracać wtedy mogę śmigać z taką prędkością jaką pozwoli na to ciągnik pamiętając o przepustowości podbieracza.


Wymiana doświadczeń !!!!!!

Wymiana spostrzeżeń !!!!!

Wymiana wiedzy !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sza    2

Dlaczego nie bierzesz pod uwagę pras pasowych? Mam na myśli claasa 180, jd 580, 590 (z rotorem). JD ma bodajże niższe zapotrzebowanie na moc w porównaniu do claasa. Sam posiadam 590 z rotorem i naprawdę prasa jest godna polecenia. Zwija wszystko: słomę, siano i trawę. Prosta konstrukcja. Na początku miałem problemy z prasowaniem bardzo suchej słomy, ale lekarstwem na to był gaz w podłogę przy zaczynaniu nowej beli (Fiat 70KM). Obecnie śmiga z JD 105KM to nie ma tego problemu. W słomie osiągam prędkość do 14km/h, na więcej nie pozwala przepustowość podbieracza (obroty przekaźnika ECO, na silniku 1700-1800obr./min. na przekaźniku 540-550obr./min.). Jedź do handlarza, zapytaj co on sam o tym myśli oraz porównaj różne prasy. Poszukaj też zdjęć w galerii i zapytaj konkretnych użytkowników, może ktoś prędzej odpowie :) Uważam, że lepsza starsza zachodnia niż nowsza polska (oczywiście o ile jest w porządnym stanie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Reno1    398

Witam.

Ja od roku posiadam prase Krone 10-16s.Prasa jest z 1998r.Przepracowała cały sezon bez awari i zrobiła ponad 600 bel i mogę ją szczerze polecić ponieważ mój sią sąsiad teeż ma taką i nie miał tagże żadnej awari .A co do prasowania słomy nie jest źle a najgorsza słoma do prasowania to żytnia bardzo such i jęczmianka.A sianokiszonke to zbija super i robi okrągłe bele (kilku moich sąsiadów ma pasówki to w słomnie wygrywają z krone ale w sianokiszące niestety nie doruwnują krone).

Ps;Moja prasa kosztowała 28 tyś I z nią pracuje renault 103.54tx Jak ktoś chce mogę wysłać foto na e-meila.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JA posiadam krone vario pack i złego słowa na niąnie powiem moja jest w dużej części podobna do krone 10-16s jak chcesz dobry sprzęt to tylko krone i jak ma prasa rotor to słoma czy nie słoma nic się nie dzieje ile belek już swoją zprasowałem i z żadną nic się nie działo pomyśl dobrze nad krone kr130.Częsci przecież teraz jest internet dzwonisz do sklepu i jutro masz je w domu ja tam do swojej jeszcze nic nie dołożyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk90    5

Nie wiem co Ci Patryk ta prasa robiła, ale u mnie zapychała się w sianie słomie suchym i mokrym.

Nie obrażając nikogo ale jak nie masz pojęcia o pełnym funkcjonowaniu prasy to nie dziw się że wychodzą takie kwiatki.

 

Zacznijmy od tego że kształt komory wstępnej to 'pi razy oko' trójkąt. Wpadasz w pokos pustą prasą z prędkością około 6 km/h (kto jeszcze jeździ tak wolno) co daje prawie 1,7 m/s. Po 3 do 5 sekundach dochodzisz do wniosku że coś jest nie tak, a w prasie masz już wetknięte parę metrów pokosu. Zważając że prasa jak by nie buło ma gładkie pręty, które w jednej chwili nie pochwycą dość śliskiego materiału i nie zaczną go skręcać w jednej chwili szczególnie gdy materiał musi pokonać jeszcze opór stawiany przez trójkątną komorę. Wszyscy zapychają taką prasę suchym materiałem, a co ja mam powiedzieć jak ta sztuka udała mi się na mokrej słomie.....

Dlatego podczas belowania słomy zaczynam wolno i dopiero gdy mama pewność że bela ma około 60 cm i zaczęła się obracać wtedy mogę śmigać z taką prędkością jaką pozwoli na to ciągnik pamiętając o przepustowości podbieracza.

na naprawdę suchej słomie to i ten wolny początek nic Ci nie pomoże próbowałem wszelkimi sposobami, na wilgotnej to nie miałem nigdy problemu. Mi to juz nerwy niewytrzymywały jak nią robiłem. Jezeli by miała rotor to problem z glowy bo odbierał by materiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ysy    32

Sipmy miałem dwie nowe i zbrzydły mi się jak psie g wiecznie były problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemson    0

Hmm zastanawiające jest właśnie to, dlaczego na portalach jest tak dużo ofert sprzedaż sipm i reszty polskich pras. Wiekszość z nich jest z lat 2005- 2009, więc są to stosunkowo młode sprzęty. Teoretycznie nie powinno się z nimi dziać nic złego :wacko:

 

Ciekawe właśnie jak mój Belarus 820, chodziłby z taka krone 10-16s lub kr 130s...... B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majk03    0

Witam

Nigdy pod zadnym pozorem nie kupuj krone 10-16, ja mam i w zeszłym roku tak nam dała w kość, ze chcemy ja sprzedac i wziasc jakas nowa. W prasie psuł sie podbieracz, łancuchy, zabezpieczenia łancucha z belka zrywały sie i wiele razy nam sie łancuch rozczepił, a potem zeby go zczepic, przejrzec to jakie 3 godziny, siatka nie chciala owijac, albo owijala balota 10 razy. Najgorsze to ze trzeba było prasowac sinokiszonke, a tu prasa nawaliła, ta prasa w suchej złomie za chiny nie pojedziesz bo coroz bedzie ci sie zapychała, najlepiej to prasowac zaraz za kombajnem, poznym wieczorem, albo wczesnie rano, kiedy tak nie grzeje i sloma nie jest taka sucha, takze mowie ci nie kupuj tej prasy, bo tylko sobie kłopotu narobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Reno1    398

Ale 10-16 niema rotoru to się nie dziw a krone 10-16s ma rotor i sianokiszonka idzie super.Jak może kamienie miałeś to może i miałeś problemy z łańcuchami lub belkami i poodbieraczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk90    5

wiadomo te prasy swoje lata mają, u mnie pod koniec zaczeły sie też zawory zacinać i po wyrzuceniu beli łańcuch w komorze nie opadał. Ten sprzęt był by dobry jakby był nowy a tak to wiadomo one pochodza z zachodu a tam napewno nie robiły 1000 bel rocznie. A co do polskich sipm ja zamieniłem krone na nowa sipme 4000 bel bez remont wytrzymała no ale potem to już się rwało wszystko co możliwe i też musiałem sprzedać. U mnie w okolicy było kilka tych kronówek i zostały ju chyba tylko jedna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Reno1    398

Ale jeżeli będzie chciał kupić coś lepszego to i koszty wzrosną nic za darmo niema niestety.Równie dobrze może kupić jakiś młodszy model np Vario Packa np ta http://otomoto.pl/krone-claas-welger-john-deere-vario-pack-1800-A236398.html cena nieduża ale i rok 2000r. Zresztą każdy ma swoje zdanie ja np. o swojej krone złego słowa nie powiem i mam nadzieje że tak wytrwa do końca aż ja przejmę gospodarkę i wyminie ją na nowszą.

Pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer7745    19

I ja polecam 10-16S. Mam ją od kilku ładnych lat i zrobiłem kilka ładnych tyś. szt., ale faktem jest że zamienniki łańcucha podłogi rolkowej rodzimej produkcji są kiepskie i trza o to dbać.


ZABRANIAM BEZ MOJEJ ZGODY KOPIOWANIA, POWIELANIA I WYKORZYSTYWANIA ZDJĘĆ Z MOJEJ GALERI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemson    0

Dzięki bardzo za podpowiedzi :) Szkoda, że nie są jednorodne :P

Znalazłem dość ciekawą 10-16s w dobrym stanie i chyba sie na nią skusze......

Czy jest jakiś problem z tym zeby zrobić wolny spływ oleju w Belarusie??

Jak macie podłączone sterowniki z Krone?? Na stałe z akumulatora czy inaczej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemson    0

Prasa kupiona...

Wybór padł na sprzęt droższy niż na początku zakładałem. Kupiliśmy KRONE RP 1250 Multi Cut.

Zdjęcia w galerii

Pozdrawiam i dzięki za pomoc !!! :)

Fajnie ze takie forum powstało i tak dobrze funkcjonuje :P:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartek45    17

ja miałem kr 8-16 bez rotoru i powiem wam że do słomy nigdy w życiu tej prasy chyba ze bedziesz robił z rosą lub po deszczu :) jak jest bardzo sucha słoma to nie może zapoczątkować beli(nie może pierwszy raz zakręcić) i sie zapycha sprzedałem ja z tego powodu

 

 

skąd ja to znam... Widzę, że nie tylko moja stwarza takie fochy przy prasowaniu. Rada na to? Powoli zaczynać balik i nie przekraczać 540 na wałku, wtedy idzie ładnie, nawet krótka i pokruszona słoma z dużą tendencją do zapychania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz0920    443

a co do prasy 10-16 ważnym elemntem jest wypoziomowanie presy czyli odpowiednia regulacja poziomu zaczepu tak aby presa była lekko pochylona do przodu. Bardzo dużo napresowałem tym sprzętem i powiem jedno nie zamienie jej na żadną inną a tym bardziej na żadną sipme.

jakby ktoś miał wątpliwości jak ustawiać to tutaj zamieszczam instrukcje on-line

http://instrukcja.pl/i/prasa_belujaca_krone_kr130_ministop_kr160_ministop_instrukcja_obslugi/pdf/8341

Edytowano przez lukasz0920

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casse    0

Witam. Też zastanawiam się nad Krone 130kr . Znajomy opowiadał że po zrobieniu beli nie mógł wyrzucić jej bo łańcuch się nie zatrzymuje i trzyma ją w środku. Są takie przypadki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morfi81    30

za często jechał slalomem lub jeżeli prasował wilgotną słomę, w starszych prasach krone jest sprzęgło kłowe które odłącza napęd łańcucha komory przy otwarciu komory prasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zyzek
      Ostrzył ktoś może nóż w tej belarce? Co trzeba zdemontować aby się do niego dostać?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, staje przed wyborem przedniej kosiarki czołowej dwóch renomowanych firm. Zastanawiam się nad claas disco 3200f activefloat lub krone easycut f320 również z hydrauliczny dociskiem. Proszę o wasze opinie.
    • Przez Kuba284
      Witam
      Który rozsiewacz będzie lepszy? 
      Sipma rn100 boryna czy może unia mx 850
    • Przez osoba123
      Sprzedam prase Sipma Z-224. Stan bardzo dobry. Link do ogłoszenia: https://www.olx.pl/oferta/prasa-sipma-z-224-CID757-IDyyjNG.html#86e7b8573e

    • Przez Pan_AgroPrezes
      Witam wszystkich użytkowników i mechaników mających styczność z tym sprzętem od zeszłego sezonu mam taki problem że owijarka przy 2-3 ostatnich obrotach zwalnia prawie do zera czasami zatrzymuje się całkowicie a momentami aż wraca nie mam zielonego pojęcia czym to może być spowodowane pracuje ona z ursusem 3512 od nowości taki zestaw bez awaryjnie tyle tysięcy kulek a teraz nawet po przepięciu do NH TD5.85 ta sama sytuacja myślałem że za słabe ciśnienie ale wszystko jest okej wyczyściliśmy wszystkie elektrozawory wymienilismy rozdzielacz ale to nic nie pomogło jeden pierwszy cykl zrobi dobrze potem przestaje działac potem znowu zrobi 1 może 2 sama i dalej nie działa jeszcze myśle żeby przeczyścić węże jak to nie pomoże to już nie wiem niech ktoś doradzi co może być powodem PROSZĘ !!!!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj