Zaloguj się, aby obserwować  
romanp

Obora rusztowa na opasy Pomoc ???

Polecane posty

romanp    1

Witam w ostatnim czasie podjołem decyzje o budowie kolejnej obory w gospodarstwie będzie to obora na rusztach na opasy.

I chciałbym skożystać z waszych porad

 

-Wymiary obory 60-80 m długości szerokość około 22 m Długość kojców około 10m .

- Cykl cielaka jest taki że na odpajalnie Urbana któa jest w innym budynku wchodzi cielak 50 kilowy i jest tam do wagi około 80 kg

potem cielak przechodzi na obore rusztową i zostaje tam do wagi w zależności od 150 do 300 kg kojce po 25 sztuk.

- Ruszta będą robione takie żęby w razie zmiany cyklu do wyższej wagi wytrzymały.

 

-Jaka musi być głębokość kanałów pod takimi rusztami ???

-Czy zastosować eurofale czy dołożyć i pójść w płyte warstwową ?

-Obora będzie miałą konstrukcje drewnianą.

-Czy stosował z was ktoś maty gumowe u opasów ?

-Między cielakami będą stałe przegrody betonowe bo są częste zmiany cyklów produkcyjnych i na środku obory

będzie jedna taka ściana grodziowa na całej przestrzeni i podzieli ją tak jak by na dwa obiekty

-Świetnik kalenicowy z węntylacja

 

To tak po krótce na szybko

 

Obora w fazie projektu z biurem projektowym czekam na liczne uwagi co by można było tam wykombinować zwłaszcza

odnośnie rusztów i wszystkiego z nimi związanego bo do tej pory nie miałem z nimi okazji za wiele pracować.

 

Decyzja jest podjęta więc prosze nie pisać tekstów w stylu że nie ma sensu że drogo że gdzie ja takie cielaki sprzedaje.

Licze na pomoc przy dopracowaniu szczegółów odnośnie obiektu pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Głębokość kanałów to zależy od wód gruntowych itd. Zresztą i tak musisz chyba zbiornik zewnętrzy postawić czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanp    1

u mnie teren góski nie ma problemó z wodami gruntowymi :D

Oglądałęm podobne obiekty we włoszech i Austri i zbiornik był tylko pod bykami i w takim kierunku bym chciał zmierzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

długość 60-80m, szer 22m, korytarz paszowy ile? i ile sztuk chcesz tam wpuścić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanp    1

Właśnie sam nie wiem wóz paszowy będzie typu poziomego

Jeżeli uda się dostać pozwolenie na obiekt 80 metrów (Może i więcej) chce zmieścić 16 kojców po 20 - 25 sztuk taka powierzchnia sprawdza się na głęgokiej ściółce a przy rusztach cielak jednak mniej miejsca potrzebują

Narazei mam w cyklu 200 cielaków chce dołożyć kolejne 400.

 

Narazei Cielaki utrzymuje na tego typu obiekcie na głębokiej ściółce 6 kojców po 25 sztuk plus 30 40 cielakó na odpajalni.

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/406690-cielaki-150-kg/

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/406691-cielaki-na-luzie/

Edytowano przez romanp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

a to czyli do wagi max 300kg chcesz trzymać bydło? Jeśli dobrze policzyłem to na 200 sztuk potrzebujesz zbiornik ok 1500m3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanp    1

Czyli zakłądająć że kanał bedzie miał 8 metró szeokości i 80 długości po obu stronach 640 m2 x2 ??? Czyli mamy 1200 metrów. czyli lustro powinno być max 1,5 metra ???

A ile może minimalnie znajdować się lustro gnojowicy pod rusztami ???

Na Holandi widziałem cielaki chowane na niskich plastikowych Rusztach z tym że oni chowali do wagi max 180 kg i były takie spady pod rusztami porobione ale u mnie to raczej odpada bo chce etonowe ruszta

http://www.proplanta.de/Fotos/Agrar_Bild1235135848.html

Edytowano przez romanp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kolega1975    0

Pamiętaj o dachu. Najlepszy będzie taki gdzie nie zalega śnieg. Ja nie miałem takiej możliwości i muszę korzystać z profesjonalnej firmy odśnieżającej. To oczywiście dodatkowe koszty.


Zielony Nurt - oleje tłoczone na zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanp    1

U nas z racji terenu o większych opadach śniegu przy tej kubaturze dachu nikt nie da pozwolenia przy zbyt małym spadzie.

 

Ja musze zrobic oborę na rusztach bo mam tylko tuz-y i całą słome musze kupować a to koszty przy dużym obiekcie robią się kosmiczne zwłaszcza w naszym regionie gdzie nie ma słomy.

Więc musze wejść w ruszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez micgal39533
      Z jaką firmą obecnie najlepiej podpisać umowę na hodowlę bydła. Bo planujemy zwiększyć ilość i przydałoby się coś ogarnąć. 
    • Przez młodyrolnik2000
      Siema. Mam gospodarstwo około 20 hektarów i hoduje okoły 50 świn i 10 sztuk bydła. Planuje zlikwidować świnie i powiekszyć chów bydła do około 20 sztuk oraz bardziej skupić sie na produkcji roślinnej czyli zboża, rzepak lub kukurydze na ziarno. Tylko nie wiem czy mi się to opłaci. Może ktoś zmieniał coś w tym stylu jak ja to planuje? Myślicie że sie opłaci? Z góry dzięki za odpowiedz. dodam że ziemie klasy 3, 4 i 5.
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kamilek1
      witam, prowadze hodowole opasow ok 50 sztuk chce rowniez zajac sie bydlem mlecznym ok 30 krow ze wzgledu na hodowle opasow posiadam budynki przystosowane pod nie czyli np lekkie kontrukcje wiaty itp planuje krowy trzymac pod jedną z  takich wiat odpowednio do tego przystosowana a dojarke zrobic w pomieszczeniu w odleglosci ok 20 m od tej wiaty ze wzgledu ze jest to pomieszczenie murowane itp  i latwo je adoptuje na dojarke zeby spelniala odpowiednie wymogi, moje pytanie jest tego typu zakladajac ze bede mial dojarke przewodową, jak poprowadzic rurociag mleczny zeby nic sie nie dzialo podczas mrozow? i zeby po prostu funkcjonowal czy np mozna jakos to dac pod ziemia? nie mam pojecia jak to rozwiazac... czy polecacie inne rozwiazanie? dodam ze dzwigane kanwi odpada dlatego sklaniam sie ku przewodowce. pozdrawiam i prosze o sensowne odpowiedzi tylko na to pytanie a nie np rady typu ,, lepiej dostaw wiecej opasow ''  czy ,,postaw nowa obore''
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj