Polecane posty

adamson330    48

Czołem

 

Dzisiaj częściowo skosiłem Mecenasa. Plon na oko 4 t/ha. Koszone Bizonem Super. Na słabszej ziemi groch stoi. Na lepszej lezy plackiem. Kombajnista zrezygnował po wjechaniu w lezący, bo ciągle miał ziemie w hederze. Motowidła nie dawały rady podnieść roślin, więc jechał hederem po samej ziemi a i tak strat co niemiara. dobrze ze po wałowane po siewie bo tak to strach pomyśleć.

 

Jak sobie radzicie ze zbiorem wylęgniętego grochu, jakie ustawienia kombajnu? Jakimi kombajnami młócicie? A może te straty to norma w grochu i nie ma co się przejmować? Jakimi kombajnami zbieracie plon?

 

Zboże biedzie mi kosił nowoczesnym NH, podobno jest lepszy w wylęgniętym, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Zawsze zakładaliśmy podnośniki łanu. Koszone zarówno Bizonem, Claasem jak i JD, chociaż w zeszłym roku kosiliśmy bez podnaśników.
U mnie częściowo leży a częściowo stoi, ale do koszenia jeszcze ponad tydzień więc napewno będzie leżał.

Problemem nie jest leżący groch ale wilgotna ziemia.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Zawsze zakładaliśmy podnośniki łanu. Koszone zarówno Bizonem, Claasem jak i JD, chociaż w zeszłym roku kosiliśmy bez podnaśników.

U mnie częściowo leży a częściowo stoi, ale do koszenia jeszcze ponad tydzień więc napewno będzie leżał.

 

Problemem nie jest leżący groch ale wilgotna ziemia.

czemu zakladaszze bedzie lezal? Sieje groch 2 rok i 2 rok stoi, a plon ponizej 4t nie schodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Bo siejemy groch kilkanaście lat i prawie zawsze leży.
Jeżeli Twoja plantacja stoi to się ciesz.
Jaką odmianę siejesz?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gruby123    0

Skoszony groch mentor plon na poziomie 5t/ha też koszone bizonem i leżące , straty też miałem sporo około 25% zostało na polu ( obsypał się po deszczu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25488

Jak ten plon liczysz? 5 ton zebrałeś, czy z tego 1/4 na polu zostawiłeś? Po ile strąków zawiązane i ile ziaren w strąku średnio? Bo jeśli zebrałeś 5 ton to uzyskałeś plon niemalże 7 t/ha, co wydaje mi się mocno naciąganym wynikiem.

 

Ja swoją batutę zebrałem i plon oszałamiający - 2,13 t/ha. Susza zredukowała i strąki i liczbę ziarniaków w strąku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gruby123    0

Dokładnie nie ważyłem ale z hektara wychodziło około 2 pełne i 1 tak nie pełen zbiornik bizona( gdzieś tak 3/4) , groch miał około 4 pięterek i 5 ziaren w strąku , plus dodatkowo to co zostało na polu . Groch w pełni kwitnienia miał ok. 1,20m i był na wilgotnym stanowisku .

Edytowano przez Gruby123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Właśnie Bizon nie miał podnośników łanu.

 

Czy zachodnie kombajny motowidłami (bez podnośników łanu) lepiej podbierają taki wyległy groch niż Bizon z podnośnikami? Podobno NH może wysunąć motowidła do przodu.

 

Teraz nie wiem co zrobić.

Czy czekać na żniwa zbożowe (soboty albo niedziela) i wjeżdżać NH też w groch, czy może dogadać się z gościem i zakładać podnośniki łanu do Bizonka i dzisiaj bądź jutro hajda w pole? Co będzie skuteczniejsze wg waszego doświadczenia?

 

Przeszedłem się dzisiaj w teren na spokojnie. Sporo strąków zostało. Jeśli by nawet po 1 strąku (z 4 ziarnami) na 1 roślinę to są już straty rzędu 1 t/ha. Może wjechać jeszcze raz w te kawałki z najgorszymi stratami?

 

Dodatkowo masa połówek, choć szczelina na maksa i młocarnia na 500 obr/min. 

 

Zresztą oceńcie sami.

post-85298-0-36881600-1501747888_thumb.jpg

post-85298-0-73373200-1501747895_thumb.jpg

post-85298-0-27623500-1501747910_thumb.jpg

post-85298-0-30511000-1501747926_thumb.jpg

post-85298-0-16407700-1501747935_thumb.jpg

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Niestety moja plantacja grochu wygląda identycznie .Będzie problem z podniesieniem roślin .Czy tymi motowidłami ,jak nawet wysunie do przodu i wydrapie groch z ziemi to go nie wysypie ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Był sklejany. Strąki zaczynają się tak 2/3 wysokości rośliny. Groch miejscami był wyrośnięty nawet na 1,2 m. Od dołu to "łety" które wg mnie nie muszą iść na kombajn. Góra grochu sucha a one wiecznie mokre i dokumentnie przykrywają ziemię przez co ona nie obsycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

U mnie Claasem Mega 218 wysunął motowidła do przodu i nagarniał do kosy, groch leżał plackiem i był rzadki jak cholera bo go susza majowa zeżarła, ale na polu nie została praktycznie żadna cała łodyga, wszystko pięknie zebrane. Bizonem na innym polu to tylko żyletki tępił w ziemi i połowa grochu została na ziemi nie ruszona. Także warto skorzystać z bardziej wszechstronnych technologi zbioru.
Co do obrotów młocarni, to mnie zawsze mówili, że nie więcej jak 400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

groch powinno się młócić przy 14 % wilgotności wtedy jest znikomo połówek , groch bizonem da radę wykosić bez podnośników ale do Claasa czy JD lepiej jest założyć , zresztą do bizona także , ale jeżeli bez podnośników to lepiej zbiera bizon , ma krótki stół i nagarniaczem podniesie z ziemi idzie prosto w cheder , przy dzisiejszej pogodzie nic dziwnego że się osypuje ponad 30 stopni wystarczy tracić i leci , młocarnia mogła by mieć i 300 obr i by wystarczyło , ja na 500 nastawiam , klepisko opuszczone na max nawet na śrubach można opuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

@ lukasz222 i RafaKdziela

 

U nas też chwalą Claasy, ale teraz wbicie się w kolejkę graniczy z cudem. Wszyscy teraz jadą zboża, co dwa dni pokropi i tak to się ślimacza te żniwa. Zresztą te co młócą to w większości straszne dziadki już, często bez sieczkarni. Nowszego sprzętu jak na lekarstwo. Kombajniści w moich stronach boją się grochu bo nikt go nie sieje ;[. Łubiny teraz popularne, ale one nie wylegają raczej.

 

Ciekawe jak poradziłby sobie New Holland TC5070 bez podnośników?

 

@ STANK

 

Wszystko prawda jak bym miał swój to bym młócił przy odpowiednich warunkach, niestety usługa u mnie. Najgorsze że to materiał na rozmnożenie dla firmy i liczą sie całe ziarna. Jak mi bizonował to mówił ze obroty 500 to minimum. Można niżej? Motowidła w bizonie da się wysunąć przed kose?

________________________________________________________________________________________________________________________

Szkoda że tak późno ale zagłębiłem się trochę w temat i zacytuje w skrócie informacje z

 

"Strączkowe w mistrzowskiej uprawie wg Top Agrar- Zbiór Grochu"

 

1. Podnośniki łanu co 4-5 bagnetów.

2. Rozdzielacz łanu wyregulowany tak aby wewnętrzne listwy kierowały materiał jak najmocniej do środka hedera.

3. Stół do rzepaku się nie sprawdza. Zbyt duża odległość między kosą a podajnikiem ślimakowo- palcowym powoduje że skoszona masa nie jest podawana płynnie.

4. Palce nagarniacza pochylić w stronę kombajnu, dzięki temu wyjdą one ze skoszonej masy tuż przed kosą i nie będą podrywały ku górze  skoszonej masy.

5. Oś obrotu nagarniacza powinna być przed zespołem tnącym.

6. Obroty nagarniacza powinny być nieco niższe od prędkości poruszania się kombajnu.

7. Obroty bębna młócącego 300-400. Mogą być jeszcze niższe, najniższe jakie można uzyskać w danym kombajnie.

8. Klepisko całkowicie rozwarte. Jeśli występują niedomłoty, to najpierw zmniejszamy szczelinę, a dopiero gdy to nie przynosi efektów zwiększamy obroty.

9. Szczeliny w górnym sicie kosza sitowego ustawić na 11-16 mm.

10. Szczeliny w dolnym sicie kosza sitowego ustawić na 8-13 mm.

11. Nie można dopuścić aby górne sita były otwarte zbyt słabo. Wtedy duże ziarna wraz z zgoninami będą trafiać spowrotem na bęben.

12. Gdy do zbiornika zaczynają się dostawać niedomłócone strąki, wtedy należny nieco przymknąć górne sito.

13. Siłę wiatru ustawić tak aby wydmuchiwał on z młocarni cały piasek.

14. Jeśli groch jest wylęgnięty należny kombajn prowadzić powoli i jeśli to możliwie kosić pod włos, aby podnośniki wylęgniętego łanu działały prawidłowo.

15. Wyzbierać kamienie na polu.

16. Warto wykonać desykacje, nawet jeśli odmiana jest samokończąca.

17. Zbierać nasiona o wilgotności nie mniejszej niż 14 %. Można też zebrać wilgotniejsze i dosuszyć.

18. Powyższe wartości mogą ulec zmianie w zależności od zachwaszczenia, wilgotności i temperatury na plantacji.

 

I weź to teraz wytłumacz zielonemu operatorowi któremu się wiecznie spieszy B)

 

 

 

 

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

U mnie kosil bizonem i pieknie szlo, praktycznie0 polowek ale groch nie dosuszany. E zeszlym roku kosil inny i masa polowek i co rusz mu sie owijalo pchalo itp. Sam bylem w szoku jak ladnie mozna wykosic i wyczyscic groch, fakt ze ladnie stal a z chwastu tylko ostrozen przetrwal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jak czysto przed kosą to mniej trzeba główkować z ustawieniami . Co do połówek które były na foto na poprzedniej stronie to obstawił bym za słabo otwarte sito i powrót grochu do młocarni = śrutowanie (łupanie grochu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Tez tak myślę. Kombajn wjechał ze zboża w groch. Nie pamiętam żeby coś przstawiał przy sitach. Najgorszym doradcą jest pośpiech. Kursy operatora kombajnu powinny być obowiązkowe jak prawo jazdy i takich jaj by nie było.

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Batuta wykoszona w poniedziałek. Cała leżała, koszenie to męka ale plon piękny. Po zbiornikach kombajnu około 4,5t. Wielkość pryzmy też wskazuje na taki plon. Bardzo suchy, dużo połuwek. Kombajn class dominator 85 ma zbiornik 2,5t?

 

Czy to dobry pomysł żeby teraz na ściernisko po grochu wysiać polifoskę pod pszenice i dopiero zerwać ściernisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Tez tak myślę. Kombajn wjechał ze zboża w groch. Nie pamiętam żeby coś przstawiał przy sitach. Najgorszym doradcą jest pośpiech. Kursy operatora kombajnu powinny być obowiązkowe jak prawo jazdy i takich jaj by nie było.

 

Co to za operator Bizona (czy jakiegokolwiek innego kombajnu) jak nawet nie spojrzy w instrukcję jego obsługi.

Współczuję ci, bo ja też mam w okolicy wielu takich tzw. praktyków, których nie interesuje w żadnym wypadku teoria, tylko ich praktyka, doświadczenie, mimo że grochu czy łubinów, możliwe że mogli wcale nie kosić. I jeszcze się denerwują jak im coś powiesz. A ceny to od 300 zł do 360 zł za h, nie za ha! A 1 ha koszą często znacznie powyżej 1 h.

Ja jeszcze nie zebrałem z pola grochu, którego mam, bo właśnie obawiam się, że efekt mógłby być taki jak u ciebie (tym bardziej, że np. wiele Bizonów Z056 w mojej okolicy ma już nieregulowaną prędkość bębna młócącego - 900-1000 rpm jak pod zboże i tyle, bo ich "kierownicy" boją się już cokolwiek w nich przestawiać albo ta regulacja już po prostu... nie działa.

Czekam na osobą mająca w miarę nowego Claasa, ale jego terminowość, to niestety temat rzeka - niestety zazwyczaj na niekorzyść klienta, chyba że masz do skoszenia rzepak. Na razie jeszcze strąki nie pękają.

 

Groch i kombajn Bizon Z056 - dane z instrukcji obsługi:

Bęben młócący 600 obr/min, wentylator młocarni 3,5 na skali - 800 rpm, szczelina wylotowa klepiska - maksymalna, stopień otwarcia sita górnego - 14 mm, dolnego również 14 mm (a zboża to generalnie 8-10 mm dla sita górnego i 6-8 mm dla dolnego, czyli znacznie mniej). To są takie wyjściowe ustawienia pod groch.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheLukasTeam    59

Milwa wczoraj wykoszona, młócił Claas Tucano 320, na kosie miał założone podnośniki łanu. Groch leżał plackiem na ziemi, do tego sarny przydeptały i wyniszczyły  część grochu. Straty niestety spore z uwagi na w/w czynniki.  Wilgotność wahała się od 14,5 do 15% Plonu z ha nie podam dokładnie ponieważ nie było czasu jechać na wagę, jednak z 2ha naleciały 2 pełne zbiorniki Tucana i trochę ponad 50% za trzecim razem. Myślę, że około 4t/ha, może trochę ponad, powinno wyjść.

Nie liczyłem ile miał pięter strąków, w strąku miał od 6 do 8 nasion.

Edytowano przez TheLukasTeam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Proszę o poradę, tych których mają większe doświadczenie w uprawie grochu. Nasiona mają wilgotność od 13,9% do 14,9%. 2/3 pola strąki żółto brązowe a rośliny mają jeszcze zieloną łodygę. Łupina pęka nasiona łatwo oddzielają się od strąków. Kosić czy czekać? Może desykować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Groch dziś poległ .To była istna orka ciągle ziemia się pchała w cheder .Groch leżał dość nisko ,ale kombajn się zapadał w polu tak miękko .Plon 7,5 tony z 2 ha.Spodziewałem się ,że będzie mniej bo na polu grochu zostało od groma .Zabrakło podnośników łanu .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj