Polecane posty

androproteam    23

Kolego ja też nie pryskałem wcale na robaka jednego kawałka bo ktoś mądry postawił mi ule pod samym grochem ale za to to ja mu dziękuję. Mimo nie pryskania wgl od robaka osiągnął plon ponad 4t/ha a dziurek po strąkowcu prawie nie było wcale.

Także jak bym miał kiedyś do wyboru postawienie uli pod grochem a pryskanie na robaka wybrał bym ule.

 

 

Jaki calkowity koszt nawozenia wyniosl Ciebie na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Do siewu się nie nadaje. Nie musisz czekać na dziurki, tylko weź garść nasion i przejrzyj. Widać ślady po nakłuciu oraz jaśniejsze okienka, a w środku tłustą larwę . Według mnie utrata wagi to minimum 25% w takim nasieniu.

Radzę przejrzeć i szybko sprzedać, bo w nie pryskanym to łatwo można mieć i 80% uszkodzeń

Sprawdzę wiosną siłę kiełkowania i będę wiedział czy nadaje się do siewu. Nie będę juz sprzedawał tak małej ilości bo jak sienie nada na siew to będzie dobra pasza dla bydła. Ale chyba ktoś na forum pisał że nie było problemu ze wschodem takiego grochu potraktowanego przez strąkowca tylko już nie wiem czy w tym temacie czy może w temacie o łubinie. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

Zasadniczo strąkowiec nie uszkadza kiełka , ale wyjada 25-30% ,a może i więcej substancji zapasowych co w nie sprzyjających warunkach wiosennego siewu dyskwalifikuje nasiona wedle mojej opinii.
Za miesiąc już będziesz wiedział; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

Jak ciepło to tak, i nie dziurki tylko dziury,a na bb masę chrząszczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Praktykowal ktos rozsiewaczem na sciern groch i na to talerzowka jako poplon? Ja w tym roku sprobowalem, poszlo okolo 200kg na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

@ renault kolega @agrest ma rację ten groch nie nadaje się do siewu on powschodzi i nawet urośnie 10-15cm i na tym koniec nie wyda plony. z dwa lata temu było tak u zajomego kupił nasiona na rynku zasial i nic nie zebrał przyoral na poplony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

No dobra ale przecież tego strąkowca nie da się zlikwidować w 100% nawet jak by pryskal 3 razy to przecież taki groch też by nie wydał plonu bo powiedzmy 20% nasion było by nim zaatakowane. Się zobaczy jak to będzie dalej na razie będę obserwował nasiona co będzie się działo z nimi i czy będą te larwy.


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Groch skoszony.
Średnia z 30ha waha się między 4-4,3t/ha. Biorąc pod uwagę to, że zdecydowanie większa część była zasiana na V klasie to jestem zadowolony.
Koszt uprawy jednego hektara, biorąc pod uwagę przygotowanie sprzętu, podatek, ubezpieczenie, zwrot akcyzy i dopłaty do materiału siewnego to ok 1900zł/brutto.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@ renault kolega @agrest ma rację ten groch nie nadaje się do siewu on powschodzi i nawet urośnie 10-15cm i na tym koniec nie wyda plony. z dwa lata temu było tak u zajomego kupił nasiona na rynku zasial i nic nie zebrał przyoral na poplony

 

Ale raczej bez żartów - jak groch już powschodzi i urośnie na kilkanaście cm, to z materiałów zapasowych, które były zgromadzone w nasionie już nie korzysta (zresztą, to są liścienie) - w znaczeniu - nie ma już z czego a i ma już też własne korzenie, dzięki którym pobiera wodę i sole mineralne, a liście prowadzą fotosyntezę.

Groch może nie zdołać wydać nasion z wielu powodów m.in z powodu bardzo niskiego ph gleby. I wtedy też zamiera przy wysokości około 10-15 cm.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak kupiłem kwalifikowany materiał siewny z centrali w Kraśniku to w nasionach było dużo więcej dziurek niż w tym co urosło u mnie na polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

No też mi się wydaje że taki groch który jest potraktowany przez strąkowca powschodzi to już normalnie będzie rósł a że nie wyda plonu to są na to inne powody między innymi jak koledzy mówią niskie ph czy działanie oprysku z poprzedniej uprawy. No ale ja sie nie znam na uprawie grochu będę się uczyła na własnych błędach. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Kolego Kula 07, jak oceniasz nawożenie dolistne z Intermagu i Caldeny na nagranych filmikach mówiłeś że prowadzisz testy.

Najnowszych ze żniw jeszcze nie oglądałem.

Edytowano przez pszycha1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Niestety nie zdążyłem postawić wagi więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić który program jest bardziej ekonomiczny.
Mogę powiedzie jedno, nawozy obu firm są skuteczne :)


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

kula jaki masz zysk z hektara nie licząc dopłat, akcyzy i podatków? chodzi mi o to ile wydałeś i ile dostałeś no i mnie to inaczej trochę wygląda. nasiona własne ale C1 ok 250 zł, siew 50 zł, herbicyd razem z paliwem 200zl, insektycyd 30 zł, młócenie 280 zł. wyszło 810 zł, plon na IV klasie z 10 ha to 3,650 t. czyli w moim przypadku ok 2700zl z ha minus koszty te 800 zł to wychodzi zysk ok 1900 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ze strąkowcem to zazwyczaj wychodzi tak że po zbiorach nie mam żadnych uszkodzeń ale po pewnym czasie przechowywania pojawiają się dziórki. Nie dużo ale pojawiają sie. A gdyby tak teraz przykryć pryzmę i zagazować tymi tabletkami do zboża? Będzie jakiś efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

kula jaki masz zysk z hektara nie licząc dopłat, akcyzy i podatków? chodzi mi o to ile wydałeś i ile dostałeś no i mnie to inaczej trochę wygląda. nasiona własne ale C1 ok 250 zł, siew 50 zł, herbicyd razem z paliwem 200zl, insektycyd 30 zł, młócenie 280 zł. wyszło 810 zł, plon na IV klasie z 10 ha to 3,650 t. czyli w moim przypadku ok 2700zl z ha minus koszty te 800 zł to wychodzi zysk ok 1900 zł.

Jak Ci tyle wyszło? A gdzie podatek, ubezpieczenie, koszt utrzymania sprzętu? Tak licząc to koszty kształtują się na poziomie ok 1300-1400zł/ha. U mnie koszt kwalifikatu to 650zł/ha, swój materiał to ok 300zł.

O 100zł policzyłem za dużo czyli wsio 1800brutto.

 

Zysk bez dopłat to ok 1900zł/brutto, bez liczenia utrzymania maszyn, podatku, ubezpieczenia to ok 2300-2400zł/ha.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

ja dostałem w zeszłym roku elitę to też mniej mnie wyszło. faktycznie nie policzyłem ubezpieczenia od gradu ale to groszowe sprawy. u mnie koszty mniejsze bo nie stosuje nawozów. a groch(pastewny) traktuje bardziej jako dobry płodozmian który czerpie składniki z innych warstw gleby niż zboża bo w płodozmianie mam tylko kukurydze pszenice i pszenżyto. mogę jeszcze napisać że widzę że zaprawianie dużo daje, nawet na sucho zwykłym tiuramem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Czym więc uzupełniasz makro i mikroelementy, które wywozisz z pola wraz z plonem? Chyba że stosujesz nawozy naturalne, ale napisałeś tak ogólnie, że nie stosujesz nawozów i wygląda to tak, jakbyś nie stosował ani nawozów naturalnych, ani sztucznych. A wapno/kredę na pewno rozsiewasz co jakiś czas, podobnie pewnie też badasz glebę.

Insektycyd za 30 zł/ha to rozumiem, że tylko pyretorid plus paliwo. Na neonikotynoidy o przedłużonym działaniu potrzeba drugie tyle pieniędzy.

 

Ja w tym roku musiałem jeszcze pryskać groch od chwastów jednoliściennych, włośnice zielone i sine bardzo późno zaczęły wschodzić, kiedy środki zastosowane przedwschodowo już nie działały. A w jednym miejscu to jeszcze perz potrafił odbić po czerwcowo-lipcowych deszczach, mimo że został potraktowany chizalofop-P-etylowym w dawce 150 g/ha z olejowym adiuwantem - w maju kiedy miał 5-6 liści.

Z dwuliściennych - rdest (plamisty) - po wschodach było b. ładnie, ale jako zachwaszczenie wtórne dał mi się we znaki. A koszt np. bentazonu, bardzo dobrze niszczącego rdest, to kosmos. Tam gdzie był gorszy groch... to z powodów ekonomicznych go nie opryskałem, i tak - rdesty wyrosły po lipcowych deszczach po pas a groch już ze strąkami (rdesty wyrosły mocno w górę, kiedy groch kończył wegetację) między nimi.

Z tym, że ja doprowadzam nieużytki do ładu (kl. IV-V, gleba średnia i lekka). Takie zyski jak wasze, to dla mnie abstrakcja. A bez zastosowania kilku herbicydów, to mam w polu herbapol. Wszystko przetestowałem - u mnie - jest tak jak napisałem. A zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy - bez solidnego herbicydowego kombo przedwschodowego, to na polu jest 1% grochu i 99% chwastów - nieopryskane fragmenty pola np. omijanki. I na nic się wtedy zdadzą opryski powschodowe.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

ja stosuję corum i jestem zadowolony, w pełnej dawce działa też na owies głuchy. miałem pryskać też agilem ale nie były potrzeby. co do insektycydów to przeważnie pryskam 2 razy Buldogiem. w tym roku pryskalem raz bo nie było potrzeby. Groch sieje tylko po kukurydzy i dlatego nie stosuje pod niego nawozów. dodatkowo jeszcze mam z niego poplon na przyoranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Chce za rok siać groch po QQ. Kukurydza na ziarno ma duzo słomy.

Czy siejecie jakiś dodatkowy azot na wiosne dla zmineralizowania słomy kukurydzianej przed uprawą grochu? Na jesieni raczej nie ma sensu siać mocznika bo jest zimno i może zostać wypłukany. Może wiosna 100 kg mocznika + 300 kg Polifoski 6? Tak żeby słoma się zmineralizowała i te 20-30 kgN/ha dla  grochu zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

Najpierw przeanalizuj czym pryskałeś kukurydzę i dopytaj kolegów jak groch po takim herbicydzie wygląda, bo coś wiosną było o uszkodzeniach. Cofnij się kilka stron i poczytaj żebyś nie umoczył tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja bym nic nie dawał na słomę.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj