Polecane posty

fezoi    170

Nie ma obowiązku zgłaszania upraw, to tylko dobry zwyczaj.

Możesz się tłumaczyć, że nie wiedziałeś że dziki będą ryły groch. Gorzej jak to jest pole po kukurydzy, wtedy lepiej dmuchać na zimne.

Zawiadomiłeś na piśmie? Dostałeś termin szacowania na piśmie? Trzeba pilnować takich rzeczy w razie sprawy w sądzie. Możesz poprosić przedstawiciela izby rolniczej o uczestnictwo. Możesz filmować szacowanie ale bez filmowania myśliwych (chyba, że się zgodzą).

Na razie to szacowanie wstępne, trzeba określić powierzchnię uszkodzoną i procent uszkodzenia na tej powierzchni.

Plon określicie przed zbiorem.

Dzięki za odzew . Zgłosiłem na piśmie trzeciego dnia po stwierdzeniu szkody , 1 dnia dzwoniłem do myśliwego żeby przypilnowali pole z grochem , poten przemyślałem sprawę i postanowiłem zgłosić . Koło jest "warszawskie " , cwaniakują  , a procedury olewają , jutro jest 13 dzień od zgłoszenia , pisma z terminem szacowania nie przysłali , był tel.  przedstawiciel koła mnie zna i mi "załatwił" szacowanie , bo  łowczy był zbulwersowany  brakiem wcześniejszego zgłoszenia uprawy (teraz to ja jestem zbulwersowany, powołują się na jakieś wewnętrzne zapisy , które nie mają odzwierciedlenia w ustawie). Czy na obecność przedstawiciela IR , muszą wyrazić zgodę i muszę ich wcześniej powiadomić o tym fakcie ? Groch mam 3 rok i wcześniej nie było szkód , ale do trzech razy sztuka , z 12 ha przeryły ok.2 ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1523

Ja daje zawsze Fastac w jednym zabiegu w drugim jakiś inny środek ale nie jakieś tam drogie i nigdy nie mam robaka. 

Oprysk wykonany zawsze w terminie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Na przedstawiciela nie muszą wyrazić zgody.

Zadbaj o spisanie protokołu i złóż uwagi np. że szacowanie nie obyło się w ustawowym terminie (7 dni od zgłoszenia szkody, niestety nie jest zapisane czy od daty wysłania czy wpływu do koła zgłoszenia) i inne rzeczy z którymi się nie zgadzasz (np. brak pomiarów powierzchni lub liczenia roślin w celu określenia procentu uszkodzenia).

Kopia protokołu musi być dla ciebie i nie rób nic "na gębę" z cwaniakami. Protokół musi być zgodny ze wzorem z rozporządzenia, a nie przez nich wymyślony.

Gdyby były problemy z protokołem to zgłoś to zaraz na piśmie do wójta gminy (on będzie prowadził ewentualnie mediację) lub niech przedstawiciel Izby Rolniczej spisze notatkę i podpisz ją.

Z cwaniakami trzeba krótko i ostro. Ich wewnętrzne przepisy nie obowiązują ciebie.

Jak masz żonę i współwłasność gospodarstwa to weź ją na pole jako świadka, ma prawo uczestniczyć jako współwłaściciel.

Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz55    75

Panowie w jakiej fazie można pryskać groch na jednoliścienne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Można pryskać na 1 liściene tak by wszystkie chwasty jedno liściene zeszły dwa listki grochu wystarczą, i groch okrywał  ziemię i po chwastach ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wing - P nadaje się na groch w dawce 3l/ha przedwschodowo oczywiście?

Dimetenamid-P i pendimetalina w nim jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25498

Przejechałem się dziś po polach i jak wcześniej twierdziłem, że w tym roku strączkowych będzie mniej, tek teraz widzę, że jest może nawet i o 70% więcej. Wszędzie pelucha, groch, łubiny i bobik. Jeszcze sporo pól nieobsianych, więc tam pewnie będzie gryka lub proso.

W moim groch wyszło bardzo dużo owsika, ale jeszcze przynajmniej ze 2 tyg. poczekam z opryskiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie to samo, niby ci co w tamtym sezonie zasieli często pierwszy raz w tym zrezygnowali, a patrzę że na ich miejsce weszli nowi. I raczej białkowych w tym roku będzie tak samo jak rok temu. Oj żyto i owies będzie drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25498

Z owsem to chyba masz rację, bo spożycie wewnętrzne znacząco wzrosło. Płatki owsiane to już chyba konkretny biznes i duże zapotrzebowanie. Martwią mnie natomiast zasiewy jęczmienia, bo posiano go ogrom.

Grochy, peluchy i łubiny jak na razie wyglądają pięknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

U mnie to samo, niby ci co w tamtym sezonie zasieli często pierwszy raz w tym zrezygnowali, a patrzę że na ich miejsce weszli nowi. I raczej białkowych w tym roku będzie tak samo jak rok temu. Oj żyto i owies będzie drogi.

Damian trzymam Cię za słowo z cenami owsa i żyta :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Oby jak najszybciej wprowadzili dopłatę do białkowych od produkcji , a nie od chektara ale zobaczymy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Czy stosował ktoś mieszankę 1l basagranu + 2l Stomp Aqua  czyli bentazon + pendimetalina ?
Znalazłem takie coś na niemieckiej stronie
https://www.llh.hessen.de/pflanzenproduktion/ackerbau/koernerleguminosen/468-herbizideinsatz-in-leguminosen.html
Kolega w galerii też cos podobnego dodał
[galleryimg=640178]
I szukam więcej opinii na ten temat
Wiadomo Basagran cholernie drogo wychodzi a 2 substancje aktywne może dzialały by lepiej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550
Napisano (edytowany)

Poco tak kombinować jakimiś środkami jak naj skuteczniejszy jest 1 litr Afalonu +  Kalif 480 ec w dawce 200ml zamiata samosiewy żepaku i pozostałe chwasty nie puszcza nic pomimo tylu opadów jest czyściutko. Jak by dostał się zagłemboko to leciutko podpali groch a groch odbija po 7 dniach niema śladu. Tanio i skutecznie ...

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BizonFan321    374

Rumian kolego rumian
Tego afalonem nie zwalcze
A siew poznaniakiem to rozbieznosc siewu od 1 cm do 5 więc raczej trudno o przedwschodowe odchwaszczanie

Ale bumper to fungi
Ma on spalic samosiewy rzepaku tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jeszcze słownik by się przydał.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekrol    32

kula07 zdecydoawłes sie na Corum? U mnie boxer wiekszosc samosiewów rzepaku wziął ale rzepik ozimy rosnie... przyjdzie poprawiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Tak kupiłem Corum. Mam trochę roboty ale myślę, że do końca tygodnia wyrobie się z zabiegiem. W sumie pola mam czyste, nawet jednoliściennych prawie nie ma tylko ten rzepak.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Podobno afalon w maksymalnej dawce radzi sobie z rzepakiem.

Sieje poznaniakiem, jest rozbierzność głębokości ale w odchwaszczaniu doskonale radzi sobie linuron + chlomazon. Na zakładkach groch jest żółty ale nic mu będzie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam do was takie pytanie czy wiecie jak zwalczyć samosiewy rzepaku w grochu siewnym Milwa (ma 4 wąsy czepne ) a samosiewy rzepaku mają 6 liści . Proszę o pilną pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7550

Corum tylko to ci zostało to nowośc stosowane w Niemczech a teraz i unas- nic wiencej niema na rzepak ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Panowie czym ratować groch uszkodzony afalonem?

wszystko było ok (zresztą widać na zdjęciach), ale po ulewnych deszczach zaczęły zasychać dolne listki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
Napisano (edytowany)

Ja w zeszłym roku stosowałem Asahi, niby jest to typowy środek na ratowanie roślin przypalonych przez ŚOR.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Jesteś pewien , że to po Afalonie ? W  przedplonie ,jakie szły herbicydy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
Napisano (edytowany)

herbaflex jesienią na pszenicę

tomigan forte na przekwitnięta pszenicę (przytulie zwalczałem)

obydwa preparaty nie powinny być groźne.

 

asahi pryskałem rzepak po przymrozkach i efekt był, ale tu roślinki mają po dwa malutkie listki na szczycie - mała powierzchnia do pobrania preparatu, a może aminokwasy?

 

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj