Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Zajac02

Porady przy budowie obory.

Polecane posty

statek    137

na pewno hala wyciagnieta z boku obory, to jest podstawowy bład w mojej oborze. NIgdy bym nie chcial jej miec w środku.

tomekskw    4

Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).

Wiadomość z agroFakt.pl

statek    137

Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).

po to aby łatwiej było podzielić na grupy, stawiasz na środku obory i masz dwie bramki i po wszystkim. Prosty udoj bez zbednych ceregieli.

Druga sprawa to możliwości dobudowy obory z drugiej strony w przyszlości

cesusek    0

a co myslicie gdyby postawic obore z konstrukcji metalowej sciany z plyty poliuretanowej a na dach plandeka pcv wytrzymala by taka plandeka warunki panujace w oborze oraz na zewnatrz ?

GRGOJ    18

w takim razie po co izolować ściany płytą, jak całe ciepło ucieknie Ci przez plandekę na dachu? Ściany z siatki, dach z eurofali jeśli chcesz mieć "nowoczesną oborę", tylko módl się wtedy o globalne ocieplenie.

A co do projektów, to jak pisze statek- po co marnować kubaturę nad dojarnią, schładzalnikiem, łazienką itd. lepiej zrobić dobudówkę.

Poza tym lepiej wykorzystać całą powierzchnię budynku i zrobić z jednej strony stołu paszowego 3 rzędy legowisk w części dla krów, a z drugiej zrobić kojce dla młodzieży. Stanowiska dla zasuszonych mogą być jako przedłużenie stanowisk dla dojnych, lub też z drugiej strony stołu paszowego, zależnie, czy całą młodzież będziesz trzymał w tym jednym budynku czy w drugim, np. w starej oborze. Bedziesz potrzebował miejsca na około 50młodych i 5-8zasuszonych.

7891Firefox    52

Dołączam się do tematu,

tak oglądam te projekty obór, różnych i najrozmaitszych, i wszystko jest ładnie pięknie na tych projektach, ale praktycznie nie ma projektu w którymś byłoby coś nie tak. np. mając 50 szt krów pasowałoby je juz podzielić na grupy techn. , proszę więc mi odpowiedzieć jak wydoić obie grupy techn. jedną halą udojową tak aby ich nie pomieszac?

jak umiejscowić halę? chodzi mi tu o proste i tanie rozwiązanie, jak jakieś przegrody czy coś innego. W żadnym projekcie jeszcze nie znalazłam rozwiązania tego problemu, kolega statek wyżej coś wspomniał o podziale na grupy przy doju. proszę mi powiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Edytowano przez 7891Firefox

Artur96    11

Już jak masz stawiać nową oborę to stawiaj trochę większą na jakieś 60-70 krów.Kto wie może kiedyś będziesz myślał coś o robocie udojowym to najlepiej mieć te 60-70 krów żeby szybciej na sb zarabiał.A na razie będziesz mógł jak będzie stało mniej zrobić płotek pod koniec obory i wstawić tam zasuszone krowy lub jałówki.

Możecie się nie zgadzać z moim zdaniem

7891Firefox    52

no tak Artur96, z podziałem na zasuszone i dojące się nie ma problemu, bo można zasuszone "przerzucić" na drugą stronę, ale mi chodzi o coś innego,

chodzi mi o podział na grupy dojących się krów, na świeżo wycielone do 100 (czasami do 120) dnia lakt. oraz na te którym produkcja spada aby ich nie przekarmiać, jak wyglądałoby dojenie obu grup w oborze jedną halą tak aby ich nie pomieszać? bo generalnie żywione muszą być nieco inaczej a jak się wpuści świeżo wycielone z zasuszającymi się to jak je karmić? koniecznie trzeba oddzielić bo stacji paszowej tez nie zamontuje bo mam sypką tresciwą, a granulek nie kupuje

chce jakieś dobre rozwiązanie do nowej planowanej obory aby potem nie przerabiać i nie wchodzić w dodatkowe koszta

a nie bedę latać później po oborze i przepedzać "ty tu, a ty tam"

Edytowano przez 7891Firefox

Też o tym mysllem i wpadlem na taki pomysl zeby hale umiejscowic tak jak na rys. Wowczas obie grupy mozna doic jednoczesnie i bez obawy o pomieszanie krow. Czerwone strzalki to krowy niewydojone, zielone to wydojone, a niebieskie to krowy skierowane do kojca zabiegowego. Przerywane czarne linie to bramki tymczasowe. beztytuupyer.jpgCo o tym myślicie?

statek    137

jesli to dla jednej obory to bardzo dobre rozwiazanie, ale założmy że chciałbyś dostawić druga obore za 10 lat to gdyby hala byla troche "wyzej" na Twoim rysynku to byloby latwiej je przeganiac z dwoch obor.

Jesli budujecie obore to staralbym sie miec pelna obsade zaraz po otwarciu, czyli wziac ten kredyt troche wieksze i miec odrazu pelna obsade niż czekac na te ze swojej hodowli

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez Pawel6840
      planuję w najbliższym czasie dobudować kawałek obory. Była by ona dobudówką do ściany obory którą obecnie mam i przejście z korytarza paszowego na nową oborę prosto na korytarz. Dwie obory dzieliła by ściana. Obora miała by wymiary takie jaka ma ściana obecnej czyli 19 metrów długa i 5 metrów wysoka. Dach musiał by być jedno spadowy więc w drugim miejscu obora musiała by być trochę niższa ale taka aby chociaż C-330 się zmieściła do środka ponieważ będzie z drugiej strony przejazd aby wypychać obornik na płytę stanowiska tylko po jednej stronie. Szerokość by wynosiła około 6 metrów. Ile kosztowały by same materiały.
      Zdjęcie obory jest na mojej galerii, to ten budynek z lewej z białej cegły
      pozdr
    • Przez nicram
      siema

mam na oku pustą oboro-chlewnie 24m x 9m
      budynek na staromodny z jednej strony są uwiezie z drugiej chlewiki pomiędzy korytarz

nie mam pojęcia jaką propozycje mógłby złożyć

ktoś wynajmuje? lub użytkuje ?

jaki duży obiekt i za ile na rok?
    • Przez marulekk
      Witam

Przedstawię pokrótce o co mi chodzi...
      W załączniku wrzuciłem Wam szkic z góry mojej jednej z dwóch obór.
      Ze starości zaczęła mi pękać posadzka i tak myślę, że na wiosnę trzeba by od nowa wylać posadzkę a jak wylewać to można by ją zmodernizować.
      Dodam, że teraz w oborze są duże, małe byki i kilka świń. Przerobić chcę ją wyłącznie na byki opasy, (ważne aby został jeden kojec połączony z wybiegiem na odchowane cielaki, które są zbyt małe na "łańcuch"jeszcze). Bydło jest w różnym wieku i wielkości gdyż cielaki pozyskuje od własnych krów jak i okolicznych rolników więc w grę wchodzi raczej pomysł ze stanowiskami. Chcę również zawalić ten kanał na środku i zrobić tam stół paszowy i dwa rzędy stanowisk wzdłuż stołu a kanał na odchody przy zewnętrznych ścianach (po drugiej stronie stanowisk).
      Taka jest moja koncepcja.

Jeśli Wy byście to inaczej zrobili to proszę o pomysły, być może któraś koncepcja mi się spodoba

Ps; ten ładny szkic zrobiła moja Pani M. :wub:

Pozdrawiam

• Przez northeastern
      Tak jak w temacie,chciałbym się dowiedzieć czy potrzebne są jakieś pozwolenia na te kilka metrów kwadratowych
    • Przez RolnikMlody97
      Kiedyś mieliśmy swinie i pare krów w jednych chlewie teraz przestawiliśmy się na opasy. Skończyły już się stanowiska na bydło i wyburzyliśmy jedną strone gdzie było miejsce dla świń i chcemy na tej stronie zrobić 11 stanowisk na opasy i czy są jakieś dotacje na taki remont jeśli by były wyburzyło by sie także drugą strone i było by miejsca na 30szt. bydła + zagroda dla cielaków do 200kg.
      Dodam że nie mamy już świń, a wymiary budynku to 15x30m