Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
fezoi    170

nie zaprawiam jesli sieje wlasnym materialem, gdy kupuje kwalifikat (co rok na ha) to zaprawiony. Odmiana to batuta a sredni plon w 2014 - 4,6t/ha wazone bylo.

Co do fungicydow to w razie koniecznosci, natomiast insektycydy to obowiazkowo nawet 4-5 razy

 

Te insektycydy stosowałeś zapobiegawczo , czy były jakieś konkretne gatunki szkodników na grochu , jakie substancje (preparaty ) zastosowałeś ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba kupię to nitragine i spróbuje i na jednym kawałku tylko nie zastosuje i zobaczę jaka będzie różnica...

a co do insekcydów to stosujesz tańsze np Karate czy coś droższego np Mospilan ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

w poczatkowej fazie wzrostu, gdy pojawiaja sie pierwsze wasy czepne zaczynaja zerowac oprzedziki ( dolne liscie poobgryzane wkolo) wtedy stosuje proteusa w dawce 0,5l/ha, pozniej w okresie gdy zawiazuje pierwsze straki, co 7-10 dni na strakowca 3-4 zabiegi w zaleznosci jak dlugo kwitnie a srodki to rozne tylko wglebne, systemiczne czyli  dlugo dzialajace ( proteus, nurella, dursban, danadin) naprzemiennie i w zaleznosci co jest dostepne w punkcie w ktorym sie zaopatruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    30

Proteus dobry środek ale mógły być tańszy ;)

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego cobrap moim zdaniem trochę zle dobierasz te środki na owady a mianowicie na oprzedziki i inne owady w początkowym stadium rozwoju grochu można stosować tańsze środki typu durzban, cyperkil, karate itp. są one toksyczne dla owadów pożytecznych ale w tym czasie nic jeszcze na polu nie kwitnie, chyba że u sąsiada to już inna sprawa. późniejsze zabiegi na strąkowca należy wykonać gdy pojawiają się pierwsze strąki a później powtórzyć zabieg za ok 2 tyg na te zabiegi to tylko mospilan i proteus nie są toksyczne dla pszczół ja stosuje je na przemian i jest ok. nie zapominajmy że jak dotąd to żaden środek owadobójczy nie ma rejestracji w grochu więc nie wpisuj nic w książkę bo można narobić sobie problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

proteus ma rejestrację w grochu na strąkowca grochowego w dawce 0,75l/ha, zastosowałem jak pojawiły się pierwsze straki a po 14 dniach nurelle ale to trzeba ostrożnie tzn jak nie ma kwitnących chwastów i po zachodzie słońca

 

http://www.bayercropscience.pl/produkty-proteus-110-od-702.php

 

http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nie przesadzacie z tymi zabiegami? u mnie w ubiegłym sezonie była tak mała presja szkodników, że w grochu wykonałem 0 (słownie zero) zabiegów insektycydami, w rzepaku dorzuciłem insektycyd tylko raz lub dwa i to było właściwie nadgorliwością, także należy obserwować plantacje i śledzić szkodniki, czasami taniej jest zagazować nasiona niż wykonywać co tydzień zabieg za 100zł dla pojedynczych szkodników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

W moim rejonie groszek na zielono do puszek plonował w granicach 8-10 ton/ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezrobotny    6

W moim rejonie groszek na zielono do puszek plonował w granicach 8-10 ton/ha. 

 

Kolego ten rok byl rekordowy dla groszku  u mnie sypal 12 ale co z tego jak polowe zostawili . Jaką cene macie NA NOWE ZBIORY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

kolego cobrap moim zdaniem trochę zle dobierasz te środki na owady a mianowicie na oprzedziki i inne owady w początkowym stadium rozwoju grochu można stosować tańsze środki typu durzban, cyperkil, karate itp. są one toksyczne dla owadów pożytecznych ale w tym czasie nic jeszcze na polu nie kwitnie, chyba że u sąsiada to już inna sprawa. późniejsze zabiegi na strąkowca należy wykonać gdy pojawiają się pierwsze strąki a później powtórzyć zabieg za ok 2 tyg na te zabiegi to tylko mospilan i proteus nie są toksyczne dla pszczół ja stosuje je na przemian i jest ok. nie zapominajmy że jak dotąd to żaden środek owadobójczy nie ma rejestracji w grochu więc nie wpisuj nic w książkę bo można narobić sobie problemów.

 

raz zastosowalem tylko dwa zabiegi na strakowca i to byl duuuuzy blad, polowa grochu byla pozgryzana i nikt tego nie chcial kupic, poszedl za pol ceny jako dodatek do paszy dla swinek. Od tego czasu wole zrobic 1-2 zabiegi wiecej i nie miec problemu ze zbytem. Dawki z etykiet stosuje i tak o ok 20% nizsze i jest dobrze. Plon sprzedaje producentom paszy dla golebi i jak widza pozgryzane ziarna to nie bardzo chca brac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

nieznam jeszcze ceny a z jakich okolic jesteś kolego bezrobotny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

raz zastosowalem tylko dwa zabiegi na strakowca i to byl duuuuzy blad, polowa grochu byla pozgryzana i nikt tego nie chcial kupic, poszedl za pol ceny jako dodatek do paszy dla swinek. Od tego czasu wole zrobic 1-2 zabiegi wiecej i nie miec problemu ze zbytem. Dawki z etykiet stosuje i tak o ok 20% nizsze i jest dobrze. Plon sprzedaje producentom paszy dla golebi i jak widza pozgryzane ziarna to nie bardzo chca brac

 

 Też tak sadzę żeby opryskać raz czy dwa więcej i nie mieć później problemu ze zbytem, w zależności jaka presja owadów....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Po dwóch zabiegach na strąk nie mam więcej uszkodzonych nasion niż jak w materiale kwalifikowanym który kupiłem. Słyszałem że na strąkowca wystarczy jeden zabieg tylko trzeba dobrze trafić.

Oprócz strąkowca który robi dziurki jest jeszcze jeden szkodnik, pachówka strąkóweczka

http://agrobiznespark.pl/agronom/szkodniki/838-pachowka-strakoweczka-laspeyresia-nigricana.html

 

Żona zasiała w ogródku groszek na zielono, nie był niczym pryskany, 99% nasion uszkodzonych przez szkodniki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

u mnie w miejscowasci jest osrodek COBORU i uprawiaja tam miedzy innymi ok 10ha grochu na kwalifikowane nasiona i opryski na robactwo robia co 5 dni w okresie kwitnienia. Podczas zbioru ciezko jest znalezc choc jedno nagruzione ziarenko. Plon jaki uzyskuja to 5-6 ton z ha kl ziemi III-IV . Oprocz zabiegow na robaki stosuja jeszcze nawozenie dolistne oraz fungicydy w razie potrzeby. Nie zaprawiaja nitragina tylko Vitavax-em.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6331

Nitragina to nie zaprawa. Zaprawianie nitraginą w połączeniu z jakąkolwiek zaprawą  jest bez sensu. Jeżeli już to lepiej oprysk doglebowy pod deszcz albo wieczorem.

Warunek - bardzo czysty opryskiwacz. Bakterie wiążące azot i tak są w glebie a najlepiej uwidaczniają się na korzeniach motylkowych. 

Groch najlepiej reaguje na dolistne mieszanki mikrokompleksu z mocznikiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o tym by nitraginę wymieszać z nawozem i rozsiać przed uprawą, może będą lepsze efekty jak dodawanie do zaprawy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6331

Nitragina to żywe kultury bakterii. Mieszanie tego  z czymkolwiek to strata czasu, piieniędzy i oszukiwanie siebie samego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozsianie 200g nitraginy na ha może być problemem, w opryskiwaczu zapcha się filtr, możliwości aplikacji są dwie sucha na nasiona w siewniku dawka x 2 bądź wodny roztwór na nasiona (nie wszystkie zaprawiarki to ogarną, gdyż nitragina ma konsystencję torfu),

 

dzisiaj rozmawiałem z gołębiarzem i twierdzi, że do mieszanek groch siewny się nie nadaje, gdyż gołębiarze wolą kolorowe nasiona i chcą groch polny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cobrap    0

ja wszystko sprzedaje do firm ktore te pasze produkuja i faktem jest ( tu sie z toba zgodze kolego kissmy) ze ten polny groch (np. Milwa) jest bardziej poszukiwany przez nich i wiecej za niego placa, ale siewnym nie pogardza tylko cena w dol 10-20gr/kg i biora jak leci ( moga wystepowac polowki i inne drobne zanieczyszczenia) ale nie pogryziony w duzym stopniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja już sam nie wiem co robić... kupować nitragine czy nie ? nasiona będe kupował z centrali to pewnie vitavax-em będzie zaprawiony groch. będzie tego 8 ha więc troche zaprawiania by było w betoniarce po 100 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czy na pewno będą zaprawione? W zeszłym roku jak kupiłem w centrali w Kraśniku to nie były niczym zaprawione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj