Polecane posty

kamilc017    163

Mam Hassie DK 300 i tam pisało że do wysiewu trzeba specjalne kółka wysiewające ale jak siejecie na zbożowych i jest dobrze to i ja tak zrobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

W tym roku właśnie sialem taką Hassią i nic nie zmieniałem ustawione na 300kg i wysiane dokładnie ile miało być. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Nie mam książki także nie wiem jak tam pisze. Jak dobrze pamiętam chyba na 3 lub 4 ale nie jestem pewien bo przestawiałem tak żeby grochu nie gniotło. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108
Co myślicie o posianiu grochu po zaoranej łące. Ziemia lekka 4 klasa . Odczyn gleby 5.3 ph ale na wiosnę bym dał tonę Polcalcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Xerkses

  kto bogatemu zabroni sypać takie drogie wapno i to tonę .Ja bym nie siał na Twoim miejscu grochu po łące .Przede wszystkim takie pole jest trudno doprawić do siewu .A jak wiesz pole po zasianiu powinno być gładkie .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

To raczej nie problem. Glifosat. Darn dobrze rozdrobnic. Zaorac. Dokładnie uprawic. Po Siewie powalowac. Czy jest to podmokłe stanowisko? Gorzej może być z chwastami. Miałem kiedyś łubin po łące i była porażka. Rdesty  zawaliły  go. Znacznie łatwiej odchwascic  zboze. Wiec może teraz  zboze jare albo kuku a za rok groch? Poza tym łąka to dobre stanowisko, dużo azotu uwalnia się z mineralizacji darni.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108
29 minut temu, adamson330 napisał:

To raczej nie problem. Glifosat. Darn dobrze rozdrobnic. Zaorac. Dokładnie uprawic. Po Siewie powalowac. Czy jest to podmokłe stanowisko? Gorzej może być z chwastami. Miałem kiedyś łubin po łące i była porażka. Rdesty  zawaliły  go. Znacznie łatwiej odchwascic  zboze. Wiec może teraz  zboze jare albo kuku a za rok groch? Poza tym łąka to dobre stanowisko, dużo azotu uwalnia się z mineralizacji darni.

Właśnie obawiam się o chwastów po łące chociaż udało mi się ładnie zaorać. A mógłbym wczesną wiosną tak 2 tyg. przed siewem pojechać Glifosatem a potem agregatem talerzowym uprawowo siewnym czy to już nic nie da ? Chyba że rzeczywiście posiać owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Teoretycznie możesz ale w praktyce najczęściej w tym czasie występują niskie temperatury (przymrozki) i możesz mieć problem ze skutecznym działaniem glifosatu. Chyba że delikatnie opóźnisz termin siewu grochu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Albo walczyć z chwastami powschodowo, ale to droższa opcja. Jednoliścienne to nie problem, gorzej z resztą. Jeśli z jakiś względów chcesz bardzo siać groch na tym stanowisku to siej, zawsze to doświadczenie. Pytanie ile tego masz w razie klap. Jest ryzyko jest zabawa :D. Wynik ekonomiczny będzie wg mnie lepszy na zbożu. Może pszenzyto jare?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Jak będzie słabe ph gleby (kwaśny lub bardzo kwaśny odczyn), to groch będzie marnie rósł. 1 t granulatu węglanu wapnia na ha, niewiele wtedy pomoże. Jak będzie słabo rósł, to nawet jak go opryskasz herbicydami przedwschodowymi, to też będziesz miał problem z chwastami - tylko później - a już na pewno przy mokrym maju, czerwcu, lipcu. Jak będą rosły tylko rdesty, to jeszcze to nie jest wielki problem, ale koszt zakupu bentazonu przyprawi cię z pewnością o ból głowy. Jak wyrośnie jeszcze poziewnik szorstki, mięta polna, dziurawiec pospolity czy ostrożeń polny, to będzie pozamiatane (na MCPB specjalnie bym nie liczył, bo często można trafić na wrażliwą odmianę grochu dla dużych dawek MCPB). Dopełnieniem problemów może być jeszcze nieplanowa plantacja włośnic z majowych i czerwcowych wschodów - te akurat łatwo i stosunkowo tanio zwalczysz, ale to jednak kolejny koszt. Zacząć należy jednak od tego, że przy bardzo kwaśnym odczynie gleby nie będzie czego kosić, nawet jeżeli będziesz się starał jak tylko będziesz mógł.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

W moim przypadku była bardzo podobna sytuacja z ph gleby czyli niskie ph wręcz bardzo niskie w granicach ''5''. Na rżysko rozsypałem ok 3 tony kredy i tyle w temacie .W tym roku był na tej działce groch i plantacja była bardzo piękna .wydało 4 tony z hektara .Środki na chwasty doglebowe bardzo dobrze zadziałały .Rok wcześniej przed wapnem był na tym polu jęczmień jary po kukurydzy to była tragedia .W kilku miejscach jęczmień wyginął i to mnie skłoniło do badań ph .Rok wcześniej badałem ph pod kukurydzę było ok 6 ,a tu taki spadek .Widać kreda pomogła ,bo jak wspomniałem groch był piękny .Zdjęcia do wglądu w galerii .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Przy niskim pH ratuje tez woda. W teorii nie powinno rosnąć a w praktyce może się udać. System korzeniowy mimo że jest "upośledzony" przez toksyczny glin, i tak pobiera dość dużo składników z mokrej gleby. Przy braku wody raczej będzie porażka.

W tak mokrym roku jak ten, pszenżyto na jednej z działek przy pH 4,3 (mierzone przed wapnowaniem) oddało ponad 5 ton. Rok temu łubin wąskolistny był tam bardzo rzadki i oddał ok 1 t/ha (na innych lepszych działkach ponad 2 t). Po łubinie poszło 3 t/ha wapna z Morawicy. W tym roku znowu 3 t/ha Morawicy i zboże (znów pszenżyto) ładnie zielone obecnie.

To samo z QQ.Przed wapnowaniem pH 4,4- 4.9. Przed orka i na orkę poszło w sumie 4 t/ha wapna z Morawicy. Plon ważony 12.7 t/ha (wilgotność 28 %)

Dobre wapno i woda robią robotę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

adamson330

Kolego wapno dało radę i wody było ,jak u mnie bardzo wiele aż za wiele .Na polu rok wcześniej kolejnym też był jęczmień plon z biedą 4 tony kwas straszny ziemi na tej działce  ,a w tym roku po wapnowaniu jesienią zeszłego roku pszenżyto ozime oddało 8 ton z ha .Zdjęcia w galerii do wglądu .

Z grochem się udało oby tak dalej .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Zgadza się.

Zapomniałem dodać że w tym roku miałem groch gdzie miejscami było pH 5,4 i groch rósł pięknie, ale był rzadszy niż na lepszej ziemi Ziemia lekka V, ok 1,5 ha. Normalnie powinna iść tu peluszka, ale akurat tak pasowało (straszne mozaiki). W tym roku się udało, wody opór poza majową lekka suszą. Nie wiem jaki plon z tego słabego kawałka, ale średni z 7 ha coś około 4 t/ha powinno być. Trzeba wapnować na potęgę żeby wykorzystać potencjał tych pól i mieć pewniejszy i stabilny plon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Jak tam u Was ceny grochu jadalnego?

Niestety mojego Mecenasa nie przyjmą na materiał siewny. Kiełkowanie 50 i 75 %. Bardzo dużo nasion jest niby w całości, a jednak popękana. Uszkodzone zarodki. Prawdopodobnie za niska wilgotność przy omłocie. Lipa straszna, bo materiał siewny był po 265 zł/q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

750-850 zł brutto, ilości najlepiej cało-samochodowe, a minimum 20 t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Stosował ktoś herbicydy doglebowe oparte o inną substancję czynną niż linuron? Jak wiadomo UE zakazała sprzedaży tych środków po 03.12.2017 ( stosować można do początku maja ). Do tej pory chwasty w grochu zwalczałem doglebowo, przeważnie Linurex500SC lub Afalon Dyspersyjny 450SC, było ok.

Co teraz: Golden Pendimet 330EC, Dual Gold 960 EC, Stomp 330 EC, Command 480 EC ( stosowałem jako dodatek na przytulię )

Macie swoje doświadczenia z tymi ( lub innymi ) środkami to proszę pisać.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case-jxu-95    12
18 minut temu, TheLukasTeam napisał:

 Afalon+pendigan i pole czyściutkie.

 

Tylko zdaje się że afolon jest już wycofany z sprzedaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Afalon stosowałem i nic bym nie zmieniał - niestety zawiera linuron ( wiem że da się to zdobyć ale wcześniej czy później będzie problem z dostępnością )

Pendigan 330 EC - można dodać coś na przytulię np. Command 480 EC 500ml?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj