Polecane posty

matava    20

Dobrze by było podzielić. Nawet jeśli nie łubin na słabszych kawałkach, to peluszkę wysoką odmianę Muza jako jedyną w tej grupie sensowną przy uprawie na nasiona, wtedy tylko siać należałoby osobno. A na III - IV jakąś odmianę ogólnoużytkową, ze względu na wyższy potencjał i może na nieco mniejsze wyleganie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A nigdy w życiu. Zdecydowanie groch który pozostawi w glebie sporo azotu, rzepak po sobie zostawi tylko wtedy kiedy mu dasz dużo nawozów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

z tym że groch wygrywa z rzepakiem opłacalnością... chociaż rzepak niszczy podeszwę... zwiększa podsiąki i wprowadza więcej materii org... tak że można sie kłócić;) wszystko dobre

 

i po grochu czy rzepaku jak dbrze nie wy nawozisz i nie wypielęgnujesz to nic o nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Do stanowiska po strączkowych to można porównywać jedynie to po ziemniakach na oborniku. Z tego co widzę dookoła to lepsze jest po strączkach niż po rzepaku.

Czy groch trzeba pryskać fungicydami? Jeżeli tak to jakimi i w jakiej fazie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

oczywiście że groch jest lepszym przedplonem niż rzepak. Kiedys robiłem porównanie i przy takiej samej uprawie plon pszenicy po grochu był o 1t wiekszy niż po rzepaku i pszenica była zdrowsza tak że odpadł jeden oprysk fungicydowy a i struktura gleby jest dużo lepsza. Jeśli na stałe wprowadza sie uprawę grochu do płodozmianu to warto groch zaszczepić nitraginą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

A co to ma do rzeczy czy na stałe czy nie. Nitraginą szczepić się powinno na polach gdzie od kilkunastu lat nie było danego gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

z tym że groch wygrywa z rzepakiem opłacalnością... chociaż rzepak niszczy podeszwę... zwiększa podsiąki i wprowadza więcej materii org... tak że można sie kłócić ;) wszystko dobre

 

i po grochu czy rzepaku jak dbrze nie wy nawozisz i nie wypielęgnujesz to nic o nie da.

 

Rzepak niszczy podeszwę?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Moim zdaniem strączek jako przedplon jest trochę przerekalmowany. Nigdy nie zebrałem po nim więcej niż po rzepaku. Orka po strączku idzie super nawet w suche lata. Nawet bardzo ciężka glina bardzo fajnie rozsypuje się. No i chyba na tym koniec. W tym roku pszenica Bogatka na IVb po bobiku i jęczmieniu jarym sypała tak samo ok. 6 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodze co do siewu tak głębokiego, w tym roku pierwszy raz posiałem groch tarchalska w mieszance z pszenżytem jarym i siałem na głebokośc ok 3cm niestety w siewniku brakowało troche sprężyn przy grabkach i nie zwiększyłem głębokośći siewu i ok 30% grochu zostało na wierzchu ;[ ku mojemu zaskoczeniu praktycznie wszystko pokiełkowało tylko że jakiś tydzień póżniej, więc jeśli termin jest odpowiedni to według mnie nie trzeba tak głęboko siać

trafiłeś w dobrą pogodę, w przypadku bardzo płytkiego siewy lub gdy groch całkiem leży na wierzchu po skiełkowaniu wystarczy 2 -3 dni ciepłej suchej pogody i wszystkie kiełki się pozsychają. wiem coś o tym z własnego doświadczenia sieje groch od kilku lat zwykłym siewnikiem a z tego względu że posiadam przeważnie ciężkie gleby trudne w uprawie to ok 20% nasienia jeży na powierzchni. w następnym sezonie może zakupię siewnik talerzowy myślę że to rozwiąże problem. poza tym jak jest płytko to też gołębie zbierają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Po grochu zostaje głownie azot, po rzepaku npk i dużo więcej materi organicznej.Plusem jest że po grochu jak kolega wyżej pisał jest mniejsza presja chorób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecikuryn    6

Po grochu zostaje głownie azot, po rzepaku npk i dużo więcej materi organicznej.Plusem jest że po grochu jak kolega wyżej pisał jest mniejsza presja chorób

 

dużo więcej materii organicznej po rzepaku?? a widziałeś ile jest materii po grochu który plonował 4,5 t/ha?? mysle ze jest porównywalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Rzepak głęboko się korzeni i wyciąga składniki z głębszych warst gleby. Pozatym jest lepiej nawożony od grochu.Do tej pory pszenica siana po rzepaku lepiej sypała od tej po grochu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rzepak głęboko się korzeni i wyciąga składniki z głębszych warst gleby. Pozatym jest lepiej nawożony od grochu.Do tej pory pszenica siana po rzepaku lepiej sypała od tej po grochu

 

Oj tu bym się kłócił, rzepak ma super korzeń ale groch jednak dużo lepiej wyciąga składniki położone głęboko, poza tym wydziela substancje które poprawiają przyswajalność składników z gleby. I największa zaletę grochu w porównaniu do rzepaku to odchwaszczenie gleby i działanie fitosanitarne. Rzepak jest roślina ozima czyli miotła ma coraz lepsze warunki rozwoju.

Edytowano przez milanreal1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ben87    1

3,5 tony wyrodzonego na glinie i 4- 4,5 t na III i IIkl. bez zaprawiania bez nitraginy i tylko 100kg polidapu na ha. siew każdy lejek ok 250 kg/ha. bez fungicydow tylko 2 x robaka pryskałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Chyba najlepsze stanowisko daje bobik bo ma najbardziej rozbudowany system korzeniowy i groch nie lubi zwięzłej gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

No to plon dobry biorąc pod uwagę, że jest to roślina leżąca plackiem przed zbiorem. Przyorując słomę przy 1 tonie zebranego grochu do ziemi z powrotem trafia 18kg K, a przy 1 tonie rzepaku 40kg K więc róznica jest kolosalna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Nie będę się spierał ale lepiej wychodzi mi pszenica po rzepaku.To tak z praktyki a teoria swoja drogą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

W tym roku miałem groch Batuta plonował blisko 5t i nie leżał plackiem jest bardzo wysoki dla porównania był równy z tylnym błotnikiem od c-360 gdy kwitł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj