ptaszyna

Czy zwolnice 4011-360 pasują do Zetora 5211 i odwrotnie?

Polecane posty

ptaszyna    170

Witam! Jak w temacie chciałbym się zapytać czy można założyć kompletne zwolnice z pochwą od 360 do zetora lub odwrotnie, czy są potrzebne jakieś przeróbki. Proszę niech ktoś się wypowie kto przekładał i jaki był efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ale hamulce są do samej pochwy przykręcone jako tako nie do zwolnicy. A czy obie zwolnice pasują do zetorowskiej pochwy to już pojęcia nie mam.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

Być może pasują na śruby ale najpierw sprawdź przełożenia bo wiem że nie zawsze są takie same. Np w ursusie 4011 był jeden ząbek więcej na wałku ataku ale za to przełożenie na zwolnicach było trochę inne. Najpierw wymontuj swoją zwolnicę i skrupulatnie policz obroty na wejściu i wyjściu i to samo zrób z drugą którą chcesz kupić. Szkoda byłoby wyrzucić kasę i położyć to w garażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Widzę same konkretne odpowiedzi "pojęcia nie mam","być może", ale nie o takie mi chodzi. Może ktoś się wypowie kto wymieniał albo próbował lub chociaż zna taki przypadek. Celem mojej zamiany są właśnie różne przełożenia w różnych zwolnicach a chodzi o to żeby zetor 5211 którego używam głównie do transportu był szybszy.

@seweryn20 widzę że ty się orientujesz, chodzi o wymianę całego kompletu zwolnica+pochwa+bęben hamulcowy, tylko czy frezy na półosi są takie same i średnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie umiem ci na to pytanie odpowiedzieć chociaż trochę tego rozebrałem. Jeśli masz bębny nie tarcze to możliwe że będzie pasował cały komplet. Poszperam troche po katalogach. Porównam choć by rozmiary łożysk może coś znajdę i napiszę. Szybsza prawdopodobnie była by tylko zwolnica 4011. Ale i to nie jest pewne bo mogę być różnice pomiędzy słabszymi i mocniejszymi zetorami.

I w zetorze i w ursusie są dwa rodzaje półosi. Różnią się ilością zębów. Jedna ma 11 druga 12. Po łożyskach trudno się wyznać bo mam czeski katalog a tam jest inna numeracja. Znowu koło zębate duże w 60-ce ma 55 i 56 zębów a w zetorze 61 i 62. Totalnie inne przełożenia.

Zasadnicze pytanie czemu chcesz zmieniać zwolnice?

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Znajomy jeździł 15 lat c 355 z jedna zwolnica starego typu a z druga nowego

,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Kolego @seweryn20 główny powód zamiany to zwiększenie prędkości max zetora, bo analizując przeniesienie napędu 360-zetor wychodzi że na piątym biegu napęd idzie prosto przez sprzęgła kłowe w skrzyni i reduktorze a więc obroty wałka atakującego są takie same w obu przypadkach i są równe obr. silnika. Przekładnia główna tylnego mostu jest taka sama, a więc zostają zwolnice.

ursus 4011 ma stosunek 55/12 to daje przełożenie 4,58

360 56/11 5.09

zetor 5211 62/11 5,63

3320 61/12 5,08 skrzynia 30 km/h

A więc z tych obliczeń wynika że założenie zwolnic od 60 lub 40 dało by zwiększenie prędkości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Tak zgadza się. Tylko pytanie czy pasuje i czy zwolnica z 60-ki z racji mniejszej średnicy dużego koła nie jest niższa. niestety tu moja wiedza się kończy. Trzeba by to widzieć.

A nie myślałeś o większych kołach? jakie masz obecnie?

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radekk    157

Witam

Co prawda nie robiłem takiej podmianki zwolnic,ale wymierzyłem miarą zwolnice od c 355 i zetora 6245 i tak:

1.Obudowy są gabarytowo takie same. Zetorowskie mają wzmacniające nadlewy i wlew oleju inaczej bo w dolnej pokrywie.

2.Rozstawy śrub przy pochwie zarówno z jednej strony jak i drugiej są takie same.

3.Hamulce bębnowe są identyczne na pewno ,bo są takie same szczęki,cylinderki itd.

4.Nie sprawdzałem obu wałków bo nie mam jak teraz.

W związku z tym uważam,że na 99% kompletna zwolnica od 355 i zetora jest zamienna i da się bez problemu to zamontować.

 

Teraz trochę o przełożeniach na zwolnicach

 

Zetory 5011-7045 miały dwa rodzaje przełożeń:

 

1. 77/13 = 5,92

2. 62/11 = 5,63

 

Zetory 5211-7745 miały dwa rodzaje przełożeń:

 

1. 61/12 = 5,08

2. 62/11 = 5,63

 

Ursus 4011,355,360

 

1. 55/12 = 4,58

2. 56/11 = 5,09

Edytowano przez Radekk

Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Hamulec c 4011 i c 360 jest inny jeżeli się wymienia środek zwolnicy ze starego typu na nowy to trzeba też wymienić elementy hamulca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

@Radekk. Super, to się nazywa konkretna odpowiedź. Czyli moja wiedza o przełożeniach jest dobra tylko niepełna, została jeszcze tylko kwestia półosi i można by było zainwestować. Dzięki :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie znalazłem zwolnicy w zetorze z 60-cioma zębami ale możliwe że nie wpadłem na niego. ale przypomniało mi się coś innego. W zetorze 5340 frezy na półosi są takie same jak w 385. Identyczna blokada po tym wiem bo przesuwkę do niego zakładaliśmy właśnie z 80-ki. Jeśli masz jakiś sklep pod nosem to może warto wpaść i na półoś 60-ki dopasować blokadę z 385. Jak wejdzie to będzie to samo.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radekk    157

@seweryn masz rację nie ma zwolnicy z 60 zębami. Mój bład pomyliłem się. Wszystkie dane wziąłem z katalogu części i porównałem nr. kat. w sklepie internetowym i tam była podana ilośc zębów. Co do jednego nie byłem pewny ,bo nigdzie nie ma info.o ilości zębów. Znalazłem w miarę wyraźne zdjęcie i policzyłem i koło ma 77zębów . Przepraszam za pomyłkę. A montowane było tylko wg katalogu do 5011. nr kat to 37112816. A patrzyłem w katalogach to rozmiary łożysk w zwolnicach jak i mechanizmie róznicowym są takie same we wszystkich typach ciągników.


Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ja poszedłem bardziej na skróty i poszperałem tylko w sklepie techrol. A tam maja dwa rodzaje półosi i dwa rodzaje dużych kół.

Też niezbyt pewne źródło temu napisałem że nie znalazłem.

Ciekawi mnie tylko czy to znacząco zmienia prędkość max. Jeśli nie to według mnie szkoda zachodu. I ciekawe jakie ma koła. Jeśli R28 to może lepiej było by założyć 30-ki czy 34 cale. Poprawił by uciąg ciągnika i wydłużył czas do wymiany tylnych opon.

Np. w ruskim zmiana opon z 155 na 16,9 przy tej samej feldze podnosi prędkość max o około 2km/h.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radekk    157

Taka przeróbka miała by sens jeśli by mieć taką 4011 i na próbę zamienić i wtedy wyjaśniła by sie sprawa o ile tak naprawdę zwiększy się prędkość. Też uważam ,że najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie 30 lub 34 cale felg z oponami. Podejrzewam ,że ma r 28 i ładne opony i szkoda mu ich wywalać ,a i koszt nowych opon 30 lub 34 cali to bardzo duży wydatek.

Kolego @seweryn20 chciałem coś Ci wysłać na PW ale masz chyba pełną skrzynkę lub coś zablokowane .

Edytowano przez Radekk

Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Panowie dzięki za zainteresowanie i już wyjaśniam, koła mam 16.9-28 prawie nowe a zmiana na 30 lub 34 wiąze się z wymianą felg.

Z prędkością jest prosta sprawa bo jeżeli w zwolnicach jest przeł. 5,63 i pręd. 25,5km/h, jeżeli zmiejszymy przeł. o 10% do 5,08 to pręd. wzrośnie o 10% do 28,5km/h oczywiście w małym zaokrągleniu i takie prędkości są w instrukcjach.

Zastosowanie zwolnic od 40 gdzie przełożenie jest o 20% mniejsze 4,58 , prędkość powinna wzrosnąć do ok,31km/h.

 

Wg.instrukcji prędkość dla kół 16,9-28 wynośi 25,3

16,9-30 26,35

16,9-34 28,15

Szału to nie robi nie mówiąc o kosztach gdzie za jedno koło można kupić dwie używane kompletne zwolnice.

Edytowano przez ptaszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

no a jakby założył tylko koła 55z bo takowe mam to by się to zgrało?


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Pisałem wyżej o ciągniku który miał jedna zwolnice od 4011 d druga od c 360 gdy były zdemontowane policzyliśmy obroty półosi na jeden pełny obrót koła

jedna zwolnica wyszło 5 obrotów

druga zwolnica wyszło 4,5 obrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

No nie źle, zadaliście sobie sporo trudu, mam nadzieję że nie rozkręcaliście traktora specjalnie. Ale wystarczyło podzielić ilość zębów dużego koła przez liczbę zębów małego koła, dokładnie to wychodzi tak; 55/12=4,58 56/11=5,09

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ale tak sprawdzisz z dokładnością co najwyżej do 0,5 obrotu. Prościej instrukcja. C-360 5,0909 a 4011 4,583.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

To jak zastosuję przekładnię 55/11 to otrzymam przełożenie 5.00


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PABLO555    27

Witam powiem że ja bym tych paru km /h nie zamienił na hałas który będa robiły ursusowskie zwolnice ,szkoda zetorka !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Idąc twoim tropem, to może założyć zetorowskie do 60 żeby było ciszej, tylko nie napisałeś czy taka zamiana jest możliwa a temat jest o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dariusz123456789
      Witam nie mogę uzyskać wysokiego pedału hamulca prawego zetor 72 11 ( nowa pompka,wyrównywacz, przewód cylinderek i szczęki proszę o pomoc
    • Przez ZimowyZolnierz
      mam problem z zetorem 9540 jak w tytule traktor po wciśnięciu pedału sprzęgła hamuje, od czego zacząć poszukiwania? Dodatkowo jak obsługiwać wzmacniacz momentu obrotowego (pierwszy traktor z tego typu bajerami) skrzynia 4 biegowa.
    • Przez toobek
      Witam. Mam taki problem, mianowicie orałem zawsze moim Zetorem 7211 pługiem 3 skibowym Unia Grudziądz. Orałem zawsze na trybie pracy hydrauliki POZYCYJNA i ustawiałem głębokość kołem pługa. Wszystko szło pięknie orka ładnie szła. Niestety mam bardzo zakamienione pola i postanowiłem przetestować pług z jakimś zabezpieczeniem. I tak przetestowałem już 3 pługi. Problem polega na tym że te pługi były cięższe, brały szerzej na skibę i na POZYCYJNEJ i kole podporowym ciągnik nie mógł uciągnąć nawet mój obecny pług Unię TUR 35. Przestawiłem więc tryb pracy hydrauliki na MIESZANA i ciągnik bez problemu ciągnie pług nawet przy głębokiej orce tylko nie mogę ustawić głębokości orki. Raz głębiej raz płyciej. Gdy przednie koła wpadną w dołek to pług potrafi wyskoczyć gdy wjadą na górkę to pług zagłębia się po ramę. Proszę o radę czy da się coś z tym zrobić czy jednak muszę wrócić do starej uni Grudziądz. Myślę nad pługiem obrotowym chociaż 2 skibowym ale boję się że będzie to samo. A pola mam nie regularne zakamienione i teren górzysty. Jest jakaś rada na to z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    • Przez ZimowyZolnierz
      Witam w katalogu części naszego Zetora występują 4 świece żarowe w głowicy, natomiast fizycznie mamy świece płomieniową w kolektorze. Czy to oznacza że głowica jest nieoryginalna czy w starszej wersji z mostem zetorowskim po prostu tak jest? Oraz mam mega problem z rozruchem, w mrozy jak złapie początkowo chodzi na jeden cylinder, pora się szykować do remontu?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj