Kratka16

Ukierunkowanie dzialalnosci rolniczej

Polecane posty

Kratka16    0

Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było najpierw poszukać i tam zapytać jest kilka podobnych tematów, a co do twojego pytania to myślę że ograniczać Cię może mały areał ziemii zarówno w produkcji trzody jak i bydła, chociarz wszystko jest możliwe i każdy ma różne warunki. U mnie np. rodzice mają tylko 2,5 ha ziemi ogółem, a w oborze jest 14 sztuk bydła i kilka świń, ale u nas z łąkami nie ma problemu abyś chciał kosić ludzie za darmo oddają w dzierżawę, wiadomo jakieś tam pasze trzeba dokupić (np. wysłodki buraczane, mamy również dostęp do tanich otrąb jęczmiennych itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kratka16    0

A u mnie tez nie bedzie problemow z ziemia lezy i nic nie chca za nia trawa jest duzo tak jak ziemi ornej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

ja radził bym Ci, abyś się wzioł za hodowle trzody chlewnej. ciężko jest teraz zacząć w branży mleka. wszystko jest cholernie drogie pasze, folia i największy argument nie musisz siedzieć w oborze co godzinę. tak jak pisałeś świnki teraz powinny być drogi bo w Polsce nie ma świń. a jeśli unia przetrwa do 2020r. to programy będą nie dla mleczarzy tylko dla świniarzy i to największą kasę będzie można na lochy ( na produkcje prosiaczków). to że ziemi nie masz - hm, zależy od regionu u mnie nawet ara nie znajdziesz wolnego(sam wydzierżawił bym jeszcze z 10ha ;)) decyzja należy do Cb !:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz4321    98

Na chwilę obecną u mnie w gospodarstwie więcej się zarabia na krowach niż na świniach, chociaż w przyszłości ceny mogą się zmienić(mam nadzieje, że wzrosną :mellow: ). Jeśli jest koło ciebie dużo łąk inwestował bym w krowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja podpowiem co możesz zrobić:

-przez pierwsze cztery lata siej kukurydzę na ziarno (na całym swoim terenie, w ten sposób zarobisz na rozkręcenie gospodarki)

-zarobione pieniądze włożył bym w byki

-a między czasie pomyślał bym lub porozmawiał z kimś kto chce dać w dzierżawę a jak byś brał tę dzierżawę.

-po pewnym czasie wyjdziesz na swoje

- a gdybyś w zioł tę dzierżawę to siej na niej tylko kukurdze na ziarno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Picek2005    0

@ newholandtd95d a dlaczego tylko kukurydzę? Największy zysk?

Sam sieję ququ ale na kiszonkę i dużo trzeba w nią zainwestować aby coś z niej było na gorszych ziemiach. I bardzo wrażliwa jest na zakwaszenie ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Ja bym chyba poszedł w bydło ale mięsne . Mniej pracy jak przy mleku. Jak masz dużo łąki do dyspozycji to siano i sianokiszonkę trochę ziaren na śrutę i powinno być ok. W świnię bym się nie pchał bo zysk póki co mizerny przy tej cenie zboża i koncentratów i nie ma jakieś alternatywy aby zaoszczędzić na paszach a przy bydle można wysłodki dokupić otręby a jeszcze lepiej jakby dało się gdzieś załatwić wywar z gorzelni i do tego sianko, to byczki tylko jedzą i sapią :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Wywar najlepiej jakbyś miał możliwość brać często np. co 2 dzień żeby był świeży i gorący bo jak dłużej postoi to nie bardzo. Co do ceny to trudno mi się wypowiedzieć bo ja przez kupę lat woziłem praktycznie za darmo co 2 dzień po 3.5 tys litrów :) Można tez dodawać koncentraty np. Sanobull ja go byczki lubią tylko koryta się świeca :) tylko ta cena pewnie teraz spora :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz ale pamiętaj że krowy to spora inwestycja zaczynając praktycznie od zera, jeżeli dysponujesz jakimś wolnym kapitałem to powodzenia ja osobiście nigdy bym w to niewszedł wolałbym opasy, fakt koszty są na początku ale nie takie jak przy krowach i 1-szy zysk minimum po 1,5 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Tylko ja chyba wolalbym chyba isc w krowy mleczne poniewaz co miesiac fakturka jest.

Ja miałem swego czasu razem z rodzicami 23 dojne mućki to wiem ile jest z tym roboty tylko mleko sprzedawaliśmy prywatnie ( codzienna jazda na punkty nieważne czy zima czy żniwa)

I wierz mi nie tęsknię za tym póki co :) Ja poszedłem w dobieranie gruntów gdzie się da i na razie idzie żyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

O świniach zapomnij bo w nich opłacalność jest na poziomie zera a jeszcze wpakujesz kase na przerobienie chlewa. Cena spadnie jak tylko złoty się umocni to będą do nas importować świnie a naszym rzeźniom nie będzie się chciało zabiegać o względy rolników. Przy mleku trzeba dużo roboty więc lepiej bydło mięsne hoduj ale ty masz stanowczo za mało ziemi co stanowi problem we wszystkich wariantach.Ale jeśli znajdziesz jakieś ha do dzierżawy to próbuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kratka16    0

Wiesz kazdy grosz sie liczy tylko ja chce zmodernizowac obore porobic stanowiska i kupic z 5 cieliczek pozniej znowu 5 no i na koncu 4 byly by to rasa simental.Wybralem ta rase ze wzgledu na to zebym mogl od nich odchowywac byki.Myslalem nad rasa h-f ale to juz wysza szkola jazdy.Musze odchowywac cieliczki z tego wzgledu ze nie stac mnie kupno krow po 7 tys.Sianokiszonka nie bedzie problemow bedzie mi robil sasiad za 30 zl od bali dobra cena czy nie.I jeszcze jedno jaka byscie mi polecili dojarke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

ta cena 30zł to chyba za zrobienie przywóz i owinięcie ale jeszcze trawe swoją musisz mieć. Zresztą to nie jest tanio jeśli to bele 120x120 ale jeśli 150x120 to może być.Pamiętaj że musisz jeszcze kupić folie. Patrz rzeby ci nie narobił miękich bel bo wydzie ich więcej a ich jakośc będzie marna. Jeśli u siebie ściska bele turem tak że wygląda na połowę mniejszą to daruj sobie. Ja też korzystałem z podobnych usług to wychodziło 20 zł+sznurek ale sam zwoziłem . W tym roku kupuje swoją prasę bo mam dość bel jak papucie gdzie w co drugiej jest sporo pleśni. A ten co u mnie prasował to u siebie dużo lepsze robi. Po prostu oszustwo . Zresztą inni u nas podobnie prasują na usługach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kratka16    0

Mam teraz jego bale ale zlego slowa nie powiem prasuje prasa z metal fachu i farmtrac 685 dt.30zl to z owinieciem.Musze skosic zwalowac i zwiez a on owija i ulkada.To jest cena z folia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur96    11

30 zł to jest dobra cena.

@Sup321.Kolego będziesz robił sam to zobaczymy czy tak strasznie zarobisz.Myślisz ze ciągniki na wodzie jeżdżą?

Paliwo kilka lat temu było po 3-4zł.a teraz 5-6zł za litr.I jak kiedyś belowali po 10zł to się opłacało.

Lepiej wynajmij przyczepę zbierającą dużo taniej ci to wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sup321    13

Nikt u nas nie wynajmuje a zresztą słyszałem tu na forum że się dużo marnuje trawy w pryzmie. To jest dużo mniej wygodne od bel(zwłaszcza jak zamarznie a na największy mróz zawsze biorę suchsze bele które aż tak źle się nie rozwijają) a do siana też bym musiał wynajmować prasę .Ten od którego kupuje prasę sprzedaje przyczepę samozberającą z nożami by kupić prasę z nożami więc to chyba tak dobrze nie wychodzi to trzymanie trawy w pryzmie. A zrobienie beli to tak drogo nie wychodzi bo inaczej nikt by nie jeździł na zarobek.

Edytowano przez Sup321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaki plon mozna uzyskac kukurydzy z jednego hektara

 

trzeba zrobić badanie gleby na minerały i będziemy wiedzieli jaki nawóz posiać a gdy będą wszystkie minerały wy soki plon jest oczywisty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

człowieku 30 zł. to jest za***ista cena. my jak robimy na zarobku bierzemy 50 zł - z owinięciem tylko folia nie nasza. u nas jest to najniższa cena, sąsiad robi też po 50 tylko że ze swoją folią ale... inni jak robią to po 60, 65 nawet do 75 zł. w promieniu 10 km. taniej nie znajdziesz. ja mam krowy mleczne za rok także kończę techniku rolnicze i tak myśle aby stodołę przyrobić na bukaciarnie i hodować opasy ale ojciec tróje mi znów tyłek żeby przerobić na chlewnie, i też mam dylemat. ja 1000000000 razy wole bydło niż świnie, ale za parę lat prosiaki na prawdę będą drogie a mleko będzie dopiero się wahać. Ja powiem Ci tak rób jak chcesz ale na początek szedł bym także w opasy, aby zarobić trochę kasy. tylko ja bym kupował bym byczki po 2 i ci miesiąc a nie na raz 5 i za 6 miechów znów 5. później w świnki ale ty decydujesz. a i jeszcze co do kukurydzy na ziarno to też nie jest biznes przy 4 ha, wynajmując kombajn, suszarnie itp. zostanie ci na czysto ze 2 -3 koła to co ta za biznes. kup nasiona, zasiej, oprysk, nawożenie, zbiór, suszenie. NIE jak dla mnie to się nie opłaci. jak byś miał z 10 ha. swój kombajn to jako tako byś wyszedł a tak nie ma opcji. na start bydło mięsne a później zobaczył bym!! pozdr.;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez damnimgood
      Witam wszystkich :-)
       
      mam nadzieję że to będzie dobre miejsce, ale lepszego miejsca na nie nie znalazłem, a pytanie trochę ogólne.
      Obecnie siedzę na obczyźnie i zbieram pieniądze na farmę ;], a w najbliższych 2-3 latach chciałbym coś przydziałać. Pierwsze kroki już postawione, właśnie kupiłem dom, słabe zabudowania, 9ha ziemi w 3 kawałkach: 3,5 ha klasa III i IIIa, 3,5 ha klasa IVb, reszta las i krzaki przy domu. Zabudowania gospodarcze do to reszta stodoły drewnianej i stare niewielkie chlewy. Nie ma ma sprzętu, ziemia klasy III uprawiana, na 4 robi się ugór. Chciałbym wrócić za jakiś czas do Polski i robić na "swoim". Moje marzenie to zająć się uprawą drzewek owocowych(z którymi nie miałem nic wspólnego) i pszczołami(gdzie pomagałem sąsiadowi i mimo tego że pot lał się z d*py to sama przyjemność ;])
      Ile potrzebuję na start, by godnie wyżyć - w tej chwili mam 24 lata i jestem sam, ale dziecko i małżonkę chciałbym już z tej ziemi za 5-6 lat utrzymać ;]
      W okolicy na tej gorszej ziemi wszyscy mają wiśnie, na tej III klasowej zboże/buraki (jak chciałbym jakiś owoc).
      Co można zasadzić? co potrzebuję dokupić? ile ziemi?(negocjuję kolejne 4ha, stare zaniedbane wiśnie + ugory z sosnami niegdyś III lasa) sprzętu?
      Jakie potrzebowałbym zabudowania? w tym momencie staram się o dofinansowanie na solarki, więc myślałbym nad jakimś szkieletem. Jeżeli się uda, będę musiał stworzyć stanowiska pracy, pracownicy zajmą się uzdatnieniem ziemi, a mnie najlepiej byłoby stawiać panele już na konstrukcji :-)
      Co najlepiej zrobić z ha ziemi przy lesie gdzie w tej chwili rosną bzy krzaki i inne dziadostwo? Mam teraz 2tygodnie wolnego, już prawie wszystko wywaliłem, a w środę przyjedzie koparka by powyrywać korzenie.
      Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :-) chciałbym mniej wiecej wiedzieć ile jeszcze będę musiał tyrać na wygnaniu ;p
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez lusssak
      3. Działanie
      „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” Pomoc ta adresowana będzie do rolników, członków gospodarstw wiejskich, ubezpieczonych w systemie ubezpieczeń społecznych KRUS, którzy decydują się na podjęcie działalności pozarolniczej. Pomoc będzie wypłacana w formie premii – do 100 tys. zł, co najmniej w dwóch ratach w okresie maksymalnie pięciu lat.
      Zakłada się, że pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli:
      miejsce prowadzenia działalności będzie znajdować się na obszarze wiejskim;
      operacja będzie realizowana poza obszarem miast;
      zaplanowane zostanie utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym (również samozatrudnienie);
      Pomoc będzie mogła być przyznana beneficjentowi tylko jeden raz w okresie realizacji Programu.
      Jednym z warunków przyznania pomocy będzie przedłożenie biznesplanu.
      Wypłacenie ostatniej raty uzależnione będzie od prawidłowej realizacji biznesplanu.
       
       
       
      Witam. Natknąłem się ostatnio na powyższy program. Może zna ktoś więcej szczegółow dotyczących jak to mniej więcej będzie wyglądać. Z tego co sam ustaliłem, będzie to coś w stylu młodego rolnika, tylko że na założenie firmy.
    • Przez t1o9m8e6k
      Witam!
      Bardzo proszę o podpowiedź w kwestii kupna instalacji elektrycznej do przyczepy D-47B (same przewody). W Internecie jest sporo stron na których można nabyć taką instalację, ale ja nie wiem, którą wybrać i czy one różnią się między sobą. Mam do podłączenia światła pozycyjne z przodu, a z tyłu mijania, stop, kierunkowskazy i wtykę do podłączenia drugiej przyczepy.
      Z góry dziękuję za odpowiedź.
      Pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj