Polecane posty

marek1977    1308

Jak myslicie czy siew grochu po 2 latach przerwy(przedplon rzepak a wczesniej pszenica i groch) nie bedzie za czesto?

 

Minimum 5 lat powinno być przerwy,zanim groch wróci na to samo pole i dotyczy to tak że składu poplonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

 Sorki ,że trochę nie w temacie  marek1977 kolego a jak to się ma do tego ,ze sąsiad zasiał łubin na poplon zaorał go i po tym na wiosnę łubin siał na ziarno .Ma bardzo ładny i strączków też jest sporo .Inni co sieli tradycyjnie mają wiele słabszy .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Teoretycznie powinno się unikać poplonów z tych samych grup co rośliny w plonie głównym. Jeśli mamy groch to nie siejemy strączków w  poplonach. Jeśli rzepak to unikamy gorczycy itp. Jest o tym sporo w czerwcowym i lipcowym Top Agrar.

 

Ja osobiście planuje taki płodozmian:

1. Groch

2. Pszenżyto oz./pszenica oz.

2.1. Poplon. Gorczyca+facelia

3. Kukurydza

4. Pszenżyto przewódkowe/ pszenica przewódkowa

4.1 Poplon. Gorczyca+facelia

 

Jak doszukuje pola pod względem pH i zasobności to w 2 roku wjeżdża rzepak. Ewentualnie wtedy będzie 5 polwka.

 

1. Groch

2. Rzepak

3. Pszenżyto oz./pszenica oz.

3.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co

4. Kukurydza

5. Pszenżyto przewódkowe/ pszenica przewódkowa

5.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co.

 

Co myślicie o takim płodozmianie?

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja pod groch też na poplon sieję łubin .W zeszłym roku tak zrobiłem i groch jest rewelacyjny .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Teoretycznie powinno się unikać poplonów z tych samych grup co rośliny w plonie głównym. Jeśli mamy groch to nie siejemy strączków w poplonach. Jeśli rzepak to unikamy gorczycy itp. Jest o tym sporo w czerwcowym i lipcowym Top Agrar.

 

Ja osobiście planuje taki płodozmian:

1. Groch

2. Pszenżyto oz./pszenica oz.

2.1. Poplon. Gorczyca+facelia

3. Kukurydza

4. Pszenżyto przewódkowe/ pszenica przewódkowa

4.1 Poplon. Gorczyca+facelia

 

Jak doszukuje pola pod względem pH i zasobności to w 2 roku wjeżdża rzepak. Ewentualnie wtedy będzie 5 polwka.

 

1. Groch

2. Rzepak

3. Pszenżyto oz./pszenica oz.

3.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co

4. Kukurydza

5. Pszenżyto przewódkowe/ pszenica przewódkowa

5.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co.

 

Co myślicie o takim płodozmianie?

Do Facelii może dodaj owies.

A ciekawe jakby po QQ dać groch.

 

U mnie zrobiło się biednie.

1 Groch

2 Rzepak

3 Pszenica oz.

4 Pszenica oz.

IV Miedzyplon owies.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Wydaje mi się ze porostu jest dobry rok na groch. Mam pierwszy rok po zbożu i tez jest baja. Wody miał pod dostatkiem. Groch nie potrzebuje duzo azotu, a łubin go dostarcza. Masy organicznej więcej dostarczy gorczyca. Po takim jak piszesz poplonie mogą zacząć się problemy z chorobami grzybowymi, szkodnikami np oprzędziki. A co jeśli wszystek łubin nie wzejdzie i pojawia się samosiewy? Jak zwalczyć łubin w grochu? Poza tym łubin jest drogi jako poplon, 200kg*0.9 zl=180 zł/ha. Gorczyca 20kg*3,5zł=70 zł/ha. Łubin trzeba wcześnie siać na poplon a gorczyce nawet we wrześniu można.

Wydaje mi się że dobry płodozmian to podstawa. Nie działać akcyjnie a długoterminowo.

 

Zresztą każde gospodarstwo to inny przypadek.

__________________________________________________________________________

 

@ Kula

 

Mozna by dać 4 polówkę

1. Groch
2. Rzepak
3. Pszenżyto oz./pszenica oz.
3.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co
4. Kukurydza
4.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co.

 

Wtedy nie ma problemu z fuzariozami w zbozu po QQ. Tylko po QQ dziki lubią sajgon zrobić. Zboża kiedys 4 hektary zryły, groch drogi do przesiewania 2 raz :(

 

Owies to niby inne zboże ale zawsze zboże, wiec choroby moga ieć pożywkę. Sam nie wiem. Może u Ciebie w 4 roku coś jarego i przed tym dobry poplon. Czemu nie siejesz faceli?

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Wydaje mi się ze porostu jest dobry rok na groch. Mam pierwszy rok po zbożu i tez jest baja. Wody miał pod dostatkiem. Groch nie potrzebuje duzo azotu, a łubin go dostarcza. Masy organicznej więcej dostarczy gorczyca. Po takim jak piszesz poplonie mogą zacząć się problemy z chorobami grzybowymi, szkodnikami np oprzędziki. A co jeśli wszystek łubin nie wzejdzie i pojawia się samosiewy? Jak zwalczyć łubin w grochu? Poza tym łubin jest drogi jako poplon, 200kg*0.9 zl=180 zł/ha. Gorczyca 20kg*3,5zł=70 zł/ha. Łubin trzeba wcześnie siać na poplon a gorczyce nawet we wrześniu można.

Wydaje mi się że dobry płodozmian to podstawa. Nie działać akcyjnie a długoterminowo.

 

Zresztą każde gospodarstwo to inny przypadek.

Tylko gorczyca w tym samym płodozmianie co rzepak to nieporozumienie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Masz rację

 

Cytuje Top Agrar "rzepak w płodozmianie poplony

1. Sensowne: gryka, ślaz, facelia, olejarka abis, nagietek lek., wyka kosmata

2. Możliwe: rzodkiew (od wrześ), pieprzyca (od wrześ), saradela

3. Niewskazane: Gorczyca rzodkiew, słonecznik, kończyny, groch"

 

W płodozmianie straczkowo- rzepakowo- zbozowym chyba ta facelia jest najfajniejsza, inne srednio znam. Może macie swoje doświadczenia z ww.?

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Tem rzepak kusi ale mam za mało pola żeby bardziej podzielić na kawałki. Brać dzierżaw nie chce bo mam jeszcze prace na etacie i boję się że mogę się nie wyrobić. Wolę mniej ale lepiej zadbać i robić w terminie. Mam jeszcze trochę czosnku, truskawek i malin więc roboty jest. W przyszłym roku zobaczę jak groch wyjdzie po 2latach przerwy. Zapomniałem napisać że po pszenicy oz a przed jęczmieniem j sieje poplon z gorczycy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72


Wydaje mi się ze porostu jest dobry rok na groch. Mam pierwszy rok po zbożu i tez jest baja. Wody miał pod dostatkiem. Groch nie potrzebuje duzo azotu, a łubin go dostarcza. Masy organicznej więcej dostarczy gorczyca. Po takim jak piszesz poplonie mogą zacząć się problemy z chorobami grzybowymi, szkodnikami np oprzędziki. A co jeśli wszystek łubin nie wzejdzie i pojawia się samosiewy? Jak zwalczyć łubin w grochu? Poza tym łubin jest drogi jako poplon, 200kg*0.9 zl=180 zł/ha. Gorczyca 20kg*3,5zł=70 zł/ha. Łubin trzeba wcześnie siać na poplon a gorczyce nawet we wrześniu można.
Wydaje mi się że dobry płodozmian to podstawa. Nie działać akcyjnie a długoterminowo.

Zresztą każde gospodarstwo to inny przypadek.
__________________________________________________________________________

@ Kula

Mozna by dać 4 polówkę
1. Groch
2. Rzepak
3. Pszenżyto oz./pszenica oz.
3.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co
4. Kukurydza
4.1 Poplon. Facelia+ jeszcze nie wiem co.

Wtedy nie ma problemu z fuzariozami w zbozu po QQ. Tylko po QQ dziki lubią sajgon zrobić. Zboża kiedys 4 hektary zryły, groch drogi do przesiewania 2 raz :(

Owies to niby inne zboże ale zawsze zboże, wiec choroby moga ieć pożywkę. Sam nie wiem. Może u Ciebie w 4 roku coś jarego i przed tym dobry poplon. Czemu nie siejesz faceli?[/quote
Kiedy chcesz siac poplon po kuku w listopadzie.? Kiedy i czy wogole desykujecie groch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Do Facelii może dodaj owies.

A ciekawe jakby po QQ dać groch.

 

U mnie zrobiło się biednie.

1 Groch

2 Rzepak

3 Pszenica oz.

4 Pszenica oz.

IV Miedzyplon owies.

 

Nie radzę siać grochu po kukurydzy .Przerabiałem ten temat .Elumis ,który stosowałem na chwasty w kuku wykończył mi groch .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Umnie groch już w big biegu odmiana tarchalska plon 3-3,5t ha jeszcze mi trochę milwy zostało ale dziś polało a grzywacze dalej atakują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Nie radzę siać grochu po kukurydzy .Przerabiałem ten temat .Elumis ,który stosowałem na chwasty w kuku wykończył mi groch .

W następstwie roślin Elumisa piszą ze są możliwości uszkodzenia strączkowych. Warunki sprzyjajace uszkodzeniom to PH poniżej 6 i posucha. Głęboko orales?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Uff, ja mam groch po kukurydzy ale na szczęście pryskana była adengo i groch jest piękny, zobaczymy niebawem jak przełoży się na plon...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

W następstwie roślin Elumisa piszą ze są możliwości uszkodzenia strączkowych. Warunki sprzyjajace uszkodzeniom to PH poniżej 6 i posucha. Głęboko orales?

 

Tak głęboko na 25-27 cm .Nie polecam siać grochu po kukurydzy .Ten środek bardzo słabo działał na chwasty i zmieniłem go na inny znany ''M''.


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

Uff, ja mam groch po kukurydzy ale na szczęście pryskana była adengo i groch jest piękny, zobaczymy niebawem jak przełoży się na plon...

Czy pod kukurydzę miałeś obornik?

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

rafakfdziela ja sieje tylko groch po kukurydzy i to po monokulturze. ale to wiadomo że nie można kukurydzy pryskać mezotrionem który jest w elumisie. tak jak kolega Adamson pisał wszystko jest na etykiecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Dzwoniłem wcześniej do producenta środka ,czy można to powiedział ,ze mam siać .Robiłem reklamację to mi koszulkę dali ..


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dachu127    80

mogę ci tyle powiedzieć że mój znajomy miał spor z syngenta kilka lat temu, przyjechali pobrali próbki gleby, wysłali do Francji ale wiadomo że z nimi nie wygrasz, po jego przypadku zmienili etykietę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FROG1979    11

Dzwoniłem wcześniej do producenta środka ,czy można to powiedział ,ze mam siać .Robiłem reklamację to mi koszulkę dali ..

 

Rafak jak chodzi NH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

mogę ci tyle powiedzieć że mój znajomy miał spor z syngenta kilka lat temu, przyjechali pobrali próbki gleby, wysłali do Francji ale wiadomo że z nimi nie wygrasz, po jego przypadku zmienili etykietę.

 

Wiem ,bo taką samą sprawę miałem po zastosowaniu Elumisu w kolejnym roku w kukurydzy .Chwasty sobie stały w najlepsze przy dawce maxymalnej .Kolejna reklamacja ,to mi dali czapkę za kilka hektarów zachwaszczonej kukurydzy .Podziękowałem tej firmie .A gość z reklamacji powiedział mi ,że to nie wina środka ,a pogody .

Mam zdjęcia jeżeli ktoś reflektuje .

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Ludzi z Syngenty już dawno wygoniłem bo to korporacyjne głupki. Wszystko maja najlepsze podczas gdy w zasadzie nie maja nic ciekawego. Lumax , Axial, i pochodne,  może Toprex i Revus, Resztę można złozyć z komponentów dostępnych na rynku. Płacić za darmozjadów i reklamę nie mam zamiaru.

Wyszedł już ktoś z cenami na nowe zbiory grochu?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Gorczyca nadaje się na poplon po pszenicy-orka zimowa i na wiosnę siew grochu albo soi ??
Rzepaku nie uprawiam.

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj