Zaloguj się, aby obserwować  
Ferdek07

Przewodówka vs hala udojowa, który sposób dojudniejszy

Polecane posty

Ferdek07    75

Witam!

Tak jak w temacie, w sumie mam pocudowaną obore i niewarto inwestować chyba bo korytarzy paszowych nie ma i wąsko strasznie więc może lepiej przerobić stodołe i kupić hale 2x2 (stodoła połączona z oborą więc pomieszczenia sanitarne wykożystam.

 

 

Najważniejsze koszty więc ile kosztuje przewodówka dola 20 krów a ile najprostrza hala udojowa 2x2? Który sposób dojenia wygodniejszy będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Heh! Ty to jesteś dobry z tymi pytaniami. ^^ Jasne że hala jest wygodniejsza! Tym bardziej że krowy bys wpuscił do "stodoły" a doiłbyś w hali w starej oborze. :rolleyes: PS też myślałem nad takim rozwiazaniem i na taką sama ilosc krów. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ja mysle obić blachą ściany i w dachu świetliki, najwyżej z zewnątrz styropianem obłoże albo i to nie i styka w dach tylko folia pod blache wystarczy, problem tylko jaka posadzka głęboka czy płydka ta stodoła by była?

 

to ile kosztuje taka 2x2 hala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Na takie zimy jak sa teraz to nie ma co za bardzo ocieplać budynków. Krowy lepiej sie czują jak jest troche zimniej ważne aby nie było przeciagów. :rolleyes: Taka używana 2x4 z 95 roku to kosztuje ok.30 tyś. w Niemczech. ;) A co do obory to ych... trudny wybór. To wszystko zależy od kasy, ja to myśle na głęboką nie wiem jak to z przepisami ale np. tam gdzie pracowałem to zamiast posadzki był ubity kamień wpienny! i było ok. ^^ No ale tu jest Polska i wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
halun20    2

blacha na dach w oborze??nie rob tego!!!!!!chyba lepszym rozwiązaniem bedzie eurofala lub cos podobnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Blacha ma być na ściany tzn obił bym blachą drewniane ściany od środka w stodole

 

blacha na dach w oborze??nie rob tego!!!!!!chyba lepszym rozwiązaniem bedzie eurofala lub cos podobnego.

Blacha na dach zła? mam już w 2 oborach - przecież musi być folia pod blachą i na tej folii wszystko się skrapla i spływa sobie, mam świetliki z plastiku i na tych świetlikach to się dopiero skrapla, więc uważam ze sufit czy tam dach z blachy i foli będzie ok, myślałem o eurofali ale jest droższa od balchy i po 20 kilku latach zaczyna się sypać podobno,

 

Pytanie tylko czy z tej blachy mogą być ściany, bo m kw wyniósł by mnie jakieś 17 -18 zł drzewo mam swoje tylko poprzybijał bym tą blache od środka iby stykneło chyba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sidrobert    0

ludzie jaka wilgoć jakie spływanie po folij - może zróbcie wentylację, na okreś zimowy odpowiednio docieplić ściany i dach, i problemy znikną.

mamy u siebie oborę na 40sztuk przy całorocznym chowie zwierząt w oborze, i pomimo że mają wybieg to i tak nie za bardzo z niego korzystają w lecie bo dobrze im w środku, i żadnego spływania wilgoci nie ma, -- wentylacja to podsawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

@Ferdek07 tą stodołe masz drewnianą i ściany chcesz obić balchą tak??

Ja też mam taką stodołe może i ja bym tak zrobił :D ale nie lepiej w stanowiskach taką ilość ile ja narazie planuje:)


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Ja jak budowałem obore to nach jest z blachy pod tym jest folia paroprzepuszczalna i od środka ocieplenie w postaci płyt poliuretanowych super sie dach sprawuje nie jest mokro i super wentylacja


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
@Ferdek07 tą stodołe masz drewnianą i ściany chcesz obić balchą tak??

Ja też mam taką stodołe może i ja bym tak zrobił :D ale nie lepiej w stanowiskach taką ilość ile ja narazie planuje:)

Drewniana i murowane słupy, jedno zapole przerobiłęm dla młodzieży rok temu, tak że od dołu 2 warstwy pustaka żużlowego połówki, a w góre z suporeksu połówki, tylko przy drzwiach i oknach dałem po całym żeby wzmocnić, najtańsza blacha to 33 zł za 2 m kw, a pustak lub suporeks połówka dokładnie nie pamiętam ale teraz jest 2 razy droższy jak przed rokiem do tego fundamenty zaprawa i tynkowanie od środka, ale ta połowka suporeksu w zupełności wystarcza a z z ewnątrz najwyżej styropina można dać, koleś u nas tak obmurował stodołe ale on chyba całe pustaczki dawał, bardziej mnie martwi jak zrobić głeboką na oborze jak mam troche posadzki zalane.

 

Czy jeśli mam już zalane to moge zrobić płytką, ale bez wydzielonych legowisk, znajomy ma płytką z legowiskami i bardzo porujnowały te legowiska,a tak wogóle nie powiedział by że wolnostanowiskowa to taka rewelacja, bo są ciągłę walki w stadzie i 2 sztuki musi czepiać, bydło jest bardziej brudne i na hali też cuda się zdażają z bydłem, dobrze przemyślana uwięzówka z szerokimi korytarzami wcale nie jest gorsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

No ja chyba jednak będe robił uwięziówke ale krowy będą w jednym rzędzie i to mi da swobode pracy:)

Kanały będę tak:

-Paszowy ok. 2m

-Gnojowy ok. 1.5m

Ale niestety musze dobudować z pare materów ale lepsze to niż budowa od podstaw :D


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kon23    0

Ja przez 2 lata zrobiłem 2 duże budowy 1 to chlew a 2 to stodoła ale najlepsza napewno by była płyta warstwowa troche jest droższa ale juz nie musisz ocieplac dachu jest ciepło i ci sie skrapla tak jak przy innych okryciach dachu. Ale jak załozysz dobrą wentylacje to ci sie skraplac nie będzie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MACGYVER    0

Ja krowy trzymam w oborze. Jest ona trochę przerobiona po gnój wiadę teleskopem i mam zrobione przejazdy na paszowó tak że mam dużo mniej pracy i zaoszczędzam mnóstwo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

Wiecie co zależy ile krów sie ma. Jak sie ma te z 20krów to nie potrzeba hali tylko duży wydatek znam gościa który ma 100sztuk i doi przewodówką nie wiem jak on sie z tym wyrabia a tylko dwie osoby doją.Jak sie ma pow.30sztuk to już można zacząć myśleć o hali ale nie przy 10-20;/ chyba ze ktoś ma kase i chce mieć naprawdę wygode ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Zaraz a budowa od podstaw głębokiej obory wyjdzie chyba dużo taniej z halą niż z przewodówką, bo trzeba wydzielać stanowiska poidła, płyta gnojowa i zbiorniki na gnojówkę itd.

Ważniejsze od tego jaki sposób to raczej zależy jakie bydło się ma, jak są wymieszane sztuki z zakupu, i rasa tubylcza a do tego ze 2, 3 jakieś psychopatki w stadzie to tylko wieczne wojny,

 

Różnie ludzie mówią w końcu na stanowiskach czy na głębokiej ściółce czystssze wymiona będą bo to jest najgorsze przy krowach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Krokiem w przyszłość i polepszenie sobie życia to robot udojowy - najlepiej LELY

Trafna decyzja :D , jego wnuczek/syn by miał jakieś zyski przy tylu krowach

Edytowano przez nhcr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Na 2o-25krów w okresie laktacji czy całkowicie?

Jeśli te 20-25 krów to ogół, to będziesz miał problem z zadawaniem paszy ;) W tej liczbie będą sztuki świeżo po wycieleniu, w wyższym stadium laktacji, sztuki do zasuszenia, i wysoko cielne. Każda z grup wymaga odrębnej ilości pasz. I jak to posegregować na luzie.

W tym wypadku stanowiska, i przewodówka.

 

Temat z 2007 :D

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

To ja troche wroce do temtu. Za jakis tydzien jade do Niemiec obejzec kilka dojarek przewodowych i mam pytanie do znawcow temu na co zwracac szczegolna uwage. W 2 miejscach mam mozliwosc odpalenia ale niestety nie ma mozliwosci podlaczenia krowy wiec jakos sobie inaczej poradzimy. Czy cena 2500 euro za kpl przewodowke ze zbiornikiem 1700 litrow to duzo czy malo i czy warto poszukac czegos w polsce moze znacie jakies namiary to poprosze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj