Skocz do zawartości

Polecane posty

matava    19

Dobrze by było podzielić. Nawet jeśli nie łubin na słabszych kawałkach, to peluszkę wysoką odmianę Muza jako jedyną w tej grupie sensowną przy uprawie na nasiona, wtedy tylko siać należałoby osobno. A na III - IV jakąś odmianę ogólnoużytkową, ze względu na wyższy potencjał i może na nieco mniejsze wyleganie.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

A nigdy w życiu. Zdecydowanie groch który pozostawi w glebie sporo azotu, rzepak po sobie zostawi tylko wtedy kiedy mu dasz dużo nawozów.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

ben87    1

z tym że groch wygrywa z rzepakiem opłacalnością... chociaż rzepak niszczy podeszwę... zwiększa podsiąki i wprowadza więcej materii org... tak że można sie kłócić;) wszystko dobre

i po grochu czy rzepaku jak dbrze nie wy nawozisz i nie wypielęgnujesz to nic o nie da.

gwozd    101

Do stanowiska po strączkowych to można porównywać jedynie to po ziemniakach na oborniku. Z tego co widzę dookoła to lepsze jest po strączkach niż po rzepaku.

Czy groch trzeba pryskać fungicydami? Jeżeli tak to jakimi i w jakiej fazie?

OKEY    154

oczywiście że groch jest lepszym przedplonem niż rzepak. Kiedys robiłem porównanie i przy takiej samej uprawie plon pszenicy po grochu był o 1t wiekszy niż po rzepaku i pszenica była zdrowsza tak że odpadł jeden oprysk fungicydowy a i struktura gleby jest dużo lepsza. Jeśli na stałe wprowadza sie uprawę grochu do płodozmianu to warto groch zaszczepić nitraginą.

matava    19

A co to ma do rzeczy czy na stałe czy nie. Nitraginą szczepić się powinno na polach gdzie od kilkunastu lat nie było danego gatunku.

akacja    90

z tym że groch wygrywa z rzepakiem opłacalnością... chociaż rzepak niszczy podeszwę... zwiększa podsiąki i wprowadza więcej materii org... tak że można sie kłócić ;) wszystko dobre

i po grochu czy rzepaku jak dbrze nie wy nawozisz i nie wypielęgnujesz to nic o nie da.

Rzepak niszczy podeszwę?????????

sajgon    12

Moim zdaniem strączek jako przedplon jest trochę przerekalmowany. Nigdy nie zebrałem po nim więcej niż po rzepaku. Orka po strączku idzie super nawet w suche lata. Nawet bardzo ciężka glina bardzo fajnie rozsypuje się. No i chyba na tym koniec. W tym roku pszenica Bogatka na IVb po bobiku i jęczmieniu jarym sypała tak samo ok. 6 ton.

Nie do końca się zgodze co do siewu tak głębokiego, w tym roku pierwszy raz posiałem groch tarchalska w mieszance z pszenżytem jarym i siałem na głebokośc ok 3cm niestety w siewniku brakowało troche sprężyn przy grabkach i nie zwiększyłem głębokośći siewu i ok 30% grochu zostało na wierzchu ;[ ku mojemu zaskoczeniu praktycznie wszystko pokiełkowało tylko że jakiś tydzień póżniej, więc jeśli termin jest odpowiedni to według mnie nie trzeba tak głęboko siać

trafiłeś w dobrą pogodę, w przypadku bardzo płytkiego siewy lub gdy groch całkiem leży na wierzchu po skiełkowaniu wystarczy 2 -3 dni ciepłej suchej pogody i wszystkie kiełki się pozsychają. wiem coś o tym z własnego doświadczenia sieje groch od kilku lat zwykłym siewnikiem a z tego względu że posiadam przeważnie ciężkie gleby trudne w uprawie to ok 20% nasienia jeży na powierzchni. w następnym sezonie może zakupię siewnik talerzowy myślę że to rozwiąże problem. poza tym jak jest płytko to też gołębie zbierają.

slawek2209    78

Po grochu zostaje głownie azot, po rzepaku npk i dużo więcej materi organicznej.Plusem jest że po grochu jak kolega wyżej pisał jest mniejsza presja chorób

krecikuryn    4

Po grochu zostaje głownie azot, po rzepaku npk i dużo więcej materi organicznej.Plusem jest że po grochu jak kolega wyżej pisał jest mniejsza presja chorób

dużo więcej materii organicznej po rzepaku?? a widziałeś ile jest materii po grochu który plonował 4,5 t/ha?? mysle ze jest porównywalnie

slawek2209    78

Rzepak głęboko się korzeni i wyciąga składniki z głębszych warst gleby. Pozatym jest lepiej nawożony od grochu.Do tej pory pszenica siana po rzepaku lepiej sypała od tej po grochu

milanreal1    290

Rzepak głęboko się korzeni i wyciąga składniki z głębszych warst gleby. Pozatym jest lepiej nawożony od grochu.Do tej pory pszenica siana po rzepaku lepiej sypała od tej po grochu

Oj tu bym się kłócił, rzepak ma super korzeń ale groch jednak dużo lepiej wyciąga składniki położone głęboko, poza tym wydziela substancje które poprawiają przyswajalność składników z gleby. I największa zaletę grochu w porównaniu do rzepaku to odchwaszczenie gleby i działanie fitosanitarne. Rzepak jest roślina ozima czyli miotła ma coraz lepsze warunki rozwoju.

Edytowano przez milanreal1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

ben87    1

3,5 tony wyrodzonego na glinie i 4- 4,5 t na III i IIkl. bez zaprawiania bez nitraginy i tylko 100kg polidapu na ha. siew każdy lejek ok 250 kg/ha. bez fungicydow tylko 2 x robaka pryskałem

henio2    101

Chyba najlepsze stanowisko daje bobik bo ma najbardziej rozbudowany system korzeniowy i groch nie lubi zwięzłej gleby

sajgon    12

No to plon dobry biorąc pod uwagę, że jest to roślina leżąca plackiem przed zbiorem. Przyorując słomę przy 1 tonie zebranego grochu do ziemi z powrotem trafia 18kg K, a przy 1 tonie rzepaku 40kg K więc róznica jest kolosalna.

ZUCH1234    72

W tym roku miałem groch Batuta plonował blisko 5t i nie leżał plackiem jest bardzo wysoki dla porównania był równy z tylnym błotnikiem od c-360 gdy kwitł

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez farmers99
      Cennik nasion kukurydzy siewnej w 2008r
      RODZAJ: CENA DO 28 LuTEGO: CENA DO 31 MARCA: CENA DO 1 KWIETNIA:
      -Motor - 160zł -162zł -165zł
      -Blask -160zł -162zł -165zł
      -Grom -160zł -162zł -165zł

-Bzura -141zł -143zł -146zł
      -Reduta -141zł -143zł -146zł
      -San -141zł -143zł -146zł
      -Bułat -141zł -143zł -146zł

-Buran
      -Cedro
      -Glejt
      -Nimba -127zł -129zł -132zł
      -Prosna
      -Wiarus
      -Claudia
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)

co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
    • Przez Starzyno
      Mam okazję kupić agregat firmy Rolmasz Kutno z 2008 r. i chciałbym się dowiedzieć jakie macie opnie o tej maszynie, czy z dobrego materiału są wykonywane te maszyny. Prosiłbym o szybką odpowiedź.
    • Przez ZETOREXX85
      witam który z tych agregatów jest lepszy,pracowąłby z proxą 85,staltecha oglądałem bo mam 30 km do składnicy.Siewnik to poznaniak 3m.Agromasz jest lżejszy ale chyba nie znaczy że stal gorszej jakości?Jaka jest cena staltecha pazurek 3m i agroamsza 3m.
    • Przez bocianlask
      Witam.
      Mam pytanie do bardziej doświadczonych ode mnie użytkowników forum.
      Posiadam MF'a 6180 120km oraz agregat uprawowo - siewny bierny rolmasz kutno 3m i muszę do tego zestawu kupić siewnik. Wybór padł na Nodeta 3m, lecz zacząłem zastanawiać się czy nie przerobić agregatu na 4m i kupić odpowiedni siewnik.

I teraz właściwe pytanie do Was czy mój MF wydoła przy agregacie biernym 4m i siewniku Nodet 4m?
      Czy lepiej nie kombinować i zostać przy 3m?
      Dodam jeszcze, że ziemie u nas są cięższe- gliniaste.
      Proszę o Wasze opinie.

P.S wiecie może ile waży taki 4-ro metrowy nodet?

Pozdrawiam