Polecane posty

jacek3773    230

obornika to pole nie widziało z 15 lat , chyba nie zaszkodzi, kilka lat temu był groch , a tak non stop pszenica ozima

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47
15 godzin temu, asmodan28 napisał:

Witam. Groch Tarchalska uprawiał ktoś z was może. Jak plonuje, jak u niego z wyleganiem, ile sztuk na m2 siejecie? Byłbym wdzięczny za agrotechnike. Groch pierwszy raz będę siał.

Kolego Galan99 siałeś może ten groch ? Będzie nadawał sie na gorsze stanowiska typu kl 5 czy polecisz inny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
54 minuty temu, jacek3773 napisał:

obornika to pole nie widziało z 15 lat , chyba nie zaszkodzi, kilka lat temu był groch , a tak non stop pszenica ozima

I jak ci ta pszenica w monokulturze wychodziła. Plon chwasty choroby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574
38 minut temu, asmodan28 napisał:

Kolego Galan99 siałeś może ten groch ? Będzie nadawał sie na gorsze stanowiska typu kl 5 czy polecisz inny ?

Co rosło na tym polu obecnie ? jeśli pszenica rosła to ile dała plonu jaki miała wigor po posianiu czy gubiła się pszenica na wiosnę , zadka się robiła , i jak jest z opadami deszczu , bywa sucho czy tak średnio , bo to teraz postawa jaki groch .

Tarchalski - jest łatwy w uprawie ale ma troroszka większe wymagania co do Milwy .

Jakie może być ph na tym polu 4 czy wyżej jest do 5 .

 

 

 

 

 

 

 

'

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asmodan28    47
3 godziny temu, galan99 napisał:

Co rosło na tym polu obecnie ? jeśli pszenica rosła to ile dała plonu jaki miała wigor po posianiu czy gubiła się pszenica na wiosnę , zadka się robiła , i jak jest z opadami deszczu , bywa sucho czy tak średnio , bo to teraz postawa jaki groch .

Tarchalski - jest łatwy w uprawie ale ma troroszka większe wymagania co do Milwy .

Jakie może być ph na tym polu 4 czy wyżej jest do 5 .

 

PH od 4,4 do 4,9 była pszenica. Plon 5t,ha. Bo miejscami tylko kikuty ze słomy stały po suszy... ( górka ). Jeżeli chodzi o wodę to średnio. Nie licząc tego roku...

jescze jedno pytanie jak z glifosatem jeżeli był stosowany na jesień. 

Edytowano przez asmodan28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

 Glifosat nie szkodzi , odmian grochu jest dość sporo , takich jak Batuta , mecenas , Tarchalska , starski , ale jak dla mnie Tarchalski jest stabilny . Dawałem Polifoskę 8 . 

250 kg na 1 ha i 100 kg saletry  Pulan , lub Zaksan , zanim groch wytworzy brodawki ,  siew grochu tak wycelować by nie była ziemia zlewna i zbyt zimna , jak to jest możliwe  od 15 marca do końca miesiąca , wschody będą za 14 dni , groch z początku rośnie dość wolno do 3 wąsów czepnych . 

Groch jak ma 2 do 4 listków trzeba go opryskać od mechy  i pozostałego robactwa bo zgryzają listki i słupek i groch słabo rośnie .

Ochrona od chwastu , to poczytaj bo teraz już grochu nie sieje to nie zbytnio w opryskach jestem .

Odzywki bardzo lubi , Bor , miedz , cynk , potas i fosfor , wszystkie mikro tak z 5 razy pożywić jak jest słabsza ziemia .

Co ważne sprawdzać listki od spodu , czy mecha nie składa jaj takie żółte jaja .

mszycę grochową, oprzędzika pręgowanego, pachówkę strąkóweczkę lub strąkowca grochowego , skuteczny jest oprysk , Delcaps 050 sc , są i inne .

przed kwitnieniem , jak zaczynają rozkwitać 1 kwiaty , opryskać od strąkowiec  to bardzo ważne tu leci PROTEUS 1 l na ha i jak groch kończy kwitnienie tak 14 od pierwszego zabiegu powtórka PROTEUS 1 l na ha i powinien być bez robaka .

Sianie 300 kg to mus posiać a nawet 350 kg , plon powinien być dobry ale jak mówię pogoda opady .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1154
18 godzin temu, AdrianKasperkiewicz napisał:

Siał ktoś z was groch Salamanca ? Jeżeli tak to jaką macie o nim opinie.

uderz do Wojtka na FB czy YT, bo na filmie z przygotowania chyba wspominał o tej odmianie


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53
Dnia 17.02.2019 o 18:22, AdrianKasperkiewicz napisał:

Siał ktoś z was groch Salamanca ? Jeżeli tak to jaką macie o nim opinie.

Miałem Salamance. Polecam na 4a,b oddała prawie 4t. Mimo wysiewu w ilości 220 stała prawie do końca.        Panowie i panie groch ozimy rozpoczął wegetacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

 

Mam takie pytanie czy stosował ktoś wapno tuz przed siewem grochu ? Pole ma 5.0-5.5 ph. Na jesień poszło 0.5 tony oxyfertil  75 i chciałbym dac jeszcze przed siewem 0.5 t oxyfertil 90 ale podobno nie zaleca się dawać  wapna tuz przed siewem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7574

Jak by padało regularnie , to by to wapno nie szkodziło zbytnio , ale jak podejdzie troszku suszej , będzie palić , ogólnie nie zaleca się wapnować przed siewem i sadzeniem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Pod zboża zazwyczaj tak mi wychodzi że sieje przed siewem i nic się nie dzieje. Może w grochu te brodawki się uszkadzają? 

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

a kwalifikat po 2400 brutto :D  i gdzie tu sens i logika 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
9 minut temu, Matey napisał:

a kwalifikat po 2400 brutto :D  i gdzie tu sens i logika 

Kupno kwalifikaty to bez sens. Choć groch siany wiele lat traci czystość. U mnie sporo peluchy sie juz zrobiło. Za rok będę szukał może ktos będzie miał po kwalifikacie tokupie na ha. Gość twierdzi ze pierwszy rok po centrali Batute i chce po 130 zł/metr.

Edytowano przez WOJTUNIO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Kupowanie ziarna za 2400, które często jest NIEZAPRAWIONE to zbrodnia. Za tą cenę oczekuję kompleksowo przygotowanego materiału a nie żebym się jeszcze bawił betoniarką cały dzień...

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

ten za 2400 jest oczywiscie nie zaprawiony i uwaga: trzeba zamówić bo na stanie nie ma i dopiero jak przyjedzie to będzie wiadomo jakie ma parametry. Może 82%, moze 88% a moze 94%, tego nie wiadomo. I skad mam wiedziec ile mam zamówic jak nie wiem jakie parametry? Dobrze ze jest jeszcze olx i towar od rolników.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@KlimekPL

Ale przecież oczy widzą co biorą. Nie przesadzaj już z chęcią jakiejś regulacji.

Z drugiej strony jak komuś nie wyjdzie uprawa grochu to co ma go od razu zutylizować (może jeszcze pod nadzorem jakieś instytucji i za chore pieniądze, żeby nie stwarzał "zagrożenia" azotanowego dla rybek, żabek, motyli, dzików, wilków... o człowieku nie wspominam, on jest i tak na końcu i chyba bez znaczenia)? A niejeden nie trafi z opryskiem na strąkowca. Swoją drogą - peluszki w drobnym obrocie droższe od jadalnego, do czego to dochodzi. :DI nie powiesz mi że będziesz szalał z neonikotynoidami przy cenie grochu jadalnego około 980 zł/t brutto i to jeszcze na niepewnym skupie.

A jakby nie rolnicy i ich wolna sprzedaż (na cele pastewne lub konsumpcyjne... oczywiście) to zostaje ci towar tylko z centrali. Może zresztą pamiętasz jak ktoś kupił z centrali zaprawiony groch z nie mniejsza ilością strąkowca (wrzucał zdjęcia na forum). A tam na pewno nikt nie otwierał wcześniej worków i nie robił zdjęć. Heh. Kupił **UJNIĘ za około 2000 zł/t i też bez zaprawy.

Teraz liczy się tylko kasa i to wszędzie. A już spróbuj na prywatnym ogłoszeniu wpisać MTN czy kiełkowalność, to telefon z Piorin masz na drugi dzień.

A co się ponoć w truskawkach (i podobnych roślinach) się dzieje... Ktoś pamiętam mi kiedyś tu na forum odpisywał, to dopiero jest porażka.

Handel nasionami do potencjalnego siewu (z kolejnych rozmnożeń) i tak jak zechcą to ukrócą, bo władze mogą zrobić tak, że żeby wziąć dopłatę obszarową to masz pokazać fv lub paragon na zakup nasion kwalifikowanych i chyba leżysz... z takimi zakupami j/w na cele nie paszowe i nie konsumpcyjne. A ARiMR bardzo lubi się papierami bawić, więc z radością przyjmie takie zobowiązanie na klatę, i jakiegoś pana dyrektora departamentu ds. kontroli się zrobi - tak dycha na miesiąc netto to śmiało mu się będzie należeć, i kierownika, i w lokalnych oddziałach zrobi się więcej ciepłych posadek - będą zadowoleni. Zresztą jak ma ktoś wiele ha to nie wiem czy już obecnie tak może sobie "szaleć".

 

 

Edytowano przez Kos_pl
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

@Kos_pl spokojnie, nie neguje całkowicie pozytywów kupowania nasion od innych rolników. :) Sam się rozglądam za nasionami grochu i łubinu bo nie będę płacił chorych pieniędzy za kwalifikat, bo uprawa na pewno mi tego nie zwróci. W zeszłym roku wydałem ciężkie pieniądze na kwalifikat i teraz wiem, że taki sam efekt miałbym z "nielegalnych" nasion. Groch tona z hektara, a łubinu nawet nie podejmowałem sie zbierać bo nawet komisja suszowa stwierdziła absolutne 100% straty. A wszystko robiłem na bogato, odchwaszczanie, npk, insektycydy, trochę odżywek. I wszystko wielki.....

Teraz wychodzę z założenia, że strączki maja być przede wszystkim przerywnikiem zbożowego płodozmianu i nie należy traktować ich zbyt intensywnie a pierwszą oszczędnością jest niekupowanie kwalifikatu. Groch po 2400 a wysiew 300-350kg/ha co daje koszt nawet 840zl za sam zasiew! Kto za to odda przy skupie plonu?? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj