Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mailo1988    0

Mam takie pytanie odnosnie koniczyny czerwonej:)

 

Po pierwsze jak ją siać:P posiadam rozsiewacz do nawozu i siewnik POznaniak 2,5 m :) da się tym sprzętem czy potrzebuje czegos innego?

 

Po drugie. czym i jak ją kosić? jakie sita specjalne musi mieć kombajn?

 

prosze o wyrozumiałosc w odpowiedziach:P jeszcze niegdy niesialem i nieznam nikogo kto sialby koniczyne:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pirat255    0

Witam ja sieję siewnikiem zbożowym .Mieszam jęczmień z koniczyna w betoniarce plus zaprawa aby koniczyna przylepiła się.Kosze bizonem z zaślepkami na klepisku i jest czysta nietrzeba bukować. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Z koszeniem to dokładnie tak trzeba zrobić jak kolega wyżej powiedział. A zasiać możesz siewnikiem do poplonów lub jak masz mało tej koniczyny to możesz rozsiać ją ręcznie. I właśnie najlepiej zasiać koniczynę w np. jęczmieniu jarym. Wykorzystasz jeszcze pole :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mailo1988    0

dziekuje za informacje:) jak ktos ma jakies jeszcze pomysly to moze skorzystam:) do siew jeszcze daleko:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarek7340    107

My siejemy z pszenicą jarą ponieważ często koniczyna przerasta jęczmień. Najlepiej wysiać ok 20 kg koniczyny na ha. A zdjęcie z cięcia masz u mnie w galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stas    7

Mam takie pytanie odnosnie koniczyny czerwonej:)

 

Po pierwsze jak ją siać :P posiadam rozsiewacz do nawozu i siewnik POznaniak 2,5 m :) da się tym sprzętem czy potrzebuje czegos innego?

 

Po drugie. czym i jak ją kosić? jakie sita specjalne musi mieć kombajn?

 

prosze o wyrozumiałosc w odpowiedziach:P jeszcze niegdy niesialem i nieznam nikogo kto sialby koniczyne:P

Podstawowe pytanie, czy mieszkasz w rejonie w którym uprawia się koniczynę na nasiona, bo nie w całej Polsce się udaje.

Ja wsiewam koniczynę w pszenicę ozimą na wiosnę, w ilości 10-12 kg/ha siewnikiem z kółkami wysiewającymi do drobnych nasion. Chwasty dwuliścienne w pszenicy najlepiej zwalczać jesienią , bo na wiosnę to drogo wychodzi.


,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

u nas się robi tak sieje się koniczyne razem z jęczmieniem później kombajnem zbożowym się zboże młóci a koniczyna zostaje na paszę dla krów dopiero na drugi rok pryska sie koniczynę aby uschła gdy ma już kwiat i pózniej kombajnem młóci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przede wszystkim musi być obecność owadów zapylających, głównie trzmieli bo pszczoła nie radzi sobie z koniczyną. Bez zapylenia plon będzie marny.

  • Like 1

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

No i woda jest potrzebna :) .

Orka zimowa. Wiosną agregat z ciężkim wałem (powciska kamienie) z siewnikiem zbożowym przystosowanym do wysiewu drobnych nasion. Siew czysty 20 - 30 kg/ha. Termin siewu - wczesna wiosna. Pierwszy rok - koszenia pielęgnacyjne w celu zwalczenia chwastów. Porządny plon dopiero w drugim roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mailo1988    0

dzieki wszystkim za informacje :) spróbuje wysiać czystą bez domieszki :P i zobaczymy co będzie:) człowiek całe życie się uczy:) ale może cos z tego sie uda:)

 

a dać jakiś nawóz przed siewem czy dopiero po? dodam że pole mam po okopowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

Ja nie stosowałem nawozu. Ważne by nie było sucho na wiosnę, by koniczyna mogła powschodzić. Na początku chwasty będą na pewno szybsze. Wtedy kosisz bez sprzątania. Koniczyna tym razem powinna być szybsza od chwastów i je zagłuszyć. Czasami trzeba wykonać więcej koszeń pielęgnacyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

Koniczyna to roślina bobowata, motylkowa - także bakterie brodawkowate przebywające w symbiozie z rośliną powinny dostarczać jej azotu z powietrza. Teoretycznie :)

Ale nie zaszkodzi przecież dać trochę azotu.

Lecz wieloskładnikowe nawozy to już jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kier123    0

Tematy połączone

 

Mam posiana koniczynę czerwoną , i w tym roku chcę ją skosić pierwszy raz

Kiedy i jak to zrobić. Z góry dziękuje

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Sąsiad wczoraj kosił na siano dla krów. Z opowieści dziadka wiem że pierwszy pokos tylko na siano bo dużo masy zielonej a mało nasion czy coś takiego. Na nasiona drugi pokos tylko trzeba później kosić niż na siano żeby nasiona dobrze się zawiązały. I że koniczyna na nasiona potrzebuje dużo soli potasowej.

Ale tak jak pisałem nie jestem praktykiem a od 40lat dużo mogło się zmienić w technologi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radek_1995    1

Tematy połączone

 

Witam chciałem obsiać pole koniczyną czerwoną robie to pierwszy raz wiec wole popytać koniczyna miała by być w przeznaczeniu na nasiona chciałem zapytać w jakich dawkach siać na ha jakie nawożenie i opryski stosować ? kiedy kosić i czy można nasiona normalnie sprzedać w centrali ?? ?? wiem że są podobne posty ale nie znalazłem w nich tego co mnie interesuje

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelOn    0

Witam,

 

Mam pytanie do was

 

Wymłóciłem koniczynę na nasiona, podczas młócenia używana była sieczkarnia aby rozdrobnić koniczynę. Ile po zaoraniu tych resztek wprowadzę do gleby azotu, fosforu i potasu. Wiem że to zależy od ilości resztek w t/ha. Ale mniej więcej w 1 tonie, ile może być tych makroelementów. Pytam ponieważ szukałem i nigdzie nie znalazłem. Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

Koniczyna sypała u mnie z ha 600kg. Pierwszy pokos wykonałem jak dostawała pączków. Na wiosnę dałem 100kg soli potasowej. Po sprasowaniu na kiszonkę, zastosowałem chelat boru. I tak została do omłotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janzen    0

Witam serdecznie.Mam takie pytanie:czy jęczmień z wsiewką koniczyny można 0PRYSKAĆ mocznikiem,jeżeli tak to w jakim stężeniu.Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można, koniczyna będzie zacieniona przez jęczmień i nawet wiele tego N nie dostanie, 10% stężenie nie zaszkodzi w fazie strzelania w źdźbło jęczmienia.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

mam takie pytanko. zakładając że nie bedzie problemów z chwastami to czy mogę zasiać koniczynę na wiosnę i skosić ją tylko raz na jesień na nasiona? czy trzeba ją skosić w czerwcu a potem drugi raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No raczej będą problemy z zachwaszczeniem. Koniczyna ma bardzo wolne tempo wzrostu i chwasty mogą ją zagłuszyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

Mam takie pytanko a mianowicie kosił ktos koniczyne na nasiona bez reglonowania lub roundapowania? czy jest szansa zeby tak udalo sie wymlucic nasiona kombajnem? oczyiscie jednoetapowo

Dodatkowo jaki  sredni plon uzyskuje sie na słabszych ziemiach nawet V klasy? 

 

A moze ktos ma doswiadczenie ze zbiorem nasion lucerny?

Edytowano przez timasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
case125    0

Witam,

Mam pytanie odnośnie kończyny czerwonej,jestem posiadaczem takiej plantacji w roku 2015 została zasiana kończynę` w siewce z jęczmieniem jarym. w 2016 została skoszona na kiszonkę pod ok. 20 maja jak doradzał mi przedstawiciel z firmy nasiennej. Drugi pokos ma być na ziarno.moje pytanie brzmi : Czy aplikować jakiś nawóz na skoszoną kończynę  aby uzyskać lepszy plon z ziarna ? W jakiej fazie najlepiej stosować oprysk na uschniecie aby uzyskać dobry polon ziarna ?

Będę bardzo wdzięczny jak ktoś się podzieli swoimi  doświadczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

odswierzam temat uprawy koniczyny tak szczerze koledzy jak na tym wychodzicie finansowo na uprawie koniczyny czerwonej ? jak sypie na nasiona i jaka jest cena pozniej tego sprzedazy ? a i na co tak wogole kupuja to koniczyne c oz tej koniczyny czerwonej robia pozniej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supplisek    2

koniczyna tak jak trawy kontraktujesz w jakiejś fimie czy centrali nasiennej, w moim regionie to w tym roku cena 11zl/kg netto za koniczynę czerwoną. Plon około 300kg/ha zbiór z drugiego pokosu dwuetapowo. No a co do pytania na co i po co to kupują odpowiedź jest prosta - rolnik idzie do centrali, kupuje nasiona koniczyny( za cenę znacznie wyższą) sieje a poźniej kosi na kiszonkę albo bezpośrednio zielonkę skarmia dla bydła, proste ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lowca131
      Witam,

      do sprzedania posiadam nasiona cebuli. Możliwa wysyłka. Więcej informacji oraz cena podawana indywidualnie. Zapraszam do kontaktu. 606971792
    • Przez matias941211
      Witam. Planuje wsiac coś w mieszankę zbożowa żeby po zniwach szybko odbiło i skosic jeszcze dla krów. Co polecacie?
    • Przez farmer1111
      Witam sprzedam koniczyne czerwoną odmiany tetraploidalne jubilatka

    • Przez MarcinTargoski
      Witam
      Potrzebuję zdjęć elementów aparatu do siatki już zamontowanych na prasie. Zakupiłem aparat do siatki bez koła z gumą to by było najważniejsze zdjęcie jakie te koło idzie tam i jaka śrubę przykręca się tą ze "ślimakiem"  tego mi brak  i czy też idzie jakiś element do rozprowadzania siatki. Z góry dziękuje za wrzucenie zdjęć.
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich forumowiczów, i bardzo proszę o podpowiedź
      Redliny pod marchew formowałem 27 kwietnia. Maszyna której używam do formowania jest dość prymitywna wobec czego musiałem przed formowaniem zastosować deszczowanie. Mokra ziemia podczas formowania dość mocno się zbiła. Siew nasion nastąpił dzień później czyli 28 kwietnia, jednak w tym miejscu napotkałem dość nieoczekiwane problemy. Pierwszym błędem było to że ustawiłem moim zdaniem trochę za płytki wysiew (na około 1 cm), poza tym podczas wysiewu redliny były na wierzchniej warstwie bardzo  wilgotne w związku z czym mechanizm który odpowiada w siewniku za zakopywanie  nasion nie do końca sobie z tym radził i w wielu miejscach rowki pozostały nie zakryte. Tyle rowków ile mogłem zakopałem motyką. Na drugi dzień zastosowałem zabieg herbicydowy mieszaniną Racer 2,5l/ha+ Ipiron około 800ml/ha. Myślę że dałem stanowczo za dużą dawkę jak na tak płytki siew.
      Dzisiaj 5 maja (7 dni od siewu) odkopywałem nasiona w paru miejscach i zupełnie nie widać po nich żadnego kiełkowania . We wierzchniej warstwie redliny gdzie znajdują się nasiona jest na tą chwilę dość sucho.
      W programie ochrony roślin można przeczytać że środka RACER nie powinno się stosować przy siewie płytszym niż 2 cm.
      Marchwią zajmuję się dopiero 2 sezon więc stąd moje pytanie.
      Bardzo proszę o wasze opinie czy to normalne i wystarczy poczekać, czy brak oznak wschodzenia marchwi może być spowodowany tym że uszkodziłem nasiona niewłaściwie stosując środki ochrony roślin?
      Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za każdy komentarz


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj