Skocz do zawartości

Polecane posty

Czyli na pole rozsiac nawozy, groch i tylko wjechac na to talerzowka i to wszystkie zabiegi uprawne? Czy nawoz wymieszac kultywatorem a pozniej rozsiac groch i talerzowac?

gwozd    101

Azot może przedłużyć wegetacje i mogą być problemy z dojrzewaniem i zachwaszczeniem. Znajomy ojca w zeszłym roku wziął odemnie nasiona i dowalił azotu żeby plon był to groch dojrzewał placami, nierówno, desykował i miał spore zachwaszczenie. U mnie bez azotu nie było z tym problemów.

A gdyby do zaprawy witavax dać jakiś insektycyd np imidachlopryd. Załatwiłby osiewniki bez oprysków?

marcin1606    6

Mam pytanie w tym roku bedę siał groch odmianę batutę jaką ilość trzeba wysiać nasion na 1 ha  nasiona z centrali , czym można zwalczyć chwasty nie afalonem i comandem nie miłe wspomnienia w bobiku  gdzie się nałożył to nic nie było a wiadomo nic nie było widać po siewie i się jedzie na oko.

Edytowano przez marcin1606

Wiadomość z agroFakt.pl

Kula07    140

110 roślin/m2.
Herbicyd Basagram.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

marcin1606    6

110 roślin/m2.

Herbicyd Basagram.

Dzięki a ile niejwiencej wychodzi kg bo nie wiem ile kupić a potrzebuję na 2 ha.

Po basagramie pole czyściutkie ? są tańsze zmieniki ?

szopen    28

Szopen możesz podać agrotechnike na osiągniecie 5,5 ton

Nic szczególnego. Z nawożenia 250 hg soli potasowej i 150 fosforanu amonu przy wysokich zawartościach w glebie, ziemia kl III.

Siew 260 kg jak najwcześniej (początek marca) w tym roku na razie kicha.

Po żniwach bezorkowa uprawa rżyska 35-40 cm i wymieszanie wierzchniej warstwy (Pinochio-Gaspardo)

Po rozsianiu wiosną nawozu uprawa na 8 cm lekkim agregatem - Combi, ciągnik na bliźniakach.

Siew na 6-7 cm siewnikiem Premia z redlicami talerzowymi.

Oprysk powschodowy kiedyś Basagran 2,5l z mocznikiem, siarczanem magnezu i mikro do grochu (2kg elvity/ha), a od zeszłego roku Corum też z nawozami.

Pod koniec kwitnienia oprysk Proteusem na strąkowca.

Zbiór suchych nasion Tucano, groch zwalany wyłącznie bezpośrednio z przyczepy do magazynu płaskiego żeby nie niszczyć nasion, część wykorzystuje na poplony i na nasiona na następny rok (po czyszczeniu). Czystość 98-99%(1-2%połówek), kiełkowanie 98-99%(połówki nie kiełkują, reszta w 100%).

Żadnej filozofii w tym nie ma, jak dobry rok to 5,5T/ha jak słabszy 4,5T/ha.

W zeszłym roku problemem były żurawie, siadały na grochu, żarły, deptały i wypadał. Musiałem kilka dni płoszyć i oduczyć je niszczenia.

Kula07    140

Robiłem doświadczenie. Cześć szczepiłem część nie. Różnicy nie widać. Fakt, że u mnie strączkowe występują co 5 lat w płodozmianie.

Zapraszam na mój Vlog ;)

janczar810    252

wczoraj rozsiałem po deszczu groch a dziś talerzowanko, wszystko łądnie wymieszane i ładnie  sie uprawiło. Wziełem w dzierzawe nowy kawałek 6ha zaniedbany ale podłoże gliniaste i sporo perzu ,placami. Jak sie sprawdzi i ładnie [powschodzi oprysk basagranem i jakiś srodek na jednoliścienne aby perz nie chulał za mocno.

Siew rozsiewacz+talerzówka praktykowałem po żniwach bezpośrednio na ściernie  wyszło fajnie.a tu orałem i na skibe +rozsiewacz+talerzówka.

janczar810    252

nie miałem zamiaru siac nawozu i nie siałem. nowe pole i tak asekuracyjnie siałem groch do tego perz, ph nie znane jak i npk.

Z powodzeniem mozna siac i nawoz

karol2306    1

Siejecie już groch???  Mam zamiar na dniach ruszyć z  zasiewami. Termin jest już ok dla woj. Świętokrzyskiego?

Kula07    140

Jak masz warunki to siej i się nie zastanawiaj.

Zapraszam na mój Vlog ;)

marek1977    27

U mnie już można siać ,ale zrobię to po 20-tym.Prędzej nie ma co ,zaś leży i tak miesiąc i tylko dziki mają raj.

damian8070    1

witam. wie ktoś jak jest z dopłatami do wysokobiałkowych? a właściwie jak będzie. w ustawie jest napisane że doplata dotyczny m.in. grochu pastewnego czyli ze grochu siewnego juz nie? groch dzieli sie na pastewny np. odmiana milwa czy siewny odmiana batuta...wie ktoś czy bedzie to miało jakieś znaczenie?

fezoi    48

W jakiej ustawie ? Raczej w gazecie . Dopłaty do grochu siewnego w tym do peluszki ( uprawa na suche nasiona ) są w projekcie rozporządzenia , info z ARIMR .

Edytowano przez fezoi

greg91    3

A jak wystąpią jakieś przymrozki to grochu nic się nie stanie jak oczywiście wzejdzie.Do jakiej minusowej temperatury może wytrzymać groch o ile może i czm pryskacie po siewie

Renault85-15TX    169

A jak ma się sprawa oprysku po siewie i wystąpienie przymrozków. Nie obniży to działania środka? 
Tak patrzę to zasiać by się dało ale co właśnie z pryskaniem po siewie bo przymrozki nadają na najbliższe dni niby w nocy. 

Vixa balet :D

kryssr    50

ogólnie strączki wytrzymują dużo, oprócz soi. zanim powschodzi to minie nawet z 2-3 tyg także w kwietniu -10 raczej nie powinno być bo uj strzeli wszystko nie tylko groch :D  według książki to chyba -6  

janczar810    252

Groch wsiany we wrzesniu na poplon ledwo co wszedl mial z 2wasy czepne i w grudniu kilku dniowe mrozy po ponad -10' .podołał.

Wiec w moim odczuciu mrozy aktualnie grochu nie straszne. Odmiana pastewna Milwa.

adrian3005    45

A jak ma się sprawa oprysku po siewie i wystąpienie przymrozków. Nie obniży to działania środka? 

Tak patrzę to zasiać by się dało ale co właśnie z pryskaniem po siewie bo przymrozki nadają na najbliższe dni niby w nocy. 

Przymrozek może osłabić działanie środka

U mnie na szczęście przez najbliższy tydzień nie zapowiadają przymrozków a w dzień około 10 więc w takich warunkach jakbardziej mogę siać i opryskać po siewie 

TheLukasTeam    56

W zeszłym roku Milwa dostała takiego mrozu, że cały groch zrobił się fioletowy i przeżył bez większego uszczerbku ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez farmers99
      Cennik nasion kukurydzy siewnej w 2008r
      RODZAJ: CENA DO 28 LuTEGO: CENA DO 31 MARCA: CENA DO 1 KWIETNIA:
      -Motor - 160zł -162zł -165zł
      -Blask -160zł -162zł -165zł
      -Grom -160zł -162zł -165zł

-Bzura -141zł -143zł -146zł
      -Reduta -141zł -143zł -146zł
      -San -141zł -143zł -146zł
      -Bułat -141zł -143zł -146zł

-Buran
      -Cedro
      -Glejt
      -Nimba -127zł -129zł -132zł
      -Prosna
      -Wiarus
      -Claudia
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)

co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
    • Przez Starzyno
      Mam okazję kupić agregat firmy Rolmasz Kutno z 2008 r. i chciałbym się dowiedzieć jakie macie opnie o tej maszynie, czy z dobrego materiału są wykonywane te maszyny. Prosiłbym o szybką odpowiedź.
    • Przez ZETOREXX85
      witam który z tych agregatów jest lepszy,pracowąłby z proxą 85,staltecha oglądałem bo mam 30 km do składnicy.Siewnik to poznaniak 3m.Agromasz jest lżejszy ale chyba nie znaczy że stal gorszej jakości?Jaka jest cena staltecha pazurek 3m i agroamsza 3m.
    • Przez bocianlask
      Witam.
      Mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników forum.
      Posiadam MF'a 6180 120km oraz agregat uprawowo - siewny bierny rolmasz kutno 3m i muszę do tego zestawu kupić siewnik. Wybór padł na Nodeta 3m, lecz zacząłem zastanawiać się czy nie przerobić agregatu na 4m i kupić odpowiedni siewnik.

I teraz właściwe pytanie do Was czy mój MF wydoła przy agregacie biernym 4m i siewniku Nodet 4m?
      Czy lepiej nie kombinować i zostać przy 3m?
      Dodam jeszcze, że ziemie u nas są cięższe- gliniaste.
      Proszę o Wasze opinie.

P.S wiecie może ile waży taki 4-ro metrowy nodet?

Pozdrawiam