Zaloguj się, aby obserwować  
RafZielak

"Wysokoprądowe" gniazdo elektryczne 12V 3-pin

Polecane posty

RafZielak    13

Witam.

W związku z tym, że Kubota "zapomniała" o instalacji takowych gniazd w swoich ciągnikach, a przynajmniej w modelu M105S, a "nowa" prasa wymaga od nas doprowadzenia do niej min. 25 Amperów prądu musimy wyprowadzić gniazdo w standardzie DIN/ISO 9680 (standardowe dla większości zachodnich ciągników). Niestety szukając takich gniazd mam totalny mętlik w głowie bo niby standard standardem, ale nawet w obrębie jednej firmy (GRANIT/COBO) znalazłem co najmniej trzy podtypy i teraz pytanie czy one są między sobą kompatybilne czy nie? Czy Cobo będzie kompatybilne z Granitem? Jakiej wtyczki powinienem się spodziewać w naszym Viconie bo nie ma na niej nic napisane? Macie jakieś doświadczenie z takimi gniazdami? A może oprócz GRANITa/COBO są inni producenci tańszych i podobnej jakości lub droższych, ale lepszych gniazd tego typu?

 

Gniazdo: 50751305135 + Wtyczka: 50751305635 - Teoretycznie to Granit powyżej 25 A (Ku temu się póki co skłaniam)

Gniazdo: 50751305136 + Wtyczka: 50751305635 - Teoretycznie to Granit powyżej 25 A

Gniazdo: 22725038100 + Wtyczka: 22725036200 - Teoretycznie to Cobo powyżej 25 A

Gniazdo: 50751305113 + Wtyczka: 50751305543 - Teoretycznie to Granit max. 25 A

Gniazdo: 22725036100 + Wtyczka: 22725036200 - Teoretycznie to Cobo max. 25 A

 

Pozdrawiam

RafZielak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakub16    122

Ja kupiłem takie gniazdo w najbliższym sklepie z częściami i do prasy New Hollanda pasuje idealnie. Przy prasie zazwyczaj są bolce a w ciągniku gniazda bo czasami jest odwrotnie.


Już 5 lat na AF ;)
Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja byłem zmuszony kupić gniazdo bo łaskawy pan sprzedawca nie wiedział że jest na wyposażeniu nowej prasy i leży z kablem już kilka lat.... Kupiłem "na oko" i pasowało więc są kompatybilne po mojemu ( prasa feraboli )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zanim pojawi się milion bezsensownych odpowiedzi typu: "ja mam takie a nie inne i jest dobrze", należy zadać pytanie czy ta prasa wymaga 25A prądu ciągłego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Prasa to wymaga chociażby 20 A dla siłownika puszczającego siatkę, Pobór prądu trwa około 3 sekund przy otwieraniu aparatu i tyle samo przy zamykaniu. Kabel zasilający prasę to 2x2,5 i taki sam mam zamiar zainstalować w ciągniku.

Jednak nie w tym rzecz. Jeśli już montuje gniazdo wolę mieć zamontowane takie, które da mi zapas prądowy, a dodatkowo będzie kompatybilne z innymi. Stąd moje pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Elektrotechnik przeczytaj pierwszy post i dopiero sam zadawaj pytania bo jak zwykle nic nie wnosisz do tematu tylko czepiasz się szczegółów , nazewnictwa itp

 

 

Mój post jest bardzo istotny w tym temacie. Natomiast Twój nie ma tu żadnego znaczenia. Dlatego dostajesz ostrzeżenie za pisanie bez sensu. Następnym razem będą punkty. I proponuję więcej nie dyskutować na ten temat, bo wyciągnę regulaminowe konsekwencje.

Edytowano przez Marcin91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Właśnie o to mi chodziło. W pierwszym poście autor napisał, że potrzebuje gniazda na taki prąd i tym się sugerowałem. Jednak okazało się, że wytrzymałość prądowa ma tu drugorzędne znaczenie. Przy takim poborze prądu wystarczy gniazdo 10A. Więc należy się kierować tym, czy gniazdo będzie pasować a nie jego wytrzymałością prądową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

@Elektrotechnik

Zapewne się narażam krytykując Moderatora, ale ...

Nie wiem jaki z Ciebie Elektrotechnik, ale jeśli coś potrzebuje 25 A to 25 A, a nie 10 A i tu nie ma nic do rzeczy (a przynajmniej ma niewiele do rzeczy) czy prąd będzie płynął przez sekundę, minutę, a może godzinę. To, że sam siłownik przy właściwie działającym mechanizmie będzie potrzebował prąd przez 3 sekundy nie oznacza wcale, że przy awarii nie spali mi połowy instalacji w ciągniku. Może jeszcze i bezpiecznik wystarczy mi na tym gnieździe 10 A? Nie bez powodu producent założył wtyk 25A, a nie wspomniane przez Ciebie 10A, Nie bez powodu w sterowniku prasy jest bezpiecznik 25A, a nie 10A. Itp. itd., ale Ty wiesz lepiej.

 

Już Ci napisałem w jednym z raportów dotyczących zamknięcia tematu byś jednak nauczył się instruować ludzi zgodnie z zasadami obowiązującymi w elektrotechnice i elektronice, a nie tak jak Ci się udaje czy udało parę razy. W temacie dotyczącym amperomierza wpiętego do sieci elektrycznej i bezmyślnym zamknięciu tematu bez wyraźnego wyjaśnienia człowiekowi, że niech się cieszy, że w ogóle żyje pogrążyłeś się na tyle, że miałbym duże wątpliwości korzystając z Twoich jakichkolwiek usług.

A teraz możesz spokojnie zamykać ten temat i być pewnym, że z Twojej rady o zainstalowaniu gniazda 10 A nie skorzystam, a i potomnym proponuje jednak stosować się do instrukcji obsługi i zaleceń producentów, a nie takich "majstrów".

 

A najważniejsze ... moje pytanie było konkretne ... dotyczyło kompatybilności lub nie poszczególnych gniazd. Aż wstyd, że moderator pilnując innych sam pozwala sobie na odchodzenie od tematu. To, że ja chce mieć mocniejsze gniazdo z myślą również o przyszłości jest moim świadomym wyborem tak samo jak to, że dla bezpieczeństwa puszczę je przez przekaźnik sterowany napięciem po włączeniu stacyjki co pewnie też uznasz za bezsens.

Edytowano przez RafZielak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

W mojej prasie przy nowej siatce jest wszystko ok , ale jak siatka ma rdzeń papierowy i prasa garażowana nie jest to wilgoć sprawia że ten rdzeń się rozszerza i mi 15- 20 bezpieczniki strzelały bo taki opór stawiała siatka. Podsumowując teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Twój wybór kolego. Napisałem tylko, że wytrzymałość prądowa ma drugorzędne znaczenie, a nie że nie ma znaczenia. Przy doborze takich elementów jest jeszcze taki parametr jak średni prąd przepływający przez element (w tym przypadku złącze). Wspomniane przeze mnie gniazdo 10A mogę obciążyć prądem nawet 100A i gwarantuję Ci, że z gniazdem nic się nie stanie (wypróbowane). Kwestią jest tylko ile czasu ten prąd będzie przepływał. Ale nie o tym temat. Proszę mi również nie zarzucać, że coś tam mi się udało kilka razy, bo serwisuję sporo takich pras i z doświadczenia wiem, że wszystko działa prawidłowo przy stosowaniu złączy o mniejszej wytrzymałości. Jeżeli jednak planujesz zasilać z tego gniazda odbiorniki o ciągłym poborze prądu na poziomie 25A to faktycznie musisz zastosować gniazdo o takiej wytrzymałości. Dopiero teraz zauważyłem, że jesteś informatykiem, a Wy macie skłonności do zbędnego filozofowania na dany temat. Także skoro wiesz czego chcesz, masz konkretne wymagania, to kupuj gniazdo 25A, montuj do ciągnika podłączając je przez przekaźnik, bezpiecznik, zabezpieczenie termiczne i co tam jeszcze Ci przyjdzie do głowy i ciesz się długą i bezawaryjną pracą maszyny.

 

Co do postu kolegi @pawel885 to właśnie potwierdza się to co napisałem wcześniej. Przy takim obciążeniu prąd przepływa przez chwilę (do czasu zadziałania bezpiecznika) więc nie zdąży to wpłynąć negatywnie na gniazdo, nawet o mniejszej wytrzymałości prądowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

@Elektrotechnik ... To, że pracuje jako informatyk, a w zasadzie nie informatyk tylko Administrator systemów i sieci teleinformatycznych to kwestia niczego innego tylko pieniędzy. Inną sprawą jest, że z wykształcenia jestem Elektrotechnikiem, a obecnie studiuje Elektronikę (i Telekomunikację) na Politechnice Łódzkiej.

 

Chcesz się pobawić ... pokaż mi jak wygląda 10A gniazdo po 3-sekundowej pracy przy 100 A. Ułatwię Ci ... jest zespawane/zgrzane. Takie opowieści możesz wkładać sobie między bajki, a czytając Ciebie wiem już po jakich specjalistach są te popalone prasy i ciągniki do sprzedania. W sąsiedniej wsi też gościowi ktoś doradził by nie robił dedykowanego gniazda tylko poprowadził z gniazda 7 pinowego zwiększając tylko bezpiecznik. Gdy już było po fakcie oczywiście dobry doradca już nie był tak skory do radzenia co zrobić ze spalonym ciągnikiem. Gdyby wystarczyło 10 A producent dla którego pracują dziesiątki inżynierów z większą praktyką i lepiej wykształconych niż Ty napisałby w instrukcji by prasę podłączyć do gniazda 10 A zabezpieczonego bezpiecznikiem 10 A, a jednak wyraźnie pisze o gnieździe dedykowanym do odbiorników wysokoprądowych, które we wszystkich ciągnikach w których jest montowane jest standardowym gniazdem ISO/DIN 9680 o obciążalności prądowej 25 A.

 

Co do gniazd ... znajdź mi choć jedno w którym miałbyś opisane o jakim prądzie znamionowym jest mowa. Nie znajdziesz ... za to przeglądając katalogi jakichkolwiek elementów elektronicznych czy elektrotechnicznych łatwo się domyślać, że jest mowa o prądzie maksymalnym, a nie średnim bo nikt nigdzie nie podaje prądów średnich już nawet nie mówiąc o takim parametrze jak czas mierzenia tego prądu średniego.

 

Dyskusja i tak nie ma sensu ... nie przeczytałeś pytania, nie udzieliłeś na nie odpowiedzi, mimo iż jesteś moderatorem i powinieneś utrzymywać porządek sam odbiegłeś od tematu. Chciałeś po prostu coś napisać by po raz kolejny przypomnieć o swojej obecności i udowodnić swoją wyższość nad innymi w tym dziale. Niestety ... nie jestem jedynym, który ma o Tobie takie, a nie inne zdanie.

 

Dla mnie ... jest to koniec wypowiadania się w tym nie mającym już sensu temacie. Jako jego inicjator ... proszę teraz o zamknięcie wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nigdzie nie napisałem, że prąd 100A ma płynąć przez 3 sekundy. Miałem na myśli impulsowy przepływ prądu o wypełnieniu powiedzmy 5%. Przepraszam za niedomówienie. Nie zmienia to faktu, że w impulsie prąd będzie wynosił 100A. Oczywiście taki przykład ma się nijak do wspomnianej prasy, chodziło mi raczej o uzmysłowienie problemu. Co do producentów i ich inżynierów to nie będę się wypowiadał, wielokrotnie muszę poprawiać różne rzeczy po takich "specjalistach z większą praktyką i wykształceniem niż moje". Ostatni przykład: ciągnik DF Agrotron, nie działa dmuchawa nawiewu, uszkodzony przełącznik, wypalone styki. Przekaźnik owszem jest, ale tylko na czwartym biegu wentylatora, na trzech pozostałych brak. Ja, niewykształcony technik wiem, że przy takim obciążeniu przełącznik nie wytrzyma, niestety nie wie tego sztab wykształconych i dobrze opłacanych magistrów koncernu SDFG. Takich przykładów mogę Ci podać dużo więcej, ale nie o tym temat. Więc proszę nie porównuj mnie do takich ludzi, bo mnie w tym momencie obrażasz. Oddaje to pewien dowcip. Mianowicie do firmy budowlanej przychodzi nowo zatrudniony operator koparki. Koledzy (sami z wyższym wykształceniem) pytają się jakie ma wykształcenie. Ten odpowiada: tylko zawodówka. Na co wszyscy się ucieszyli i mówią: no w końcu przyszedł ktoś, kto będzie umiał odpalić koparkę. Odkąd usłyszałem ten dowcip wiem, że nie jest wymyślony tak sobie, tylko opisuje rzeczywistość. Tacy niestety są ludzie, którzy mają więcej tytułów niż liter w nazwisku. Z mojej strony to również koniec w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

@RafZielak ja dałem kable bezpośrednio z aku i dla bezpieczeństwa bezpieczniki bo nie wiedziałem że prasa ma swoje i jest ok, a gniazdo było z granita, w ciemno kupione po zobaczeniu wtyczki w prasie, więc po mojemu to jak przykładowy jack - wszędzie pasuje- drogie słuchawki będą grały na lipnym odtwarzaczu a lipny odtwarzacz pociągnie dobre słuchawki....

@Elektrotechnik żart niczego sobie :) ja znam zajefajny czym się różni teoretycznie od praktycznie ale cenzura by mnie zjadła :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

@Raf..... jesteś tylko teoretykiem i nie masz pojęcia o czym piszesz udowodniłeś to w tym temacie jak i tu http://www.agrofoto....try1051939��tak że nie pogrążaj się :P .

@Elektrotechnik ma rację (choć rzadko się z nim zgadzam} że w zupełności wystarczy gniazdo 10 A , co nie zmienia faktu że bez żadnego powodu objechał @ paweł i jak zwykle wytrząsa się na nic nie winnych użytkownikach

 

 

 

 

Ktoś usuwa część wypowiedzi a reszta straciła sens

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

koledzy co do gniazda i montowania trzeba według mnie uwzględnić też bezpieczniki przed gniazdem owszem w prasie czy w innych maszynach są one stosowane , ale co w wypadku zwarcia na przewodzie co go zabezpieczy i czy wtedy gniazdo 10 A a 25 A ma różnicę według mnie bardzo dużą zwarcie prądu stałego jest gorsze w skutkach niż przemiennego do tego niech w gnieździe po jakimś czasie będzie kurz, brud, itp. W efekcie gorszy styk to przy zwarciu 10A gniazdo zanim zadziała bezpiecznik 20A czy 25A może nie całkowicie ale ulegnie uszkodzeniu i dalsza eksploatacja dopiero jest ryzykiem. Co do tego czy pasuje czy nie niestety nie odpowiem ale jestem za gniazdem o większej mocy plus jego oraz przewodu odpowiednie zabezpieczenie zwarciowe.

Edytowano przez Elektrotechnik
Błędy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafZielak    13

Co jak co, ale z Tobą mariuszd93 dyskutował na ten temat nie będę bo zwyczajnie szkoda słów. Ani w tamtym temacie, ani w tym (Twoja wypowiedź totalnie nic nie wnosi) póki co wiedzą nie błyszczysz, a swoją praktykę możesz schować w buty. To, że komuś się coś raz, dwa trzy, czy pięć razy udało nie znaczy, że działa zawsze. Gdyby teoria nie była ważna, nikt by się jej nie uczył, a jednak większość osób zajmujących się czymś w praktyce szkoły jakieś też ukończyła lub w ramach usystematyzowania swojej wiedzy planuje skończyć i proponuję Tobie też to zrobić. Ubzdurałeś sobie, że jestem teoretykiem i tego się trzymaj skoro tak Ci wygodniej. W kwestii Elektrotechniki doświadczenie mam zdecydowanie większe nie tylko od Ciebie, ale zapewne również od kolegi Elektrotechnika zajmującego się zgodnie z jego opisem Elektroniką motoryzacyjną. Nie bez powodu z pięcioletnią regularnością płacę i uaktualniam świadectwa kwalifikacji 1 grupy E+pom i D+pom by móc zajmować się tym zawodowo co czynię regularnie poza zajmowaniem się informatyką.

 

Dla mnie możecie puszczać 100 Amperowe prądy i po kablach choinkowych 0,75mm2 na gniazdach zapalniczki ... przecież nikt Wam tego nie zabroni. Ja zadałem konkretne pytanie, oczekiwałem konkretnej odpowiedzi. Robiąc instalację chcę ją zrobić raz, a porządnie, a nie poprawiać w sezonie lub każdej chwili martwić się czy przewody nie rozgrzały się za bardzo i czy zaraz nie będę gdzieś miał jakiegoś zwarcia. Gniazdami osprzętu są gniazda 25 Amperowe i jesli ktoś kombinuje z gniazdami własnych konstrukcji lub wykorzystuje do tego gniazda oświetleniowe zwyczajnie robi to na własną odpowiedzialność. Ciekawe co w razie problemu powie ewentualnemu ubezpieczycielowi, który w pierwszej kolejności wezwie biegłego i sprawdzi poprawność instalacji i jej zgodność z zaleceniami producentów. Później się słyszy bajki o spalonych ciągnikach i prasach. Chcecie oszczędzać ... oszczędzajcie i ryzykujcie. Ja wolę mieć 2-krotny zapas niż choćby o 1/100 za mało.

 

Podsumowując ... zamówiłem już gniazdo GRANIT 50751305135. Dojdę do niego kablem 2x4mm2 bezpośrednio od zacisków akumulatora. W bezpośredniej bliskości akumulatora umieszczę na kablu ceramiczny bezpiecznik topikowy 25 A i przekaźnik wyłączający mi zasilanie na tej wtyczce po zgaszeniu silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

I tu muszę się z tobą zgodzić- dyskusja z tobą nie ma sensu .Taki wykształcony i liczyć umie to na pewno wie lepiej :D:P Pozdrawiam


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiek84    30

koledzy ogarnijcie się forum nie służy do tego czy ktoś jest taki czy siaki lecz po to by się uzupełniać wiedzą, praktyką itp by ktoś za kilka miesięcy lat czytając forum potrzebujący pomocy będzie mógł dowiedzieć się czegoś sensownego w temacie a nie bo stasiek czy gienek to był taki a nie inny. Uważam że temat do zamknięcia bo kolega Raf.. rozwiązał swój problem a reszta robi się śmietnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zgodnie z wieloma prośbami temat zamykam. Najlepiej podsumował to @mariuszd93 w swoim poście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez beni226
      Mam w moim MF 3070 taki przewód w kabinie i nie wiem do czego on służy. Prąd w nim jest ale co do czego.W tej wtyczce są takie 3 wejścia na takie bloce.
       
      http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cf4de57c54debed7.html
    • Przez jareko
      Poszperałem dzisiaj trochę po internecie i wyczytałem że do ciapka da rade założyć elektryczne wspomaganie kierownicy od renault clio 2.Wie ktoś może jakby to zrobić i czy zdaje to egzamin.A może od jakiegoś innego samochodu lepiej pasuje.
    • Przez ptaszyna
      Witam. Bocian zaczął budować gniazdo na czynnym słupie energetycznym i mam pytanie czy trzeba to gdzieś zgłosić lub coś zrobić żeby było gniazdo i prąd płyną bez przeszkód.
    • Przez tom31
      Witam! chodzi mi po głowie zrobic elektrycznie otwierane znaczniki tylko jakos niemam za bardzo pomysłu moze na silowniku badz silniku [nawet znalazlem coś] http://magma.sklep.p...00W-LEWY.html�� konkretnie chodzi o znaczniki w hassi du100 moze kos juz robil cos takiego badz tez ktos podsunie jakis ciekawy pomysł.Licze chlopaki na wasza pomoc
    • Przez pioetek
      Tak jak w temacie myśle czy da rade jakoś przerobić układ kierowniczy w ursusie 4011 tak żeby wsadzić do niego wspomaganie elektryczne i czy jest to w ogóle możliwe proszę o was o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj