silur

ustalenie szerokosci roboczej POZNANIAKA so43/2 z

Polecane posty

silur    0

Ostatnio wymieniałem w ,poznaniaku 5' z 81 bądż 84r.czubki redlc i skrzydełka.Wszystko pięknie :P ponitowałem i zadowolony zabrałem się do rozmieszczania redlic i TU pojawił sie problem.Na desce odmierzyłem 270cm i podzieliłem przez 25 redlic i trochę się zdziwiłem że redlice mi sie nie zmieszczą......troche zaczołem drążyć temat szerokości roboczej,pasa siewnego itp. i juz nie wiem NIC

 

Jak rozmieścić te redlice żeby bylo dobrze? widziałem że niektóre poznaniaki maja skrajne redlice łączone,mój takich nie ma(jest 12 krótkich i 13 długich )Jest na centralnym docisku ale ma jeszcze koła od syrenki i metalowe lejki.

Tylne uchwyty podpórek są równoległe do ziemii a niektóre maja odgiete do góry.Właśnie przez to że są równolegle nie da się rozmieścić szerzej niż 2.5m i to max po podgięciu redlic,czyli co 10cm. W tabeli wysiewu w skrzynce jest 25 redlic i odstępy10.8cm :wacko: jak to zmieścić?? jak to się kużwa liczy? jeśli w oryginale nie miał tych skrajnych redlic łączonych to ma 2.5m ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

2,70 to ma od środka jednego koła, do środka drugiego koła, a odstęp lejków ma być 10,8 {25 szt.}

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepk995    189

ja jak ustawiałem w zeszłą zimę w swoim poznaniaku redlice to poustawiałem je co 10,8cm jedna od drugiej (czyli krótka od długiej redlicy była co 10,8cm ) w sumie mi to dało 270m szerokości roboczej , redlice poustawiaj na prosto i mierz od czubka redlicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silur    0

tak,wiem że ma być 25 redlic co 10.8cm i tak to rozmieściłem na desce i właśnie skrajne redlice wyszłyby tak jak mówisz na srodku szerokości kół....ale to pod warunkiem że te skrajne redlice były by łączone(to akurat nie problem) Ja mam 13 długich kompletnych redlic i 12 krótkich i do każdej jest odzielny docisk.

Przeszkadzają :

a) uchwyty podpórek które są ustawione równolegle do podłoża a nie tak jak w niektórych poznaniakach są odgięte do góry i wtedy jest założona skrajna redlica łączona.

B) Nawet gdybym wycioł te podpórki albo jakoś wygioł do góry i założył skrajna podwójną to lejki były by chyba strasznie skręcone...bo wszystko się prrzesunie w bok a metalowe pewnie by dobrze nie pracowały pod większym kątem.

Chodzi mi o to czy poprostu były poznaniaki 2.5m ??? czy wszystkie 2.7? i Jak je ewentualnie w najprostrzy sposób odróżnić . Kiedyś jakis kolega pisał że u niego szerokośc między skrajnymi redlicami wynosiła 2.4m czy coś w tym stylu w poznaniaku oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Kolego nie lepiej przerobić poznaniaka na 3 m. Ja tak zrobiłem tylko ja mam poznaniaka rocznik 1986 (na wąskich kołach). A tą szerokość między redlicami to sie chyba liczy następująco:

dla szerokości 2,7 m

270 cm : 26 = 10,4 cm

25 redlic

od 1 do 25 to są ponumerowane redlice

przyjmijmy ze podziałką nazwiemy odległość między redlicami

dzielimy szerokość całkowitą przez ilość redlic plus jeden (25+1=26)

a dlatego dodajemy 1 bo na skraju musi być po pół redlicy

szerokość między skrajnymi redlicami musi wynosić 270-10,4=259,6 cm

czyli od 1 do 25 musi być wymiar 259,6 cm

 

1 przejazd siewnikiem

- | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | -

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 2 przejazd

 

- | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | - - | ...

 

Mam nadzieje że troche naświetliłem sprawe.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Kolega @ciapek1981 bardzo dobrze napisał tylko mocno skąplikowanie.

Prosto jest tak, jeżeli jest 25 redlic to 270 dzielimy przez 25 = 10,8. Pomiędzy 25 redlicami są 24 przerwy po 10,8, czyli od pierwszej do ostatniej redlicy ma być 259,2 w zaokrągleniu 260 cm. Przy obliczaniu całkowitej szer. rob. należy dodać jedno międzyrzędzie, bo inaczej po zawróceniu pierwszy lejek siałby po ostatnim i wtedy wyjdzie 270 cm.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Dokładnie jak koledzy już wyżej wyjaśnili 2,7m to szerokość robocza a odległość między skrajnymi redlicami to 259,2cm. Wyznacz skrajne redlice i środkową i uzupełnij reszte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silur    0

Tak. kolega @ciapek super to wytłumaczył,ale i tak nie wiem czy te 260 mi się zmieści :mellow:....

To może innaczej,znalazłem link do siewnika który jest jak mój tzn. nie ma łączonych skrajnych redlic i właśnie ma te podpórki równolegle do ziemi. Czy on ma szerokość roboczą 270cm przy takim układzie redlic??? http://otomoto.pl/poznaniak-A255967.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

Widocznie nie ma 2,7 w takim ustawieniu. Rozstaw na 2,5 i będziesz miał po kłopocie. Chyba że chce ci się bawić to dokup sobie te skrajne łączone i podmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silur    0

odległość miedzy tymi płaskownikami podpór to 250cm,żeby zalożyć skrajne redlice trzeba by było albo odciąć te podpory i wspawać do góry bo tak to skrajne lejki sie nie zmieszczą a inne będą przekoszone na boki,chyba że założyć gumowe elastyczne przewody. Tylko czemu w skrzyni jest rozpiska do siewu na 25 redlic i 10.8cm a można po dużym naciągnięciu wycisnąć niecałe 2,5m i niecałe 10cm między redlicami. Trudno niech tak zostanie.

Dziękuje za zaangażowanie w temat :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus55    11

U mnie jest podobnie 2,5m a jak w takim układzie zrobić go na 3m, bo to już chyba niemożliwe bo skrajne redlice wystawały by dużo poza koło nawet po odwróceniu kół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1634    4

witam widzę ze nie tylko ja mam problem z poznaniakiem mój problem jest taki chce kupić agregat uprawowo siewy tylko nie wiem jaki szeroki  siewnik mam od pierwszej  redlicy do ostatniej redlicy  2,5 redlice nie wystają na koła  czy agregat ma mieć szerokość 2,5 m czy szerokość całkowitą siewnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Ja mam poznaniaka z 87r i szerokość robocza tj, redlic ma 275cm i do tego wykonuje agregaty uprawowe na wymiar mojego siewnika i dodam że troche ich sprzedałem i wszystkim pasują idealnie ,redlice ostatnie są prawie na równo z zewnętrznymi krawędziami opony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz1634    4

tak tylko u mnie redlice nie wystają na koła (koła od syreny) ja mam 25 szt redlic siewnik to so43 kraj proszę o kontakt albo namiary to może kupie od ciebie jak robisz nowe i dobre a co do pytania ta agregat ma być równy szerokości całkowitej czy roboczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Zobacz na moim profilu w galerii zdjęcia i jak by co to odezwij sie na pw. to dam tel.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Nie lepiej usunąć przed ostatnie lejki żeby się nie zapychały?

Wtedy rozstawić je po 12,5cm i licząc z kolejnym przejazdem 24x12,5=300cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez djlysy
      Witam. Nie wiem czy to dobre miejsce na ten temat ale potrzebna mi jest natychmiastowa odpowiedz. Mianowicie chciałem dorobić siłowniki do znaczników poznaniaka z 2010r. czy da się i jaki by był koszt. Jak potrzeba to wstawię zdjęcie. Pozdrawiam.
    • Przez malkolm
      Witam.
      Posiadam pług jak w temacie.
      Gdy go kupiłem był ustawiony na orkę około 30 cm na korpus, przy korpusach rozsunąłem na maxa.
      I teraz moje pytanie czy jeszcze coś muszę przestawiać??
      Przód pługa wygląda tak jak w tym

       
      lub tym, lecz ten nie ma regulowanej szerokości orki.

       
       
      Czy na tych śrubach przestawia się tylko pierwszą skibę, czy można wziąć to przykręcić na ukos aby pługa tak nie ściągało.
      Pług przy wolnych ramionach idzie ładnie i prosto nić nie ściąga , ale zostaje już niewiele miejsca z boku.
    • Przez PaweBokiniec
      witam mam problem z sianiem rzepaku moim poznaniakiem ponieważ rzepak chyba za głeboko idzie i schodzi takimi łatami jak go dobrze ustawić krok po kroku proszę o pomoc
    • Przez bel920
      posiadam rozsiewacz mx 850 na 12m i nie wiem jak przejść na siew 21 m czy potrzebne nowe tarcze czy tylko nowe łopaty i gdzie można kupić proszę o pomoc
    • Przez Wojtek026
      Jakiej szerokości posiadacie kosiarki dyskowe z jakimi ciągnikami i jak to się sprawdza czy dla kosiarki 2,8m na zawieszeniu bocznym musi być bardzo równa łąka, czy im szersza kosiarka tym gorsza jakość koszenia, czy szersze szybciej się uszkadza czy zużywa rama i jej elementy w sensie om szersza tym łatwiej połamać i czy z taką np. 2,8m ciężko w transporcie czy mocno wystaje ponad ciągnik i na druty trzeba uważać? ogólnie czy warto pchać się w 2,1m do ciągnika 80km?
      https://www.olx.pl/oferta/kosiarka-dyskowa-nowa-alka-210-unia-famarol-samasz-260-CID757-IDmdVXy.html#95144b6ed4;promoted co o tej alce sądzicie
      cena netto niby nawet z gwarancją
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj